Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Border collie gazdágat kérdeze...

Border collie gazdágat kérdezek: milyen tapasztalatotok van ezzel a kutyafajtával? Mennyibe kerül megbízható tenyésztőtől? Ajánlott család első kutyájának, hallgat-e a gazdira megfelelő neveléssel?

Figyelt kérdés
Beruháznánk egy kutyára, és ez tűnik a befutónak, mesélnétek tapasztalatokat?

2019. jún. 23. 17:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem szökős fajta és jól kijön az emberekkel, ha úgy nevelitek, de figyelembe kell venni a nevelése során, hogy pásztorkutya, emiatt ösztönből csipkedheti a lábatokat és kergetheti az autókat, amit céltudatos neveléssel és megfelelő lemozgatással meg lehet előzni.


Ha nem kifejezetten sportra vagy munkára vennétek, akkor én nem javaslom, mert aktív életmódot igényel és rendszeres agyi fárasztást, ez nem az a fajta, ami egész nap kint fekszik az udvaron és várja haza a gazdikat. Ha nincs foglalkozva vele, akkor elfoglalja magát, pl. szétszedi az udvaron talált tárgyakat és hasonlók. Az pedig alap, hogy este bent alszik veletek a lakásban.


Ha mégis első kutyának akarjátok, akkor mindenképpen show vonalút javaslok és vegyétek komolyan a nevelését, tanítását, tehát vigyétek el kutyaiskolába, szocializáljátok és szoktassátok hozzá még kiskorában a különböző ingerekhez, akkor nem lesz vele baj.

2019. jún. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
52%

A Border Collie egy éber, energikus, intelligens, hűséges, védelmező, és tanulékony fajta.

Annak érdekében hogy az egészséges maradhasson, rendszeres testmozgásra van szüksége.


Család első kutyájának egy 5-ös skálán 4.


A border collie az egyik legintelligensebb kutyafajta.


Terelő kutya, szóval, mint minden terelő kutya ha nem foglalkozol vele eleget, nincsenek felé elvárásaid, szabályaid téged fog terelni. 🙂


Egy nagyon bájos, kecses, elegáns kutya, de erős.


Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta, rendszeres kefélés ajánlott, vágás nem szükséges.

Mérsékelt vedlés jellemzi, a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.

Könnyen tréningezhető fajta, a képzése élvezhető, nem igényel sok figyelmet. Könnyen tanul. Az eredmények fokozatosan jönni fognak a képzés során. Figyel a gazdira és hallgat rá.

Ugat, ha őrizni kell a házat, figyelmezteti a tulajdonost, ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, nem tekinthető igazi házőrző fajtának.

Alacsony alkalmazkodóképességű, nem ajánlott lakásban tartani. Legoptimálisabb számára a nagy mozgástér biztosítása lehet az akár kert vagy nagy szabad terület.

Nagyon aktív, szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét. Aktív gazdiknak javasolt fajta.

Gyerekeknek is ajánlott. Teljesen megfelelő fajta gyerekek mellé.

2019. jún. 23. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
78%

Család első kutyájának nem ajánlom, főleg, ha vannak gyerekek is.

Keményem sportolni kell vele.

2019. jún. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
71%

200-300.000 ft a vételára.


Nem, nagyon nem való első kutyának! A nevelés nem olyan, hogy "majd én jól csinálom"! Kezdő gazda nem tudja, hogy hogyan oldja meg pl. a kocsi terelést, bicikli kergetést, más kutyákra való őrjöngést, minden mozgó dolog után való ész nélküli elrohanást, bekattanást, árnyékkergetést, csak hogy a tipikus borderes viselkedési gondokat említsük! Márpedig a border hihetetlen gyorsan tanul, tehát ha ezeket nem rendezed le az első próbálkozásnál, egy életre belerögzül a kutyába! Rengeteg border van, akiket nem lehet szabadon sétáltatni, mert elhoran a kocsik után! Rengeteg agresszív border van, mert a gazda képtelen kézben tartani a kutyája ösztönenergiáit, képtelen megfelelő utat adni szerencsétlen ebnek, hogy levezethesse ezeket! Ez egy domináns, hatalmas ösztönkészlettel és energiaszinttel rendelkező, kemény, de mellette érzékeny fajta! Sem hobbikutyának, szobadísznek, sem első kutyának nem lenne szabad választani! Csak sajnos divat fajta lett...

