Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Nyuszitartók, adnátok tanácsot...

Nyuszitartók, adnátok tanácsot néhány kérdésben (nagyon hosszú)?

Figyelt kérdés

Pár napja van meg a nyuszim, mától szeretném kiengedni egész napra, eddig a ketrecében volt, hogy megszokja a helyet, persze eddig is kivettem minden nap. Eddig össze-vissza bogyózott a ketrecben, nem csak a sarkokba. Forgács van alatta. Szeretnék neki nyúl wc-t tenni a ketrecbe, és az lenne az egyik kérdésem, hogy akkor abba fog-e bogyózni, mivel csak ott lesz forgács? Vagy jobb lenne a macskaalom? A ketrec többi részébe mit tegyek? Összehajtogatott takaró, rajta a búvóhellyel jó? Nektek magától megtanulta a nyuszitok a wc használatát? (Ahol tudnak kaparni, ásni, ott szeretik végezni a dolgukat, vagy mi alapján megy ez?)


A másik, hogy egy kicsit büdit csinál. Ráadásul néha olyan szabálytalan alakú, puha bogyókat pottyant. És a gyomra néha jó nagyokat kortyog. Egyébként jó a közérzete, érdeklődő, eszik-iszik rendesen. Hat hetes múlt, és az előző helyén szénát és nyúltápot kapott, én is csak ezeket adom neki egyelőre, meg persze vizet. Ez normális, vagy kell valamit változtatni?


Az etetésről: három hónapos koráig ne is adjak neki a szénán és tápon kívül semmit? Utána legelhet füvet? Azt olvastam, hogy a vizes fű, a petrezselyem, a sárgarépazöldje és hasonlók vizesen hasmenést okozhatnak. De ha szárazon adom oda neki, és utána rögtön iszik a vizestálkájából? Vagy ha esetleg a száraz szénából belekotor egy-két szálat a vizestálba, és azt eszi meg, az is káros lehet? Fonnyasztani mindenféle zöldséget, gyümölcsöt kell? "K" betűsek egyáltalán nem ajánlottak, vagy csak módjával (kukorica, karalábé, káposzta stb)? Meggyfaágat adhatok neki fogkoptatónak? Levelestül mehet? Vagy azt is csak később?


A foglalkozásról: szeretném őt minél inkább kézhez szoktatni, viszont agyonabajgatni sem akarom. Eddig minden nap az ölembe vettem és simogattam, de nem tudom, hogy ezt szereti is, vagy csak eltűri. De ha azt veszem, ha a fajtársaikkal együtt vannak, akkor is összebújnak, nyalogatják egymást. A ti nyuszitok mennyi foglalkozást igényel? Mennyire igénylik a simogatást, babusgatást?


A kiengedésről: ha be lesz oltva, akkor vihetem olyan helyre is, ahol előtte más állatok is megfordultak, a kombinált oltás megvédi? Vannak olyan kertekben gyakran előforduló növények vagy szobanövények, amik mérgezők rájuk nézve?



2012. nov. 15. 13:06
 1/5 anonim ***** válasza:

Először is, a macskaalom tilos! Ha abból megeszik egy darabot, meg is halhat. A nyúl wc-t abba a sarokba tedd, amibe szeret pisilni, vagy főleg bogyózni. Azt majd megszokja. Az én nyuszóm egyből felismerte hogy mit kell tenni a nyúlwc-vel. Miután láttam hogy néhány centivel mellé szeret bogyózni, odébb raktam, és azóta leginkább odavégzi a dolgát. (Azért mondom hogy leginkább, mert van hogy máshová is a ketrecben, de az lehet azért van, mert bele szoktam nyúlni ugye, és ezért jelölgeti a területét).


A puha bogyó nem jó. Vagy túletetted, vagy túl sok a táp, kevés a széna. Fontos hogy széna mindig legyen neki kirakva!

Most konkrétan ezekre tudok neked válaszolni teljes biztossággal.

2012. nov. 15. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Nos, először is szerintem most jól eteted, és tényleg ne adj neki egy jó darabig mást.

