Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Elmagyarázná nekem valaki...

Winner of Royal Hill kérdése:

Elmagyarázná nekem valaki milyen az a túltenyésztett kutya?

Figyelt kérdés
Tegye már meg valaki,hogy elmondja milyen az a túltenyésztett kutya,mert nem tudom. Én is tenyésztek,de fogalmam sincs milyen az a "túltenyésztett"! Ezen az oldalon viszont igen nagy előszeretettel használják ezt a kifejezést.Mostmár én is szeretném tudni mit takar.
2010. márc. 8. 13:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem ilyenkor a beteg kutyákra gondolnak. Pl. nagyon sok betegségük van. Ennél többet én se tudok...
2010. márc. 8. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
53%
Nem vagyok ezzel én sem teljesen tisztában, de arra tudok gondolni ,hogy pl nekem angol bulldogjaim vannak. Ezt a fajtát régen bikacsíptetésre használták, ellenben pl ahogy az én kutyáimat nézem nem hiszem, hogy ez menne nekik. :)
2010. márc. 8. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos tulajdonságok túlzott mértékű előnyben részesülnek, a negatívakat nem szelektáják kellő mértékben, így a tenyésztés során a fajta génállománya leromlik. Ennek következtében az állatok bizonyos környezeti tényezőkkel szemben szűktűrésűek lesznek, annyira, hogy saját populációjuk is könnyen instabillá válik nem megfelelő környezet esetén. a természetbe visszakerülve nyilván nem feltétlenül alkalmazkodik (lásd dingó), hanem valszeg kihal.

Ez persze nem definíció, csak értelmeztem a túltenyésztett szót, mint a túlspecializált szininímáját. Minimális genetiaki tudással ez nem nagy kunszt ugye, csak nem kamu hisztit kell csinálni, hanem akarni gondolkodni. Nemcsak szakszavak léteznek a vilgon, ugyanúgy el kell fogadni a köznyelvben használt szavakat is.

2010. márc. 8. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
76%

A tultenyesztett-fajta annak az eredmenye, hogy a fajta tenyeszteset - pl a nepszerusege miatt - tulzasba viszik, azaz nagyon hirtelen megnovekszik az egyedek szama. Ez pedig beltenyesztest eredmenyez, ugyanis a szaporitok a kicsik minosegevel nem torodve minel tobb kutyat akarnak "teremteni", hogy minel tobb penz usse a markukat.

Egyre rosszabb genetikaju kutyak szuletnek, romlik a fajta minosege, ami ellen a tenyesztoknek sok faradsagaba kerul kuzdeni.

Kulonben ha nem jol fogalmaztam meg, akkor elnezest. Regen olvastam errol bizonyos oldalakon es megertettem, de elmagyarazni nehezebb. Egyebkent rajta van a neten sok helyen, hogy mi eredmenyez tultenyesztest es mit is jelent pontosan. Megprobalok belinkelni majd valamit, ha talalok magyarul.

2010. márc. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
52%
Ezt a kérdést már egyszer én is feszegettem és akkor le lettem szavazva. Szerintem a "túltenyésztett" szó magyartalan és nem fejezi ki a lényeget. Egy vizespoharat túl lehet tölteni, meg bármit lehet túl csinálni, ahol van egy határ. A kutyatenyésztésben a cél a minőség javítása, amit nem lehet túlzásba vinni. Ha romlik a minőség, akkor az sokminden lehet, csak nem "túl..." Lehet rosszul tenyészteni, szaporítani, stb. Ettől függetlenül, a köznyelvbe már bekerült a "túltenyésztett" szó, tehát kénytelenek vagyunk elfogadni.
2010. márc. 8. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Utolsó nagyon köszönöm!

Nekem is hasonló a véleményem,ezért is kértem hogy meséljék el a hozzáértők hogy hogy lehet "TÚL"tenyészteni...

2010. márc. 8. 14:25
 7/15 anonim ***** válasza:
77%

A tenyészet az egyedek mesterséges szelekciójából áll bizonyos előnyben részesített tulajdonságokra szelektálva.

Túltenyésztett az a fajta, amelynek legtöbb egyedének a régen kedvelt tulajdonságai ma már hátrányukká váltak, pl. a nj-nál a túl alacsony, gyenge csípő, bulldognál, mopsznál a túl rövid orr(a felette levő ránc már szinte kiljebb van mint az orra), vagy a túl ráncos bőr, a basset houndnál a túl nehéz test+hossz gerinc+rövid lábak.

Ugyanez lehet belső tulajdonsággal is, pl. a dobermanok túl idegesek, pörgősek lettek.


Eszerint alultenyésztettek azok a fajták ahol nem szelektálnak eléggé és így heterogén a fajta, egyes egyedek mintha nem is egy fajtába tartoznának.

2010. márc. 8. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
0%

A tultenyesztes tulzasba vitt tenyesztest jelent. Itt valojaban a szaporitok "munkajarol" van szo. nem a tenyesztokerol.

De hivatalosan a szaporitok szaporitasat is tenyesztesnek nevezik, es a szaporito szo csak a koznyelvben terjedt el, hogy megkulonboztessek a "rosszat" es a "jot".

Szoval a tultenyesztett fajtanak azt lehet nevezni, amelyiket annyira esz nelkul szaporitottak, hogy teljesen leromlott az egyedeinek a genallomanya, es ezert sok a beteges kozottuk. Ilyen a csivava es a yorki peldaul. Oket ugymond divatbol szaporitjak.

Ezert fontos, hogy az ember tenyesztotol vegyen ilyen kutyat, mert csak onnan kaphat egeszseges, valogatott genallomanyu kutyat.

Remelem, most mar mindenkinek vilagos...

2010. márc. 8. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Magyarul tultenyesztett helyett tulszaporitottnak kellene nevezni.
2010. márc. 8. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
17 25. nem értek egyet. A túltenyésztett fajta nem egyenlő a szaporítottal. Jó példa erre a német juhász csípője. Ezeket a tulajdonságokat nem szaporítók, hanem tenyésztők hozták létre. A kiállításokon azokat kutyákat díjazták, akiknek lent volt a csípője, így egyre lejjebb került a generációk során. Viszont munkára nem szelektálták őket, így bár a munkában akadályozta volna a kutyákat az alacsony és gyenge csípő pl. ugrásnál, ez nem játszott szerepet a tenyésztésben. Ezek a díjazott kutyák tenyészszemlések, szűrtek voltak stb. tehát nem szaporítók munkája volt ez. (Ha most ez nem pont így játszódott le, akkor ne kössetek bele, ez nem a itt csak a bármilyen fajtára alkalmazható elvet írtam le, nem feltétlenül a német juhász túltenyésztésének a tényleges történetét.)
2010. márc. 8. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!