Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit gondoltok arról, ha...

Mit gondoltok arról, ha valaki egy csődört a kancákkal együtt tart?

Figyelt kérdés
Kérdésemet az ihlette meg, hogy van egy fedezőménünk, fedeztetési engedéllyel és együtt van a kancáinkkal a karámban. Sokkal kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb és kezelhetőbb azóta, hogy nem egyedül kell ácsorognia a legelőn. Pusztán arra kell figyelnünk, hogy mikorra várható a csikó. Nem bántotta sosem a csikóit. Mivel a ló egy társas állat, szüksége van a fajtársaira és, hogy kiélhesse a ménesbeli szerepét. Mégis amikor néhány lovas ismerősöm ellátogatott hozzám, kis híján összeestek attól, hogy a mén együtt van a kancákkal. Itt ki kell emelnem, hogy eddig még soha nem volt abból probléma, hogy együtt vannak, inkább csak dicsérni tudom az ilyesfajta tartást. Némely emberekből megdöbbenést vált ki, és nem is nagyon hiszik, hogy ez így jó lenne, mert, mert, mert csődör. Lovagolhatóság szempontjából sincsenek vele különösebb problémák. Azóta egy kész "úriember".
2011. nov. 16. 03:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
29%

És azt ki mondta, hogy csődőrt egyedül kell tartani? Ti csináltátok eddig a marhaságot, na még szép, hogy társaságban jobban érzi magát. Csak ugye nemcsak kanca létezik...


A másik meg, hogy elég nagy felelőtlenség. A csikót úgy kébe időzíteni, hogy a lónak jó legyen, nem ahogy esik úgy puffan. Szóval nem vagyok túl jó véleménnyel rólak.

2011. nov. 16. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem ti csináljátok jól. A ménnek így tökéletes, de a kancának is, ugyanis teljesen rá van bízva, felveszi-e a mént, vagy sem. Az előző válaszoló jó nagy baromságot írt. A természetes tartás lényege pont az, hogy a ló akkor fog csikót, amikor a legideálisabb számára.

Mi is tartottunk így csődört, mindenkinek jó volt, a kancáknak is. Néha egész vicces volt a látvány, amikor falkában kísérgette 3-4 sárló kanca a csődört, hogy történjen már valami. :-)))

2011. nov. 16. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
71%
azért nem írt akkora marhaságot az első!Ha ménesbe van tartva akkor jó ez a technika de ha komoly sportlovakról van szó akkor helytelen! Most nyugodtan le lehet engem is nyomni 0 % ra leszarom az elsőnek sok mindenben igaza van.
2011. nov. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem itt szó nincs komoly sportlovakról, hiszen evidens, hogy a sportcélra használt kancákat nem igazán fedeztetik aktív idejük alatt. Azokat a kancákat nem szokás vemhesíteni, amelyektől sportteljesítményt várnak, legfeljebb petesejtet vesznek tőlük és más kancába beültetve fognak csikót tőlük. De komoly sportteljesítmény és vemhesítés együtt nem fér össze. Gondolom, itt normál tenyészkancákról van szó, márpedig az ő esetükben a legjobb ez a vemhesítési forma, gyakorlatilag a természetes tartásban 100% a vemhesülési arány, ezt nem én mondom, hanem komoly tenyésztők.

A mén pedik kifejezetten jól jár, nála még akár a sportot is el tudom képzelni, hiszen az idegrendszerét ezzel a tartási formával nagyon jó formában lehet tartani, így edzések és versenyek alatt a legjobbat tudja nyújtani.

2011. nov. 16. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

nyulbarát, itt mindenki elmondhassa a véleményét, amit tiszteletben is tartok. Nem leszel lepontozva, hiszen mindenki véleménye, akár a tiéd, akár másé egyaránt fontos. Köszönöm, hogy írtatok!

Természetesen én is írtam, hogy nagyon oda kell figyelni arra, hogy mikorra várható a csikó, de mivel szinte állandóan felügyelet alatt vannak, ezért nagyjából megtudjuk saccolni, hogy mikorra várható.

