Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovasiskola működhet gazdaságo...

Lovasiskola működhet gazdaságosan?

Figyelt kérdés

Kicsiben 6-7 ló amiből 3- at használok oktatásra(2bértartó, 2 versenyző ló).LOvász nélkül, én dolgoznék.

Ha valaki üzemeltet lovardát leírná a főbb tapasztalatokat.mit? mennyiért?-ilyesmiket

Ja és az fontos hogy fedeles nincs


2011. júl. 26. 11:39
 1/7 anonim ***** válasza:

El kell döntened, hogy a minőségre vagy a mennyiségre mész. Én a helyedben a minőségre mennék, tehát legyen kevesebb tanuló, heti több alkalommal jöjjenek, neked akkor lesz időd a lovak ellátására. Így jobban tudsz egy-egy lovasra figyelni hamarabb fejlődnek.

Sajna ha megvan a kialakult vendégköröd tudnod kell nemet mondani az újakra, mert egyedül nehéz mindent megcsinálni.

Én olyan 3000Ft-ot kérnék egy óráért, ami kicsit specifikusabb pl ugróedzés az lehet 3300 max 3500Ft/ óra.


Esetleg bejátszanám azt, hogy előbb utóbb megjelennek lelkes lovaslánykák, nekik felajánlhatod, hogy hetente lovagolhatnak ingyen egy órát, ha minimum 2-3X kijönnek segíteni az istállóba.

2011. júl. 26. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

én is majdnem pont így gondoltam, de félek hogy nem fizetnének 3000ft mert máshol van olcsóbban,igaz sokkal rosszabb lovakkal.

a másik a bértartás kérdése szerintem 45-50 ezer alatt nem érdemes, de ez meg nem kevés ha azt nézzük hogy nincs fedeles.

2011. júl. 26. 12:10
 3/7 anonim ***** válasza:
Mi 1500ért lovagolunk óránként, két iskolaló van, a többi bértartott, a tartás havi harmincezer, van fedeles, aki ugrik annak ugróedzést tartanak, akinek díjlovaglás lesz annak arra ügyelnek, bár általában egyszerre indulunk gyerekversenyeken, szóval együtt készülünk rá, két lány van aki vizsgás és úgy ugrik, meg egy, aki szokott ugrani, de nincs vizsgája, ők mikor az jön, akkor ugranak... Mi alapból segítünk, nem kapunk érte ingyen semmit, magunknak ápolunk, patátmosunk, felsepregetünk, ganézunk a lovak alatt, rendben tartjuk a mosót, és mikor mit kell segíteni...
2011. júl. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

BP közelében lehet 40-50ért bértartani, de vidéken 30-40 ezer az átlag költség fedeles meg mindenféle extra (jártatógép, lószoli) nélkül.

Bértartott lovat is csak annyit vállalj, amennyit el tudsz gondtalanul látni. Arra is gondolni kell, ha veled történik valami betegség vagy baleset, mert a lovakat akkor is el kell látni.

3000 elég reális összeg, mivel tömeglovagoltatós helyeken is vígan kifizetnek ennyit, ahol a delikvens még 5-6 társával köröz a pályán tehát fejlődés nagyon minimális. Ha csak nincs eldugva a hely, szerintem jó ár.

Neked kell mérlegelned, hogy mennyit tudsz elvállalni anyagilag és fizikailag is, ha egyedül csinálnád.

Arra is ügyelni kell, hogy papíron is minden rendben legyen, hogy számlaképes legyél, mert előfordulhat egy két jóakaró aki felnyomhat az APEH-él, és a bértartókkal sem árt szerződést iratni, illetve a lovasokkal is aláiratni egy papírt, hogy mindenki saját felelősségére lovagol.

2011. júl. 26. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Lovardánk van, saját tapasztalatomat írom:

1. a lovaglásoktatással lehet kis mellékesre szert tenni, de megélni belőle nem lehet, legalábbis ha jó érzésű, lószerető ember vagy és a lovasokra is felelősségteljesen odafigyelsz. Ha nem zsigereled ki a lovat, tehát szezonban sem megy többet napi két óránál és van heti egy pihenőnapja, akkor nem termeli ki a saját költségét sem feltétlenül.

2. Ha nem saját földed van, hanem veszed a takarmányt, nehezebb a dolgod, úgy mindenképp drágább, bár beruházni földekbe, gépekbe sem egyszerű és egymagad nem tudsz egyszerre lovász, oktató és mezőgazdasági munkás is lenni.

Vidéki vagyok, itt ha veszed a takarmányt, akkor úgy 20 ezerből kijön a ló tartása, 30-35 ezret kérhetsz bértartásért - elég sok ló kell ahhoz, hogy ebből megélj. Ha saját a takarmány, jobb a helyzet, akkor 10-15 ezer az önköltség, tehát nagyobb a hasznod.

A leggazdaságosabb, ha legelőre tudod tenni a lovakat. Szinte egész évben éjjel-nappal legelőn lehetnek, a legelő nagyságától függően akár egész sokat is bepótolhat a legelés a takarmányozásba, ez mindenképp haszon. Ha nem istállózol, kevesebb a munka (nincs napi rendszeres almozás) és szalma sem fogy. Ha van egy beálló a legelőn, ahová a lovak behúzódhatnak esőben, hóban, akkor egész évben mellőzhető az istállózás és a lovak remekül érzik magukat. A beállót viszont mindenképp almozni kell rendszeresen (elég hetente) és naponta friss szalmát szórni bele a téli időszakban. Nyáron nagy valószínűséggel bele se fognak menni a lovak, legalábbis az enyémek még viharban is szívesen vannak odakinn. Ez a fajta tartás sok lovas számára vonzó lehet, de ha versenylovakat tartasz, azoknak mindenképp kell a bokszos elhelyezés, legalább éjszakára.

