Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Meddig tart a patairha gyullad...

Meddig tart a patairha gyulladás kezelése, illetve, hogy kéne kezelni?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősömhöz járunk barátnőmmel lovagolni, a hét elején lovagoltam be az ott lévő "csikót". Ma kimentünk a tanyára, és a tulaj lánya volt kint, és azt mondta ne nagyon mozgassuk, mert szerinte patairha gyulladása van. Adott egy krémet, hogy ezt kenjük a lábára. A lónak fel van duzzadva a lába. Nem fáj neki, üget vele, vágtázik. Feladja, ha kérem a lábát, hagyja kenni, locsolni. A tulaj lánya azt is mondta, hogy szerinte rosszul vannak megpatkolva, körmölve a lovak. Na de én azt nem értem, hogy vasárnap óta járunk ki, vasárnap beszéltünk a tulajjal, aki azt mondta akkor megyünk amikor akarunk, azt csinálunk a lóval amit akarunk. Mondta, ha szeretném elkezdhetem már lovagolni a csikót. De a lánya ma azt mondta, hogy vasárnap "diagnosztizálta" a patairha gyulladást a csikónál. Akkor még egyébként semmi féle duzzanat nem volt a lábán. Tehát nem értem, hogy a tulaj erről tudott-e vagy nem érdekli, vagy miért mondta, hogy felülhetek rá? (nem tudom mennyire lényeges a patkolás szempontjából, hogy voltunk terepen, a másik lónak leesett félig a patkója, azt elvittük leszedetni barátnőmmel egy ismerősünkhöz) A lényeg viszont visszatérve a tárgyhoz, hogy mennyi ideig kell kezelni a csikót, illetve elég az, hogy csak "hideg" krémet kenünk rá? A lánya azt mondta, hogy szerinte 2-3 hónap, addig ne lovagoljuk, pihentessük és kenjük a krémet. Viszont barátnőmmel elég gyanús nekünk a lovak patája, és megakarjuk beszélni a tulajjal, hogy átvállalnánk a lovak patájának gondozását, hogy elvisszük ahhoz az ismerősünkhöz, aki leszedte a lónak a patkóját is, nagyon jó kovácsa van, Overdose patáját is ő csinálta. (lovaglásért cserébe kérnénk ezt) Mit gondoltok a csikóról? Illetve jó ötlet-e, hogy átvállaljuk a körmölés/patkolást?

Bocsi hogy hosszú lett, és több mindent írtam, nem csak a patairhagyulladást. Köszönöm Szépen a hasznos Válaszokat!! Sokat segítenének, nem akarom, hogy baja legyen a csikónak, sajátomként szeretem!:')


2012. aug. 16. 20:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Patairha gyulladást legegyszerűbben úgy lehet észrevenni ha reggel még a boxkban megnézitek a lovak patáját. Ha meleg akkor valószínűleg az van nekik. Az én lovam patája is meleg volt. Felhívtuk az állatorvost aki azt mondta, hogy amíg nem mozog nehezen nincs gond. A kiváltó okot viszont azonnal meg kell szüntetni. Nem lehet házilag gyógyítani. A ló patája le is eshet, igaz ez nem szokott megtörténni, mert elpusztul a nagy fájdalmakban. Ha nem akar elmúlni 1-2 nap után illetve romlik, akkor azonnal állatorvost kell hívni, de még így is maradandó sántaság alakulhat ki. Mindenképpen meg kéne nézni, hogy tényleg az van-e nekik mert azt így nem lehet gyógyítani.
2012. aug. 16. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Hát nincs box, mert egy nagy karám van, ahol van egy faház szerűség, nincs rajta ajtó, két állás szerűség van ott. A lovak szabadon mozognak ki-be. A lónak egyáltalán nem fáj, nem sunyít bármit is csinálok a lábával. Annyi a tünete, hogy duzzadt térdtől-csüdig, meg (ez nem tudom hogy az-e, vagy amit most írni fogok) de olyan a patája, ahol a szőrrel érintkezik, mintha madár kakis lenne. Lehet hogy az, sok a szárnyas ott. Tünet ez patairha- gyulladásnál? Nagyon beavatkozni se szeretnénk mert nem a mieink, nehogy baj legyen, hogy beleszólunk az életükbe. 14/L. Kedden lovagoltam rajta először nagyon jól ment, kimentünk a mezőre a másik lóval is. Olyan volt mintha nem is csikó lenne. Másnap ment egy hosszú terepet, azt akarnám kérdezni, hogy nem lehet-e attól bedagadva, hogy nem volt "menéshez" szokva, és most sokat vágtázott lovassal a hátán, stb?
2012. aug. 16. 22:34
 3/8 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy nem a patája meleg, hanem a lány szerint a lábszára volt az, bár mi azt nem észleltük. Mondjuk mi később tapogattuk meg a lábát...
2012. aug. 16. 23:07
 4/8 anonim ***** válasza:

miért nem hívnak/hívtok állatorvost????

