Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Törpenyuszim miért csak...

Törpenyuszim miért csak pépesítve eszi meg a tápot?

Figyelt kérdés

5 éves nyuszim genetikai "hibája" hogy a fogát nem tudja koptatni, ezért 3 havonta műtét során le kell reszelni a hátsó fogait, az elülső fogait pedig 3 hetente. Volt már pár ilyen műtétünk, a legutolsó múlt hét csütörtökön.

Azóta csak pépestíve eszi meg a tápot. Ez eddig is így volt, de csak 2 napig kb, utána mindig visszaállt a kemény tápra magától a nyuszi. Az orvos elmagyarázta miért van ez, sajnos a nyálkahártyáját felsértette a fog és a műtét során is sajnos elkerülhetetlen a seb, de ez elvileg begyógyul 2 nap alatt.

De ma már kedd van és még mindig nem hajlandó a szilárd tápért nyúlni. ezzel szemben a nasiját, ami kő kemény simán megeszi, ahogyan a vitamin drops-át is simán elrágja mindenféle ellenvetés vagy gondolkodás nélkül. Csak a főeleségét nem eszi meg szilárdan! Mitől lehet ez? 5. napja vagyunk a műtét után :S Szerintetek csak finnyás?

Próbáltam elérni az orvosát, de 2 hétig szabadságon lesz, más orvostól meg hiába kérdezném, ha nem ők kezelik a nyuszimat.

Van esetleg valami ötletetek? Én eddig azt hittem csak finnyás, de mivel éjjelre nem hagytam bent neki pépesített tápot, és a szilárdból egy falatot sem evett, így nem hinném hogy erről van szó.


2012. febr. 7. 09:56
 1/9 anonim ***** válasza:
A főelesége a széna kell, hogy legyen, szóval ha tápot nem eszik, az még nem olyan nagy probléma. Szerintem egyszerűen a jobban ízlik neki, a drops stb. és hanyagolja a tápot.
2012. febr. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

az én nyulamnak sajnos nem a főelesége a táp. mivel genetikai a probléma, így nem eszi meg a szénát sem... kiskorában ez nem volt gond, de évek óta nem eszik szénát csak nagyon keveset. természetesen konzultáltunk erről orvossal, azt mondja a foga miatt és hogy emiatt olyan tápot kell adni neki ami helyettesíti a szénát is (cuni complete).

de nem kap annyi nasit! nem kap minden nap, csak most, hogy nem eszi meg a szilárd tápot, adtunk neki mindennap hogy lássuk, ezt sem kéri e. de ezt kérte. vitamint mindennap kap, ezt is rendesen megeszi pedig kemény...

2012. febr. 7. 10:09
 3/9 A kérdező kommentje:
az első mondatot elírtam bocsi. a széna nem a főelesége!
2012. febr. 7. 10:09
 4/9 anonim ***** válasza:

Értem.

Szerintem akkor pusztán csak válogatós :S

Pedig a Cuni Complete-t amúgy is imádja az én nyuszim is..

2012. febr. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

az én nyuszim is imádja ezt a tápot, évek óta ezt kapja. most is megeszi csak ugye akkor ha kevés vizzel összezúzom neki (mert ezt a tápot pépesítem neki). úgyhogy nem unta meg, mert nem hiszem hogy pépesen más íze volna. de a szilárd egész nap ott van előtte és bele se szagol :(

nem tudom, próbálom egyre kevésbé összetörni neki hogy fokozatosan szokjon vissza, de a kicsit keményebb db-okat bent hagyja a tálban.

2012. febr. 7. 10:43
 6/9 anonim válasza:

Azt hogy érted, hogy genetikai probléma miatt nem eszik szénát? Annyira nem jól állnak a fogai a vágás után sem? Na mert ha így van, akkor lehet, hogy a szilárd tápot is azért nem tudja megenni, mert nem tudja a fogaival megfogni, míg a pépesítettet fel tudja nyalogatni. (Gondolom, a dropszot kézből kapja, azt azért eszi meg gond nélkül. Ja, és ugye nem az a joghurtos fajta, mert az nagyon nem jó.)


Egyébként ha már a tápot pépesíteni szoktad neki, akkor inkább a szénát daráld le, és abból csinálj neki papit. Sokkal egészségesebb. És valahogy vissza kellene szoktatni a szénára, mert annál jobb fogkoptató nincs, és a normális bélműködéshez is rostra van szüksége.

