Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Aki jártas a kutyák viselkedés...

Aki jártas a kutyák viselkedésében. Mivel lehetne ezt megoldani?

Figyelt kérdés

Van egy közepes testű aktív kutyám, akit utcáról fogadtunk be pár hónapos korában. Szeretetteljes, hálás, ha utasítom valamire, azt megcsinálja, kutya iskolában is szépen követte a feladatokat az ő szintjén. Azt látom rajta, hogy tudja, hogy én vagyok a főnökök, de amikor egyedül marad, akkor az ő kis rendszere alapján mozog, teljesen hidegen hagyja, hogy korábban mi volt elvárva tőle.


Egy egyszerű példa:

A házban, ahol szűkebb a környezet, sétáltatás közben, ahol adott, hogy közel vagyok hozzá teljesen normálisan viselkedik, ahogy azt egy gazda elvárná. Tehát nem a kutya a főnök. Figyel, engedelmeskedik.

Viszont az udvaron figyelmen kívül hagy, kijátszik - például amikor ellopja a lábtörlőt vagy valakit megugat. Ha jelen vagyok ezeknél az eseteknél, a testbeszédemmel tudok vele kommunikálni, például ha jön a postás, oda megyek a kapuhoz és a kutya felé fordulva rászólok, hogy menjen messzebb, vissza. Ilyenkor felháborodik, de tisztes távolságot tart, maximum messziről ugat és amint elmúlik a "veszély", már nem is fontos neki a kerítés. De ha nem vagyok kint, akkor szólhatok az ablakból, bárhonnan, nem hallgat rám. Nyilván nem tudok minden ilyen esetnél kint lenni, hogy korrigáljam, főleg ha otthon sem vagyok. Nem látom mikor viszi el a lábtörlőt, hogy mikor érkezik gyalogos, ha a felsorolt viselkedési példákat nézem csak.


Hogy lehetne befolyásolni, nevelni egy ilyen kutyát úgy, hogy ne csak akkor reagáljon az intelemre, amikor előtte állok? Lehet ezt tudatosítani?

A kutya sulis oktatók nem tudnak segíteni, mert hiába mondom a példákat, nem látják a helyzetet, nem tudjuk előidézni sem.

Maradjunk az ugatásnál. Ha kiállok jutalom falattal a kapuba és dicsérem, jutalmazom ha nem ugat meg valakit (és ezt játszuk egész nap, mert nem túl forgalmas az utcánk), az vezethet valamire? Attól tartok túl makacs a kutyám, hogy nélkülem is betartsa a tanultakat.



2021. jan. 20. 13:35
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a jutalom falat segíthet! Meg amúgy szerintem meg fog komolyodni.
2021. jan. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Most már 1 éves múlt, ivartalanítva is lett egy másfél hónapja. Voltak, akik azt mondták, ez személyiségi kérdés. Vadász kutya van benne amúgy. Úgyhogy lehet emiatt is van benne a "transz" ha egyedül van..?
2021. jan. 20. 13:49
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem, nincs azzal semmi baj ha megugatja a postást. Minden kutya csinálja, még a kutya sulis kutyák is. Ez azért van mert védi a területét. Nincs olyan kutya, aki nem ugatná meg azt az embert, aki elmegy a ház előtt.

A bejárati szőnyege dolgot úgy tudnád megoldani szerintem, a erőteljesebben, határozottan, rászólsz, nem kell, hogy "agresszivnak" tűnjön csak hogy észre vegye hogy nem szabad. Nekünk ez bevállt, 2x kellett ezt csinálnunk: "Zorro! Mit csinálsz? Nem szabad!" ez után a miénk abba hagyta.

Legyél kint vele többet, tanítsd otthon is, ne csak a suliban.

2021. jan. 20. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igazából maga az ugatás nem zavar, maximum a stílusa. Egy simogatásra vágyó kutyáról van szó, aki ugatásában olyan, mint 2 roti együtt, fogcsikorgatva és kerítésre mászással.. Igazából olyankor rá sem lehet ismerni. Közben meg egy cuki kislány, szóval nem is értem hogy lehet ennyire ellentétes viselkedése.. (Akit ismer, az ellen nem lép fel így nyilván).


Ami leginkább dühít, hogy figyelmen kívül hagy ha nem lát vagy messze vagyok. Nagy az udvarunk és hiába játszunk hátul és foglalkozok vele, behívási esély nélkül rohan előre ha valami eszébe jut és akkor hiába szólok rá vagy futok utána, bármi, nem lát engem.


A lábtörlőnél az időben rászólást már többször megjátszottam, egyértelmű volt, hogy tudja mi a gond és össze kötötte az információkat, de még mindig sokszor a szájában fut el előlem, bármit csinálok... :D Gyanítom ezek mind az unatkozós pillanatok egyike, amikor igényelné a társaságot.

2021. jan. 20. 14:02
 5/6 anonim ***** válasza:
92%

A kutyad jol nevelt. Nem szabad egreszciroztstni. A kutyad alaptermeszetet nem tudod eltorolni.


A labtorlot ragaszd/szogeld /csavarozd oda.

Volt vadaszkutyam. Azokban mindig van egy nagy adag jatekossag ,mint a labtorlo elvitele.

Amikor jott vki hozzank(rokon),a kutyam mindig elvitte egy papucsom.


Amit te elvarsz,azt az orzo vedo kutyak tudjak teljesiteni.

2021. jan. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nincs igazán következménye a rosszalkodásának, tisztában van a fizikai korlátaiddal és kihasználja azokat.

Alapvetően szerintem nem igazán orvosolható probléma, amit leírtál, ha nem vagy épp ott, de amikor ott vagy, nagyon nem így kéne viselkednie.

Ha nyár lenne, azt ajánlanám, hogy vizipisztollyal spricceld le és a cél legyen az, hogyha elmegy ugatni első szóra abbahagyja/odamenjen hozzád, ne neked kelljen testtel kommunikálgatni és amikor vinné a lábtörlőt szintén első szóra letegye, szerintem ez lenne a normális.

Mikor kamaszodtak a kutyáim, ők is bepróbálkoztak néha, hogy két feladat között elrohantak ugatni és tojtak a fejemre, mikor hívtam őket. Odasétáltam a kerítéshez(ott már nem szóltam), elkaptam őket és leszidtam. Volt nagy csodálkozás, hogy hogy kerültem oda, annyira kikapcsoltak minden más ingert, de pár alkalom után már nem szórakoztak velem.

A lábtörlőt pedig lehet, hogy kinövi, esetleg adj neki valamit, amivel elszórakozhat, pl rágcsálós játék, nehezen elrágható juti(marhafül, pata, velőscsont stb) vagy kajával tölthető rágcsálós játék. Ha mégis elvenné, ne kergesd, hívd be és ajánlj fel neki valami más elfoglaltságot(pl jutalomfalat, dícséret, közös játék)

2021. jan. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!