Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Melyik a legjobb kisemlős?

Melyik a legjobb kisemlős?

Figyelt kérdés
2 hónapja volt a szülinapom, és a szüleim megengedték, hogy kapjak egy állatot. Van már hüllőm, és kutyám, tehát rágcsálót szeretnék leginkább. Nagyon megtetszettek a deguk, és a patkányok, de azok szóba se jöhetnek a szüleim szerint. Milyen kis rágcsálót ajánlanátok? Az ár mindegy.

2013. aug. 23. 12:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Ha okosat szeretnél, ami nem hasonlít a patkányra, akkor a törpe nyusziknak olvasd utána.

A höri, és a malacka is okosabb, mint a legtöbben gondolják, de nyuszik hozzák a patkány-degu szintet. :)

De okos állattal sok baj van, ha elhanyagolod, és az oltása, ivartalanitasa pénzbe, kerül...

2013. aug. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Nekem tengeri malacom van, 1 db és nem depis, 6 éves most, szeret egyedül.
2013. aug. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 H.B10 válasza:
annyi a rossz a nyusziknál h drága a tartása. Azért egy tengerimalac olcsóbb
2013. aug. 23. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
De tengerimalacból kettő kell, így kb. egálban van a fogyasztásuk a nyuszikkal :D
2013. aug. 23. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A hörcsög fajtákból melyiket tartjátok a legjobbnak? Sima aranyhörcsög, vagy törpa hörcsög? Régebben volt nyuszink, de az 5 évesen elpusztult, tehát olyat nem nagyon szeretnék. :'(
2013. aug. 23. 21:50
 16/17 anonim ***** válasza:
Aranyhörit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!De én ajánlottam volna a patkány,ha a szüleid megengedtk volna!NAgyon okos,inteligens!És cuuuuuuuuuki!
2013. aug. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Az aranyhörcsögöt vagy a dzsungáriai törpehörcsögöt ajánlom.A többi harapós vagy félős.Leírok róluk mindent és ez alapján eldöntheted neked melyik a legjobb:)!


A Szíriai aranyhörcsög

"Nagytestű,könnyen szelídül."


A hörcsögök között a legnagyobb testű.Testhossza 10-13 cm,ehhez egy kicsi,tömzsi farok tartozik.Rengeteg színben létezik:barna,arany,fekete,albínó,fehér,mandarin,szürke stb..


A dzsungáriai törpehörcsög

"Kicsi,könnyen szelídül."


Kis testű,aranyos állatka.Testhossza 7-9 cm,amihez egy kicsi,rövid farok tartozik.Nagyon sok színben létezik:vadas,mandarin,merle,kék-merle,barna,fekete stb..


Etetése


A hörcsögöknek három fő tápláléka van:magvak,gyümölcsök-zöldségek,állati fehérjék



Magvak


Ajánlott mennyiség:napi 20 g(aranyhörcsögöknek)

Ajánlott mennyiség:napi 8 g(dzsungiknak)

Vehetünk boltban, direkt hörcsögöknek (rágcsálóknak) szánt magkeverékeket,de akár házilag is lehet keverni: búza, kukorica,napraforgó(csíkos),köles,nyúltáp,mogyoró,dió, árpa, zab, szárított borsó, tökmag stb. lehet a keverékben.

Adhatunk nekik kanárieleséget és fürtös kölest is,nagyon szeretik.

Sajnos a dobozos és a házilag kikevert magkeverék is bemolyosodhat idővel. Arra figyeljünk, hogy ha azt látjuk, hogy hálós lett a magkeverék,és kukacok mászkálnak benne, akkor NE adjunk a hörcsögnek,hanem dobjuk ki! Nem egészséges, és meg is betegedhet a molyos magoktól! A molyosodás megelőzhető, ha néhány napra mélyhűtőbe tesszük a magokat.