2012. febr. 10. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Úgy értem, hogy nem tudja egyszerűen ledarálni a szénát. Van, hogy próbálkozik az evésével, kikaparja a tartóból, ilyenkor figyeljük mit csinál, beveszi a szájába és kiköpi. mintha nem tudná ledarálni, ezek ugye hosszú szálak. a tápot elvileg azért tudja megenni, mert kisebb darabok, amiket az elülső fogaival kettétör és így kisebb darabot egybe be tudja venni. igen a vágás után sem állnak jól a fogai, mert el vannak szó szerint csúszva egymás felett. tehát nem érintkeznek egymással, nem záródnak jól. a problémát az tetézi, hogy emiatt nem kopnak, és ráadásul ferdén nőnek. a belső fogai a nyálkahártya irányába, kifelé, megsebezve a kis száját. az elülső fogai pedig befelé, alkalmazkodva a szájüreg formájához.

egyébként történt változás a kérdés kiírása óta. tegnap óta elkezdte enni a szilárd tápot és már csak azt eszi, úgyhogy ezek szerint begyógyult neki a sebecskéje. igen a dropsot kézből kapja, és nem, nem joghurtos :) banáncsipszet kap, abba elvileg csak banán van (illetve rendes banánt nasiként néha).

ez jó ötletnek tűnik, a széna pépesítése, erre még nem gondoltam... turmixgép teljesen lepépesíti? ezt kipróbálom.

egyébként azért ezt a tápot kapja, mert rostban dús, így helyettesíti valamennyire a szénát. az orvosával direkt megbeszéltük ezt, hogy milyen tápot kapjon. a bogyóit megvizsgálta. és teljesen normálisak, teli vannak rosttal, úgyhogy elvileg működik. sajnos viszont tisztában vagyunk azzal, és az orvos is mondta, hogy ez a fogprobléma gyógyíthatatlan és sajnos az élettartamából le fog venni valamennyit :( (a sok műtét, altatás). most lesz öt éves márciusban, de remélem, hogy legalább még két évig velünk lesz. el se tudom képzelni mi lesz nélküle :( nagyon megszerettük ezt a kis ördögfiókát. nemhiába van a mondás: nyúl nélkül élni lehet, de nem érdemes :D

2012. febr. 11. 10:25
 8/9 anonim válasza:

Szegényke, akkor van fogbaja rendesen... Örülök egyébként, hogy már eszik!

A turmixgép nem tudom, hogy viszi-e a szénát, de a régi fajta kávédaráló igen. Ha meg nem akarná így megenni, ízesítésnek mehet egy kis táp. Bár ha próbálkozik a rendes szénával is, akkor ezzel sem hinném, hogy gond lenne.

A nyuszik elég szívósak tudnak ám lenni, és végülis azt mondod, pocakja rendben, úgyhogy szerintem simán veletek lehet még jó pár évig. :) (A mondással meg teljesen egyetértek. :)) )

2012. febr. 12. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

kipróbáltam a turmixgépünkkel és csak nagyon sok vízzel darálta össze valamennyire :S így nem akarom odaadni neki, túl vizes és szerintem felpuffadna tőle. :/ azért még próbálkozok vele. jó lenne ilyen alternatív megoldást találni a szénaevésre.

igen sajnos ez a fogprobléma nagyon elburjánzott nála :( kis korában semmi baj nem volt, rendesen kopott is a foga. 3 éves korában vettük észre először hogy nem kopnak az elülső fogai, elvittük orvoshoz, de akkor még másikhoz jártunk, aki csak az elülsőket vágta le neki azt is fogóval. a hátsó fogai közben már be is tályogosodtak és azt mondta hogy nem lehet vele mit kezdeni!!!!!!!!!!! szerencsére nem hallgattunk rá, felkerestünk egy másik orvost, aki megmentette őt, és ugyan rendszeresen kell műteni, de legalább hosszabb is lesz az élete :) a túlszaporítás okozza ezeket a problémákat sajnos, elvileg már kisnyuszi korában is láttuk volna a hibát, mármint azt konkrétan, hogy nem illeszkednek a fogai, csak ugye akkor még nem értettünk annyira ehhez. a tenyésztő sem világosított fel.

köszi a segítséget!

2012. febr. 12. 17:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!