Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miket kell beszerezni a...

Miket kell beszerezni a lótartáshoz?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


valaki leírná nekem, hogy pontosan miket kell beszereznem a lótartáshoz? Persze tudom, de jó lenne azért, mert le tudnám magam ellenőrizni, és ha valamit kihagynék, akkor azt tudnám. Mindenre értem, pl. lótakaró, sörényfésű, itatóvödör.. stb.

Más kérdést/választ nem szeretnék, csak ezt. Köszönöm :)



2013. jún. 16. 18:39
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát azért ez attól függ, hogy hol tartod, bértartásban, vagy otthon...


Ha bértartásban, akkor kell ápolócucc (vakaró, szőrkefe, gyökérkefe, patakaparó, több szivacs [szem, orr, végbél tájék, esetleg fül, illetve eggyel munka után nyereg/kantárhelyen], rongy, tajtékvonó, esetleg sörényfésű, bár a sörényét jobb gyökér-, vagy szőrkefével ápolni). Szükséges az alap felszerelés a lóra (nyereg, nyeregalátét, kengyelszíj, kengyelvas, kengyelgumi, heveder, kantár, szár, zabla, szükség esetén segédszár [gumis kikötő, martingál, stb.], futószár, ostor, pálca, ínvédő, bokavédő, kötőfék, esetlegesen kapicán, voltizsheveder). Ezen túl mindenképp kell, hogy legyen nálad egy egészségügyi dobozka (olló, lázmérő, fertőtlenítő szer, hámosító kenőcs, vatta, kb. 10×10 cm-es mull lap, legalább 2-3 tekercs géz, és ugyanennyi rugalmas pólya, négy darab fásli [+ esetleg fáslialátét], hűtő és fűtőgél, tiszta szivacs és rongy).

Ezen kívül a lovat 6-8 hetente körmölni kell, szükség esetén patkoltatni, félévente féreghajtani, évente oltani. Jó, ha van előtte nyalósó, ha szükséges, akkor valamilyen táplálékkiegészítő (lehet kapni vitaminokat, fokozott megterheléshez plusz energiát biztosító keverékeket, vagy pl. tartósan álló, vemhes, vagy frissen ellett lónak adható forrázott lenmag, stb).


Ha otthon tartod, akkor ezeken túl kell még egy lovanként minimum (!) fél hektáros legelő, ha nagyobb, akkor jobb (tehát minimum 1 hektárod van és két lovad, mert egyedül lovat nem tartunk, minimum egy póni kell, mint társ), kell egy tároló a trágyának, ami lehetőleg beton, és a rovarok, szag miatt lehetőség szerint fedett, illetve ezt időnként el kell szállíttatni. Szükséges egy esőtől és rágcsálóktól védett hely a szénának [napi min. 5 kg/ló], szalmának [1 kg takarmányszalma/nap/ló, plusz az alom] és abraknak [0,5-1 kg / 100 ttkg/nap/ló, munkavégzés függvényében, ha nem dolgozik, kevesebb abrak, több széna], ez legvégső esetben megoldható fóliával letakarva is. Kell egy hely, ahol meg tudod fürdetni a lovat. Kell egy nyerges, ahol a cuccaid tartod, minden lóra kell egy boksz, hogy szükség esetén külön tudd venni őket, ha lebetegszenek, lehessen boksznyugalmat elrendelni (boksz mérete legalább 4×4 méter). Kell tereplehetőség, ha végig magánterületek öveznek, akkor a tulajok beleegyezése, hogy mehetsz arra... Ha természetvédelmi övezet, akkor is, mert a ló kitaposhat védett növényeket. Erdős vagy főként mezős területnél is jó előre lebeszélni, mert vadászszezonban érhetnek csúnya meglepetések...

Jó, ha van karámod, de elhanyagolható. Végső esetben kiválthatja a legelőt, ekkor egy karám/ló, +1 ahol dolgozol.

Jó, ha van egy rúd, ahova kikötheted a lovat, amíg ápolod, a kovács körmöli, vagy az orvos megvizsgálja.