2019. jún. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Menhelyi border collie jellegű keverék is érdekel vagy csak a tenyésztőtől vásárolt fajtatiszták?
2019. jún. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
tökéletes a menhelyi kutyus is, ha border collie féle:)
2019. jún. 23. 21:37
 7/14 anonim ***** válasza:
58%

Oké, nos, nekem ilyen mentettkém van.


Náluk arra kell figyelni, hogy ha kóboroltak, és úgy kerültek menhelyre/fajtamentéshez, akkor felerősödhetett bennük a vadászösztön, a túlélés miatt vadászhattak például gyengébb madarakat. A bc alapvetően nem vadászkutya, de ilyen múlttal ha életben akarnak maradni, akkor előjöhet belőlük. Az enyémmel is van ezen a téren munka, de szépen haladunk.


Nagyon okos kutyák, van, aki azt mondja, hogy a legokosabb a kutyák között, én nem tudom, de az biztos, hogy okosak.


Sportolni kell velük, és tanítani is, tehát agyi és fizikai fárasztás kombinációja a legjobb, mert mindkettőre szükségük van. Hogy melyiknek mihez van tehetsége, az egyéni, de több kutyás sport is van, amiben egy ilyen kutya ügyes lehet, terelés, dog dancing, agility, flyball, futás, vagy ennek a keményebb változata, a hard dog race...


Nagyon élvezik a tanulást, az enyém legalábbis.


Én azt mondom, hogy nem szabad egyből azt mondani, hogy első kutyának nem. Ha ti képesek vagytok megfelelően gondoskodni róla és a szükségleteit, igényeit kielégíteni, akkor igenis lehet első kutyának ilyet választani. Nekem a kis mentettkém első kutyám. Mondjuk hozzáteszem, én bő 20 év madaras múlttal kezdtem kutyázni, és ennek az időnek a durván 90%-át papagájok teszik ki, olyan szinten, hogy kicsiben ugyan, de tenyésztőként is jelen vagyok. Na most a papagájok szintén nagyon okosak a madarak között, és ravaszak, és előlük semmit nem lehet elég magasra rejteni, mert repülnek, és olyan szinten kell őket ismerni, ahogy egy kutyás a kutyáját nagyon ritkán, ugyanis madarakhoz értő állatorvos nagyon kevés van. Szóval én ilyen háttérrel vágtam bele a kutyázásba, és így választottam a fajtamentéstől egy kistestű (jelenleg 10kg-os) bordert, akiben valószínűleg más is van, hiszen nem tudjuk, hogyan hozták össze a szülei, kóborolt, a viselkedéséből ítélve kidobták autóból valahol a semmi közepén.


Van vele munka, de imádnivaló, és nekem például a sport is szempont volt, élvezem a vele való foglalkozást, akár futunk, akár túrázunk, akár tanítok neki valamit, akár csak játék van. A szüleim és a tesóm szerint nem is kutya, hanem macska, mert úgy dörgölőzik, éppen csak nem dorombol. Hát, élvezi, hogy végre van otthona, és tartozik valakikhez, ezért pedig nagyon hálás.

2019. jún. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
57%
Kérdező, de miért pont a border kell? Mi az a tulajdonsága, ami neked kell?
2019. jún. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Közepes testű, családbarát, intelligens kutyát szeretnénk, ami imád járszani és sportilni-ezek alapján döntöttünk a border collie mellett:)
2019. jún. 23. 23:29
 10/14 anonim ***** válasza:
88%

Sokan leírták neked, hogy milyen egy border, milyen igényei vannak. Sajnos a szomszéd kisgyerekes családnak is erre a fajtára esett a választása, az elején lelkesek voltak, vitték kutyasuliba, sétálni, viszont beleuntak, évek óta a kertben él a kutya, szóval testközelből tudok neked mesélni arról, hogy mi lesz a borederből, ha nincs megfelelően tartva. A szomszéd border éjjel-nappal ugat betegesen (most is), kényszeresen kergeti a farkát, már leásott a csatornahálózatig, kiásta magát a kerítés alatt, olyan sebességgel futkos le-föl, hogy a kert bizonyos részein már vájatok vannak és ebben sajnos semmi túlzás nincsen. Többen fenyegetőztek már feljelentéssel/mérgezéssel a szomszédságban, mert tényleg mindenki mást is zavar, ők meg tehetetlenül állnak a probléma előtt, mert több évnyi rossz beidegződést már iszonyú munka lenne helyrehozni. Szóval egy rossz döntés miatt szenved az egész környék, de leginkább a kutya.

