Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A ló miért engedi meg hogy az...

A ló miért engedi meg hogy az ember ráüljön és lovagolja? Miért viszi arra amerre a lovasa akarja?

Figyelt kérdés

Miért engedi ezt a ló? Miért cipeli gondolkodás nélkül az embert ameddig az csak akarja?


Max hány km-et lovagolhat az ember mire a ló elfárad és mi van ha a ló elfárad? ?


Hogyan irányítják a lovat, és ő honnan tudja, hogy az irányítás számára mit jelent? Pl honnét tudja a ló ha vágtára utasítják, megállásra stb.



Az irányítás fáj a lónak? Láttam, hogy a szájába tesznek valamit.


2021. máj. 31. 18:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
87%

A ló a természetben prédaállat, aki társaságban él, a biztonságot keresi. Ha az embernek sikerül elnyernie a bizalmát, akkor az ad neki egy bizonyos biztonságérzetet, mint egy magabiztos vezető a ménesben.

A ragadozó állatokat jutalmazással, az ilyen növényevő állatokat pedig a biztonságérzettel lehet szelídíteni. Ezért hagyja a ló, hogy a lovas a hátán üljön, mert megbízik benne és ez támaszt, stabilitást ad neki.

Ugyanakkor a ló szeret mozogni. Ha összeköti az embert azzal, hogy de jó most szaladghálhatok, akkor várni fogja, hogy mikor jön az ember meglovagolni.

Az irányítás nem fáj neki.

2021. máj. 31. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
92%

Ahogy az egyes mondja! A ló nem szeret vezérpozícióban lenni, maximum a nagyon domináns példányok, amikből nagyon kevés van. Az, hogy hogyan irányítjuk a lovat.. Hát rengeteg féle lovaglási irányzat van, ha most mondanék egyet, a másik csoport a torkomnak ugrana, és fordítva.

A szájában általában zabla van, viszont egyre elterjedtebb, hogy nem használnak zablát, mert állatkínzásnak gondolnák. Az ilyen embereknek üzenném, hogy semmi gondom nincs azzal, ha valami nem zablával lovagol, de a lovak a szájukon keresztül lazulnak (rágcsálás, nyaldosás), ezért ha valaki igazán jól használja a zablát, akkor azza a lovat (persze csakis csizmasegítséggel karöltve) el lehet lazítani.

Én azt vallom, hogy ha a ló lovas alatt elengedett és összeszedett, akkor az az ember jól lovagol. Mindegy hogy kihúőzza-e magát. HA a lovas rosszul lovagol, arra a ló ígyis-úgyis be fog feszülni, vagy nem mozog úgy ahogy egy jó lovas alatt tenné. Persze sokan nem tudják megkülönböztetni azt a lovat ami kicsit feszes, de nyugodt, illetve azt, ami ténylegesen elengedett és örömmel dolgozik.

2021. máj. 31. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Köszi ezt a kérdést, válaszokat; én csak most tévedtem ide; de ez nekem is izgalmas volt.
2021. máj. 31. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
91%
#2 Laikusként kérdezem. Hogyan lehet a zablát jól és rosszul használni? Az fixen bent van a szájában, nem?
2021. jún. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
93%
#4 nem, annyira nem fix, van egy bizonyos mértékű "játéka", sőt, van olyan is, ami direkt egy mozgó középső résszel készül, hogy a ló elszórakoztassa magát. Használat... öhm... képzelj el egy biciklist! Az egyik finoman, alig millimétereket mozdít a kormányon, és szépen egyensúlyban, stabilan halad, a másik (kezdők főleg, részegen nem ülünk lóra:) ) nagy mozdulatokkal jobbra-balra cibálja-tépi, csak azt várod, mikor esik hatalmast, mert szemmel láthatólan nem találja meg a harmóniát.
2021. jún. 1. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%