Nem árt egy fúrt, ellenőriztetett vízminőségű kút, mert a ló megiszik napi 40-70 litert/nap... Kell nyilván egy kád, vagy valami, amiből legelőn isznak, egy fedett beálló (2 oldalról és felülről, uralkodó széliránynak megfelelően), valami, amiből esznek. Abrakosztáshoz lehet, le kell kötni őket, mert a leggyengébbet elzavarják, így az egyáltalán nem jut hozzá... Az etető és az itató rész egymástól távol essen, hogy a lovaknak ingáznia, mozognia kelljen.

Nyilván kell pár vödör, különböző méretben, slag, stb...

2013. jún. 16. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kihagytam, a bokszba nyilván abraktartó, esetleg sótartó, víznek egy felakasztható vödör vagy önitató... Ezek legelőre/karámba sem ártanak...
2013. jún. 16. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Istállóba:

itató és etető vödör

nyalósó tartó

marhakötelek, karabínerek

kenevész

kötőfék

min 2 vezetőszár

lótakaró


ló- és szerszám pucoláshoz:

vakaró (télen mi fémet használunk, nyáron műanyagot)

gyökérkefe

szőrkefe

sörényfésű

patakaparó

szivacs lovat tisztítani, mosni

patazsír+ecset


nyeregszappan/bőrolaj ezekhez rongyok, szivacsok

szerszámpucoláshoz köröm vagy gyökérkefe


Lovagláshoz, lómozgatáshoz:

futószár, ostor (kikötőszár)

nyereg (kengyel, kengyelszíj, heveder)

2 nyeregalátét

kantár

ami opcionális: martingál, szügyellő, ínvédő és egyéb segédszárak (ha a ló kívánja, lovaglópálca, sarkantyú)


Érdemes kis lópatikát összeállítani, ebben legyen:

gézek, tamponok

betadin

hámosító kenőcs (körömvirág vagy neogranormon vagy mikulicz)

fásli kapcsokkal (én gyógyszertárban szoktam venni, töredékáron van a lovasboltihoz képest)

3-4 közeli állatorvos telefonszáma (ez egyezer még jól jöhet)

calcium (pl ha sok a bögölycsípés egy vödörben feloldasz 1-2 pezsgő tablettát)


Most hirtelen ennyi jutott eszembe, ezek mindenféleképpen kellenek, ha lótartásra adod a fejed.

Persze ha sokat utaztatod,akkor meg lehet fejelni még szénahálóval, utazókamáslival, meg lehet mindenféle extrát venni, mint fülvédő, de ha ezek nincsenek akkor sincs gond.

2013. jún. 16. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Első vagyok, tényleg kihagytam a bőrápolót, nyeregszappant, azt külön akartam venni, hogy ha bőr cuccaid vannak, kell, ha szintetikus, akkor felesleges ugye... Esetleg lehet még, hogy nyáron kelleni fog fülvédő vagy légymaszk a lóra, vagy valamilyen rovarriasztó.
2013. jún. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Marhakötél felesleges, viszont vezetőszár és kötőfék kell, meg amit az előzők nem írtak, jó ha van patazsír, ló patáját előtte lemosni, és heti max 1× átkenni vele, télen nem muszáj, nyáron jól jöhet...

Ezen kívül opcionális a tű-cérna, vagy bármi, amivel elszakadt kötőféket, kantárt lehet átmenetileg javítani - de nyilván amint lehet, újat kell venni.

Lehet beszerezni munkafáslit ezen kívül még, bár az nagyon ritkán indokolt.

Ha kocsizni is akarsz, akkor kell egy kocsi, hám, fogatos kantár, a kocsihoz pótalkatrészek, olaj, ápolócuccok a fogathoz (pl. ha fa, akkor fára való, stb-stb), külön zabla a kocsizáshoz, külön ostor. Esetleg beszerezheted a patkókat is magad, kocsislovat muszáj patkolni, 2-4 alkalmanként a patkót cserélni kell.

