Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Visszahíváskor milyen esetekbe...

Visszahíváskor milyen esetekben jutalmazzam?

Figyelt kérdés
3 hónapos havanese kutyusommal gyakorolni szoktam a behívást, de persze még nem sok sikerrel, de kitartó vagyok.:) Van amikor elsőre jön, ha mondom a nevét, de van amikor füle botját sem mozdítja. Úgy tudom, hogy ha többször mondom el a behívó szót (ez esetben a nevét) az nem igazán jó, ennek ellenére sokszor megszegem. Ha hívom és nem jön, mert másra figyel akkor nem felejti el, hogy szóltam neki?:D Lehet hülyeség, de mindig azt gondolom, hogy ha hívom de rám sem néz, aztán nagy nehezen odarángatom (nem húzom, csak mindig rántok egyet a pórázon) akkor már nem fog emlékezni, hogy hívtam. És abban sem vagyok biztos, hogy mikor kell megjutalmazni. Ha így odarángatom magamhoz, de kitartóan figyeli azt ami érdekli és rám sem néz, de odaér hozzám akkor ugye nem kell megjutalmazni? És ha nem hívom, csak rámnéz és látja, hogy nézem és erre odaszalad hozzám akkor is kell a jutalomfalat? Vagy csak akkor ha hívom? Vasárnap megyünk először kutyaoviba, remélem ott is fogunk ilyeneket tanulni.:)
2012. jan. 13. 14:28
 1/10 anonim ***** válasza:
Jól értem, hogy a neve kivételével nem is mondasz egyéb hívószót? Pl. gyere, hozzám stb?
2012. jan. 13. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen. Ez baj?
2012. jan. 13. 14:35
 3/10 anonim ***** válasza:

Igen. A kutyát hívni kell és nem a nevén :)

Kapcsolj hozzá parancsot, ez ugyanolyan, mint az ül, fekszik, stb :)

2012. jan. 13. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Egyébként a nevét arra használd, hogy amikor kimondod, figyeljen rád, utána hívd. Ha nem figyel rád, amikor kimondod a nevét, fütyülj neki, stb. (minden kölyökkutya imádja a fütyülést), egyből rád fog figyelni :)
2012. jan. 13. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
igen baj, ne a nevét mond, nálunk az "ide" az bevált rövid és gyors könnyen megjegyzik a kutyák de a -hozzám,-gyere ezek is jók, amikor oda ért hozzád egyből jutalmazd meg és mondhatod hogy jó kutya,ügyes,okos és örülj te is hogy megcsinálta a kiskutyák ha ilyenkor izgatott vagy azt jónak itélik meg :) azért nem kell mindig izgatottan pattogni mellette csak amikor ügyes volt :)
2012. jan. 13. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Csak akkor adj neki jutalomfalatot ha hívásra jön hozzád.A mi kutyáinkat egy "cuppanó" hanggal szoktuk hívni és mindig ide jön.
2012. jan. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Aha!:D Na akkor ezt eddig rosszul csináltam, de javítom. Viszont a kérdésem továbbra is áll, hogy ha nem jön oda, hanem rángatni kell, akkor nincs jutalomfalat? És ha magától jön hívás nélkül?
2012. jan. 13. 15:13
 8/10 compactegon ***** válasza:

éna füttyöt kihagytam, én "klettyintek" egy csattanósat a nyelvemmel. ilyenkor kivétel nélkül mindig kap.

egyébkénta sima "gyere" vagy "ide" a hívószó, attól függ, mennyire akarom közelre hívni :)

ha magától jön, akkor szerintem jó ha adsz, így kialakul benne, hogy pozitív dolog visszatérni hozzád. most még kicsi, adhatsz neki szinte mindig ha magától odamegy, aztán ha komolyodik, akkor kicsit visszavehetsz az etetésből. 5-6 hónapos kora körül úgyis tudnia kell lassan, ki a főnök :)

2012. jan. 13. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Eleve nem értem ezt a rángatás dolgot. Ne rángasd basszus! Te vagy a gazdája, ha egy 3 hónapos kutyának nem tudsz olyasmit felmutatni ami érdekesebb, mint a környezet, akkor mi lesz ha majd tüzelő szukáról kell lehívni? A behívást nem tekintély alapon, hanem motiváció alapon kezdjük el tanítani. Majd ivarérés körül, már lehet tekintélyből elvárni, de ez egy kölyök kutya!


