Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Barf/prey etetéssel kapcsolatb...

Barf/prey etetéssel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Tapasztalatok?

Figyelt kérdés

1. 15 kilós kutyának tényleg 0,3kg, azaz 300gramm a 2%-a, vagy nem tudok számolni? Valamint elég neki a 2%, ha kisétkű kutyáról van szó? (Tápból is kb a fele vagy max kétharmada elég neki, mint amennyit meg kéne ennie belőle, de nem sovány.)

2. Ha igen, akkor jó az a felosztás, hogy 150gramm csontos hús, 50-50-50gramm sima hús-belsőség/tojás-zöldség/gyümölcs.

3. Kiegészítőnek miket lehet adni? Pl ízületvédőt kap, meg alkalmanként lazacolajat, de mi van még, amit ajánlott nyersetetéskor adni mellé?

4. Elég napi 1x etetni? Nem tudom elképzelni hogyan porciózzak 150 grammos adagokat úgy, hogy azon belül is számolgassak.

5. (ez hosszú lesz) Milyen alternatívák vannak? Miket lehet adni csontoshúsnak, sima húsnak, belsőségnek? Mert nekem csak ilyenek ugranak be, hogy: csirkefarhát+pulykamellfilé+máj


Előre is köszönöm türelmeteket.

Leginkább tapasztalatokra lennék kíváncsi, ki hogyan csinálja, a linkeket most hanyagoljuk:)



#kutya #etetés #hús #ragadozó #nyers #BARF #természetes táplálék
2018. ápr. 11. 16:54
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

A lényeg meg lemaradt, ejnye ..

Szóval 15 kilós, 10 éves menhelyi keverék, 6 éve tápot eszik meg házikaját.

Bónuszkérdés: Mivel érdemes kezdeni, hogy hirtelen ne viselje meg, illetve mi legyen az átállás menete?

2018. ápr. 11. 16:57
 2/13 anonim ***** válasza:
58%

Hűha, hát ezt egy kommentben nehéz lenne kifejteni, hogy mindenre kitérjek. Ajánlom, hogy lépj be facebookon néhány nyerses csoportba. Ott a posztokból sokat lehet tanulni, plusz a fájlok között részletes leírást találsz az átállásról is. A Barfshop csoportok és a Barf elvek az alapoktól - mit miért és hogyan? csoportokat nagyon tudom ajánlani.

A 300 gramm kezdésnek jó lesz. Kistestűeknek sokszor kevés a 2%, de minden kutya más. Valakinek elég a 2 is, de van aki akár 5%ot is megeszik ahhoz, hogy tartsa a súlyát. Néhány napig kapjon ennyit, és ha fogy akkor emelj az adagon. Az arányokkal ugyanez. Valaki 50-50%ot ajánl kezdésnek, valaki kicsit kevesebb csontost. Ezt is kutyája válogatja. Úgy kell belőni, hogy ha híg a széklet több csontost adj, ha kemény akkor vegyél vissza belőle. Az első hetekben minden a kitapasztalásról szól.

Az átállás legyen hirtelen, valaki egy étkezést kihagy, és utána egyből mehet a nyers. Keverni tilos a táppal.

Kezdésnek csirkét adj, ha allergiás akkor a nyulat ajánlják. Az első két hétben ne adj mást, csak húst és csontos húst. Ha megvannak az arányok, és mindent jól emészt, akkor lehet tovább lépni. Kis csirkemájat, szívet vezess be először. A belsőség meghajthatja, így lehet, hogy emelned kell a csontos arányán. Fokozatosan növeld a belsőség mennyiségét 10%-ra. A máj nagyon fontos, jó, ha a 10% fele mindig máj, de ne csak csirkét használj erre a célra. (egyébként a szív sem számít belsőségnek, a hús és a belsőség közé sorolják a barfban. Ebből sem jó túl sokat adni.)

Fontosak vörös húsok is, néha napján halat is adhatsz. A gyömölcsöknek nagy a cukortartalma, rostnak inkább reszelt zöldséget ajánlok, pl. uborka, cékla, répa. A zöldpacal is remek erre a célra.