Sokan elfelejtik, de a border alapvetően munkakutya, ahogyan egy malit se vinnék haza soha családi kedvencnek, úgy egy border sem arra való. Ettől függetlenül nem feltétlenül rossz első kutyának, de akkor vagy tényleg biztosítani kell neki napi 3-4 óra aktív foglalkozást, labdázást, trükktanulást, futást, (sokan elviszik heti 1-2 alkalommal terelni is az alapvetően családi kutyának tartott bordert is, csak hogy kiélhesse az ösztöneit és kielégíthesse a mozgásigényét, mert másképp élhetetlen lenne a kutya) vagy napi fél-1 óra nagyon komoly munkát (és ehhez a mozgást), ami nagyon messze van a csoportos kutyasulis bohóckodásoktól. Én is nagyon szeretnék majd egy bordert, de őt kifejezetten obedience-re és már van egy "könnyebb" kutyám, akivel megtanulom ennek a sportnak az alapjait és így majd a második kutyámmal már nekem is meglesz a kellő tudásom hozzá, hogy kihozzam belőle azt, amit egy borderből ki lehet hozni, mert az vitathatatlan, hogy a borderek igazán fantasztikus dolgokra képesek, nap mint nap látom versenyeken és edzéseken, milyen elmondhatatlanul ügyesek csak kell hozzá egy olyan gazdi is.

Szóval én a helyetekben biztosan egy könnyebb, alkalmazkodóbb kutyát választanék, vannak aktív családi kutyák is, akik kedvesek és pörgősek - ha jól értettem nálatok ezek a fontosabb szempontok - nemcsak a mopsz típusú lusta kutyák vannak a borderen felül. Ne végletekben gondolkozzatok, mert egy skálán ha a mopsz az egyik véglet, akkor bizony a border a másik és csak képzelj el egy olyan kutyát, ami annyira pörög egy esős novemberi napon, mint amennyire egy mopsz a kanapén henyél. És egy borderrel szakadó esőben, -10 fokban is foglalkozni kell, ha beteg vagy, vagy ha a gyerekeknek iskolai fellépésük van, különben egy idő után lefoglalja saját magát.

Ilyen aktív családi kutyának tipikusan a goldent vagy a labit szokták mondani, ők igazán alkalmazkodóak, vagy a vizslák és a szetterek, bár ők mozgásigény tekintetében kevésbé kompromisszumképesek, de köztük is vannak alacsonyabb energiaszintűek, akik tökéletesen képesek alkalmazkodni a család ritmusához és ezek a fajták is kedvesek, gazdacentrikusak és mindig kaphatóak egy nagy családi kirándulásra is. Az agarak elvileg makacsabbak, de ők meg olyanok, hogy ha rövid ideig futhatnak max sebességgel, akkor utána tökéletesen nyugodt kanapékutyák. Illetve ha küllemre is nagyon megtetszett a border, akkor én inkább azt tanácsolnám, hogy nézzetek utána a skót juhászoknak, bár sokan szidják a hazai állományt, sajnos én sem ismerem eléggé a fajtát, de az biztos, hogy kevésbé munkaigényes, mint egy border.

Illetve a másik probléma a bordereknél, amit szerintem itt még nem említettek, hogy mivel nagyon népszerű fajta lett rengeteg a szaporító, a hozzá nem értő tenyésztő és igazán jó idegrendszerű, egészséges kutyát leginkább munkavonalon lehet találni (ami remélem nem kell külön kiemelni, de családi kutyának teljesen alkalmatlan), szóval rettenetesen utána kell járni, hogy honnan hozol kutyát, ha az szeretnéd, hogy egészséges és kezelhető kutyád legyen.

2019. jún. 24. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!