Kezdőoldal » Állatok » Kisemlősök » Harapós görény, mi legyen?

Harapós görény, mi legyen?

Figyelt kérdés

Még kölyökről van szó, nem erősen harap legtöbbször, csak szájba veszi az ember kezét-lábát és rágja, de egyre inkább előfordul, hogy cibálja, tépi és sokszor már erősen szorítja. Szoktunk vele "birkózni" kézzel, nagyon szereti és akkor is harapdál ami a játék része, de tudom, hogy később amikor erősebb lesz az állkapcsa ez gond lehet.

Hogyan kell leszoktatni a harapásról? Vagy tudni fogja hogy nem szabad erősen harapni csak "játékból"?



2018. júl. 9. 21:15
 1/10 anonim ***** válasza:

Jajj, ne is mondd! Amelyik eleve harapós, az az is marad. Engem pl. kimondottan utált. A két lányom ugyanígy játszott vele, mint ahogy írod, sőt, a férjem is. Beleegyeztem, hogy legyen, de szerintem érezte, hogy én nem tűröm a harapdálást. Hazaértem munkából, felszaladt rajtam és megharapott. Máskor feküdtem a kanapén, néztem a tévét, odasompolygott és totál váratlanul beleharapott az orromba. :D

A lökött beleesett a felmosóvödörbe, ellopott dolgokat, amit aztán eldugdosott.

Nekem kész rémálom volt szegény. Azóta eltelt jópár év, nem tudom, mit rontottunk el.

Nem kérek lepontozást, csak azért írtam le mindezt, mert okos állatok, engem valamiért kiszúrt magának és állandóan megharapott. De úgy véresen-komolyan. Pedig soha nem bántottam.

2018. júl. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szóval készülj fel, hogy a görénytartás, mint házikedvenc nem egy fáklyásmenet. Baromi elevenek. Vagy csak mi fogtuk ki, hogy ilyen rossz. Pedig mindent megkapott, még hintája is volt a jó nagy ketrecében, ki volt nyalva a feneke. :D
2018. júl. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Volt már görény a családban, de én még kicsi voltam és nem sok közöm volt a neveléshez, csak "kiélveztem" a társaságát, de egyáltalán nem volt harapós.


Ő még nagyon kölyök, csak játékból harap, egyáltalán nem erőset és rosszindulatból. Több oldalon mást írnak, írják a rákiabálást, hogy grabancánál meg kell fogni és rázni, lenyomni, helyére visszarakni, orrára koppintani (valahol ezt tiltják is mert káros neki), más helyen egyáltalán nem támogatják a negatív jutalmazást. Szóval nem tudom hogy álljak neki, pedig sokat olvastam már.

2018. júl. 9. 21:58
 4/10 anonim ***** válasza:
1.-2. vagyok. Hát sajna ebben nem tudok tanácsot adni, hogy kell fegyelmezni, mert szerintem mi akkoriban nagyon elcsesztük. Soha nem nyomtuk le a földre, nem vertük, nem ordibáltunk rá, mégis harapós maradt. Lehet, hogy azt kellett volna. Majd valaki talán leírja neked. Hozzánk is kölyökként került.
2018. júl. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Amelyik eleve harapós, az az is marad."

Ez így ebben az esetben hülyeség. Egy bántalmazott, rossz előéletű görénynél lehet mondani, hogy a félelem miatt harapós marad, de itt egy kölyökről van szó akit neveléssel simán le lehet szoktatni.

A kérdésre válaszolva, amiket olvastál leszoktató módszerek azok jók: grabancfogás, leszorítás, erőteljes tiltó parancs, általában NEM szó stb. Az orrpöckölés viszont tényleg nem tesz jót nekik, és csak tovább hergeli az állatot, mert nem tudja értelmezni hogy mi van, csak azt hogy fáj neki. Kölyöknél még úgy kell gondolkozni, hogy hogyan nevelné az anyja? Ő is megfogja, megrázza a grabancánál, rávisít stb. Ezt kell alkalmaznia az embernek is. Nem fogja egyik napról a másikra megtanulni, sokat kell foglalkozni vele, és türelmesnek kell lenni. És a lényeg, hogy a családban mindenki foglalkozzon vele, ne alakuljon ki nála, hogy csak egy gazdit nem csipked, mert a többiek életét meg fogja keseríteni. Én az első görényemet itt rontottam el sajnos. Saját magam a kaját is ki tudnám venni a szájából akkor se harapna meg, de ha más ér hozzá akkor egyből odacsíp.


