Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek kertes hàz esetèn...

Szerintetek kertes hàz esetèn egy benti kutyusnak -aki bármikor kimehet- is szükséges a napi 3 séta vagy elèg egy nagy séta és a napközbeni kinti játék?

Figyelt kérdés

Egy ismerősömmel, aki elég elvakult kutyajogi aktivista (vagyis minden nevelési könyvet bemagolt, Cesar Milan fan, csak a menhelyi kutya a kutya szàmára, stb) volt/van egy kis nézeteltèrésünk nevelési kérdésekben, mikor tegnap talàlkoztunk és kiderült, hogy van egy kölyök kutyusom.


Persze, felmerült ez a napi 3szori séta dolog... És igazàból ebben a témàban bizonytalanodtam el, hogy tènyleg jól csinálom-e.


Én most tartok ott, hogy jobb időben már elviszem napi egy hosszabb sètàra a 6 hónapos kistestű kölykömet, amúgy csak a 3000 négyzetmèteres kertben játszunk (apportírozás, fogócska és “foci”, és keresős játékokat) több részletben kb 3 óràt egy nap. Ezen felül pedig bármikor kimehet elvégezni a dolgát vagy csak szimplàn körbeszimatolni, mert kutyabiztos a kert. Emellett bent se szokott lustálkodni, van egy szobacica is, akivel aktívan fogócskàznak és igazából mindig van vele itthon valaki, aki foglalkozik vele. Este 9-től reggel 7-ig alszik csak, de akkor úgy mint a bunda. (Nem szoktuk felébreszteni, se semmi ilyesmi. Kiskora óta fokozatosan àllt be erre az életmódra. Ezt csak azèrt írom, mert ismerősöm ebbe is belekötött..)

Az ismerősöm viszont teljesen felhàborodott, mert a “szakirodalom szerint” minden kutyànak napi 3 séta kell, 2x15perc és egy hosszú, kb 1 órás. Én azt elfogadom, hogy panelban, esetleg ha nem lenne szabad kijàràsa egy társasház udvarára vagy nagyobb lenne a mozgásigénye a fajtájànak akkor többet kellene utcára vinni.

DE. 15 perc alatt mi maximum a szomszéd portàig jutunk el, mert mindent meg kell szimatolnia (Ösztönerős cavalier king charles spàniel kutyus). Ezért meg szerintem teljesen felesleges felöltöztetni és kivinni, hogy aztán visszaforduljunk kb rögtön, mert a dolgát nem ott és akkor vègzi el. 15 perc labdàzásnak szerintem több értelme van, mert akkor ténylegesen mozog. Minimum egy óra sèta az, ami alatt tènylegesen sétàl és nem csak a környékbeli baràtainak a szaganyagàt elemezgeti. Napközben viszont ez nem minden nap lenne kivitelezhető. Amúgy nem èl ingerszegény életet, ahova tudom vinni magammal, oda viszem is. Nagyszüleim hasonló termetű kutyusával 2-3 naponta van jàtszós randija. Van pàr kb vele egyidős barátja is, akikkel “kutyaovizunk” (közös jàték és trükk tanulás egy tapasztaltabb gazditól, mert tènyleges foglalkozàsok nincsennek a városban, csak nyàron). Ezen felül mèg a testvérem kutyusával is szépen játszik, ő egy idősebb amstaff kutyus, szóval nagyobb testű/dominánsabb kutyákkal is szocializàlódik. Autóhoz ès buszhoz is szoktatva van.. Próbàlom nem burokban tartani.


Szóval a hosszú körítés ellenére a kérdésem az, hogy jól csinàlom-e így a dolgokat vagy inkább àlljak át a napi 3szori sétàltatàsra?

Első kutyusom, próbálok neki mindent megadni, ami a boldog és kiegyensúlyozott életéhez kell, így a negatív kritikát is szívesen fogadom.


2019. febr. 2. 18:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak a saját tapasztalatomról tudok beszámolni.

Két nagy mozgásigényű kinti-benti kutyám van. Ők napközben kint vannak, este 1óra séta van, aztán az estét bent töltik családi körben, éjszakára mennek ki a saját helyükre.

Hétvégén van hosszabb, vagy több séta, esetleg túra. A kutyáim boldogok, nem rombolnak és kiegyensúlyozottak. Szerintem ki van elégítve a mozgásigényük. Az hozzátartozik a dologhoz, hogy ez az egy óra nem pórázas, hanem labdázós, bandázós mozgás.

