Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a véleményetek a nem...

Mi a véleményetek a nem törzskönyves kutyákról?

Figyelt kérdés
Mindenki törzskönyves kutyára akar rábeszélni 100-150 ezer forintért. Nagyobb eséllyel lesznek betegek a nem törzskönyvesek? Nektek milyen kutyátok van?

2014. ápr. 29. 17:27
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
86%
Csak úgy iránytűnek,egy sima patella műtét 100.000.
2014. ápr. 29. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
35%

Szaporító, tenyésztő.

Nap, mint nap találkozni itt ezekkel a kifejezésekkel. Szerintem, nagyon sokan túlértékelik a tenyésztőket.(aki tényleg az)

Elég szétnézni pár oldalon, és rögtön kiderül, hogy tenyésztőknél nem az az álomvilágbeli rendszer működik, amiben itt sokan élnek. Rengetegen vannak, akik ebből élnek meg, évente többször is van alom, törzskönyves kutyát adnak, kennelnevet is kiváltották, és lám, kiderül, hogy nem a fajtanemesítés a céljuk.

Egy kis infot megosztok:

Egyik ismerősöm saját alommal dolgozik. Hivatalosan nem tenyésztő, viszont törzskönyves az összes kutyája. Viszont, ő szinte nem is ad el kölyökkutyát. Saját maga képzi a kutyáit, szolgálatra. Szinte az összeset a rendőrség veszi meg tőle. Nem járnak versenyekre, kiállításokra, nincs rá semmi szükségük. Soha nem volt semmi panasz egyik kutyájára se. Ha jól megvizsgáljuk, akkor ő szaporít, mivel hivatalosan nem tenyésztő.

Nagyon sok vadász is saját alommal dolgozik. Azt nem tudom, hogy törzskönyvezik-e, de a többség a bevált kutya utódját választja.

Ismerek olyan embert is, aki hivatalosan szintén nem tenyésztő, nála ritkán nagyon ritkán van alom. Mégse ebből él meg, mégse adja el pár hetesen a kölyköket, mégse mocsokban, elzártan, mostoha körülmények között tartja a kutyáit, illetve a kölyköket. A szülők törzskönyvesek. Viszont, a kölyköket nem adja oda akárkinek. Feltételekhez köti, amiket ellenőriz is rendszeresen.

Kiállításra, versenyre, szintén nem jár a kutyáival, mert telepőrzők, munkájuk van. Egyik kölyök se halt meg pár hónaposan.

Ezzel azt akarom mondani, hogy tenyésztő és tenyésztő; illetve szaporító és szaporító közt is van ám különbség.

Személy szerint, engem nem érint a törzskönyv, számomra már nem sokat mond. Lehet bármilyen díjnyertes szülő, attól még lehet máshol olyan keverék kutya, ami alázza munkában, feladatok elvégzésében a törzskönyveseket.

Most, valószínűleg nagyon le leszek pontozva ezért a hozzászólásért (jajj, nagyon félek, mi lesz velem), de én ezt tapasztaltam.

Mielőtt elfelejteném. Több kiképző is dolgozik saját alommal. Sőt, van aki csak sajáttal. Pl habilitációs kutyakiképzőt is ismerek, saját alommal, probléma nélkül, remekül bevált minden. Szintén nem számít tenyésztőnek. A kölykökből is képzett kutya lett.

2014. ápr. 29. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
75%

Szaporító és szaporító köz nincs különbség!

És létezik tk-s szaporító is, ezért írta korábban valaki, h meg kell válogatni, h honnan vesz az ember kutyát!