ha valóban "térdtől" van "bedagadva" (bár szerintem a csánkjára gondolsz, a térde eggyel feljebb van) akkor arra minimum egy dunsztkötés kéne, és pár napig nem mozgatni.

egyébként beszűrődésnek mondják.

valamint egy csikó belovaglása sem ilyen rövid idő alatt zajlik.

milyen krémmel kenitek?

szerintem jobb lenne tisztázni, kié a két ló a bácsié vagy a lányé, nehogy viták legyenek később.

pataírha gyulladásnál egyébként a pata meleg, ahogy ezt előbb írta valaki, ebben az esetben meg kell körmölni a lovat, valószínű tályog van a patában. viszont ekkor sántítania kéne.

láza nincs a lónak?

de az én véleményem mindenképp egy állatorvos lenne!!!!

2012. aug. 17. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Láza nincs, a bácsié a lovak biztosan. Olyan érzésem van, mintha nem az lenne. Most a lovaktól jövök, hát már annyira nem vészes a lába. Csak a fehér cucc van a lábán, de anyum azt mondta, hogy amikor kint voltunk vasárnap arra mondott az ember valamit, hogy az mi. De ennek ellenére azt mondta, hogy nyugodtan ráülhetek. Lóbalzsam azt hiszem, mentolos talán. Kikapartam a patáját, semmi fájdalmat nem mutatott a ló, nem sántít. A patája nem meleg. A tulaj nincs a héten Magyarországon, a lánya szerintem csak azért jött, hogy megetesse a lovakat stb. Anyum próbálta hívni, de nem vette fel. Mi meg lódoktort nem ismerünk. Meg ha a patájuk gondozását át is vállaljuk, az állatorvost stb-t nem engedhetünk meg magunknak az sok lenne, pláne, hogy nem az én lovam... Mert ha még az enyém lenne, biztos meg tudnánk oldani, de mint írtam balhét se szeretnék, ne hogy azt higyék, hogy nem tetszik, ahogy bánnak a lóval és mindent felakarok ott dúlni... Egy hete járok ki, és pár dolog tényleg nem tetszik, de mindent megváltoztatni, és jóra fordítani nem tudok.
2012. aug. 17. 15:48
 6/8 anonim ***** válasza:
Amit írtál az szinte biztos, hogy nem patairha-gyulladás. Az a patánál kezdődik és onnan megy felfelé. Érezni lehet, hogy erőteljesen lüktet az artéria a csüdnél, de ez már előrehaladottabb állapotban. A legvalószínűbb a szűrődés vagy az ínsérülés. Mindkettő lehet a hirtelen terhelés miatt. A csikót először futószárazzuk, majd ha ezt már megtanulta, fel lehet rá ülni, aztán lehet rövidíteni a futószáras időt, a lovaglás idejét pedig növelni. Kezdetben általában 20 percet szoktak rajtuk lovagolni lépésben és ügetésben.
2012. aug. 18. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a választ. Először futó száraztuk, de sokat kocsizik is. A tulaj szombaton a másik lóval 30 km ment velük azt mondta, ezért bátorkodtunk is kimenni vele. Ma már nem volt megdagadva a lábija. Csak az van, amit a tulaj mondott a patájára, de azt anyumnak mondta, anyu meg elég zavarosan adta nekem elő, majd megkérdezem a tulajt, amikor hazaér. De ma se fájt neki amikor kikapartam a patáját, ma sem sántított. Csak hát a lánya azt mondta, ezért is írtam ki a kérdést. Köszi a válaszokat, valószínűleg akkor téves a pata-irha gyulladás.
2012. aug. 18. 22:34
 8/8 gnrgirl válasza:
nem úgy tűnik, hogy a lánya értene a lovakhoz...eléggé érdekes szerzetnek tűnik. méghogy ő ' diagnosztizálta' a helyzetet..egyáltalán van bármilyen lovas végzettsége? vagy csak úgy mondja az első eszébe jutó betegséget?
2012. aug. 22. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!