Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha a ló ki akarja tépni a...

Ha a ló ki akarja tépni a magát a futószárból akkor mit kell csinálnom?

Figyelt kérdés
Nem egy olyan lóról van szó akit vissza rántassz egy mozdulattal, mert csak úgy megpróbálta kitépni magát. Ennek a lónak eltökélt szándéka , hogy kitépje magát. Nézi, hogy hol lenne jó neki. Mondott egy olyat barátnőm, hogy figyeljem a fülit, mert ha nem felém áll a belső füle akkor nem rám figyel hanem azt nézi, hogy hol tudna kiszabadulni. Azt mondta ha nem felém áll a füle jelezzek a futószárral. Ez általában bejön de ha mégis megtörténne az, hogy elkezdi kifelé húzni magát, mit csináljak?
2012. jan. 28. 15:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Használd az ostort. Legyen ott a kezedben, ha ki akar törni, akkor jelezz neki, hogy menjen tovább, támogasd. Ne hagyd, hogy gondolkozzon. Akár tehetsz rá lekötőt is, először csak had lógjon, majd egy kicsit rövidebbre veheted, ha ellazult.

De legyen ostor a kezedben. Nem verés céljával, elég, ha látja, hogy ott van, és megsuhintod, hogy menjen tovább.

2012. jan. 28. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Igen foglaldd le az egyát, hogy ne ezen járjon. Felvételek, iramfokozások, stb. A barátnőd jól mondta, ha feléd áll a füle, akkor rád figyel, és nem azon töri a felyét, hogy hogyan szökhetne.
2012. jan. 28. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
nálunk is volt ilyen ló, az mindíg ugyanazon a ponton akart kitörni. Mi azt csináltuk, hogy belül a körben állt egy ember fogta a futószárat meg az ostort, meg kívül is állt egy ember egy ostorral és mikor a ló ki akart törni akkor a kinti ember hajtotta tovább. Egy idő után a kinti ember egyre távolabb állt, utána pedig normálisan lehetett futó szárazni.
2012. jan. 28. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
6%
Ha normálisan kikötve futószárazod, meg se fog próbálni kimenni.
2012. jan. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 dimono sepi válasza:
vágd pofán és akkor megtanulja hogy mi a jó!!
2012. jan. 28. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Mailerdeamon ***** válasza:

Tudni kellene, hogy egyáltalán hogyan futószárazol, mi ellen tiltakozik a ló.


Tudom javasolni a pálcás zablát, mert könnyebben fordítható vele a ló, ezenkívül ha van lehetőséged, futószárazd karámban. Sose menjen két körnél többet a ló feladat nélkül, csináltass vele átmeneteket, jármódváltásokat.


Ha látod, hogy a kitörésen gondolkozik, szólj rá és küldd előre. Ha már megindult, inkább ránts rajta egy nagyot magad felé, majd utána engedj a szárral. Ha folyamatosan húzod csak a magad dolgát nehezíted meg.

2012. jan. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Értem!

Leírom, hogy mit csinálok, és lehet azzal segítek. Először megpróbáltam csak simán futószárazni szóval egy normális kantárral (csikózabla van a szájába). Pálca mindig van a kezembe de nem egy érzékeny fajta, hogy "Jujj ostor inkább megyek tovább", hanem inkább "Ostor mi? Na ne röhögtess már, azt hiszed ezzel meg állíthatsz?! -.-" De kitépte magát kétszer is és berohant a boxába. Következő alkalommal voltizs heveder került rá, és kikötő, amit megfelelően állítottunk be. De mit se használt. A lovász azt javasolta, hogy ne a tarkója felett, hanem a szája alatt vigyem át a futószárat. De én nem csináltam, meg, mert ez nagyon fájna neki, és mi a francot tud egy lovász az ilyenekről. Később megkérdeztem oktatóm, és ő is alátámasztotta a döntésem. Majd, nyerget raktam rá, a kikötőt meg, csak úgy felcsatoltam a nyeregre , hogy majd ha olyan akkor rá kapcsolom a zablára. De akkor nem tépte ki magát. Jól, ment, de szerintem akkor éppen az csak véletlen volt. Az ostor mindig ott van nálam, és állandóan használom.

2012. jan. 29. 08:43
 8/11 anonim ***** válasza:

Kösz a lepontozást, igazat írtam.

Amit leírsz, abból egyértelmű, hogy a ló szimplán hülyének néz és csak akkor engedelmeskedik, ha az épp egybeesik a saját gondolataival.

Már az is nagy hiba volt, hogy először csak úgy, egy szál kantárral futószáraztad, főleg, ha fiatal a ló. Kitépte magát, sikeresen megmutattad neki, hogy azt csinál veled, amit akar.

