Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyák színesben vagy...

A kutyák színesben vagy fekete-fehérben látják a világot?

Figyelt kérdés
2013. jún. 9. 18:10
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Nem látják a vöröset és a komplementerét, a zöldet, ennyi a különbség.
2013. jún. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Érdekességek a kutyák látásáról. Jó hír, hogy mégsem színvakok, mit ahogy sokan mondják.


- érzékszervei közül (látás, hallás, szaglás) látása a legfejletlenebb, egy rövidlátó emberénél kb. 3-szor rosszabb


- látószöge nagyon fejlett, kb. 240 fok. (az embereké 180 fok)


- sötétben jól tájékozódik, pupillája nagyra tágul, és segíti szaglása és hallása


- nem színvak (kiképezhető például arra, hogy több színű tál közül mindig egyet válasszon)


. a színek jelentőségével nincs tisztában


- fontos tudni, hogy vörös-zöld színvak, tehát nem képes különbséget tenni a vörös, a narancs, a sárga, a zöld és a sárgás-zöld színek közt

-> ne vegyünk nekik ilyen színű játékot (a fűbe beleolvad egy zöld labda, pl.)


- ezek ellenére a kutya a legjobb vakvezető, mert megtanulja, hogy milyen jelzés mit jelent, összeolvad gazdája testével


[link]

2013. jún. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

Na végre, ne haragudj, pont elment a netem, amikor írni akartam... Tehát:


"Színvakok-e a kutyák?


Mivel a pálcikák csak a fekete és fehér színeket érzékelik, míg a csapok a többi színt, úgy gondolják, hogy a kutyák elsősorban fekete-fehérben látnak, és a szürke árnyalatait érzékelik. Mégis, mivel a csapok felelősek a színekért, sok kutató szerint a retinájukban található kisszámú csap lehetővé teszi a kék, sárga és piros néhány árnyalatának érzékelését."


Idézet innen, amit szintén ajánlok olvasásra:

[link]

2013. jún. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
43%

"Mivel a pálcikák csak a fekete és fehér színeket érzékelik"


Ez egy bugyuta cikk, ugyanis se a fekete se a fehér nem szín a klasszikus értelemben. A fekete az az érzékelhető fényvisszaverődés hiánya, a fehér meg a teljes színspektrum keveréke. A pálcikák a fény intenzitását érzékelik és az így kialakuló kép nem színes, nem túl részletgazdag. A fekete még értelmezhető de a fehérhez nincs semmi köze.

2013. jún. 9. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Persze, de nyilván próbálták leegyszerűsíteni a népnek, ugyanis ha nagyon tudományosan fogalmaznák meg mindenhol, akkor a többség vagy nem értené vagy pedig el sem olvasná. Akit komolyabban érdekel az úgyis elvégzi a saját kis kutatását, akár külföldi oldalakon is. Aki pedig nem annyira a tudományos részére kíváncsi, csak pl. állatbarátként felmerül benne a kérdés, annak megfelel így is. Egyébként szerintem érthetően leírták, függetlenül attól, hogy bele lehetne kötni.
2013. jún. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mellesleg lehet jobbat, tudományosan helytállóbbat és részletesebbet linkelni a kérdezőnek.
2013. jún. 10. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Nekem nem az a bajom, hogy leegyszerűsítették, hanem az, hogy az ilyesmit az emberek készpénznek veszik és mutogatnak a cikkre, no lám, ott is benne van, hogy fekete-fehér. Ráadásul a pálcikák kevés fény esetén működnek, míg a csapok csak sok fényben. Tehát színlátás szempontjából külön kell venni a nappali és az éjszakai látást, mint az embernél is. Sötétben mi sem látjuk a színeket, mégsem fekete-fehérben látunk olyankor de még csak nem is szürkeárnyalatosan.
2013. jún. 10. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Biztos h látják a színeket,mikor lomtalanítás volt a fekete kukás zsákokat simán megszaglászta a kutyám, de a színeseknél meghökkent és óvatosan szagolta meg. Amikor szőlőben voltunk akkor séta közben hirtelen megtorpant és nézett valamit, először le se esett,hogy mi van vele aztán figyeltem fel arra, hogy egy szőlő karóra rá van akasztva egy sárga szatyor. Azt nézte, szép óvatosan közeledett hozzá, megszagolta aztán ment tovább. Amikor kapott egy türkiz színű nyakörvet percekig nézte magát a tükörben, de fekete nyakörvben vagy nyakörv nélkül nem foglalkozik a tükörrel. Szerintem ez mind bizonyíték arra, hogy látja a színeket...
2013. jún. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!