Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Miért nem képesek az emberek...

Miért nem képesek az emberek elfogadni a változást?

Figyelt kérdés

Most konkrétan a nyulakat fogom példaként venni, mert nekem is nyuszijaim vannak és leginkább a nyúltartásnak sikerült kissé felidegesítenie.

Szóval a háziasításuk már sok 100 éve elkezdődött és az utóbbi évtizedekben már kezd elterjedni úgy is, mint házikedvenc, nem csak haszonállat. Elkezdtük egy bizonyos módon tartani őket, mikor még túl sok mindent nem tudtunk róluk. Nyilván azóta is folyamatosan változnak a felfogások. A világ állandó változás, fejlődés alatt áll, egyre több kutatást végzünk és egyre több mindenre jövünk rá a nyulakkal kapcsolatban is. Például korábban mindenféle növényt, zöldségfélét odaadtunk nekik, míg nem rájöttünk, hogy a K betűsök nagy része felfújja a nyuszit, van, hogy el is pusztul. Mi a következtetés? Ilyeneket tilos adni. Ezen az állásponton vagyunk jelenleg. Viszont már eltelt újabb 10 év, ami alatt sok mindenre rájöttünk, többek között, hogy a korábbi kijelentés nem igaz, sőt a K betűsök kimondottan jó hatással vannak a nyuszi egészségére, csak nem szabad egyszerre nagy mennyiségben adni. Ez viszont viszonylag új dolog, az utóbbi 5 évben bizonyosodott be a legfejlettebb országokban is. Magyarországra minden fáziskéséssel ér el, itt most kezdik talán terjesztgetni, de az emberek nagy része nem hiszi el, mert új és valamiért ragaszkodunk a régihez. De miért ilyen nehéz elhinni, miért nem tudjuk elfogadni az újat, a változást? Teljesen biztos vagyok benne, hogy néhány év múlva már itt is elavult lesz a K betűsök tilalma, de nem értem, miért megy ez ilyen lassan.

A puffasztó zöldségek csak egy példa volt a nyúltartásból, rengeteg van még, amiről nálunk szinte mindenki meg van győződve (nem csak az egyszerű nyuszigazdik, hanem a tenyésztők, állatorvosok is) miközben a legfrissebb kutatásokkal bizonyítottan helytelen.


2015. nov. 10. 14:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%
Aki nem akar belegajdulni a mindenkori aktuális árt-nem árt témába, az messziről elkerüli a mindenkori legújabb kutatások eredményeit. Lásd WHO jelentés , vagy a " növényi olajban sütés ártalmai", vagy melyik károsabb?-margarin, vagy vaj? Ésatöbbi új kutatási eredmények.
2015. nov. 10. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ez mindenhol így van. :) Az emberek konzervatívak, félnek a változástól, jó nekik a megszokott langyos kis életükben, és minden új irányzat, új trend arra emlékezteti őket, hogy eddig rosszul csinálták. Nem művelődnek, nem képzik magukat, jólvanazúgy.

Ez részben félelem, részben rossz szokás. Sajnos nagyon kevés szülő neveli a gyerekét érdeklődővé, kreatívvá, kíváncsivá. Mire egy gyerek felnő, belenevelődik az "Ez van, ezt kell szeretni" meg az "Évek óta mindig így csináljuk" mentalitás, és ezt nagyon nehéz levetetni velük. Ráadásul az új dolgokra való fogékonyság az intelligencia fokmérője is. Még akkor is, ha nem igazán forradalmi gondolatokról van szó, hanem olyan apróságokról, mint a K-betűs zöldségek.

És még egy: sokan az ismerőseik közvetítette hiedelmekből szerzik az ismereteiket, hiányos félinformációkat, hiedelmeket, nem tényleges tudást. Anyukámnak bevált, a mamám is így szokta, a Marika ajánlotta a boltban. Ez a fajta mentalitás szerintem kifejezetten veszélyes. Öt percbe kerülne utánanézni, hogy helytálló-e az információ vagy elavult, de nem teszik! Sokan akkor se, ha az életük múlik rajta (lásd alternatív gyógyászat).


