Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mikor szükséges nyugdíjazni...

Mikor szükséges nyugdíjazni egy lovat?

Figyelt kérdés

Szerintetek mikor érdemes egy lovat nyugdíjazni? Nyilván nem lehet megmondani konkrétan, de kíváncsi vagyok rá, hogy mit kell egy lovon észrevenni ahhoz, hogy tudjam, itt az ideje csökkenteni/végleg befejezni a nyereg alatti munkát?

Második kérdésem pedig az lenne, hogy szerintetek egy welsh, 3 éves pónit érdemes lenne befedeztetni? Vagy még korai neki? Elég makacs-szeszélyes természet. Ha érdemes mégis, akkor milyen pónival/lóval?

Póni kinézete:

Nyári fekete

135-140 cm


2021. febr. 10. 16:54
 1/10 anonim ***** válasza:
66%
Laikusként: ha a póni rossz természetű, megéri továbbadni a géneket?
2021. febr. 10. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat, de senki sem mondta,hogy rossz természetű, eddig az általam ismert pónik mind voltak ennyire hisztisek, nem mondanám, hogy ezért rossz természetű, azt elfelejtettem mellé írni, hogy rettentő nyugodt
2021. febr. 10. 17:11
 3/10 A kérdező kommentje:
*szeret menni, gyors is, az egyetlen "hátránya", hogy van mikor hisztis/makacs
2021. febr. 10. 17:12
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

Fedeztetni sose éri meg, főleg nullás lovat. Tisztavérű a kancád vagy sem? Ha tisztavérű, akkor wels hivatali fedmént tegyél rá. Amúgy egy csomó macera, beleölsz egy halom pénzt a végeredményt meg ki tudja. Fed díj, extra takarmány doki, uh, aztán csikót papírozni, etetni 3-4 éves koráig, mire kezdeni tudsz vele valamit. Ha van egy jó kancád, megértem, de akkor is lutri a vége.

Nyugdíjazás meg attól függ 20 felett szoktak, ha jó kondiba van egy egy terep még ok, amit ő bír. Bár én az öreg lovunkkal úgy voltam, ha menni akar menjen, de hajtani nem hajtottam, a nagymezőn még magától tolta a sprintet az öreglány. De látod a formáján is, ha kezd kicsit összeszakadni, akkor itt az idő irány a legelő.

2021. febr. 10. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem ha fedeztetni akarod, akkor is várj még vele. 4 éves koráig csikónak mondható, és elél akár 20 évig is, szóval még elég fiatal.
2021. febr. 10. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Tisztavérű, az én 20 évesem is még nagyon menős, még versenyezne is szíve szerint más lovakkal, szerencsére még szuper kondiban van, de mivel ő a legelső lovam, így szeretném, hogy neki a legjobb legyen.
2021. febr. 10. 17:18
 7/10 A kérdező kommentje:

5/6os igen tudom, én is jobbnak látom, ha esetleg fedeztetem akkor is később.

Tudtok esetleg welsh fedezőméneket? Szívesen nézegetném addig is őket.

2021. febr. 10. 17:20
 8/10 anonim ***** válasza:
87%

Facebookon vagy egy Welsh fedezőmének csoport vagy oldal.

Az összes magyar welsh fedmén fent van.

2021. febr. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
57%

A 3 évest már nyugodtan fedeztetheted. Több tenyésztő/versenyző fedezteti a 3 éves kancáit, így csak a 4 éves koruk marad ki a versenyszezonból. 20 éves ha szívesen dolgozik, ugorhat. Ha látod a lovon, hogy nehezére esik a munka, hajtós, botladozik, hamar leizzad akkor válts könnyebb munkára.

Jó welsh fedmének? Írd be a keresőbe hogy welsh és lovaglópóni tenyésztők, az első amit kidob a net a hivatalos tenyésztői egyesület facebookja, itt elérhetőséget is találsz, és képeket egy csomó ménről.

2021. febr. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Itthon lovat fedeztetni sosem éri meg. Ha mégis akarod akkor csakis hivatalos, fajtán belüli fedezőménnel.

A nyugdíj a lótól függ. Ismerek olyat, amelyik 25 évesen is fitt, szívesen dolgozik, hála égnek semmi baja, ki ügyességikre is viszik néha a gyerekek.

Viszont ismerek olyat is, amelyik már 15 évesen kb. megmozdulni sem bír, mert tönkretették a lábait a hozzá nem értő gazdái azelőtt.

Szerintem 20 felett nézetném rendszeresen dokival (rendben vannak-e az izületek, tiszta-e a tüdeje, stb.) Ha a doki semmi rosszat nem talál akkor a ló kedvét nézném meg következőre (szívesen dolgozik-e). Ezután pedig felmérném, hogy a kora alapján azért “illik-e”

visszavenni a munkából. Tehát egy 18 éves makk egészséges, jókedvű ló simán folytathat még minden ugyanúgy, de egy 28 éves bármilyen bombaformában legyen is, nem fogom hagyni, hogy annyit dolgozzon, mint fénykorában.

Hacsak nincs rá ok (pl. betegség, nagyon extrém kor pl. 30) akkor én nem tenném sosem teljesen legelőre. Nyilván nem dolgoztatnám utolsó napjáig, hanem arra gondolok, hogy a mozgás és az ingerek jót tesznek nekik is. Az, hogy egy gyerekkel kimegy egy órás sétaterepre heti 1-2 alkalommal az bőven nem megerőltető, inkább a javát szolgálja.

2021. febr. 10. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!