Zöldségek-Gyümölcsök


Ajánlott mennyiség:heti 100 g(aranyhörcsögöknek)

Ajánlott mennyiség:heti 40 g(dzsungiknak)

A zöldségeket,gyümölcsöket megmosva,szárazra törölve adjuk a hörcsögnek!K-betűvel kezdődő zöldségeket TILOS hörcsögnek adni, mert puffadást okoznak!

Amit nyugodtan adhatunk kedvencünknek:uborka (meghámozva!),tök,padlizsán,brokkoli,zeller,cukkini, bazsalikom,paradicsom(zöld rész nélkül),paprika(nem csípős),retek,cékla, borsó, répa, petrezselyem, spárga, saláta (télen tilos!),főtt krumpli.

Amit soha ne adjunk:paradicsom zöldje, csípős paprika, káposzta, kelbimbó, karfiol, karalábé, nyers krumpli, sóska,répa zöldje,lencse, bab.

Kaphatnak zöldségek mellett más zöldeket is, pl.:tyúkhúr, lóhere,pitypanglevél.A gyümölcsöket megmosva,szárazra törölve és kimagozva adjuk a hörcsögnek!Tilos az alma- és barackmag,mert ezekben cián van,ami az emberre ugyan ilyen mennyiségben nem veszélyes,de pici állatoknak mérgező lehet! A mandulát csakis megpucolva, a barna hártyát eltávolítva adhatjuk, és csak kis mennyiségben!

Gyümölcsök,amiket bármikor fogyaszthatnak hörcsögeink: alma,körte,szőlő,görögdinnye,sárgadinnye,eper,málna, barack,áfonya,szeder,meggy,cseresznye,szilva.

Korlátozott mennyiségben kaphatják (1-2 hetente egyszer): narancs,mandarin,banán,kivi,ribizli,aszalt gyümölcsök.

Tilos adni:citrom,grapefruit,mangó és egyéb egzotikus gyümölcsök.


Állati fehérjék


Ajánlott mennyiség:heti 20 g(aranyhörcsögöknek)

Ajánlott mennyiség:heti 10 g(dzsungiknak)

Adhatunk hörcsögünknek tücsköt,lisztkukacot,de ha ezekhez nem elég erős a gyomrunk :),akkor pótolhatjuk tejföllel,túróval,sajttal,joghurttal,száraz macska- és kutyatáppal,főtt darált hússal,főtt csirkehússal vagy fehérje tartalmú dropsokkal. Penészes sajtot adni tilos! Virsli,kolbász,felvágottak nem ajánlatosak!


Kiegészítő tápok


Kiegészítésként időnként adhatunk hörcsögünknek: száraz tésztát, háztartási kekszet, babapiskótát, csontszáraz kenyeret.

Főtt tésztákat és puha kenyeret soha ne adjunk kedvencünknek! Kerüljük a sós, fűszeres, cukros élelmiszereket,így például a gyümölcsjoghurtot,pudingot, csokit,nápolyit,cukorkákat, chipset,nutellát, mogyoróvajat,extrudált kukoricát(kukit) stb.

Kaphatnak időnként különböző vitaminos készítményeket, cseppeket,tablettákat,ezeknek széles választékát találhatjuk az állatos boltokban.


Tartásuk


Mielőtt hörcsögöt vennél...


Olvass végig legalább 1-2 honlapot, hogyan kell őket tartani. A hörcsög nem játék, ne kísérletezzünk rajta. Ebben a menüpontban igyekszem összegyűjteni a legalapvetőbb tudnivalókat.



Élettér


Talán a legfontosabb leszögezni, hogy a hörcsögök nagy többsége nem társas lény! Nem igényli másik hörcsög jelenlétét, sőt védi a saját territóriumát, azaz bármit mond a kisállatkereskedésben az eladó, két hörcsögöt soha ne tarts együtt, kivéve ha pároztatni akarod őket, de akkor is csak a párzás idejére! A hörcsögök nagyon agresszívvá is válhatnak, összeverekedhetnek, ez pedig akár az egyik kedvencünk halálához is vezethet, amit ugye nem szeretnénk. Szóval ne tartsuk őket együtt! Nem lesznek magányosak, nem kell ettől tartani! Ők szeretnek egyedül lenni. Két egynemű hörcsögöt pedig tényleg ne tegyünk össze, mert náluk nagyobb a verekedés lehetősége, mint a fiú-lány párosnál.