Nekem is van nyuszim, és ha százszor nem mondtam el két év alatt, hogy "Nem, belőle nem lesz pörkölt. Tudom, hogy szép kövér, de akkor se", akkor egyszer sem. Ezen kívül van két kutyám, ott is kapok ám hideget-meleget önjelölt bölcselőktől, ásatag középkori módszereket, légbőlkapott praktikákat, rémisztő hiedelmeket, és én vagyok a bunkó, ha közlöm, hogy ez már cseppet túlhaladott. Pedig veszem a fáradságot és tájékozódom, mielőtt bármilyen döntést meghozok az állataimmal vagy saját magammal kapcsolatban.

Elég rémisztő a helyzet.

2015. nov. 10. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első: részben igazad van, de szerintem a megoldás nem az lenne, hogy elkerülünk mindent, ami felhívja a figyelmünket pl. a káros élelmiszerekre, hanem hogy egy Index-cikknél alaposabban tájékozódunk a témában, és magunk döntjük el, hogy a vaj koleszterintartalmát, vagy a margarinban levő műanyagokat választjuk. Ez egy meghozandó döntés, és az lenne ha helyes, ha azért használnál margarint, mert szerinted az jobb, nem azért, mert anyukád is mindig azt használ.

Csak igen, ez időbe, energiába, odafigyelésbe kerülne, de sajnos sokan csak a főcímeket olvassák el.

2015. nov. 10. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Tény, hogy rengeteg árt-nem árt dolog van, de nem értek vele egyet, hogy kerüljük el őket, hiszen ezekkel tehetünk az egészségünkért, a jobb életért, ami igenis fontos, megéri a kis fáradtságot utánanézni.

Bár a nyulakkal épp ez a probléma, hogy az emberek utánanéznek, szakértőket kérdeznek, de majdnem mindenhol a helytelen, elavult információt kapják, mert még nem ért el ide az új hullám.

Például a nézzük a németeket, ők szerintem a legállatbarátabb nép, a világ összes országa közül talán ők törődnek leginkább az állatok jóllétével. A nyusziknál bevezették az ún. fajhű tartást, azaz hogy minden nyúlnak olyan életmódot biztosítanak, mint a vadonban: hatalmas terület, csoportokban élnek, valamint nem tápot, szénát és egyebeket esznek, hanem a természet, a mező, erdő adta növényeket. Érdekesmód így jóval tovább élnek, mint egy ketrecben tartott széna, táp és némi zöldségfélét evő nyuszi. Ez utóbbiak esetében 50-ből 40 elpusztul 5 és 8 éves kora között, míg a német tartásmód szerint 50-ből 40 csak 8 és 12 éves kora előtt hal meg. Ennek ellenére sokan nem értenek velük egyet és elszörnyülködnének, hogy már a 2-3 hetes fiókák is füvet és más friss növényeket esznek (az anyatej mellett) mikor nálunk csak 3 hónapos kos után szabad apránként vezetni bármiféle zöldet.

2015. nov. 10. 15:27
 5/11 anonim ***** válasza:

Hát ez...bocsi, de ez félig off lesz, csak elhültem :O


Most komolyan, én nem tudtam, hogy a nyulak se ehetnek K betűs növényeket, azt hittem, csak a hörim nem (mondjuk leeshetett volna, hogy rágcsáló-rágcsáló)


Nekem házinyulam van, de néha szokott kapni káposztát, igaz nem nagy mennyiségben. Amúgy már 8 éves (házinyúl) és még mindig meg van veszve érte :D ... ja és szabad tartásos (télen-nyáron).