Kérdező! HA egy adott fajtájú kutyát akarsz, akkor igenis fizesd meg a biztonságot! Ha elég egy kverék is, akkor pedig ingyen is annyit találsz, mit égen a csillag. Nekem is keverékem van, saját mentvény, úgy huóoztam el, h TUDTAM, h beteg lesz,

2014. ápr. 29. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2014. ápr. 29. 18:31
 15/39 anonim ***** válasza:
83%

Utolsó


A kennelnév meg a törzskönyv még nem egyenlő a tenyésztővel. Persze, hogy vannak akik ebben is csalók. (sajnos) Ezért kell megnézni, hogy honnan veszel kutyát, meg e vannak az egészségügyi szűrések, hogy tartják őket stb.. Valszin ahol évente 5 alom van, meg bezárva a kutyák, szűrések sehol az nem tenyésztő. Felőlem akár lehet világgyőztes kutyája is.:D Legalább is szerintem itt senki nem csak a kiállitási eredmények alapján néz egy tenyésztőt, főleg, ha nem is kiállitásra akar kutyust csak hobbyra.

De a törzskönyv még mindig egy fajta garancia az egészségre. Utánanézhetsz a ősöknek, a szűrései eredményeiknek, hogy nincs e össze-vissza beltenyésztés (nem összekeverendő a vonaltenyésztéssel) stb.

Egy tk nélküli kutyánál ez nagyon lutri, vagy szerencséd lesz vagy nem..

2014. ápr. 29. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:
53%
törzskönyves kutya is lehet beteg, az a lényeg akárhonnan veszed a tulaj vállaljon garanciát a genetikai betegségekre. A szűréseket el lehet osztani 2-vel kb ennyi a valóság alapjuk. A német juhászokat kb 10 éve szűrik dp-re és mégis a 80%-uk dp-ás. Ez azért van mert manapság úgy megy kis országunkban hogy hiába nem teljesen egészsége a kutya ha nagyon szép úgyis átmegy tenyészszemlén. Ha kilátogatsz kiállításra van pár fajta aminél eldobnád az agyad. PL angol bulldog. A standard szerint a súlyuk 21-25kg. Erre fel csupa olyan kutyát vesznek ki győztesnek aki 30kg feletti és olyan kövér, hogy fullad meg, tenyészszemlén ezek ugyanúgy átmennek. Szánalom ami ebben az országban folyik. De menjünk tovább, törzskönyvezés. Nah attól minden becsületes ember hanyatt vágja magát ha meghallja a magyar törzskönyvezés szabályait. Kis országunkban bármikor lehet kapni törzskönyves keverék kutyát (talán még a szerbeknél is különb törzskönyvezési eljárás van mint itt). A kiskutyákra tk-et a tenyésztő fél éves korukig kérhet és nincs alom ellenőrzés! Egy fél éves kutyánál soha meg nem mondod, hogy azok-e szülei akik a papíron vannak tehát a tk fele hazugság, meg ha kicsi alomszám vannak akkor pár szaporítós kutyát is hozzá lehet csapni mert tk-val drágábban el lehet adni, fél éves kutyáknál ezt már megnem mondod. A környező államokban(gondolok itt Szlovákiára) csak az alom születése után 3 hétig lehet kérni a törzskönyvet és le is ellenőrizhetik. Ezeket figyelembe véve sose vennék Magyarországon törzskönyves kutyát. Ha valóban fajtatisztát és egészségeset akarsz akkor látogass el egy külföldi tenyészetbe és ott vegyél kutyát mert magyarországon a tk nem garancia semmire se! Inkább szerződést és garanciát kérj a kutyához azzal többre mész.
2014. ápr. 29. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim ***** válasza:
89%

Ha fajtatiszta kutyát akarok (vásárolni és nem megmenteni egyet), akkor szerintem fontos a törzskönyv. Ha az egészségügyi részét nézzük, akkor valóban nem a törzskönyvtől lesz egészséges és az a lényeg, hogy a felmenői szűrt, igazoltan egészséges kutyák legyenek. Ilyenkor a tenyésztő mer szerződéssel alátámasztva egészségügyi garanciát is vállalni. Viszont itt már nem kérdés a törzskönyv, mert aki ennyi mindent megtesz a kutyáiért, annál a törzskönyv is alap. Persze ettől még mindig belefuthatunk beteg kutyába, csak sokkal kisebb az esély rá. Tehát végső soron, ha körültekintően vásárolok kutyát akkor a törzskönyv nem kérdés, hanem akár akarom akár nem, az van és kész. Másrészt én úgy gondolom, hogy ha pénzt adok a kedvenc kutyafajtámért, akkor megtisztelem az egész fajtát azzal, hogy regisztrált, nyilvántartott kutyát veszek, nem egy olyat, amiről csak bemondás alapján lehet elhinni vagy nem elhinni, hogy esetleg fajtatiszta.


