Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért harap a kutyám a helyén?

Miért harap a kutyám a helyén?

Figyelt kérdés

Féléves kan bullterrier, egyebként nagyon aranyos és szófogadó, de néha, főleg este, a helyén nagyon barátságtalan lesz, párszor rámmorogott, kéz felé kapott (ezért megszidtuk, megráztuk ). Látszik amikor ilyen kedve van, sunyít, füleit hátracsapja, ha ekkor simogatja meg az ember, szóval inkább nem zavarom, de néha muszáj. 2x már megharapott. Valamennyire elvertem érte (sokkal kevésbbé mint amennyire haragszom). Evés közben hasonlóan agresszív, de előtte fegyelmezetten ül, vár, és csak engedélyre kezdi el az evést.

Gondolom domináns agresszió lehet, de hogy kezeljük? Kb. a könyvekben írtak szerint neveljük, és látszólag működik is, a fenti 2 helyzet kivételével. Sajnos kutyaiskolába nem tudjuk mostanaban vinni, műtve volt a lába, és nem nagyon szabad mozgatni.



2013. márc. 5. 05:11
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
61%

attól, h mozgatni nem szabad még mehettek suliba tanítani..

amúgy szerintem ha már egy féléves kutyával ilyen gondok vannak akkor tényleg forduljatok szakemberhez mert nagyon sok gondotok lehet még vele.. és jobb megelőzni egy komolyabb sérülést!



Amúgy nekem egy labradorom van akitől olyan messze áll az agresszió, morgás, harapás, hogy az nem igaz... plusz szeretem imádom a kutyámat/kutyákat és szó nélkül letudnék lőni egy olyan embert aki bántja az állatokat vagy a kutyákat.. de az biztos, hogy ha az én kutyám megharapott volna nagyon nagyon megvertem volna... le lehet pontozni érte de szerintem egy harapásnál a kutya olyan szinten falkavezérnek hiszi magát ha nem kapja meg a büntetését, hogy az nem igaz.. főleg egy bullterriernél..

2013. márc. 5. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%

egyértelműen áll a ranglista legélén. ezért is van az hogy megköveteli hogy az ő személyes terébe ti ne lépjetek be, erre vannak az általad leírt testi jelei, és ha te ezt nem veszed tudomásul akkor jön a harapás. az ételnél is ugyanez a helyzet, konkrétan jelzi hogy tágulj arrébb te "mihaszna".


elképesztően nagy tévedésben vannak az emberek a falkevezérségi pozíciót erősitendő/egyértelműsítendő mindennapi "gyakorlatokkal" (azért írom idézőjelbe mert valójában ez nem olyasmi mint egy agility elvégzése pl.) kapcsolatban.

az emberek általában ténylegesen GYAKORLATKÉNT végzik ezt el a kutyával szemben amit így -amellett hogy egyáltalán nem is hatásos- nem meglepő hogy hasztalannak kiáltanak ki. amit a kedves kérdező leírt valóban nem ms mint egy gyakorlat amit az állat megtanul hogy leül a "cselédnek" aki cserébe elhúz az őt megillető kajájától. a gond ott kezdődik ha valami oknál fogva menet közbe az ételébe kellene nyúlni. ezt ugyanis a kutya nem fogja hagyni hiszen hogyan is jön ahhoz a "cseléd" hogy az ő ételébe nyúljon esetleg fájjon rá a foga. az az övé, leült érte innentől kezdve senkinek nincsen köze az ő zsákmányához! tehát nem a leülésen és főleg NEM A LEÜLTETÉSEN van a hangsúly hanem hogy a kutya megértse hogy az az étel a gazdáé a vezéré ha úgy tetszik, aki "megszánja" a rangsorban alatta elhelyezkedő kutyát néhány maradék falattal. én a kutyának úgy szoktam odaadni az ételét hogy rendszerint tőlem karnyújtásnyira van úgy keverem neki össze. ha ekkor ő tiszteletlenkedik (ezt nem teszi meg) , odafurakodik stb. akkor úgy nézek rá mint aki mindgyárt keresztbe lenyeli, hiszen hogy jön ő ahhoz hogy az én ételemhez pofátlankodik. (ezt ugye egy jól működő pozicióban levő gazdival soha nem tenné meg a kutyája mert tiszteletben tartja a "rendszert") . amikor készen vagyok a kavargatással akkor odahelyezem a helyére a tálat, de még ilyenkor is van hogy kirohanok valamiért, vagy feltöltöm a vizét stb. ő szintén normálisan, nyugodtan tisztes távolban elvan a kaja közelében. nem érdekel hogy ül, fekszik vagy áll. az a lényeg hogy ne pofátlankodjon oda amíg én azt az ételt át nem adom. majd odahívom az ételhez de még ekkor is elvárom hogy nem nekiesik hanem még egy szemkontakt és onnantól már az övé. persze ettől függetlenül ha mellé lépek már lép is el az ételtől hátha mégis kell nekem. nem morog, semmi. ha morogna akkor én egész biztos hogy elzavarnám. az ételhez nem nyúlnék, de főleg nem mozgatnám el a helyéről. szintén nem érdekelne hogy a helyére (tehát nem is célirányosan a helyére zavarnám) vagy másfele menne el, ahogyan az sem hogy leülne e vagy feküdne vagy mit csinálna. egész egyszerűen csak rámordulnék hogy táguljon elfele, ha megteszi és tisztes távolságba arréb megy egy hang nélül, az azt jelenti hogy elismerte a poziciómat és átadta nekem az ételt (nem száll harcba velem az ételért) tehát akkor megkapná újra az engedélyt az ételre. persze ezt sokkal részletesebben kellene leírni de már ígyis tele fogom írni az oldalt...


