Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kiskutya szállítási stresszét,...

Kiskutya szállítási stresszét, hogy oldjam meg? Vagy majd megszokja?

Figyelt kérdés
Ahol lakom, nincs jó sétahely, ahol a 3 hónapos kutyám jól kisétálhatja és kirohangálhatja magát. Van pár kilóméterre nagy park, füves rész de odáig gyalog nem tudunk kimenni, mert elfáradna addigra, és főleg hazafelé. Már korábban kérdeztem itt, hogyan szállítsam, (kombi aztóm van), és az lett a konklúzió, hogy kényelmes, kutyazsállító boxban a csomagtartóban. Volt is egy ilyenem az előző kutyám után, ebben kényelmesen elfér. (Tudni kell, hogy otthon a szobakennelt már jól tűri, a kezdetektől fogva abban alszik éjszaka, napközben is többszir van benne és alszik, úgyhogy ezzel nincs gond.) A szállítás a parkig kb 6-8 perc forgalomtól függően, néha 10. De sajnos éktelen stresszes visítozást és kaparészást rendez odafelé és visszafelé is. Persze azt mondaná a józan kutyás ész, hogy majd megszokja, hozzászokik, de én nem vagyok biztos abban, hogy jó dolog a sétát egy ilyen stresszel összekötni. Attól félek, hogy - bár lehet, hogy megszokja - egy kellemetlen emlék és beidegződés lesz számára, ha kimegyünk a szabadba. Holott számomra az egyik legfontosabb dolog lenne ezzel a kuytussal, hogy nagyokat tudjak vele sétálni erdőbe, parkokba stb, ahová csak kocsival tudok eljutni. Gondoltam rá, hogy beteszem magam mellé a másik ülésre, vagy az elé, de balesetveszélyes lehet, ha vezetés közben odaugrik. A hátsó ülésen is ugorhat oda, vagy okozhat károkat, és a csomagtartóból is ki tud jönni, és mivel viszonylag új a kocsim, csúnyán meg is tudná rongálni a kapargatással, harapdálással, amit esetleg csinálna. Szóval nem tudom, hogy ez a szállítódoboz jó dolog e, nem okoz e traumát a napi szintű szállítás (hozzáteszem, hogy nem nagy időkre). És ha később traumatizálhatja a kutyát, vagy esetleg a sétával kapsolatos rossz élményeket fejleszthet, akkor mit ajánlotok? Ráadásul jövő hétvégén kezdődik a minimum 10 alkalmas kutyaovi, de lehet, hogy több, és az 30 perc körül van kocsival egyirányba, és oda is hurcolásznom kell, hetente kétszer. Tényleg minden vélemény érdekel, mert szeretném, ha jólnevelt, de egészséges lelkül kutya lenne belőle. Nem akarom feleslegesen stresszelni.
2014. nov. 1. 11:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy érzi benne az előző kutya szagát és ezért nem érzi magát jól benne. Az enyém sem szerette eleinte a boxot az autóban, de beleszoktattam úgy, hogy itthon leültettem magam mellé, bedobtam a boxba a kedvenc játékát, majd utána küldtem. Felugrott érte, kihozta. Majd mikor már ez rendesen ment, akkor beugrás után egy kicsit bent tartottam, leültettem, majd mindig növelve kicsit az időt, kihívtam.


Mivel még kicsi a kutyád, valószínűleg nem tud magától beugrani, így azt is csinálhatod, hogy felemeled, vagy felteszed a ketrec elé (gondolom van némi hely előtte), bedobsz pár falatot/vagy a játékát (érdemes először falattal kezdeni), azért bemegy és így is fokozatosan lehet növelni a bent töltött időt.

2014. nov. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megpróbálom így. Az előző kutya szagát nem hiszem, hogy érzi, mert az 5 éve ült benne utoljára, és mikor felhoztam a pincéből, jól kifertőtlenítettem, kimostam. Azt is észrevettem, hogy menet közben visít, mikor megállunk a lámpánál, akkor kissé csendesebb. De akkor ezek szerint Te sem tartod szerencsésnek az ülésen szállítást.
2014. nov. 1. 12:13
 3/12 anonim ***** válasza:
ha folyamatosan viszed, és mindig olyan helyekre, ahol a kölyök jól érzi magát, el fog múlni ez a viselkedés. csak ne foglalkozz vele.
2014. nov. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 sippara ***** válasza:
Hát ha nem akarod feleslegesen stresszelni, akkor ne beb****a ketrecbe, oszt' majd abbahagyja a visítást, hanem mondjuk SZOKTASD BE, ahogy a szobakennellel is tetted. Idegen zajok, idegen mozgás, instabil talaj, be lett rakva, oszt' oldja meg. Te 1-2 éves babaként mit csinálnál? Gyanítom ordítanál, ahogy a torkodon kifér.
2014. nov. 1. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
rossz, hogy vannak válaszolók, akik egyből a legszélsőségesebb megoldást képzelik el, mint ebben az esetben azt, hogy egyszerűen bedobom egy idegen dobozba és rázárom. Nézd, egész más az, hogy a szobában beleszoktatom, mint az, hogy viszem. A szobakennel mellett volt hetekig a box, rendszeresen volt bent játszani, abban kapta az ételt, bedobálgattam neki, mellette párhuzamosan szoktattam a szobakennelre is. Az kicsit sok lett volna, hogyha hol ezt, hol azt zárom rá, mert ehhez elég volt a kennel, elég volt, hogy ott megszokja az időleges bezártságot. Ha szoktatási folyamatról beszélünk, akkor ez a rövid autóút talán alkalmas rá. Én inkább attól félek, hogy a séta élménye kötődik össze ezzel. Ahol lakom, ot nagyon nehéz úgy szoktatni, hogy az autóban menés is benne legyen a szoktatásba (az sem lenne sokkal kevesebb, mint amit a parkig megyünk). Azt sem tudom az utcán megcsinálni, hogy hatékonyan elkezdek vele a csomagtartóban lévő boxxal játszani, kirakom, berakom. Valahol kell azért egy határt szabdni, ha nem idális minden körülmény.
2014. nov. 1. 12:34
 6/12 anonim ***** válasza:
Egyébként zárt a doboz vagy rácsos? Lehet nem lát ki és ez zavarja. Pl a mi kutyánk imád leskelődni kifelé. Szóval lehet érdemes lenne egy kutya biztonsági övvel próbálkoznotok inkább.
2014. nov. 1. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
57%