2es vagyok. A kantárhoz oldalanként 1-1 pofaszíjjal van a ló szájáhozállítva a zabla. A zablakarikába ezen a szíjon kívül még a kantárszár, rövidítve szár megy (ezt is csatoljuk. Az előbbi fix távolságra rögzíti a zablát a ló szájszegletétől, tehát azt állítjuk be vele, hogy milyen pozícióban legyen a ló szájában a zabla. Ha nem érted amit írok nyugodtan keress rá: "kantár részei" és ki fogja adni, szerintem érthető lesz. A másik szíj, a szár tartja a kapcsolatot a zabla segítségével a ló szája és az ember keze között. Vannak erősebbnek és nyengébbnek mondható zablák, illetve típusuk attól különböztetheti meg magukat a másiktól, hogy mire gyakorol nagyon hatást/nyomást. Az, hogy a lovas hogyan használja a kezét, hogy bánik a szárral, zablával hívjuk szárkezelésnek. Ez határozza meg leginkább, hogy milyen hatást fejtünk ki a lóra a zablával. Durva szárkezelésnek hívjuk, amikor a lovas erős mozdulatokkal, akár 'rángatja' a szárat akarva/akaratlanul, ebbe az is beletartozik, amikor a kezdő lovas még nem képes állandó tápaszkodtatást tartani, nem képes elkülöníteni a kézmozdulatait a testétől, ezért kezét fel-le emelgeti fel-le mozgásoknál, vagy máskor, illetve durva, túlkövetelő szárkezelés továbbá a 'rollkur', a túlhajlítottság. Ez egy olyan állapot, amikor a ló annyira meghajlítja (függőlegesen lefelé) a nyakát a szár és többi segítségek (lovas kommunikációs jelzései) hatására, hogy szinte a szügyét harapja, ez káros, bizonyos szövetek begyulladhatnak tőle és feldagadhatnak, ez a ló szinte élete végéig látszódik a nyakon. Bár ezt az utolsó példát kezdő lovas nem képes végrehajtani, az egyenetlen szársegítségek szintén károsak. Így azt hiszem érthető vagyok amikor azt mondom: Egy gyenge, egyszerű zablával a rossz kezű (rossz szárkezelésű) lovas árt, míg ennek ellentéte (erős zabla, de profi szárkezelés, helyes lovaglás) ellazíthatja a lovat, és sokkal kevésbé, vagy nem is káros.


Annyit még kiemelnék, hogy a lovas 3 elsődleges segítségadási típusa közül (testúly, csizma, szár) erősségű sorrendben a szár az utolsó, a másik két segítségtípusnak kell túlerőben lennie, azaz a lovat elsősorban nem a kantárral, zablával irányítjuk, nem azzal húzgálja a jó lovas jobbra-balra a lovat, illetve a tápaszkodást sem lehet átmozdításokkal, csizma/lábsegítség nélkül elérni.

Ha valamit elírtam, vagy nem tiszta nyugodtan kérdezz akár itt akár privátban.

2021. jún. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
85%

"Hogyan irányítják a lovat, és ő honnan tudja, hogy az irányítás számára mit jelent? Pl honnét tudja a ló ha vágtára utasítják, megállásra stb."


Nem tudják maguktól, egy hozzáértőnek kell türelmesen megtanítani rá.


Pl. fordulásra a szár meghúzásával, valamint a sarok finom odanyomásával jelzünk.


Képzeld el, hogy állsz, és én finoman elkezdem tolni a vállad. Az első reakciód valószínűleg az, hogy te meg ellennyomsz, mert nehogy már lökdösselek :D


De ha összebarátkozom veled, és tudod hogy én ezzel jót akarok vagy ennek örülök, akkor már nem ellenállsz, hanem szépen arrább állsz vagy elfordulsz.

2021. jún. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Igen de a ló miért akarna neked kedveskedni? 😎
2021. jún. 2. 15:21
 9/14 anonim ***** válasza:
92%
Ha megvédenélek, etetnélek, elhalmoználak mindenféle kozmetikai ajándékcsomaggal, ráadásul rendszeresen kimutatnám a szeretetemet, akkor megszeretnél, nem? :D
2021. jún. 2. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

"Képzeld el, hogy állsz, és én finoman elkezdem tolni a vállad. Az első reakciód valószínűleg az, hogy te meg ellennyomsz, mert nehogy már lökdösselek :D"


Akkor ez olyan, mint amikor a fodrász hozzáér a fejemhez, én pedig automatikusan megdöntöm, mert tudom, hogy azt akarja.

2021. jún. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!