Amúgy interneten soha nem olvastam utána a nyulas dolgoknak, egyszerűen aputól tanultam, hogy mit ehet és mit nem nyúl. Eddig bevált. Mert amúgy húsnyulakat is tartunk, nem csak a kis öreg nyulam van. :)


A világ fejlődik, én ennek ellenére jobban szeretem a régi jól bevált (paraszti/népi) dolgokat. Állattartás terén is.


Disznókat is régen legeltetve tartották. Igaz, hogy lassabban hízott, de mennyivel finomabb lehetett. Amint lehetőségem lesz, szabadon fogok disznót tartani :D

2015. nov. 10. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Több szempont van egy időben. Mihelyt üzletet látnak valamilyen hírben, azonnal elindul a dolog a pénzbeszedés irányában. Meg sem várják, míg a hír beigazolódik kellő mélységben. Ha valami ellenvetés felmerül, azt pénzügyileg megpróbálják vakvágányra terelni pl. a tápot gyártól olyan kutatásokat kezdenek pénzelni, amelyek az ő álláspontjukat támasztják alá. Az ellenvéleményeket igazát állító kutatást meg senki nem fogja támogatni. Azaz nem az igazság kiderülése a közvetlen cél, hanem az érdekek érvényesülése. Az ilyen kutatások nagyon drágák és hosszadalmasok. Azok vannak előnyös helyzetben, amelyek hamarábbi anyagi hasznot igénynek, így a valóban helyes és igaz háttrébe kerül.
2015. nov. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Igazából szerintem akik elsősorban nem hobbi célból tartják az adott állatot, azok külön kategóriába sorolhatók, hisz egy húsnyúlnak teljes más tartásmód szükséges.

Viszont azt gyakran hallani, hogy az emberek kihangsúlyozzák, hogy nekem törpenyulam van, nekem házinyulam. Eleve a törpenyúl is házinyúl, de nyilván az emberek értik, hogy ezzel mire céloz az adott illető. Ám a törpe- és a nagyobb testű "házinyúl" tartásmódja semmiben sem tér el, mégis a legtöbben azt hiszik, egy törpének másra van szüksége, érzékenyebbek. Körülbelül annyi a különbség, mint egy kistestű és egy nagytestű kutya között.

Veled ellentétben az emberek többsége azért utánajár némileg annak az állatnak, amit tart, így informálódnak a már elavult dolgokról.

Egyébként a nyúl nem rágcsáló.

Gyakran a régi, jól bevált "paraszti" felfogás a legjobb. Most is épp hasonló, amit mondtam Németországgal kapcsolatban, hogy ők is a természetet követik, tehát semmi különöset nem csinálnak, egyszerűen úgy él a nyuszi, mint a vadonban. Nem kezdik el nekik kiválogatni, mi puffaszt és mi nem..

2015. nov. 10. 16:12
 8/11 A kérdező kommentje:
#6 A legtöbb esetben talán így van, de a helyes nyúltartásból éppenhogy nem tudnak hasznot húzni, hiszen a lényege az lenne, hogy a nyusziknak nincs szükségük tápra, gyümölcsökre, zöldségekre, magvakra, sőt még szénára sem igazán, hanem elsősorban a mező adta növényekre - ami teljesen ingyen beszerezhető. Nem kell nekik a fogkoptató ilyen-olyan vitaminnal, inkább egy faág - szintén ingyen. Ráadásul egészségesebb és hasznosabb. Csupa olyan állítás került előtérbe, amikből nem lehet hasznot húzni. Például egy időben nekiálltak terjeszteni, hogy a kinti nyúlketreceket szigetelni kell meg tudom is én hogyan fűteni, most pedig az van, hogy teljesen jól elvannak kint télen mindenféle fűtőeszköz nélkül, növesztenek téli bundát stb.
2015. nov. 10. 16:17
 9/11 anonim ***** válasza:

Hah...mi a fene :D


Mint ahogy te is írtad, mindenki érti azt, ha azt írom házinyúl, akkor mire gondolok. Nem értem miért kell ezt feszegetni. De hogy mindenki boldog legyen, leírom, hogy a Lagomorpha-k rendjébe tartozó Oryctolagus cuniculus domestica-t tartók, abból is a húscélú hasznosításra szánt fajtát.