Ha csak betennéd a boxba, beülnél a kocsiba, és így ülnél pár percet, akkor minden rendben lenne? Arra vagyok kíváncsi, hogy tényleg kifejezetten csak a menéssel van-e baja.

Ha a kocsiban ülés nem baj, szerintem érdemes lehetne klikkerrel próbálkozni. Ha nem ismeri még, akkor rákondicionálni, és pár alkalom erejéig valakit betenni a hátsó ülésre, aki, ha egy picit is megnyuszik, klikkel, és ad neki kaját.

Ha mindenképp lehetetlennek érzed a nagyon fokozatos hozzászoktatást a dologhoz, és úgy érzed, hogy a kutya megnyugodna, ha ülhetne hátul, veled egy légtérben, (meg van egy adag felesleges pénzed:)) ezt is meg lehet oldani biztonságosan, és szabályosan, ha veszel a kutyunak egy hámot, aminek a két oldalán is van karika/valamilyen rögzítő, és 1 pár biztonsági öv adaptert is veszel hozzá. Én pl ezt ismerem:

[link]

De lehet, hogy lehet találni máshol is.

2014. nov. 1. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Ez egy szokványos zállító doboz, oldalt kisebb lyukakkal, az első fala pedig rács, maga az ajtó. Az kétségtelen, hogy a kilátás eléggé korlátozott benne, de nem tudom máshová tenni sajnos. Én azt figyeltem meg, hogy amikor beteszem, akkor elkezd azért nyüszögni még indulás előtt, de az igazi sírás az induláskor kezdődik. Ha megállunk meet közben lámpa miatt, akkor csak szipok, vagy halkan nyüszög kicsit. Valószínűleg összetett a probléma. Ha nem oldódik egy héten belül, akkor elkezdek más megoldások utén nézni. Megpróbálom majd szoktatgatni. Az a baj, hogy az utca elég forgalmas, nehéz itt. De végülis az is lehet, hogy elviszem valahová távolabb, és ott játszok vele valamilyen beszoktatósat jutalomfalattal.
2014. nov. 1. 13:29
 9/12 A kérdező kommentje:
Az utastérben való szállítással az a bajom, hogy ha esetleg bepánikol nagy károkat okozhat az ülésben vagy az ajtó kárpitjában, és vezetés közben nem tudok közbeavatkozni. Láttam egyébként, hogy léteznek ilyen hátsó ülésre való burkolatok, oldalsó résszel. A baj csak az, hogy ezt rendelni lehet, boltban még nem láttam, nem tudom kipróbálni. [link]
2014. nov. 1. 13:33
 10/12 sippara ***** válasza:

Na, így már megint más a leány fekvése, bocs, sok a barom, alapjáraton rájuk vagyok beállítva :)


Szóval: először álló motorral, álló autóba tedd be, ha abbahagyja a nyüszögést, lenyugszik, juti, dicséret, és mentek is vissza a házba játszani, pár óra múlva újra ki a kocsihoz (nyugodtan maradhat a póráz, pláne, ha forgalmas a környék), be, ha álló motorral már nyugodt, motor beindít, aztán újra hátrasétálsz a kutyához, ha lenyugodott, juti, pár másodperc járó motor melletti nyugalom után minden kikapcs és vissza játszani, ha a járó motort már stabilan bírja, rácsukod a ketrecre a csomagtartó ajtaját, ha lenyugodott, juti-simi-"szabadulás". Ha járó motor, csukott csomagtartó mellett már rendben van, akkor lehet elindulni, én eleinte csak köröznék a ház/tömb körül, amíg akár egy másodpercre is el nem hallgat, akkor félreállsz, és végeztetek. Szépen lassan menni fog ez, ha a kutya alapvetően nem menekül a kocsitól, "csak" menet közben hisztizik benne, 1-2 hét alatt ki lehet ezt szedni, ha következetesen csinálod :)

2014. nov. 1. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!