A kiegészítőket is akkor érdemes bevezetni, ha már nincs gond az emésztéssel. Zöldkagylópor, lazacolaj, sörélesztő, csipkebogyópor... sokminden van, a legtöbbet kúraszerűen jó adni. Egyszerre max 2 féle dolog menjen szerintem. Sokan nagyon rá vannak kattanva a kiegészítőkre, de nem muszáj ilyenekkel tömni a kutyát. Mindig tudd, mire adod, és miért, és akkor nem lesz gond :)

Csontos húsra példa: farhát, nyak, csontos mellcsont, szegy, csirkeláb, fej (ez különösen jó, az agy miatt sok tápanyag van benne)

húsnak: combfilé, mellfilé, nyesedékek (vörös és fehér húsok egyaránt kellenek.)

rostnak: szőr (pl szőrös nyúlfül), zöldpacal, reszelt zöldségek

belsőség: agy, tőgy, here, máj, vese, lép... mirigyek, kiválasztószervek.

Disznót nyersen tilos, a vadakat 2 hét fagyasztás után lehet adni. Ne felejts el bőrt, zsírt is adni, ezek is fontosak, ne vágd le a húsról :)

2018. ápr. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
84%

Ja és, tojást is jó adni heti 1-2x. Fürj, vagy csirketojás is jó. Héjával együtt adhatod. Valaki főzi, de nyersen is mehet. Elsősorban a sárgájában lévő biotin miatt hasznos, úgy is csinálhatod, hogy csak a sárgáját adod.

A napi egyszeri etetés elég, ha nem terheli meg túlságosan a gyomrát a mennyiség. Evés után pedig 2 órát legalább pihenjen, a nyerset lassabban emésztik mint a tápot. Ha 2x etetsz akkor az egyes adagokban is legyenek meg az arányok. Az első pár hétben nem ajánlott előre porciózni, nehogy később kiderüljön, hogy nem is jó úgy, és kevés vagy sok a csont :)

Nekem egy 8 hónapos kutyám van, kb 5 hónapos kora óta nyersezünk. Én nagyrészt a csoportokból tanultam a dolgokat. Nagyon szereti a kutya, elégedett vagyok a dologgal. A beszerzés az egyetlen olyan dolog amit nem könnyű mindig megoldani, de ha Pesti vagy akkor nem lesz nehéz. Egy idő után lehet, hogy kelleni fog egy külön fagyasztó a kutyának :D

2018. ápr. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod, ment a zöld, sokat segítettél.
2018. ápr. 11. 19:23
 5/13 A kérdező kommentje:

Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ilyen különféle húsokat honnan tudnék rendelni? Egyáltalán van értelme rendelni?

Azért kérdem, mert nálunk a hentesnél nincsenek nagyon, csak az ilyen alap dolgok, csirke meg pulyka mell comb szárny farhát meg disznó, marhahús meg máj és ennyi.

2018. ápr. 11. 19:34
 6/13 anonim ***** válasza:
66%
Itt is hasonló a helyzet. Mi tudunk venni Farkaskonyha termékeket a városban, ez sokat segít. Nézz utána esetleg, hogy nálatok kapható-e valahol. De sajnos nem túl olcsó. Ha megoldható, havonta, vagy időnként elmehetsz Budapestre betárazni, (Sopronban is tudok egy barf boltról egyébként, illetve lehet, hogy máshol is van még) ott sokkal nagyobb a választék, de amúgy léteznek szállítási lehetőségek is. Facebook csoport is van rá, a Húsmarketes útvonalakra keress rá a környékeden. Ők időnként szállítanak, és mivel sokan rendelnek tőlük a szállítás is olcsóbb. Előre le kell adni a rendelést, és az útvonalon belül kiválaszthatod hol veszed át. Én még nem próbáltam, de jó visszajelzéseket láttam róla.
2018. ápr. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
48%

1.

kistestű kutyák fogyasztása 5-7% ig is felmehet én 3% al kezdenék

2.

felosztásnak a 40% csontos,35% hús,10% belsőség,15% zöldség/gyümölcsöt javasolnám. Vagyis ha 3% al számolunk akkor:136g csontos,119 hús,34g belsőség,51g zöldség/gyümölcs

Ha kemény a kaka csökkenteni a csontost, ha puha növelni

3.

Heti 1szer tojás, kis kefír,csipkebogyó por, spirulina, lazacolaj,kókuszolaj, lenmagolaj, sörélesztő illetve ha zömében csirkével etetsz akkor barna alga fontos a jód pótlás miatt

4.

elég napi 1* etetni

5.