A másik amibe belekötöttél. A nyúl valóban nem rágcsáló, igaz elszólás volt, mint már mondtam, a Lagomorphák rendjébe tartozik (nem pedig Rodentia), annyi, hogy a fogazata megegyezik a rágcsálóékkal. ÉS? Nagy dolog ez az elírás. A táplálkozásuk nagyon hasonló (igaz, hogy a rágcsálók általában éjszakai állatok)


Na most hogy már hogy kiokoskodtuk magunkat :D elmondanád, hogy egy internetet nem látott parasztembernek miért nem jó az a tudása amit generációkon keresztül átvitt? Mert akkor mégiscsak gondod van vele, ha már abba belekötöttél, hogy én nem néztem utána a nyúletetésnek. Igen INTERNETEN nem néztem utána, mivel 3 generációra visszamenőleg nyulakkal foglalkozik a családunk (előtte nem tudom mi volt), eredményesen, jól tartjuk a nyulainkat. Könyveink vannak, egybe se írnak K betűs növényekről. Ennyi.


Van aki biztos forrásból informálódik, van aki meg internetről próbálja összekaparni a sok hülyeség közül a valóban hasznos információt. Én inkább a biztos forrást választom és nem fogunk 5 évenként technológiát váltani, mert valaki kitalálta, hogy az jobb.

2015. nov. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Szerintem félreértettél.

Nem kötekedésből írtam, hogy a törpenyúl is házinyúl, hanem azért, mert ez is egy olyan dolog, amit az emberek többsége rosszul tud. Nem téged akartalak kioktatni, csak megemlítettem. Ahogy azt is, hogy nem rágcsáló. És a következőt sem kötekedésből írom, csak azért, hogy tisztában legyél vele, hiszen az csak jó, ha az ember tanul valami újat: a nyulak a rágcsálóktól éppenhogy a fogazatuk miatt térnek el. Azt írtad, megegyezik - talán ezt is csak elírtad. Mindenesetre bocsánatot kérek, ha bántásnak, kioktatásnak vetted, amit írtam. Én úgy gondolom, kijavítani mást nem rossz dolog, sőt ebből tanulhat a kijavított fél.

A másik: "elmondanád, hogy egy internetet nem látott parasztembernek miért nem jó az a tudása amit generációkon keresztül átvitt?" Nem értem. Én ezt mondtam: "Gyakran a régi, jól bevált "paraszti" felfogás a legjobb." Most ebben neked mi jelenti azt, hogy rossz a ti tartásmódotok?

Az, hogy megemlítettem, hogy veled ellentétben a többség az interneten utánanéz, nem beszólás volt. Ez egy tény. A legtöbb ember az interneten néz utána a nyúltartásnak - ezt nem tartom túl jó dolognak, mert rengeteg hülyeség terjeng és csak összezavar mindenkit. Speciel én sem az interneten néztem utána a nyúltartásnak, mikor először lett nyuszim.

Biztos forrás véleményem szerint nem létezik. Nekem is nyulakkal foglalkoztak a szüleim (a húsuk miatt), de nem hagyatkozom rájuk, mert nem értek egyet a tartásmódjukkal. Olvastam könyveket is, a régiekben nincs semmi a K betűsekről, aztán az újabbakban már említik a puffasztó növényeket, hogy ne adjunk. A legújabbakban (2014, 2015-ös könyvek) már ismételten az van, hogy ehetik a K betűseket. És éppen erről szól a kérdésem - bizonyos dolgok elavulnak, fejlődik a világ, új információk derülnek ki.

2015. nov. 10. 18:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!