A lovászt ne szóld le, semmi rosszat nem mondott, az alul csatolt futószár egyáltalán nem fáj a lónak, viszont segíthet neked, mert a szája mindkét oldalára könnyebben hatsz. Ezek szerint a lovásznak több a tudása, mint az állítólagos edződnek.

Helyesen kikötve kell futószárazni, nem mindegy az sem, hová kötöd a kikötőt. Oldalt a hevederbe csatlakoztasd, ha nincs abban a magasságban karika erre a célra (nyergen logikusan nincs, futószárazó ill. voltizshevederek némelyikén van. A pálca hülyeség, a futószárazó ostort nem véletlenül találták ki. Nem azért, hogy elkalapáld vele a lovat, hanem azért, mert csakis azzal tudsz megfelelő előrehajtó segítséget adni. Az ostor mindig mutasson a ló hátulsó lábára, a csánk magasságában kb. Te egy icipicit mozogj, úgy, hogy mindig egy gondolattal előrébb járjon a ló feje, mint ahol te állsz, ezzel szabaddá teszed neki az utat. Minél közelebb vagy a fejéhez, annál inkább te magad fogod ellenszegülésre késztetni, hiszen úgy értékeli, nem teszed szabaddá számára az előremenetelt.

Ha már elrontottad és a ló rájött, hogyan játszhat ki téged, futószárazz zárt karámban - körkarám lenne a legjobb, de ennek híjján bármilyen zárt karám megteszi, csak ne felejtsd el bezárni. Segíthet, ha rövid ideig külső segítséget is igénybe veszel - ahol a ló ki szokott törni, vélhetőleg legközelebb a kijárathoz teszi ezt - álljon egy ember, ostorral a kezében, s ha a ló kifelé kacsingat, figyelmeztesse.

Te pedig foglald le a lovat, gyakran válts jármódot, de legalább iramot, ha már csinált ilyesmit a ló, akkor kirakhatsz neki egy-egy rudat, járóiskolát is.

Általában kifejezetten csak egyik oldalra szeretnek kitörni, kezdd a futószárazást azzal az oldallal, ami problémamentesebb, majd válts kezet

2012. jan. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Mailerdeamon ***** válasza:

Nem tudsz mást tenni, mint erőteljesen figyelmeztetni, ha látod, hogy a kitörésen gondolkozik. Csak megelőzni tudod, mivel arra már rájött, hogy ő az erősebb. Lehetőség szerint ne engedd el!


Az, hogy az álla alatt fűzöd át a futószárat, nem okoz neki nagyobb kellemetlenséget, mint amekkora erővel saját magát próbálja kicibálni a kezedből - bár én inkább azt csinálnám, hogy a pálcás zablának a belső karikájába csatolnám a futószárat, mert így könnyen befelé tudod fordítani a fejét, ez elől a hatás elől nem tud kibújni. Ha kívülre van csatolva - akár tarkón, akár állon keresztül - ha húzod a futószárt azzal a külső zablakarikára gyakorolsz hatást, vagyis nem tudod egyértelműen befelé fordítani a fejét (ugyan ez van a szakállszíjjal is - az is a külső oldalon hat).


Szóval én így csinálnám, amíg nem kerül kontroll alá. De ne feledd, hogy ha enged, azonnal engedned kell neked is! Sose húzd huzamosabb ideig a szárat, attól ő is csak húzni fogja.

2012. jan. 29. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Értem! Gabka nem én pontoztalak le. Nem szoktam foglalkozni ilyen fölösleges marhaságokkal, mert ha problémám van azt leírom. A ló 10 éves múlt, már nem fiatal, jó sok ideje volt kitapasztalni, hogy ki milyen és kivel mit lehet megcsinálni. Nos, én új vagyok számára ezért szeretném a legjobban csinálni, és nem átszállni egy átlagos lóra. A pálcát véletlenül írtam, nem használok, pálcát. Már utólag jöttem rá a lovardában, hogy hülyeséget írtam. Nagyon erélyes voltam ma, és mivel egyéb problémák is vannak futószárazás terén ezért nagyon oda kell figyelnem. Nem, tépte ki magát, szépen haladt előre, ha csak ezt a részét vesszük. Az elején próbálta, csak kitépni magát, de visszarántottam. Nem, sikerült neki, és ennek nagyon örültem. :) Oktatóm azt mondta, hogy nehogy már egy hülye lovász monda meg nekem hogy mit csináljak, mert ez a lóban csak még jobban fokozza a menekülési ösztönt. Azt mondta, hogy kellemes élményeket kell neki szerezni a futószárazás terén, mert különben sose szokja meg.
2012. jan. 29. 17:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!