Tehát, vegyünk egy hörcsögöt. Vagy ha többet szeretnénk, biztosítsunk nekik saját terráriumot vagy ketrecet.


Ketrec vagy terrárium?


Én azt mondom, hogy teljesen mindegy. Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya. És egyik sem természetes közege egy hörcsögnek. Egyik sem rosszabb a másiknál.


A terrárium mellett szól, hogy könnyen átlátható, nem annyira huzatos, nem tudja rágni a hörcsög, nem tud magasra mászni, ahonnan leeshet. Ellenben hátránya, hogy befülledhet, nem szellőzik annyira, és nehezebb takarítani is a súlyos üveget, mint a könnyű ketrecet. Gyerekek mellett sem a legbiztonságosabb. Mivel nem tud mászkálni, biztosítani kell neki ehhez szükséges eszközöket, pl. mókuskerék, mászófák stb. Valamint a terráriumból nagyobb a szökés veszélye. A behelyezett dolgokat célszerű úgy elrendezni, hogy semmiféleképpen ne tudjon a terrárium falára átmászni. De az önitató drótja is remek menekülési lehetőség számukra! Ezért célszerű valamilyen rácsot tenni a terrárium tetejére.


A ketrec ellenben jól szellőzik, a hörcsög mozgásigényét tökéletesen kielégíti, hiszen mászkálhat a rácsokon (azért mókuskerék ebben is legyen). Könnyebb mozgatni és takarítani is. Gyerekek mellé biztonságosabb, például lakatot is lehet az ajtóra tenni, ha a gyerkőc kicsit önfejűbb lenne, így biztos nem léphet meg a hörink, és így nem fordulhat elő, hogy nyitva marad az ajtaja.

Hátránya, hogy huzatosabb lehet, amitől a hörcsög megbetegedhet, bár ha a szoba megfelelő részén tartjuk a ketrecet, ahol nincs huzat, akkor nem lesz baj. Egyes hörcsögök nagyon rá tudnak szokni a ketrec rágására, ami esetleg fogtörést is okozhat. Esetleg citrommal át lehet kenni a rácsokat, ha ilyet tapasztalnánk, és célszerű fogerősítő vitamint is adni hörinknek. De tény, hogy a ketrecen lévő fehér (vagy más színű) bevonat nem túl egészséges a hörcsög számára, valamint a sok rágástól a rácsok kidörzsölhetik hörcsögünk orrát, ahonnan lekophat a szőr. Akik a ketrec ellen vannak, sokszor felhozzák még azt az érvet is, hogy a nagy mászkálások közben beakadhat kedvencünk lába, ami megsebesülhet, akár el is törhet. Sajnos ilyen nálunk is előfordult már.


A ketrecre alternatívaként én a madárkalitkát is tudom ajánlani. A rácsok közti távolság azért olyan max. 1 cm körüli legyen, biztos, ami biztos. A hörcsög ebben kevésbé mászkál a rácsokon, mivel a kalitkák rácsozata általában függőleges. Így az ebből származó baleseteket könnyen ki lehet kerülni. A rácsot így is lehet, hogy rágni fogja a hörcsög, de egyrészt nincs rajta bevonat (már amelyiken), ami egészségtelen lenne számára, másrészt a kicsit nagyobb rácstávolság miatt nem fogja ledörzsölni a szőrt az orráról rágás közben. Magas kalitka még jobb, ha valaki érez magában egy kis kreativitást és némi kézügyességet, akár 1-2 emeletesre is át lehet alakítani, ami megnöveli a hörcsög mozgásterét. Tehát a kaltikával van némi plusz munka is, ezért tényleg csak akkor ajánlom, ha van otthon egy ügyeskezű ezermester, aki szépen beszintezi. Esetleg függőhidakkal és létrákkal is ki lehet egészíteni, ehhez túlzott kézügyesség sem szükséges. Ám ezek nélkül nem túl biztonságos, hiszen ha valahogy mégis feljut a magas kalitka tetejére, az aljára visszapottyanva súlyos sérüléseket is szerezhet.


