Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Egy kemény szájú lovat hogyan...

Egy kemény szájú lovat hogyan lehet érzékennyé tenni a szár segítségere? (feszítő nélkül persze)

Figyelt kérdés

2013. márc. 11. 14:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
19%
Gyakorolj
2013. márc. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
mit gyakoroljak?:O
2013. márc. 11. 17:48
 3/11 Valletta ***** válasza:
Persze, hogy lehet, de nagyadag érzés szükséges hozzá. Azt írd meg kérlek, hogy a lovaglás során mivel van gondotok, miből érzed azt, hogy kemény a szája, illetve hogy mi az, amit szeretnél, de nem tudsz emiatt megcsinálni vele, hátha úgy jobban tudok segíteni ahelyett, hogy általánosságban válaszolnék.
2013. márc. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
19%
Gyakoroljál!
2013. márc. 11. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Igazából a ló nem az enyém, csak lovagolom. A gazdája (egy idős bácsi)váltig állítja hogy őt feszítő nélkül nem lehet ellovagolni mert hogy nagyon kemény a szája. Viszont én utálok feszítővel lovagolni rajta, főleg hogy tudom az nem arra való! Szóval ma meg próbáltam egy egyszerű csikó zablával dolgozni vele és érzetem hogy valóban teljesen érzéketlen rá. Eddig nagyon szépen tudtam keretbe lovagolni, most egy fordulásért is vért kellet izzadnom valamint végig nagyon rohant, hiába fogtam combbal meg derékkal. Szóval azt szeretném nála elérni hogy feszítő nélkül is szépen lehessen vele dolgozni.
2013. márc. 11. 19:10
 6/11 Valletta ***** válasza:
91%

Ha így áll a helyzet, az nem valami fényes.


Én minden foglalkozás elején futószárra tenném a lovat, ha lehetséges, kapicánnal, mert a zablával való futószárazás csak rontja a helyzetet és problémamentes lónál is problémákat okozhat. Ha nem szeretnél venni, akkor viszont legalább egy pálcás zablára szükséged lenne. Csikózablával nehezebb dolgod lesz, mert a pálcák segítenek a lónak megérteni az oldalra ható nyomást.


Szóval a futószáron először is le kell mozgatnod a lovat, egészen addig, amíg nem rohan, lenyújtja a nyakát és feladja a hátát. Jó lenne ha ezután tudnál vele átmeneteket végeztetni, főleg ügetés-lépés-ügetés, lépés-vágta-lépés, ezek az engedelmességet növelik és az összeszedettséget készítik elő. Nyugodtan veheted rövidebbre a futószárat és egy pálca segítségével kontrollálhatod a ló farát olyan módon, hogy a ló eleje egy kisebb körön, míg a hátulja egy nagyobb körön mozog. Ez tulajdonképpen a vállat be-hez hasonló. Én egy ideig nem ülnék fel rá, hanem kézen dolgoznék vele. Tedd a szárat a ló nyakába, állj vele szembe, majd az egyik szárat a zablához közel fogva állítsd a fejét arra az oldalra. Folyamatosan tartsd nyomás alatt, majd mikor tarkóban enged, engedj te is és dicsérd meg. Nyugodtan kaphat falatot is. Szintén pálca segítségével megforgathatod az eleje körül, hátraléptetheted, ez mind segíti a lovat abban, hogy tarkóban engedjen.


Csak akkor ülj fel ha a ló már le van mozgatva, a fentiek alapján elő van készítve és nem számítasz arra, hogy rohanni fog alattad. Álljban is bekérheted a fejét hol az egyik, hol a másik oldalra, az eleje körül forgasd meg. Lépésben dolgozz vele sokat, lendületesen haladva, a fejét kérd be mindkét oldalra, lovagolj íveket. Ügetésben én csak körön dolgoznék, mert egy erőteljes belső csizmával, erőteljes előrehajtással és egy jó belső kézzel le fogod tudni kérni a fejét, vagyis engedésre tudod bírni a száját és a tarkóját. Ha teljes lovardát lovagolsz, a saját dolgodat nehezíted meg, mert egy lovarda alatt négyszer hajlítod a lovat, míg körön állandóan. Először mindig finoman megkéred, engedsz, ha nem enged, kitartasz addig, amíg nem enged és amikor bólint, te is engedsz. Ügetésben is azon legyen a hangsúly, hogy szépen íven engedjen a belső csizmának és szárnak, a külső megtartásával fel fogod tudni venni és rengeteg és még annál is több félfelvételt, lépés-ügetés-lépés átmenetet lovagolj, szintén körön és ha már jól megy, mehet álljból is.


Azért írtam ennyi mindent, mert a kemény száj a ló egészére kihat és tulajdonképpen a lovas ellen dolgozik a ló, a probléma nem a szájában, hanem a fejében van. Megszokta az erős hatást, azt, hogy nem dolgozik, csak "megy" és most újra rá kell vezetni a koncentrációra, a figyelemre, az átengedőségre.

2013. márc. 11. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Valletta, ha nem vagyok tolakodó megkérdezhetem, hogy mióta foglalkozol lovakkal? Szoktam nézegetni a kérdéseket és nagyon tetszenek a válaszaid, látszik, hogy értesz hozzá, szerintem sokan sokat tanulhatnak belőlük. (Bocsi,hogy nem a kérdéshez kapcsolódik...)
2013. márc. 11. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Valletta ***** válasza:
76%

Tulajdonképpen 7-20 éves korom között szinte folyamatosan napi szinten lovagoltam (az utóbbi hét évben sajnos már nem), de sosem lovasiskolában, mert nagyon gyenge az átlagos színvonaluk. Rendkívül fontos, hogy az ember elméletben nagyon felkészült legyen, sok komoly szakirodalmat kell olvasni. ;)


Itt meg hát próbálok egy kis színvonalat csempészni a GYK világába, az erős ellenállás ellenére is. :)

2013. márc. 11. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
húú hát nagyon szépen köszönöm ezt a kielégítő választ!!:)) Holnap el is kezdem vele, mindent úgy ahogy leírtál. Nagyon sokat segítettél, köszönöm
2013. márc. 12. 17:38
 10/11 anonim ***** válasza:
Lehet hülyeség de én kantár helyett ha nincs kapicán kötőféket használnék/használok is...
2013. márc. 18. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!