fontos hogy ti várjátok el azt amit most a kutya elvár tőletek. tehát nem az fog történni amit és akkor amikor ő akarja. ilyen pl. amikor anélkül hoy hívtátok volna ő odamegy hozzátok (tehát a személyes teretekbe furakszik) küldjétek el. ez sokkal nehezebb mint azt az ember gondolná mert elég egyetlen egyszer ha simit kap ilyen esetben és tuti hogy sokáig próbálkozni fog. nagyon fontos arra figyelni hogy szintén hiba az ha a kutya anlkül hogy hívtam volna odajön de mivel olyanom van, mert hát épp én is meg akartam simizni mert olyan cuki én ezt a közeledését a kutyának fogadom. ugyanis a kutya mindebből csak annyit lát/ért hogy ő jött és én következetlen voltam, fogadtam a közeledését. ilyenkor célszerű ugyanúgy elküldeni és legalább egy pár perce várni majd úgy odahívni magunkhoz.


a közös játék is tartalmazhat olyan jeleket ami a kutyának szintén a rangsort hivatott jelezni. elsősorban soha ne a kutya kezdeményezze a játékot. alegjobb ha épp nyugiban elvan pl a helyén, majd mi magunkhoz hívjuk és így kezdjük a játékot. a rongyozós játékot soha nem nyerheti meg. tehát az hogy elszalad a zsákmánnyal amit a gazditól szerzett meg szintén azt jelzi neki hogy ő van a sor legélén. a játékot szintén a gazdi fejezi be. ja a kutya megunja és hiába hívjuk nem jön azzal ő fejezte be és szintén azt jelzi hogy nem mi vagyunk a sorrend élén.


az hogy mi a személyes terébe furakszunk és ő (valljuk be jogosan hiszen nem mi vagyunk a vezérek hanem ő) megmorog, megharap minket amiért mi megverjük korántsem jó vezérre utal. sajnos ezzel csak erősítjük kutyánk szemében azt a megállapítását miszerint nem vagyunk alkalmasak ilyen pozició betöltésére.


ez csak néhány "apróság" de egy ilyen dolog sokkal de sokkal összetettebb amit itt főleg látatlanban "pár mondatban" képtelenség megértetni. magam is azt vallom amit az első válaszoló hogy egy ilyen horderejű dolognál (hat hónapos kölyök már felettem áll mi lesz később???) egy olyan kutyasulit tanácsos haladéktalanul felkeresni amelyik nagy hangsúlyt fektet a gazda kutya közti viszonyra! mivel itt nem gyakorlatozás a téma, és főleg a valódi szerepet a gazdi kapja kizrtnak találom hogy hátrány lenne az hogy nem szaladhat. itt főleg elméletben kell megérteni sok dolgot a gyakorlatban is megmutatott példákkal. becsülendő hogy mindent megtesztek és meg is tettetek azért hogy jó dazdik legyetek de sajnos korntsem eleget. illetve a baj az hogy nem jól értellmeztétek a lényeget és ezeket a dolgokat leginkább, legegyszerűbben és legbiztosabban egy kutyasuli segítségével tudjátok megoldani. ellenkező esetben hiába én is leírtam itt akármit amennyire tudtam, lehet nem tudjátok jól kivitelezni a gyakorlatban (jó példa az ételellel kapcsolatos hatalmas tévedésetek és annak gyakorlatban fektetett módszere) és amikor a kutya megérik a kamaszkorra (8-10 hónapos kor) keményebb gondok elé fogtok majd nézni.

