Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a tüköriskol...

Mi a véleményetek a tüköriskolákról?

Figyelt kérdés
Én jártam, járok, segítőként is tevékenykedem, ki szoktam állni a módszer mellett, de az utóbbi napokban néhány kétség merült fel bennem. Nem túl futószalagszerű a dolog? Úgy értem, vajon csak én érzékelem, hogy minden kutyára egy megoldást akarnak ráhúzni? Emellett úgy érzem, az igazán lényeges dolgokat nem hangsúlyozzák ki eléggé, pl. hogy minden szituban maradj nyugodt, hogy ha ideges és rosszkedvű vagy, ne állj neki kutyázni. Oké, megmondják a technikát, hogy ha pórázfegyelmet akarsz elérni, fordulj a kutyával, de véleményem szerint ez sem elég hatásos, ha nincs benned az, hogy 'igenis ezt akarom'. Vagy ez a gazdi dolga, hogy erre rájöjjön? Remélem, érthető a felvetésem.
2012. dec. 24. 14:41
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Tökéletes kutyaiskola nincs. A tükörsuli sem az, bármennyire is állítják egyesek, és legfőképpen nem minden oktató az. De megnyugtatlak, szerintem a Cerberos is futószalagszerű néhol, sőt, bármelyik másik iskola. A rutinosak azért csinálják sémaszerűen, mert ránéznek a kutyára, látják benne a mintát, a kevésbé rutinosak meg azért, mert ezt tanulták, ezt látják. A különbség annyi, hogy a rutinosaknak ez működik (illetve működhet, ha nem fásultak még bele), a friss hús meg majd a maga kárán megtanulja, ha akarja, hogy ez nem így működik. Az egészet igazából a gazdák szívják meg, ha az oktatók nem értik, hogy mit csinálnak, vagy nem akarják tizenötezredszerre ugyanazt végigmondani, ezért egyszerűsítenek, és a gazda végül csak félinformációkkal megy haza.

A konkrét technikákon meg aztán tényleg felesleges szerintem vitatkozni, kutyája és gazdája válogatja, hogy mi működik, sőt, egy párosnál több módszer is hozhat tökéletes eredményt, a kutyák elég rugalmasak ilyen szempontból. De én például több olyan emberrel találkoztam már, akinek a fordulgatás csak részeredményt hozott (amit én láttam, ott azért volt ez szerintem, mert a kutya nem volt kellően lemozgatva, és neki tökmindegy volt, hogy merre mennek, amíg haladnak), valódi pórázfegyelmet nem, de ebben nyilván az is benne van, hogy akinek nincs gondja a sétáltatással, az ezt nem fogja szóba hozni. Akikhez most járok, ők is ugye túl vannak tükörsuli középfokon, mégsem merték levinni a kutyát a futtatóba, nem tudják fenntartani a figyelmét klikkerezéssel sem, és hiába tartják a szabályokat, semmibe veszik őket a kutyák, nem tudnak velük játszani semmit a sulin tanult kergetőzésen kívül. Pedig ők aztán tényleg akarnak, figyelnek, csinálják, megértik, csak valószínűleg a suliban nem fordítottak kellő figyelmet arra, hogy a lényeget elmgyarázzák nekik, csak megkapták a "receptet". Ami amúgy akár működhetett is volna, ha nem egy kennelben tartott alulfoglalkoztatott német juhászról lenne szó, aki egyetlen biztos pontnak a másik kutyát látja az életében.

Szóval én látom az általánosítást, a futószalag-jelleget, de azt is biztosan tudom, hogy ez nem egyedi eset.