Ilyen pici kutyának erdemes vagy darálni a csontost vagy jól megklopfolni mielőtt megkapja. Ez lehet: liba/kacsa/csirke nyak,farhát,fej, láb kapirgáló része, nyuszicsontok a lábak kivételével. Tartó csontot semmiből nem etetünk mert szilánkosra törik!!

Húsnak: vörös húsok pl.marha,kecske,birka,kacsa, őz,szarvas vagy könnyebb husik a nyúl,csincsilla,liba,csirke,pulyka,fürj illetve hal. Belsőségből mindent! kell adni, mert minden cucc más vitamint tartalmaz. Belsőség a kiválasztószerv/mirigy : here, tőgy,lép,vese, máj. Máj és vese csak a kaja max5% a lehet a és d vitamin miatt. Ezek zsírban oldódóak tehát túl lehet adagolni. A zuza,szív,tüdő az izomhús. A kaja max10%a legyen mert hasmenése lesz. Sertést nyersen nem etetünk!! Halálos aujeszky kór miatt.

Kezdésnek az első 1 hétben csak csontosat és húst kapjon 40-60% -ban, abból is könnyűt pl.csirke,nyúl. Majd ha beáll a kaki állaga (az elején gyakori a hasmenés), akkor vezesd be a belsőséget,a zöldséget és a vörös húst. Nem kell vele rohanni idő kell míg alkalmazkodik az emésztő rendszere. Az elején lehet, hogy fogyni fog, illetve savat hányni, de nem kell aggódni elmúlik.

2018. ápr. 11. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm.

Az amúgy nem gond, hogy 10 éves már és eddig semmi ilyesmit nem kapott?

Illetve nézegettem egy ilyen barfos oldalt, ahol árulnak olyat, hogy szárított zöldségek, gyümölcsök, ezekről mit gondoltok?

Meg két port találtam, nem tudom melyik lenne a jobb:

[link]

[link]

2018. ápr. 11. 21:37
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Jók a szárított zöldségek, be kell áztatni és egyből adható. Megkönnyíti a dolgodat, nem kell reszelgetni. A kutyák nem tudják lebontani a növényi sejtfalat, így mindenképp aprítva érdemes nekik adni ezeket. A "hivatalos" barf szerinti 15% zöldség gyümölcs a tapasztalatok szerint felesleges, nem kell olyan sok. Valaki nem is ad minden étkezéskor, viszont teljes egészében nem hagynám ki, kell a rost.

Nem lesz gond akkor sem, ha még nem kapott eddig nyerset. Ha jók a fogai és szépen rág, akkor darálni sem kell, de az elején megpróbálhatod hogy könnyebben szokja. A csontok elropogtatásával remekül tisztul a fogazat, így ha nem probléma neki én később egybe adnám, de ha nem bírja akkor természetesen klopfolhatod is neki.

Kell egy kis idő, míg megerősödik a gyomorsav, az első hetekben találhatsz csontszilánkokat is a székletében. Addig nem érdemes tovább lépni az alap csontos+hús kombóról amíg ez nem rendeződik. A kiegészítőkkel is várj, esetleg EM bio-val megtámogathatod az emésztését.

Én tettem a kutyám kajájára egy leheletnyi sót az első időkben, ez is segít a gyomorsav erősítésében, illetve a vérben található sómennyiséget pótolja, hiszen kivéreztetett állatokkal etetünk.

Ha savhányás lépne fel, akkor arra jó lehet a kígyóubi, illetve egy minimális almaecet a vizébe.

A Barfer's Best Seniorban benne van a kollagén és a csipkebogyó is (ezeket érdemes együtt adni, mert a kollagén beépüléséhez C vitamin szükséges) Én lehet, hogy ezt venném, és pluszba beiktatnék évente néhány zöldkagyló kúrát is.

A kiegészítők nagyon jók, de elsősorban a belsőségekből szerzi a kutya a vitaminokat, tápanyagokat. A calcium foszfor egyensúlyt pedig a csontossal és a hússal tudják fenntartani. Vedlési időszakban kaphat sörélesztőt, kókusz/lazacolajat a szőrére, illetve mivel idősebb a Canina terméket akár egész évben kaphatja szerintem.

Az olajakkal vigyázz, ne kapjon egyszerre túl sokat mert nem tesz jót a hasnyálmirigynek.

2018. ápr. 11. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Neked is köszönöm szépen.
2018. ápr. 11. 22:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!