Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Halva született a kiscsikó. A...

Halva született a kiscsikó. A patái sem voltak rendesen kifejlődve. Legfeljebb két héttel született korábban, mint amikorra számoltuk. Mi lehetett a baja?

Figyelt kérdés

2012. ápr. 12. 20:58
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehetett a kancának valamilyen betegsége, mondjuk herpeszvírus - amit kétlek mert az elég szembetűnő tüneteket mutat -, vagy valamilyen genetikai probléma - amit így most azért zárnék ki, mert szerintem akkor előbb vetélt volna el -, de szerintem itt csak találgatni lehet. Állatorvos biztosan többet tudna mondani.
2012. ápr. 13. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mi is jártunk már így, sajnos valóban a herpeszvírus csinál leginkább ilyet és ráadásul nem is feltétlenül okoz látható tüneteket a kancánál. Nekünk hoztak bértartásba egy kancát, a papírjai látszólag (oltás, ilyesmi) rendben voltak, aztán egy napig élt a csikó, a leggondosabb állatorvosi kezelés ellenére is - herpeszvírus tette tönkre a máját még méhen belül. :-( Ménesi kanca volt egyébként, ott gyakrabban előfordul ilyen. Ugyanígy járt nemrég a szomszédunk, ő is ménesből vette a kancáját (ami nálunk volt, az tisztavérű hucul, a szomszédé fjord) neki halva született a csikó, direkt felküldték az egyetemre, egyértelműen herpeszvírus.
2012. ápr. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Semmi látható jele nem volt a kancán. Kedden született egy hucul kiscsikó, az a születés rendben megtörtént. Nem tudom, ez a link bejön-e, itt 3 órás a hucul kiscsikó. A képen hátul álló fehér hidegvérűnek született halva a csikója.

[link]


Évek óta megvannak a lovak (összesen hatan+a kedden született kiscsikó), más lovakkal nem is találkoznak.


Mitől lehet egy ló herpeszes?

2012. ápr. 13. 11:10
 4/8 anonim ***** válasza:
Volt oltva ellene? Mert ha nem, akkor könnyű összeszedni. Nem kell, hogy kimenjen a helyéről sem, elég, ha te találkoztál olyan lóval, már viszed is át a vírust.
2012. ápr. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Megnéztem a képet, ez a legszebb hucul szín, ami a kicsinek van! :-) Nálunk egy ilyen született halva. :-(
2012. ápr. 13. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Igaz nem szokás, mert drága, de egy ultrahanggal időben látszott volna, hogy baj van. Általában akkor csináltatják meg 2-3x a vemhesség alatt, ha drága lóval fedeztettek (értékes csikó várható). Még jó, hogy nálatok a kanca megellette a csikót és nem pusztult bele.
2012. ápr. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A herpesz (és egyéb vírusok) elleni oltás úgy működik, hogy megkapja ugye a legyengített vírust, amire a ló szervezete reagál, antitesteket termel. Ezek a vérárammal átadva a csikót is védik. Ha régen kapta az oltást, akkor egyre gyengül az antitest termelés, ilyenkor, ha aktív vírussal találkozik, akkor lehet, hogy ez a védelem még a kancának elég, de a csikó szervezete még gyengébb, és ledönti a betegség. Ezért fontos, hogy fedeztetés előtt megfelelően legyen oltva a kanca, és vemhesség alatt is lehet ismételni, meg kell kérdezni a dokit mit lehet adni vemhes lónak. (de sajnos ez se garancia semmire :( )
2012. ápr. 13. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szegény csikó! Sajnálom szegényt. Egyik ismerősünknél is született egy csikó tavaly, és a 3. napján meghalt, mert sántított a bal hátsó lábával. :'( Mostanra biztosan remek ló lett volna belőle, és a nálatok születettből is.


Azzal kapcsolatban, hogy mi lehetett a baj, azt én nem nagyon tudom, nekem is az a tippem, hogy valami vírust vagy betegséget kapott el a kanca, lehet, hogy ők (a lovak) nem találkoztak más lovakkal, de ha Te találkoztál más lovakkal, az is lehetett, mert át tudod vinni egyik lóról a másikra a betegséget. De nem tudom hogy találkoztál e más lovakkal így én az okát sem tudom.


Remélem a kancát nem viselte meg annyira.

2012. ápr. 13. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!