A WC-t meg fogja szokni, csak máshol ne legyen alom, csak a tálcában, az alom pedig jó, ha pellett, az a tuti, a macskaalmot nem szokták ajánlani. A forgács szerintem nagyon szemetelő. És a pelletet, ha tudod, rendes fával foglalkozó telephelyről szerezd be, mert ott olcsó, csak nézd meg, hogy nem túl poros-e.

Az a szabálytalan puha bogyó nem baj, néha van olyan. A legtöbb ilyet meg kell ennie, az a normális.Bár a kortyogás miatt kicsit izgulnék. Legyen mindig széna előtte!!!

Fű legelésre nem biztatnálak, mert ahhoz hosszú szoktatás szükséges. A zöldségeket nem fonnyasztom, az enyém meg sem eszi a fonnyadt zöldséget. Persze van, hogy áll a hűtőben pár napot, de akkor sem igazán fonnyadt. És majd óvatosan szoktasd minden egyes zöldséghez és gyümölcshöz. Van egy teljes pdf-em a nyúl táplálásáról, ha érdekel, majd elküldöm.

Az enyém nem igényli a sok törődést, inkább magányosabb lélek. Néha odajön, hogy simogassam, olyankor akár egy fél órát is simogatni kell, de ez kb hetente egyszer van.Azon kívül nem szereti, ha zavarják, ölben pedig utál lenni.

Én kiviszem mindenféle helyre, de azért folyamatosan figyelek rá, és ha nagyon piszkos a környék, inkább nem veszem ki a hordozójából. Tisztább parkokat szoktam keresni, ahova kutyát nem engednek be.

Sok sikert :)

2012. nov. 15. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A puha bogyó, ahogy az előzőek is írták a túletetés jele. Vagy sok a táp, vagy nem jó minőség. (Pl. hízónyúl táp csinál ilyet...)


A vízzel kapcsolatos legenda onnan adódik, hogy a friss füvet, vizes fűnek is hívják, szemben a száraz fűvel, a szénával. Minden tápváltást nagyon finoman, fokozatosan, szoktatva kell csinálni. A friss fűre való átállást is.

Ha sok a nyuszi, akkor a fonnyasztásos, átállást tudják csak csinálni: azaz majdnem széna, erősen fonnyasztott, kicsit fonyasztott, friss fű.

De egy nyuszival meg tudod majd csinálni, hogy 4 száll friss fű naponta 2X, és minden nap megduplázott mennyiségben. Ha bármi gyanús, pl. hamesnést látsz, akkor csak széna, és sokkal óvatosabban 1 hét múlva újra kezdeni.

A nyuszit csak azután engedheted ki legelni, ha már teljesen átállt a pocija, nem elég az oltás!

A friss faág, friss zöldség hasonló szoktatást kíván, de a zöldségek többségéből, csak egész picit kaphatnak a törpék.

A fogát a széna, és a puha szálas fű koptatja, bármilyen meglepő. A faág csak játéknak kell, meg nasi.


Minnél több simit kap, annál jobban rászokik. :) Szóval finoman, röviden, és egész nap kell. :D Ha megöregszik, majd hosszabban is rád ér, most még sok dolga van.

De azt mindig várd meg, amíg megnyugszik a kezedben, ne ereszd el, amíg izgága.


A szobanövényeidet mi nem látjuk, de ami mérgező rakd ki egy olyan helységbe ahol nincs nyúl. Előbb utóbb feljut a nyúl, vagy lehullik a levél, akkor meg izgulhatsz...