2013. márc. 5. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%
# 2, végre valaki normálisan leírta, hogy mi a baj az ilyen internetről összeszedett "gyakorlatokkal"! Az emberek általában csak a gyakorlatot látják benne és nem tudják mitől kellene működnie. Így persze sokszor nem is működik. Néha égnek áll a hajam, amikor olyanokat olvasok itt, hogy ültessük le kajálás előtt, meg ültessük le a kapuban és mi menjünk ki először, de már inkább nem is szólok bele. Persze kutyaiskolák honlapján is írnak ilyeneket, a gazdik meg azt hiszik, hogy ettől majd bármi is jobb lesz. Értsétek meg, hogy ezek nem gyakorlatok! Ez kommunikáció. Ha gyakorlatként csináljuk, akkor nem elég hatékony. Ezért kellene kutyaiskolába menni, ahol megtanítanak benneteket kommunikálni a kutyával. Az alapok elsajátításához még kutya se kell feltétlenül, ha beteg, akár otthon is maradhat. Először a gazdinak kell megtanulnia az alapokat.
2013. márc. 5. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Többször magyaráztam már el hogy nem az ültetés mint feladat a lényeg :D általában az egy 20% válasz volt... az a baj hogy sokkal többen járnak ide okoskodni, mint hogy ténylegesen okosat mondanának
2013. márc. 5. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:

A gazda elleni agresszió a lehető legnagyobb probléma, ha ez előfordul, akkor már semmiképp sem mondhatod azt, hogy jól neveltétek a kutyát (sajnos ezt igazolja az etetés előtti ültetéses módszer is és hogy belementél mindig egy küzdelembe)!

Azt írod, veréssel bünteted. Ez máris egy indok az agressziójára! A veréssel épp, hogy agressziót váltasz ki benne! Ezt nem képes büntetésként értelmezni a kutya, ez számára csak kegyetlenkedés, bántalmazás. És valóban csak az is.

Nem tudod egyedül megoldani ezt a problémát, így mindenképp vagy vidd ki egy normális kutyasuliba, vagy ami még jobb tekintettel a lábára, hívj házhoz oktatót.


Egyébként ezt utálom nagyon itt, hogy mindenki linkelgeti az ilyen-olyan "falkavezéres" videókat és cikkeket, de az, hogy ennek mi a következménye, már nem érdekli a válaszolókat! Minden második kérdésnél ott egy cerberosos, kutyadokis link, csak épp a válaszoló azt nem veszi figyelembe, hogy az adott kutyának esetleg ártanak az ilyen módszerek, hogy 5 mondattal nem lehet alapvető problémákat megoldani!

Könyvből pedig nem lehet megtanulni kutyát nevelni! Én is azt mondom, ha valaki kezdő gazda, mindenképp minimum az első egy-másfél évben járjon egy megfelelő kutyaiskolába, hogy legalább az alapokat megtanulja.

