Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért kell patkó a lovaknak?...

Miért kell patkó a lovaknak? Vadon élő lovak hogyan bírják nélküle?

Figyelt kérdés

Lovat csak út mellett láttam eddig, városi vagyok és sosem gondolkodtam ezen.

Most ide tévedtem egy patkós kérdés volt itt és ez merűlt fel bennem. Régen hogyan volt patkó? Oké, patkolókovács csinálta, de miért alakult ki a mesterség ezen ága? Vannak a cuksi vadlovacskák, nekik nincs.. mi lesz velük ? Nem értem.


Köszi a válaszokat.



2021. jún. 26. 23:24
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

A vadlovak szelektálódnak, ha rossz a patája és lesántul megeszi egy ragadozó, nem fog tovább öröklődni a rossz pata génje. Ezzel szemben a tenyésztett lónál erre nem mindig figyelnek és soknak rossz a patája, ezért kell a patkó, hogy “támogassa”.

Aztán a nagyobb igénybevétel miatt is kellhet. Pl. egész nap aszfalton dolgozik a ló, ezért gyorsabban kopik a patája, mint ahogy nő és egy idő után teljesen elkoptatná. Ettől megvédi a patkó.

Vagy versenyeztetik és kell valami, ami segíti a tapadást. Magától a ló nem mozogna olyan gyorsan csúszós talajon, hogy elessen, de lovassal ugye muszáj neki és benne van a pakliban patkó nélkül (meg azzal is, csak jóval kisebb mértékben).


A vadlovak sem bírják annyira tökéletesen egyébként. Van ott is rossz patájú ló, csak az hamar elhullik, ezért nem látod. Van ott is, amelyiknek valamilyen patabetegsége van vagy betört neki és sántikál. Vagy kigyógyul belőle vagy nem. Őket körmölni meg azért nem kell, mert sokat mozognak változatos talajon és, ha már túl hosszú a pata, akkor visszakoptatják/letörik a túlnőtt részt.

2021. jún. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Volt ilyen kérdés, nézd meg a válaszokat:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__lovak__6344668-miert..

2021. jún. 26. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom hogy a vadlovaknak az igénybevétel miatt folyamatosan kopik.

Viszont a tartott lovakat pajtában vagy elkerített mezőn tartják így nekik időnként le kell vágni.

A patkó meg főleg a kiépített út miatt kell mert a beton vagy a kőút tönkreteheti a ló lábát

2021. jún. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%

A vadló olyan felületen és annyit mozog, amitől normálisan kopik a patája.


Házi lovaknál meg az a helyzet, hogy vagy kevesebbet mozog, nem olyan durva felületen ezért körmöltetni kell, vagy sokat mozog durvább felületen, ami miatt gyorsan lekopna a pata elhalt része.


Kicsit olyan, hogy a legtöbb szobakutyának kopog a körme a padlón és vágni kell nekik, míg a kinti, vagy kinti-benti kutyáknak nem, mert a természetesen talajon megfelelően kopik.

2021. jún. 27. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Azért is kellhet, hogy kijavítsa a pata tartását. Pl. az én lovamnak a két első lábára kell patkó, mivel a pata hátsó része szinte nincs, maga a lába ér a földre. Emiatt patkó nélkül jobban megerőktetné a lábait, amit nem szeretnénk, ezért van rajta a patkó, ami egyenesbe hozza neki a lábát.
2021. jún. 28. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az én lovamon sem volt patkó. Sosem lovagoltam aszfalton vagy kemény talajon, így kímélve is voltak a lábai.
2021. júl. 3. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!