Rengeteg ehető szobanövény is van. Némelyik valódi nyúlcsemege. Ha átpakolsz csak a növényért kell aggódnod, a nyúlért nem. :)

2012. nov. 15. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ja! Orral keresi a Toalettet. Tehát ha mevan a WC sarok, amíg rá nem szokik, ne rakjál be semmit a tálcára, és ahányszor mellé megy, takarítsd fel, és ecettel mosd ki belőle a szagot, a WC-be pedig mindig tegyél vissza pár bogyót, és egy kis pisis pelletet. (Mind a kettő kell, mert nyuszi fejjel nem egyértelmű, hogy ugyanoda kell pisilni és kakilni.)
2012. nov. 15. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én egyből egy négyzet alakú wc-be raktam az almot és kezdetektől abba járt. Egy tipp, tedd a szénatartó alá, mert szénázás közben bogyóznak a legtöbbet. Én fa pelletet használok, alá vékonyan fa forgácsot teszek. Forgács nem muszáj, én azért teszem alá, mert így kevesebbszer kell takarítanom. Fa pellet legyen mindenképpen a wc-ben, mert az a legjobb szag és nedvességmegkötő és nyuszinak se lesz semmi baja, ha megeszi. Ne állatboltban vegyél, mert ott nagyon drága, hanem vagy faüzemben, vagy pl Tesco-ban is van... 1500 ft/ 15 kiló. Egyre vigyázz, hogy ne legyen átitatva semmivel, hanem natúr fa legyen.

A ketrec többi részébe nem tettem semmit, csak most télen egy szőnyeget, mert földszinti lakásban lakunk és hideg a parketta, de nyáron a meleg miatt szeret inkább a csupasz műanyagon feküdni.

Így van, jó gondolod, hogy egyelőre csak széna és táp. Tápból a Halywood-ot ajánlom. 400-500 Ft/ fél kiló. Ez nekünk kb 1-1,5 hónapig elég. Nagyon jó minőségű táp. Ha nincs a közeledben Fressnapf, akkor az acanashop.hu-ról rendelj (havi 1-szer ingyenes a kiszállítás).

Vizet inkább golyós önitatóból add, mert később nem csak az lehet a gondod, hogy pár szénát belehord, hanem lehet, hogy nekiáll unalmában "dobálni" a tálat és így kiborítja. Ez főleg nyáron lesz rossz, amikor esetleg reggel kiborítja és egész nap víz nélkül marad (mert te pl suliban vagy/dolgozol és nem veszed észre.

3 hós korától ehet füvet szoktatás után, viszont arra vigyázz, hogy a fű az egyetlen olyan dolog, amihez évente újra szoktatnod kell. Tehát minden tavasszal kezd el újra a szervezetét/gyomrát a fűhöz való szoktatását, ha akarsz neki nyáron adni. Így van, elvileg nem szabadna vizes zöldségeket adni neki.. viszont nekem volt, hogy szárogatás közben elcsórt egy nagy zellerlevelet, ami még vizes volt és nem lett tőle semmi baja :) Nem muszáj fonnyasztani a zöldségeket, gyümölcsöket. Én is nyersen adom nekik. K-betűs kajákat adhatsz, de keveset, mert puffaszt (ez alól kivétel a kukorica és a krumpli.. azokat egyáltalán nem kaphat) Bővebb infót a torpenyul.hu oldalon találsz. Ott részletesen le van írva, hogyan kell etetni, illetve hogy mit ehet és mit nem. Ott sok hasznos infó van, érdemes olvasgatnod a fórumot is.

Ajánlom, hogy simogasd az elejétől nyugodtan. Én elrontottam azzal, hogy nem erőltettem az ölbevételt, így most menekül, ha ölbe venném. Viszont simogattam és így igényli is. Mivel én az elejétől úgy csináltam, hogy leültem/feküdtem hozzá a földre, most is csak úgy tári el a simit, így már állandóan le kell hozzá másznom :) Viszont látom, hogy igényli, mert böködéssel juttatja a tudtomra, hogy simogassam:)

Igen az oltás elvileg megvédi (gyakorlatilag semmi sem 100%).. egyre viszont vigyázz. Nagy valószínűséggel enni fog a fűből, bárhová is rakod le, ez azért veszélyes, mert előzőleg arra járt állatok lepisilhették és ez ellen semmilyen oltás sem véd, hogy megeszi pl a macskák által lepisilt füvet.

2012. nov. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!