Emellett van olyan, hogy pusztán csak figyelemfelkeltésből csípnek oda a gazdinak. A másik görényemnél pont ez a helyet. Egy világ szelíd állat, sose harapott még játék közben sem. A 2 éves gyerek kezébe simán odaadom, nem csinál semmit, még ha nyúzzák akkor se. Viszont ha zoknis lábat lát akkor abba mindig belecsíp csak azért hogy felfigyeljenek rá. Nem is inkább a lábat kapja el, hanem a zoknira ráfog és azt húzogatja. Erről sose tudtam leszoktatni, pedig már 5 éves.

2018. júl. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mivel idéztél tőlem, reagálok: én is kölyökről írtam, nálunk élt sok-sok évig. Csak mint írtam, a fegyelmezést valahol nagyon elcsesztük.

Azért írok egyből, mert épp itt vagyok és látom, hogy írt valaki ehhez a kérdéshez. A miénk fiú volt, nem tudom, számít-e valamit. Mondjuk kisállatkereskedésben vettük, ha jól számolom, kb. 20 éve. Akkor még nem volt ennyire durva híre az állatkereskedéseknek. A lányom volt oda érte, beleegyeztünk, de mint írtam, én - őszinte leszek -, nem szerettem. Eldugta a csirkemellet pl., utána meg keresgélhettem, honnan jön a büdös. A konyhaszekrény mögül... Másik, ellopta a szempillafestékemet, azt pedig a lányok szobájában találtam meg a heverő mögött. Ha valami eltűnt, akkor már eleve ott kerestem, mert tudtam, hogy oda hordja a kisebb tárgyakat.

Elkényeztettük, utólag visszagondolva ráadásul nem is jó helyen vettük. A kérdezőnek sok sikert és türelmet, remélem, nem lesz ilyen neveletlen, mint a miénk volt.

2018. júl. 10. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ja még annyit: akkoriban nem volt internet sem, nagy szakirodalma nem volt, viszont akkoriban jött be a vadászgörény háziállatként való tartása. Most már sokmindent lehet olvasni róluk, de mivel nincs görényünk, a lányok kirepültek, nem is foglalkozom vele.

A harapós görény szóra figyeltem fel, ezért írtam le a kérdezőnek a tapasztalataimat.

2018. júl. 10. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

6-os. Ahogy írtad is, nálatok a fegyelmezés hiánya miatt maradt harapós. Nem csak kölyköt, egy felnőtt görényt is le lehet szoktatni a harapásról, csak kicsit tovább tart és több türelem kell hozzá. Azért is írtam, hogy az a görény amelyik élete végéig harapni fogja az embert az legfeljebb a bántalmazott állatoknál fordul elő.

Kölyköknél meg mindegyik harap, ez a természetük, így ismerkednek. Csak amíg egy tenyésztőnél vásárolt 8 hetes kölyköt már megtanítanak mindenre, és kellőképpen szocializálnak, addig egy kereskedésből származó, vagy szaporítós kisgörinél ezt a gazdinak kell megtennie. Ezt tapasztaltam én is. Első görényem szaporítós, el is csesztem mert rajtam kívül csíp mindenkit. Második tenyésztőtől van, és bárkinek oda lehet adni a kezébe.

2018. júl. 11. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat! Igen, a grabancfogásos "nem" szóval társított fegyelmezést igyekszünk használni, persze ahogy elengedjük általában kezdi elölről. Az a bajom, hogy nem tudom mennyi "harapást" engedjek neki, hiszen nem kiabálhatok vele 0/24 játék közben, hiszen rágcsál és birkózik az ember kezével ahogy játszunk vele, és a harapások java része inkább csak a kéz szájba vétele. Ezt gondolom azért nem kell tiltani, csak amikor konkrétan erősen harap, ugye? Erről nem találtam semmit és nem tudom hogy legyek következetes, de engedjek a kölyök játékosságának is, hiszen alapjáraton ők így játszanak.


Egyébként már összebarátkozott vele a felnőtt cicánk, eddig is nagyon érdeklődő volt de most már birkóznak, és hihetetlen hogy a macska is úgy neveli a felspanolt durvuló görénykölyköt hogy megcsípi a tarkójánál és leszorítja. Először megijedtem, azt hittem bántja pedig alig fogta, ennek ellenére természetesen nincsenek felügyelet nélkül hagyva, de úgy néz ki a cica besegít a nevelésben. :)

2018. júl. 11. 21:21
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha játék közben is csak ráfog a kézre az nem gond, ennyi játék férjen bele neki is. Ha már durvul és fájdalmas nektek akkor érdemes rászólni.

Leginkább akkor szokták mondani egy görényre hogy harapós, ha szinte bármikor odakap a kéz felé ahányszor közelítenek hozzá. Ha csak játék közben rágcsál kicsiket az bőven jó :)

2018. júl. 15. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!