Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasznevelésben valaki tud...

Kuvasznevelésben valaki tud tanácsot adni?

Figyelt kérdés
Szóval van egy egy éves kuvasz szuka. Alapból nem rossz természetű, barátságos (szinte már túlságosan) és játékos. A lényeg, hogy nagyon neveletlen, mert a bátyám - akié a kutya - elég ostoba illúziókba kergette magát. Régebben gyerkkorunkban is voltak kuvaszaink - én például totyogós kisbabaként velük hemperegtem a porban :D - de azóta eltelt vagy 20 év. Nos a bátyám nem vette figyelembe, hogy ez egy munkakutya és édeskevés neki 500 négyzetméter, hiába viszik sétálni, rángat. Alapból pedig egy nagyon kedves kutya, csak le kell nyomni, hogy ne ugráljon össze. Ma találkoztam vele, persze muszáj volt dominálnom, hogy ne tiporjon el a szeretetével (nem ütöttem meg de olyan vastag a bundája, hogy nem is érezné). Meg is sétáltattam, van kutyasétáltatásban gyakorlatom, ügyeltem arra, hogy tartsa velem a tempót, nem engedtem, hogy húzzon, és végül sikerült elérnem vele azt a szintet, hogy nem kellett feszítenem a pórázt, mert jött mellettem. Viszont iszonyatosan sok energia van benne, nem is tudja magát kirohangálni a kerteben, mert nem elég 500 négyzetméter neki. Meg igényli, hogy feladatokat adjunk neki, mert unatkozik. Szerintetek, ha ivartalanításra kerül sor, akkor mennyivel lesz nyugodtabb? Nyílván egy farmon lenne a legjobb helye, de nem mondhatom meg a bátyámnak, hogy adja hozzáértőbb kezebe. Én meg csak havi egyszer tudnám meglátogatni, és foglalkozni vele. De valójában az lenne a legjobb, ha minden héten elvinnék kirándulni, megtanítanák rendesen sétáltatni, nemcsak pórázzal, hanem póráz nélkül is. Az utóbbinál pedig ez azért fontos, mert akkor el lehetne vinni egy rétre, hogy kirohangálja magát. Ti hogy kezdenétek neki? Hogyan lehet egy kevésbé civilizált környezetre specializált fajt kompatibilissá tenni a civilizáltabb világgal? Ráadasul úgy hogy neveletlen és elmúlt már egy éves.

2021. ápr. 25. 21:09
1 2 3
 1/28 Feketeruhasember ***** válasza:
84%
Édes Istenem hogy te mit fogsz itt kapni a bátyáddal...
2021. ápr. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Nézd nem az én kutyám. Nem látom minden nap szóval nem az én hibám, viszont nagyon szeretem és szívesen foglalkoznék vele, de havi egy napnál többet nem tudok. Tudom a bátyám nem normális, hogy egy komoly munkakutyát vett úgy, hogy nem vette figyelembe, hogy az ilyen fajtákat nem lehet úgy tartani-kezelni, mint egy labradort vagy egy boxert... szóval tanácsot szeretnék nem lecseszést.
2021. ápr. 25. 21:26
 3/28 anonim ***** válasza:
72%

Te most teljesen úgy beszélsz mintha a bátyád egy kezdő gazdi lenne (ami igaz is),te meg a nagy kutya szakértő lennél a családban.

Holott te is hülyeségeket hordassz itt össze.Ez nem egy német juhász vagy egy labrador,ez egy kuvasz!


1.Kutyát alapvetően nem engedünk el.Ha kicsi,ha nagy,ha szelíd,ha vad akkor se.Egy kuvaszt még inkább nem.

Erdőben sem,mezőn sem,csak a saját telkeden,udvarodon.Vannak más kutyások,lovasok,gyerekekkel sétálók akik ugyan így egymást tiszteletben tartva közlekednek.Futó pórázra,hosszú pórázra teheted és engedheted de csak azt is ameddig tudod,hogy még képes vagy időben közbe avatkozni ha bármi adódik.Mert adódhat.

És nem hiszem,hogy akár ketten lennétek olyan erősek,hogy egy igazán neki lendült kifejlett kuvaszt vissza tartsatok bármitől.Nagyon erősek.