Az ismerősöd biztosan sokkal jobban törődik a kutyájával, de nekem a munkám, a haszonállatok gondozása, a család és a kerti munka/háztartás mellett ennyi időm van a kutyáimmal sétálni. Egyébként teljes jogú családtagok, tűzbe mennék értük, de nem gondolom, hogy csak az a megfelelő kutyatartás, ha egész nap semmit nem csinál az ember, csak a kutyájával foglalkozik.

Látod a kutyádon, hogy mennyi a mozgásigénye. Ha rombol, szökik egy kutya, akkor nem elég neki a mozgás, vagy foglalkozás. Ha minden oké vele, akkor meg igen.

2019. febr. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%

Nem olvastam végig, a "szakirodalom szerint"-nél kiakadtam:D

Az ismerősöd túltolja a dolgot, az ilyeneket hívom sötétzöldnek.

Teljesen jó ahogy csinálod, ne foglalkozz vele

2019. febr. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%

A hosszú séta a lefárasztás és a szocializáció miatt kell.

A két rövidebb pedig csak a pisiltetés, ez a panellakásban fontos.

Tehát: kijárás, új ingerek, szocializáció megvan. Kimehet elvégezni a dolgát. És a napi fárasztás is megvan. Ez bőven elég így.

2019. febr. 2. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A te kutyád, te látod, hogy mire van igénye. Hasznosak a kutyás könyvek, de nem lehet általánosítva kijelenteni, hogy "a kutyának" pontosan mire és mennyire van szüksége. Főleg ami a sétát illeti. Saját példa: az egyik kutyámnak 1 órás séta volt a maximum, amennyit menni akart, a másiknak ennyi a minimum. A tied ráadásul még kölyök is.

A 2X15 perc az nagyjából a pisi-kaki séta, amit nálatok a kertben is el tud intézni. Ami azt illeti, ha bármikor kimehet az szerintem egészségesebb is, mert nem kell sokáig tartogatnia, ha szólítja a szükség. Ha a kertben tanultok, játszotok is, az azért is jó, mert fejben is fárad a kutyus. Talán jobban is, mint ha sétáltok 15 percet egy jól ismert (ezért ingerszegényebb) útvonalon.

2019. febr. 2. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Kezdek megnyugodni, hogy akkor feleslegesen tépelődök a témàn és tényleg jól éreztem ezt a séta dolgot.


Sem rongálás, se szökdösés nincs. Egyedül a “kedvenc” vendégek cipői nincsennek biztonságban az első bejáratnál, azokat mindig kiviszi a konyhába a cipőtartóhoz. De ezt nem tartom viselkedési gondnak kifejezetten :)


Én is tisztàban vagyok vele, hogy az ismerősöm “enyhén” túlzásba viszi ezt a témàt. Nagy állatvédőnek tartja magàt, de a haszonàllatok kizsákmányolásàval nincs kifejezetten baja, mert azok nem cukik... Szóval fenntartásokkal kezeltem mindig is a kioktatásait. Viszont ez a séta dolog eleve érzékeny pontom (csúsztunk az oltásokkal majd egy hónapot, mikor neki kezdtünk volna akkor túl hideg lett neki, aztàn én sérültem le..) ezèrt elèg sokat kattogott rajta eleve az agyam. Olyan kutyás meg nincs a közvetlen környezetemben, aki kifejezetten biztosra mondana valamit is. Nagyszüleim kutyusa lusta is és idősebb is, neki egy kilóméternyi séta/játék az én kölykömmel elég ahhoz, hogy szunyàljon egész nap. A staffit pedig futni viszik napi kétszer plusz több sèta. A kis barátait meg mèg rendszertelenül sétáltatják.


És igen, agyi fárasztás is van rendszeresen.

A séta pedig egy biztos ponthoz van kötve, addig minden alkalommal elmegyünk, azt követően pedig csak addig és arra, amerre ő akar, hiszen amúgy egész nap ő követ engem.


Köszönöm a válaszokat! :)

2019. febr. 2. 20:12
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Minden kutyának annyi séta kell, amennyit az adott kutya igényel életkora, aktivitása, egészségi állapota, testalkata függvényében. Jelzi ő, ha elég, meg azt is, ha még kevés. Próbálnak általános recepteket adni, de ezt nem lehet minden kutyára egységesen ráhúzni. Figyelni kell a kutyás, és fontos, hogy a séta az jutalom is legyen, tehát ha például séta közben valami rosszat csinál (mondjuk rászaladt egy macskára, vagy felzabált valamit), nyugodtan el lehet indulni hazafelé, akkor is, ha még maradna, csak hogy tudja, hogy ő most rosszat tett, és nem játszhat tovább, bünti van, ez is nevelés, és megtanulja.
2019. febr. 2. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nagyon jól csinálod! Nyugodj meg, bár minden kutyának ilyen jó dolga lehetne.
2019. febr. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!