Én tényleg azt látom a környezetemben is, hogy sok olyan minimálbérből élő ember van, aki képes megvenni hitelből (!!!) a lapostévét meg az okostelefont (amit ugyan úgy nem tud kihasználni, mint ahogyan én se tudnám, ha lenne), tehát rendelkeznek olyan tárgyi javakkal, amik nekem nincsenek, de rám fintorognak a drága, törzskönyves kutyák miatt és veszik a 10 ezres yorkit, mert az csak egy kutya, nehogy már 100 ezret adjanak érte! Magyarul többre értékelnek egy évente elavuló és értékét vesztő (majd kukába kerülő) tárgyat, mint egy élőlényt, aki ideális esetben 10-15 évig a családtagjuk lesz. Meg aztán nyílván van olyan is akinek a bőre alatt is pénz van és mellényzsebből kifizetné, mégse hajlandó egy kutyáért komolyabb összeget kiadni.

2014. ápr. 29. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:
32%
Miért ne lehetne törzskönyv nélkul egészséges egy kutya?Nekem német juhász volt egy törzskönyves 2 fajta jellegu amit most szaporitottnak hivnak ,akkor csak 2 farkas kutya kölykei voltak.Egy keverék német juhász van most,mindegyik gyönyöru,egészséges,okos kutyus volt.Azon kivul volt már tacsko,foxi,kertaljai keverék egyet sem hordtam az állatorvoshoz egy pusztult el kullancstol a többi megöregedett.Most egy yorkim van a német juhász mellett van törzskönyve 4 honapos 6 oltást kapott ,folyamatosan a féregtelenitést ,bolha,kullancs irtás.Méreg drága táp.Kozmetika.Nem sajnálom ,mert tudtam hogy drága a tartása ,ezt vállaltam és ehhez is tartom magam ,mindent megkap ami csak kell neki meg annál többet is ,de vehetek rá mérget hogy makk egészséges lesz?Szerintem nem.
2014. ápr. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
86%

"Miért ne lehetne törzskönyv nélkul egészséges egy kutya?"


Senki se mondta, hogy nem lehet egészséges. Szerintem olvasd el mégegyszer figyelmesen a hozzászólásokat, hátha akkor a lényegi információt is megérted!

2014. ápr. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 A kérdező kommentje:

azt is hallottam, hogy borzalmasan könnyen lehet hamisítani a törzskönyvet és ezt ki is használják a tenyésztők.(vagyis nem hallottam hanem tudom)

Őszintén szólva teljesen tanácstalan vagyok mostmár.

A mérleg egyik oldalán áll, hogy veszek olcsón(20000ft)egy "fajtiszta" kutyát, aki lehet egészséges(mert miért lenne beteg?)elviszem rögtön állatorvoshoz, ő csak meg tudja állapítani, hogy van-e baja. Oké örökletes betegség is előjöhet, de ez szerintem törzskönyveseknél is előfordulhat.

A mérleg másik oldalán áll hogy veszek 150ezerért egy fajtiszta kutyát, akinek lehet hogy valós a törzskönyve lehet, hogy nem? akkor kb ugyanott vagyok, mintha megvenném az olcsóbb kutyát.

Bármilyen kutyának örülnék, mert mindegyiket lehet szeretni és nevelni olyanná, amilyennek szeretnéd. Amit kinéztem az a whippet, mert közepes termetű,formás, bújós, rövid szőrű. De igazából ha valamilyen keverék s hasonlít a whippetre azt is szeretném.

De azt nem értem, hogy miért kell feltételezni, hogy az olcsó kutya az beteg kutya?

2014. ápr. 29. 19:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!