2.Egy kuvaszt értelmetlen nagyon sétáltatgatni utcán.Pont annyira nem fog lefáradni mint az udvaron rohangálásban.Amúgysem az udvar mérete a baj,hanem az,hogy azt várjátok rohangálással majd le fogja magát fárasztani.Ki kell,hogy ábrándítsalak de sem otthon sem máshol nem fog lefáradni így.Ez egy munka kutya ahogy te is mondtad,ráadásul egyéni munkára szokták fogni,neki az sem lesz sokáig izgalmas ha labdát dobálsz,az sem ha frizbit,az sem ha ásni viszed...Egész nap futtathatnád akkor is elég lenne két óra közt egy ivás ahhoz,hogy újra elemében legyen.Valami olyan elfoglaltság kell amit egyedül is csinálhat,ha épp nem vagytok otthon.Ez lenne a nyáj őrzése,a telek körbe járása,de nagy terület és állatok híján marad a futkosás,rágás.


3."Hogyan lehet egy kevésbé civilizált környezetre specializált fajt kompatibilissá tenni a civilizáltabb világgal?"

Ez nem civilizáltság kérdése.Elvan ő a városban is,ha van feladata.De nem tudsz neki feladatot adni,nem tudsz neki elfoglaltságot nyújtani.

Éppen ezért nincs el a ti "civilizálatlan" kertetekben sem.:D


Sport esetleg segít.De az rendszeres kell,hogy legyen,nem hetente egy kis túra a szabadban.

És neki testhez álló.

2021. ápr. 25. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 Feketeruhasember ***** válasza:
62%

Az a baj hogy alapfogalmakkal nem vagy tisztában...én nem lecseszni akarlak csak felkészíteni arra amit itt kaphatsz a sok felkent szakértőktől. (am tényleg értenek hozzá) én is itt tanultam.


Van egy két tévhit a fejekben:


pl: "Viszont iszonyatosan sok energia van benne, nem is tudja magát kirohangálni a kerteben, mert nem elég 500 négyzetméter neki."


Ez már itt számtalanszor elhangzott az oldalon hogy függetlenül a telek méretétől egy kutya nem fogja magát "kirohangálni", mert kutya és nem hülye. Ha nem foglalkoznak vele nem fog annyit mozogni mint amennyire szüksége lenne, inkább rosszalkodik. Ás kapar, lopkod mindent. Hiába van neked 1000nm-es udvarod is, az hogy a telek egyik végéből átszalad a másikba és ugat 2 sort ez nem fárasztja le kellően. Tehát a lényeg, telekmérettel az aktív foglalkozást nem lehet helyettesíteni.


Akkor egy másik: "Ti hogy kezdenétek neki? Hogyan lehet egy kevésbé civilizált környezetre specializált fajt kompatibilissá tenni a civilizáltabb világgal? Ráadasul úgy hogy neveletlen és elmúlt már egy éves."


Nononono! Nincs ilyen hogy "civilizálatlanabb" meg olyan sem hogy "faj" helyette fajta. Már ha figyeltél az általános iskola biológia órán. Kutya a faj! Palotapincsi, kuvasz, labrador a FAJTA! Am ez engem is bosszant mert tényleg semmibe nem telne nevén nevezni a dolgokat. Tehát nem speciális pontosan ugyanúgy kell mint a többi kutyát. Elárulok egy titkot nincsen közöttük hogy "hűdehatalmas nagy különbség" hogy pl a dobermant így a labradort meg amíg kell tanítani. Vannak ilyen belemagyarázások, de hidd el alapvetően borzasztó nagy különbségek nincsenek. Ha jól nevelt kutyát akarsz mindegyikkel qva sok meló lesz.


Aztán a harmadik dolog hogy szerintem ez a kutya nem pedigrés (nem törzskönyves) hanem valami szapis Jóskától van. Ezt én abból gondolom hogy aki ennyire elhanyagol egy kutyát és az alapokkal sincsen tisztában mint a bátyád az biztosan nem vett egy valag pénzért ellenőrzött múltú kutyát, mert pont nem ért hozzá nem érdekli nem tudja ez miért baj. Mert amúgy baj. Persze erról nem az a szerencsétlen kutya tehet, nyilván ha már megvan akkor élete végéig gondoskodni kell róla. Csak legközelebb ezzel okosabban. A helyzetedre való konkrét megoldást rábízom a többi válaszolóra.