2012. dec. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Ja, azt hozzátenném, hogy ez nem személyes tapasztalat, kívülről látom, első kézből kapott elbeszélések alapján, tehát olyan gazdáktól, akik voltak tükörsuliban.
2012. dec. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
Igen, ebben szinte biztos voltam, hogy más suliknál is így megy, csak ugye velük van tapasztalatom, ezért róluk írok. Igazából úgy gondolom, hogy sok esetben a béna gazdikon tudnak segíteni, de az előtt értetlenül állnak, ha van egy valóban problémás kutya, akinek a gazdija nem béna (magamról beszélek). Ezt a fajta szakértelmet hiányolom sok oktatótól, szerintem nekik nem kéne oktatniuk, mert oké, hogy a kutyák 95 %-ával elboldogulnak, de az az 5 % az meg legyen mindegy? Szóval ők elvileg a problémás kutyákra specializálódtak, de én inkább úgy látom, hogy a problémás gazdiknak segítenek, akiknek a kutyájuk amúgy tökéletes. Mostanában gyakran nézem Cesar Millan műsorát, és ott nem úgy akarják a problémát megoldani, hogy na akkor tanuljuk meg a kutyát ültetni meg bólyához küldeni, hanem a probléma gyökerét kutatják fel. Mert baromi jó, odamegy a kutyám a bólyához, de ha rájön az 5 perc, még mindig nem tudom macskáról lehívni, pedig én igazából ezzel a céllal mentem oda. Nah mindegy:)
2012. dec. 24. 15:14
 4/28 anonim ***** válasza:
Nem a módszer a hibás, ha nem azt kaptad, amire vártál, hanem az adott kiképző, akinél tanultál. Az alapokat igényled, ahogy olvasom. Azért egy iskolában, bármilyen is az, csak azt tudják nyújtani, hogy kulcsot adnak ahhoz, hogy miként érd el a kutyádnál amit éppen elérni akarsz. Onnantól már rajtad múlik, milyen kitartóan csinálod. Ha pedig megakadsz, úgy érzed, nem igazán működik, akkor kérdezni kell , tanácsot kérni.
2012. dec. 24. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Az alapokat kívülről fújom, kb. álmomból felkeltenek, tudom a japán vacsorát, a szemmel verést, a megtolást, a kötődés kialakítását stb., én is ezeket hajtogattam a gazdkinak segítőként, alkalmazom is. Csak pl. ez az én kutyámnál nem működik, és ezzel nem tudtak (vagy nem akartak) mit kezdeni. Nem tudták megérteni, hogy ha én elkezdem a kutyámat meghajtani, akkor ő fogja, elmegy, és vissza sem néz, mivel egy évig kb. így élt, és szinte azonnal át tud ebbe a módba kapcsolni. Az az érzésem, hogy az igazán problémás kutyákkal nem tudnak mit kezdeni. Azt pl. nem mondják el, hogy minden körülmények között maradj nyugodt, mert egy jó vezető nem ideges. És nem csak nekem nem mondták el, hanem egy tanfolyamon sem, amin segítő voltam. Pedig ez hosszú távon sokkal többet változtat a viszonyon, mint a japán vacsora.
2012. dec. 24. 15:32
 6/28 A kérdező kommentje:
Hja, és tanácsot is kaptam: 'Nem kell rástresszelni, csak kedvesen hívjam a kutyát.' Aham, sokra mentem vele.
2012. dec. 24. 15:33
 7/28 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen tömeges képzésnél nem is lehet más mint futószallag szerű. Ez persze csak az alap és a közép fokra igaz. A terápiázós kutyák esetében minden más és más.
2012. dec. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Igen, Diesel igazad van. Tulajdonképpen tisztában kellett volna lennem ezzel, csak mást vártam.
2012. dec. 24. 17:09
 9/28 anonim ***** válasza:
Igazán problémás esetekkel egy szimpla oktató nem tud mit kezdeni. Terápiás oktatót kérdezz meg, a fejemet teszem rá, hogy ő tud majd segíteni. Lehet, hogy hetekig, hónapokig tart majd, mert a beégett viselkedések, problémák bizony nem azonnal tűnnek el.
2012. dec. 24. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
Jártunk terápiára is kutyáktól és emberektől való félelme miatt, azt mondták, hogy minden ok vele, a behívást meg csak gyakoroljuk. Szerencsére vannak már eszközeim, ötleteim, amivel segíthetek magunkon, de ezt a sulitól vártam volna.
2012. dec. 24. 22:31
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!