2013. márc. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, vszínű elviszem iskolába, vagy beszélek egy kiképzővel. Lehet, hagytuk a fejünkre nőni, bár tényleg követtük pl. Jan Fennel tanácsait. Nem hiszem, hogy elméletben sokat mondhat majd az oktató, de lehet a "gyakorlatot" rontottuk el, illetve mégis elkényeztettük a sok figyelemmel. Az etetés előtti ültetés egyébként a 2. tanácsadó módszeréhez hasonlóan történik, a kutya ül, fekszik, vár a konyha bejáratánál, amíg a kajáját készítjük, még evést is mímelünk a táljából, csak néz, vagy félrenéz, majd letetesszük neki az ételt, és kis szünet után vezényszóra mehet enni. Szóval nem egyszerűen mutatvány, hanem fegyelmező gyakorlat. Olvastam már kiképzőtől azt, hogy evés közben hagyni kell a kutyát, mert még pl. falkában is neki mehet az alsóbbrendű a felette állónak, ha evés közben háborgatja, olyan erős lehet az élelem védő ösztön. Van aki meg kiveheti a kutyája szájából az ételt. Előző 2 németjuhászom hasonlóan 'mamlasz' volt, legalábbis engedett mindent. Ez a mostani kutya nagyon mas. A fizikai erőszakról pedig annyit, hogy nem szívesen verem/vertem meg a kutyát, de az igazi falkában sem pszichológust hív hozzá a falkavezér, ha hirtelen sokat képzel magáról. Most falkából kirekesztést kap a héten, aztan majd megpróbálunk vmi tréninget vele. Esetleg privátban ha vki tud egy jó oktatót konzultálni, azt megköszönöm.
2013. márc. 5. 13:21
 7/31 anonim ***** válasza:

"pl. falkában is neki mehet az alsóbbrendű a felette állónak, ha evés közben háborgatja"


Csakhogy a kutya nem falkában él, nálunk legalábbis nem. Mi családnak hívjuk. A kutya nem farkas, még akkor sem, ha az alap öszönkészletét onnan hozta. Hasznos a farkasok viselkedésének a vizsgálata, de észre kell venni a különbségeket is! A hozott ősi ösztönöket ki tudjuk használni, ha hatékonyan akarunk kommunikálni a kutyával. Viszont a kutyák életmódja teljesen más, a kaja nem esetleges, hanem rendszeres, nem egy kiéhezett kutyának adod a vacsorát, hanem egy jól táplált, félig jóllakott kutyának, hiszen már kapott tegnap is meg tegnap előtt is. Kutya esetében szükség lehet rá, hogy bármikor, bármit kivehess a szájából vagy elvehess tőle.

2013. márc. 5. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:

Az igazi falkában (ha már farkasfalkáról beszélünk) nincs nyílt agresszió! Egyszerűen azért, mert attól meggyengülne a falka szerkezete, kevésbé lenne hatékony! Inkább gondolkozz el, megverted már nemegyszer szerencsétlen kutyát, értél el vele javulást? Még mindig kitámad, még mindig bevédi a helyét és ételét tőled. Akkor van haszna ennek a módszernek?

A kizárás pedig nem büntetés, mert a kutya nem fogja összekötni a te viselkedésedet egy napokkal korábbi cselekedetével.

2013. márc. 5. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

7: egyszerűen nem akartam uralkodni a kutyán, hogy csak azért is megmutatom, hogy erősebb vagyok, és elveszem az ételed akkor amikor akarom. Lehet, hogy nem szabad kontroll nélkül hagyni ezt a fajtát (sem). Makacs, gyárilag.

8: a kizárást azért kapja, hogy meginogjon benne a családban betölteni vélt pozíciója. A verésről meg annyit, hogy az elméleted szerint minden módszer hiábavaló, ami nem vezet elsőre sikerre? Tehát, ha egyből nem ül le a kutya akkor nem érdemes tanítani tovább, ha másodszor is elcsíped vmi rosszaságon, akkor nem kell megszidni stb?

Lehet, hogy nincs nyílt agresszió az igazi farkasfalkában (ezt azért kétlem, azt elhiszem hogy kevesebb, mert a falkavezér ösztönösen jobban kezeli a helyzetet mint a tapasztalatlan gazda), a kapcsolatunkba sem én vittem be, nem én haraptam. Hogy másodszor is megharapott, az azt jelenti nekem, hogy továbbra is valamit rosszul csinálunk. De sztem nem maga a verés a probléma.

De köszi minden tippet, azt gondolom nem egy királyi út van, van pl. aki Cezar Millart isteníti, van aki osztja, sok igazság lehet.

2013. márc. 5. 14:54
 10/31 anonim ***** válasza:

"ha egyből nem ül le a kutya akkor nem érdemes tanítani tovább"

Ezt azért ne keverjük a büntetéssel. A jó büntetés olyan, hogy egy dologért max. 2-3 alkalommal (ideális esetben egyszer) kell büntetni és megszűnik az a viselkedés. Ha ennél többször bünteted ugyanazért, akkor valamit rosszul csináltál és félő, hogy hozzá szoktatod a büntetéshez és később már az egyre erősebb büntetések se használnak.

2013. márc. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!