Még egy alternatív életteret tudok javasolni, ez pedig az Ikeában kapható Samla doboz. Két méretet tudok ajánlani, az egyik a 39x28x28 cm-es, a másik az 57x39x28 cm-es. A kisebbet viszont csak abban az esetben, ha némi kreativitással emeletessé tudjuk alakítani, mert úgy már nem lesz olyan kicsi a hely. Rácsot, drótot szintén ne felejtsünk el a tetejére tenni, főleg ha emeletes a doboz! Előnye, hogy nem törik, könnyű, könnyen tisztítható, és jóval olcsóbb, mint egy üveg terrárium. Természetesen nemcsak az Ikeában kaphatók ilyen dobozok, láttam már Tescoban, Kikában, Praktikerben, Aldiban is. Én általában ezeket preferálom, igaz, nem a legesztétikusabbak, de könnyűek, ezért takarításuk is egyszerű, gyorsan megvan, pár perc kiöblíteni, aztán eltörölgetni. Ha megfelelő az alapterülete, akkor nagyon jól be is rendezhetők, az itatót kívülről is rögzíthetjük, ha egy lyukat fúrunk a doboz oldalába, így az itatóról való szökést is teljes mértékben ki lehet védeni.



Még néhány nagyon fontos tanács a lakhelyükkel kapcsolatban:


- Én azt mondom, hogy egy kb. 30x30x30 cm nagyságú ketrec/terrárium/doboz elegendő egy törpehörcsögnek, ennél kisebb ne nagyon legyen, de ha tehetjük, inkább nagyobb. Az aranyhörcsögnek minimum 30x40x40 cm-es legyen a helye, ennél kisebben ne tartsuk.


- A ketrecet/terráriumot óvjuk a közvetlen fénytől és nagy hőmérséklet-változásoktól. Keressünk egy viszonylag sötétebb helyet a szobában, és semmiképp se ablak vagy fűtőtest mellett helyezzük el a lakhelyét.


- 20-25 °C között érzik magukat a legjobban, ezért igyekezzünk szobahőmérsékletet biztosítani számukra.



Felszerelések


Van néhány berendezési tárgy, ami feltétlenül szükséges ahhoz, hogy kis kedvencünk, boldog, egészséges életet élhessen. Ezeket semmiképpen se hagyjuk ki!


Az első és legfontosabb, a házikó. Mivel a hörcsögök természetes élőhelyükön is föld alatti járataikban élnek, így "fogságban" is fontos, hogy biztosítsuk számukra az elbújás lehetőségét. Ha nincs búvóhelye, akkor akár agresszívvá is válhat a barátságos kisállatunk! És ha épp a kis vackában tartózkodik, igyekezzünk ne megzavarni, mert neki az a privát kis szférája, olyan, mintha minket az ágyunkból vernének ki.


A házikó alapterülete minimum 10x12 cm, magassága 10 cm legyen.


Nagyon sokféle házikót lehet kapni állatkereskedésekben, célszerű a fa, kerámia, esetleg műanyag. Ha van kedvünk hozzá, tiszta, festetlen kartonpapírból magunk is készíthetünk házat, de ezt 1-2 hónap alatt szétrágja hörcsögünk, így pótolni kell. Ha mi magunk akarjuk elkészíteni a házat fából, akkor kezeletlen fával dolgozzunk! Ügyeljünk arra, hogy ne legyenek kiálló szegek, vagy lefolyt ragasztócsíkok, mert veszélyesek lehetnek kedvencünkre nézve. A házikóba tömhetünk forgácsot, szénát vagy vattát is. Ez utóbbiból van kifejezetten hörcsögök számára készített is, de a sima háztartási vattának is épp úgy fog örülni a hörcsög (egy dologra figyeljünk, hogy a vattában ne legyenek cérnaszálak, mert ez komoly sérüléseket is okozhat).