2011. nov. 16. 16:07
 6/12 anonim ***** válasza:
66%
Szerintem ez így teljesen rendben van! És ha megfelelő helyre tudjátok eladni a csikókat akkor tényleg mindenkinek jobb így. Kancának csődőrnem egyaránt... :)
2011. nov. 16. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
46%

Ez érdekes, én azt olvastam, hogy egy német etológiai kutatóintézet egyik azt hiszem diákja kísérletezett a lovak tartási formáival, és azt figyelte meg, hogy a mének akkor nyugodnak le igazán, amikor más csődörökkel és heréltekkel tartják őket együtt. Ekkor ugyanis életbe lép az "agglegény" életmódjuk, ami a természetben is kialakul, ha a vezérmén elzavarja a csikókat a ménestől, és összeverődnek, majd együtt élnek, csupán sárlási időszakban szélednek szét hódítgatni, de újra összeállnak. Az agglegény életmódjukban nyugodtak, békések, és mivel nem kell egy egész csapat kancára ügyelniük és a konkurenciával harcolniuk, a tesztoszteronszintjük jóval alacsonyabb, mint egy vezérménnek, így az agresszió is elenyésző.

A kutatás során vizsgáltak kancákkal együtt tartott méneket is - persze külön csordákban, hogy ne legyen verekedés - és az agglegény státuszból kiemelt csődör rögtön vezérménné lépett elő. Agresszívabb, idegesebb lett, felvette a mindenkori védelmező szerepet. A tesztoszteronszintje jóval magasabb volt, mint egy agglegény státuszú egyednek, és a sárlási időszakban agresszív volt, de az derült ki, hogy mindkét szituációban kiegyensúlyozottabbak.

Tulajdonképpen az ilyen "mesterséges vákuum"ban tartott csődörök - akiket egyedül tartanak és nem engednek lovak közé - voltak a legkiegyensúlyozatlanabb, és legagresszívabb egyedek mind közül, mert a tartási forma nem egyezett meg a természetes körülmények közöttivel - lévén a ló társas lény.


Számomra azért érdekes, hogy a ti csődörötök nyugodt úriemberré vált, mert tulajdonképp, ő most egy vezérmén, és én arra gondoltam, hogy az ilyen csődörökkel a lovaglás komplikáltabb lehet, lévén ha egy légtérben van a kancáival, akkor védelmezi őket, és ha más ló van ezek közelében, úgy hittem, akkor nagyon fel tudja húzni magát idegileg. Pláne ha más csődörrel kerülne egy légtérbe...

Versenyre azért nem mernéd vinni, vagy igen?

2011. nov. 16. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
65%

Kedves utólsó, amit te leírsz, az igaz, de csak addig, amíg nem kerülnek kanca közelébe a mének. Ha csak ugyanabban a lovardában, akár egymást nem is látva (de szagát érezve) vannak kancák is, már nem lesznek együtt tarthatóak a mének.

Én tartottam mént kancák között, ugyanúgy, ahogy a kérdező, vittem versenyre rendszeresen, hihetetlen nyugodtsága, kiegyensúlyozottsága ott is érvényesült. Nem akarta hajkurászni a kancákat, mert több, mint elég kanca jutott neki otthon. Szerintem még örült is, hogy kicsit szabadságra megy. :-)))

2011. nov. 16. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
46%

Gabka77

Nekem van egy tenyésztő ismerősöm és külön karámban tartja a ménjeit és kancáit - szóval hogy 1 karámban vannak a kancák, és egy másikban a csődörök heréltek együtt -, és semmi probléma nincs a csődikkel. Felvették ezt az agglegény státuszt, és tényleg annyira nyugodtak, hogy meg is lepődtem, mennyire abszolút nem hisztisek. Versenyen sem bagóznak rá egy kancára sem.

2011. nov. 16. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Csődöröket tart együtt? Egy karámban?
2011. nov. 17. 01:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!