Tanulj meg olyan hangon beszélni hozzá, amire figyel! Ha nem figyel, hátrálj, vagy guggolj le, csalogasd oda! Ne azért menjen oda hozzád, mert különben megrángatod, hanem azért menjen oda, mert érdemes odamenni, mert nálad mindig jó buli van. Ha falatért nem szívesen megy (akkor nem éhes, de kölyöknél még nem gáz) akkor legyen az játék, birkózás, csuklórágcsálás, aztán újra elengedés - ami motiválja. Az én kutyámnak pl. a mehetsz parancsnál nem is kell erősebb motiváció, annak örül a legjobban, akkor minek tartsam ott, míg meg nem eszi a falatját?


A behívás alapszabályai:

- sose kergesd a kutyát ha meg akarod fogni

- ha nem jön oda, akkor az ellenkező irányba kezdj el futni

- ha elengeded akkor ne csak a séta végén tedd rá a pórázt hanem közben is sokszor hívd be, tedd rá, majd engedd el - ha csak a végén fogod meg, könnyen kialakul h akkor nem megy oda hozzád, mert tudni fogja h akkor van vége a sétának

- sokszor játssz olyat vele (csakis biztonságos helyen (lehetőleg nem elkerítetten) - pl. erdő, mező, hatalmas park ahol nincsenek autók), h amíg ő mást csinál elbújsz -> a kutyában minél fiatalabb korban el kell kezdeni tudatosítani, h neki kell vigyáznia arra h el ne hagyjon téged és nem te vigyázol rá.

- szintén sokszor csináld séta közben, h hívod a nevén, amikor látod h felvette veled a kontaktot, elkezdesz rohanni a másik irányba és közben hívod majd iszonyatosan megdícséred

- legyen egy konkrét parancs a behívásra és az ne a neve legyen! Ez olyan parancs amire azonnal, hezitálás nélkül jönnie kell!

- ha nem jön, akkor SOSE hívd többször, menj oda és fogd meg! Ha kell akkor ilyen esetben - amikor látod rajta h nem akar odajönni és a megfogásból is kergetőzés lenne, tereld el a figyelmét. Mondd neki "figyel, figyel" (nem árt ha ismeri ezt a vezényszót :o)), majd kapjon egy teljesen ellentétes parancsot pl. "ül", "fekszik" bármi - amit tud a kutya és szeret. Amikor ezt végrehajtotta odamész hozzá megdicséred. Majd pórázra veszed, tesztek néhány lépést. Leülteted, elengeded és pár másodperc múlva azonnal behívod. Nagy dicséret és újra mehet játszani.

- olyan helyzetben sose add ki a behívás parancsot amikor nem vagy benne biztos, h végre tudod hajtatni a kutyával - pl. heves játékban van más kutyákkal - ha mégis hívod és nem jön, akkor csak azt erősíted benne, h "anya hívhat, akár többször is, nem kell mennem ha nem akarok"


Nagyjából ennyi. És tanulja meg, neki kell vigyáznia arra h te ne veszítsd el!

2012. jan. 13. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az attól függ. Ha már meg tudja csinálni a feladatot, például ha az orra elé lógatsz valami jutalomfalatot, és hirtelen első szóra ért mindent a kutya, akkor onnantól kezdve az már nem tanítás, hanem fegyelmezés. Behívás esetén így már csak akkor jár jutalom, ha magától ment oda, így tanulja meg, hogy mindig meg kell csinálnia a feladatot, és ha első szóra magától teszi, akkor még jutalom is jár érte.
2012. jan. 13. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!