Fontos, hogy legyen a hörcsögnek önitatója. Tévedés, hogy a hörcsögök nem isznak vizet. Én még nem láttam olyan hörcsögöt, amelyik ne használta volna az itatóját, még akkor is, ha minden nap kap zöldséget és gyümölcsöt. Adjuk meg a lehetőséget számára, hogy akkor igyon, amikor megszomjazik, ne fosszuk meg ettől! Tálkába ne tegyünk be neki vizet, mert egyrészt telehordja forgáccsal, másrészt vizes lehet a hörcsög is, amitől akár meg is fázhat. Ha mégis a tálka mellett döntünk, az alacsony legyen, hogy a hörcsögnek ne kelljen belemásznia ahhoz, hogy vízhez jusson. A tálkát naponta többször ellenőrizni kell; friss, tiszta vizet kell bele tölteni és a nedves forgácsot el kell távolítani.


Minimum egy, de még jobb, ha két tálkát teszünk be a lakhelyére. Javaslom, hogy az egyikben a száraz ételt kapja (magok), a másikban a nedvesebb ételeket (zöldség, gyümölcs, sajt stb.). A tálka lehet porcelán vagy kerámia, ezeket biztosan nem fogja tudni felborítani, de lehet műanyag is.


Természetesen szükség van alomra is, akár terráriumban, akár ketrecben tartjuk hörcsögünket. Ez lehet illat- és pormentes faforgács, tiszta, festetlen kartonpapír, széna vagy csutkaalom is. A teljes almot egy, maximum kéthetente cserélni kell.


Ha örömöt akarsz szerezni kedvencednek, akkor ne feledkezz meg a homokfürdőről sem. Imádnak benne hemperegni, és nem mellesleg a legtöbben ebbe végzik a kis dolgukat, így az alom nem lesz büdös, a homokot pedig 1-2 nap után lehet cserélni. Gyártanak kifejezetten kisrágcsálók részére homokozót, de ennek hiányában bármilyen edény megfelel, amiben el tud terülni a hörcsög. Akár margarinos, kőrözöttes stb. dobozka is jó, vagy ha van elég hely, egy fektetett befőttes üveg is megfelel a célra. Árulnak csincsilláknak, deguknak való homokot, ez tökéletes a törpehörcsögök számára is, esetleg madárhomok is jó.


Hogy hörcsögünk ne unatkozzon, biztosítsunk számára megfelelő mozgási lehetőséget, ezért mindenképp helyezzünk be neki mókuskereket/futókereket. Ugyan nem minden hörcsög használja, de a legtöbben nagyon szeretik. Több fajtája is van, a sima fém (nem ajánlják, balesetveszélyes lehet), a műanyag rácsos, a talpas labdaszerű, a ketrecre szerelhető (ennek van talpas változata is), már fából készült kerekek is vannak, illetve a legújabb "őrület" az ufó, azaz a futótányér.


És ami még mindenképpen legyen bent a hörcsögnek, az egy bújócső. Ez lehet műanyag vagy fa, de a hörcsögök nagyon imádják a wc-papír gurigát is. Sőt, ezt sokkal inkább javaslom, mert körmüket és fogukat is tudják ezzel koptatni, nem mellesleg tényleg leköti őket.


Emellett nem árt, ha van bent a hörcsögnek valamilyen fogkoptató kő vagy nyalósó, illetve szépia, hogy a fogai ne nőjenek túl. Erre esetleg csontszáraz (!!!) kenyér is jó, de puha kenyeret semmiképp se adjunk a hörcsögnek, mert beleragadhat a pofazacskójába!

2013. szept. 19. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!