2021. ápr. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Feketeruhasember ***** válasza:
39%
Bakker és hogy eltaláltam!!!!!!!
2021. ápr. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Sokan sétáltatnak póráz nélkül kutyát. Sőt láttam már olyat, hogy valaki középázsiai juhászkutyát (ami a kuvaszhoz hasonló habitussal bír) sétáltat póráz nélkül. Senkit sem bántott, senkinek se ment neki, fegyelmezett volt. Igaz a gazdájuk nyílván jól nevelték. Sőt olyat is láttam, hogy valaki póráz nélkül sétáltat kuvaszt, kaukázusit is. Szóval ezt meg lehet tanítani a kutyának. Tudom, hogy a kuvasz nem sétáltatásra való, viszont muszáj megmozgatni valamennyire, meg az izületeinek is jót tesz. Persze kell neki egy feladat, de amikor emberek közelében van, akkor mindenkit összeugrál, ezért kell lefogni, de ez a kutyának sem jó, hogy állandóan fegyelmezni kell. Olyan mint egy tacskó, mindig a középpontban szeretne lenni. Elsősorban ezt kéne orvosolni, meg persze azt h ne ugráljon össze. Azért annyira nem buli, ha egy 50 kilós jószág rád akar ugrani, hiába szánja kedveskedésnek.
2021. ápr. 25. 22:00
 7/28 A kérdező kommentje:
Amúgy egy vidéki tenyésztőtöl vette. Nyílván nem törzskönyvezett. Meg persze én is attól tartok, hogy lehet, hogy kutya a szülei rokonok. De amúgy meg nem rossz természetű, csak nincsenk nála lefektetve a szabályok.
2021. ápr. 25. 22:04
 8/28 Feketeruhasember ***** válasza:
70%

"Sokan sétáltatnak póráz nélkül kutyát. Sőt láttam már olyat, hogy valaki középázsiai juhászkutyát (ami a kuvaszhoz hasonló habitussal bír) sétáltat póráz nélkül. Senkit sem bántott, senkinek se ment neki, fegyelmezett volt. Igaz a gazdájuk nyílván jól nevelték. Sőt olyat is láttam, hogy valaki póráz nélkül sétáltat kuvaszt, kaukázusit is. Szóval ezt meg lehet tanítani a kutyának"


Nem veszed észre azért hogy ez egy elég hajmázas álom? Nekem erről az Argo c. film jelenete ugrik be, amikor a Balogh Tibiék találnak egy ősi latin pergament, de nem tudnak latinul, mire kitalálják hogy semmi gond "megtanuljuk". Ezzel csak arra akarok célozni hogy téged és a bátyádat azért nem azokhoz kellene hasonlítani akikre hivatkoztál. Mivel alap dolgokkal sem vagytok tisztában, az pedig már a hozzértők között is egy magas színvonal és rengeteg munkájuk van benne. Nektek azért ennél égetőbb problémáitok is vannak azzal a kutyával mint hogy póráz nélkül nem tudjátok sétáltatni. Nem ez a prio gyerekek.

2021. ápr. 25. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Feketeruhasember ***** válasza:
89%
A vidéki tenyésztőtől vette és a nyilván nem törzskönyvezett ez egy mondatban hogy nem üti ki egymást?
2021. ápr. 25. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
80%

Az,hogy látsz valakit így vagy úgy sétálni nem jelenti,hogy az a helyes és neked is azt kéne.Főleg ne fontolgassatok már ilyet neveletlen kutyával.előbb legalább azt el kéne érni,hogy pórázon sétáljon nemhogy anélkül tanítani..

Én se lennék valami boldog ha egy kutya velem szemben póráz nélkül jönne,főleg ekkora.Még pórázzal is kerülném.


Ez nem a neveltsége kérdése amúgy sem.Nem lehet,nem kell elengedni és kész.Kis kutyával sem megyünk póráz nélkül,mert sosem tudhatjuk melyik két kutya nem fog annyira elférni egymás mellett,hogy abból baj ne legyen.

És pont emiatt a "de ő se sétáltatta pórázon" mutogatásokból szokott lenni az,hogy megtámadnak kutyák lovakat,mert az meg zsákmány állat.

A történet vége két felé halad:

-Lebax a lovas amiért megsebesülhet a lova vagy ő,elveszti felette az irányítást (vagy épp ledobja a lovasát és a kamion elé ugrik mint a 2 hete megtörtént ugyan ilyen eset..).

-A rosszabbik eset ha a ló egy jó stabil idegzetű mén és a Sz*Rt is kitapossa,kirúgja a kutyából a menekülés helyett.

-ha pedig egy másik kutyával ugrik össze ott vér folyik.ha vér folyt megy az altatásra és temetheted valahová az 500nm-en.


Ha ezt megemésztetted legyél kedves te is megkötni a kutyád és főleg ne egy kuvasszal kísérletezzetek.az a fajta is felér egy fegyverrel.keserves fájdalmakat és maradandó sérüléseket okozó fegyver.

2021. ápr. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!