Ha azokkal a lovakkal számolok, amiket írtál, akkor nagyjűból a következő számok jönnek ki:

7 ló tartása önköltségben mondjuk 140 ezer ft. Ehhez persze számolj hozzá olyan költségeket, amelyek nincsenek minden nap, de időről-időre felmerülnek, pl. körmölés, ha kell, patkolás, féreghajtás, oltások, esetleges állatorvosi költségek.

Vidéken lovardai lovaglásért 1500-2000Ft-ot kérhetsz el, terpért esetleg 2500-at óránként. Tegyük fel, hogy népszerű vagy, sokan járnak hozzád, a 3 oktató lovad heti hat napon át dolgozik napi két órát, ebből egyszer terepen. Az lovanként 20-25 ezer Ft, tehát a saját költségét behozza a ló. De ha beteg lesz és kiesik a munkából, na meg állatorvosi költség is keletkezik, akkor már tömény ráfizetés. De tegyük fel, hogy szerencsés vagy, mennek a lovak és nincs semmi bajuk. Tegyük fel azt is, hogy a ló tartását ki tudod hozni 15 ezerből (mert nagyon ügyes vagy, legelőd van, vagy szuper áron jutsz a takarmányhoz). Ebben az esetben van 5-10 ezer Ft hasznod per iskolaló. A bértartott lovakon - mivel az ő tartásukat is kihozod 15 ezerből és mondjuk 35-öt fizetnek neked, van 20 ezer hasznod per ló, az összesen40 ezer, meg az iskolalovakon a nyereség, nagyon jó esetben 60 ezer haszon. És még ott van két ló, amiket versenyre szánsz, ha jól értem, azok is sajátok, vagy félrenéztem valamit? Mert ha így van, akkor a megkeresett 60 ezredből még azokat is el kell tartani, marad 30 ezred haszonként. Ez így elég vékony, szerintem, szóval semmi esélyed megélni belőle.

A bértartás a legjövedelmezőbb, de több bértartott ló kell hozzá, mondjuk egy saját lóra 7-8 bértartott és akkor kijössz, bár meggazdagodni akkor sem fogsz.

Sajnálom, gondolom, jobb válaszra számítottál, de edző vagyok, saját lovardánk van, elég jól belelátok, mi a helyzet és az bizony nem rózsás.

2011. júl. 27. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Kedves utolsó! jó hogy ilyen részletesen leírtad.

Egy dolog zavaros az iskolalovaknál a 20-25 ezer bevétel hetente értendő, nem havonta.

Egyébként én biztos nem vállalok 35 ezerért bértartást.legalább 45-50 -ért, cserébe tényleg úgy lesznek tartva mint az enyémek(nem dugom őket 24 órára boxba, bőséges jó minsőségű kaja, vizezett széna stb,igény szerint táp)

Ha kiszámolom hogy mennyi egy ló:

1.5-2 bála széna min 10000, de inkább 12000

0.5-1 bála szalma kb 3000

2kg zab/nap=3000/hó

esetleg napi 2 kg táp: 7-8000/hó

+nyalósó,lenmag, télen egy kis lucerna, víz, villany, karbantartás költségei


Aki jó helyen akarja tudni a lovát fizesse meg, 45 ezer szerintem vidéken se sok.

2011. júl. 27. 11:31
 7/7 anonim ***** válasza:

Igen, bocsáss meg, nem fogalmaztam elég érthetően, utsó vagyok. Természetesen hetente annyi, de a lényegen sajnos nem sokat változtat, ha összeadod, akkor sem keresel annyit, hogy normálisan megélj belőle. Sajnos ez a helyzet. :-(

A minőségi bértartásért valóban elkérhetsz picit többet, de ne feledd, hogy sok kicsi sokra megy és a lótáp, lenmag nyalósó stb. extra költség neked is. Ezt mi úgy oldjuk meg, hogy ha valakinek igénye van ilyesmire, az - természetesen külön pénzért - megkaphatja. Az alap jár mindenkinek, vagyis box, almozás, alomszalma, széna, zab, víz, karámozási lehetőség, EU szabvány akadálypark használata, lovaglókarám, kiváló tereplehetőség. Erre jönnek az extrák, amit még a tulajdonos szeretne a lovának, de azért külön többletet fizet. Illetve ha valaki - mert ilyen is van - megveszi maga a lótápot, miegymást, és megmondja, mennyit kapjon a ló belőle, természetesen nem kérek érte pénzt, hogy odaadjam. Annyi belefér. Van, aki kifejezetten kéri, hogy a körmölést, patkolást oldjuk meg mi, ez is mehet, de persze fizet, nem csak a kovács díját, hanem a segédét is, aki a ló lábát fogja, nekem ugyanis bőven elég a magam lovait fogni végig.

Nagyon sok összetevő van, amitől jól működik egy lovarda, de tapasztalatom szerint, minél több bértartó, annál több a bevétel. A többi csak sallang.

2011. júl. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!