2013. jún. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Egy marha kötél sosem felesleges az istállóban, de úgy látszik még neked nem volt problémás lovad.
2013. jún. 16. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok és hosszú választ, aranyosak vagytok, hogy ennyit írtatok:) Egyébként otthon fogom tartani.. ha valami így változna, akkor írjatok! :)


Köszönöm :)

2013. jún. 16. 21:30
 8/9 anonim ***** válasza:

Tényleg nem találkoztam még olyannal, amelyik csak marhakötéllel köthető ki, és nem "szelídíthető" meg, most, hogy mondod.


Az első nagyjából leírta, mi kell otthonra, kiegészíteném, hogy jó még, ha van villanypásztor a legelőhöz és/vagy karámhoz, a bokszhoz ugye nem kell. Új építésű istállóban nem lehet állás.

A trágya és széna szállításához, esetleg jól jöhet egy traktor, ezzel a pályát és a karám területét is le tudod egyengetni. Megoldható amúgy lovakkal is, ekkor egy kocsi kell hozzá, meg a megfelelő felszerelés a pályához mondjuk...

Időnként a legelőt át kell nézni, nincs-e rajta mérgező növény, ha van bőven területed, a szénát vagy abrakot, esetleg mindkettőt megtermelheted magadnak, bár ezt szerintem kicsiben nem éri meg, csak, ha több lóról van szó.

Esetleg tarthatsz kutyákat is, estére kiengedni őket, mint házőrzők, nem árt pár kamera, mert vannak, akik szívesen lopnak lovat ha ráérnek...

Ha van fúrt kutad, az jó, ha nincs, akkor valahogy meg kell oldani, hogy elég vizet tudj kivinni, nyáron pl. a pályát fel kell locsolni, illetőleg ha szükséges, máskor is, a ló nem nyelhet sok port, mert megkehesedik, és akkor fújhatod. Az embernek se annyira egészséges különben sem, ehhez jó, ha van valamilyen locsolóberendezésed, akármid. Nyilván idomítani lehet kint terepen is, tehát megoldható, hogy nincs esetleg pályád, bár akkor is kell napi 80-140 liter víz 2 lóra már naponta.


Esetleg vehetsz lótakarókat, szerintem felesleges, télen a ló majd növeszt szőrt, ha nem nyírod le, akkor nem kell takargatni... Le kell léptetni munka után, ha leizzadt, amúgy is le kéne, hiába takargatod, hogy a légzése, pulzusa is visszaálljon normálisra. Az meg, hogy könnyebb ápolni a rövid szőrrel... Nagyszerű.


Kamáslid legyen, mert bárhova szállítod őket, kelleni fog, előlre-hátulra, mert belépheti a lábát. Ha ugrani is akarsz, legyen valamid, amiből csinálhatsz akadályt, számolva azzal, hogy a magasabb akadály alatt a ló átbújik, ha úgy látja, ő már átfér, a lovassal nem számol - tehát valamit alá is tudnod kell tenni. Mivel ha jól értem, nem komplett lovardát akarsz üzemeltetni, így azt nem mondanám, hogy vegyél egy akadályparkot, meg lehet ezt oldani házilag, a biztonságra ügyeljetek (pl. kis X-nél a ló nem léphet be két rúd közé, stb).


Villanypásztorral csinálhatsz körkarámot, az kiválthatja a futószárat esetlegesen - bár én ezzel nem értek egyet.

Ha csődör is lesz, azt nem mindig elég csak villanypásztorral elkeríteni a többitől... Négy lábra patkolt lovat szintén külön kell tartani, mert ha összerúgnak, a többi nagyon csúnyán lesérülhet.

2013. jún. 16. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Van egyébként fúrt kútunk és meg van oldva az öntözés. :) De az akadályokra visszatérve.. Igen, szeretnék vele ugratni, vigyázni akarok mindkenképp, olyan hatvan centiméterig írnál pár olyan akadályt ami biztonságos? Mármint, hogy hogyan építsem meg, hogy ne legyen baj és miből, vagy milyen fajtát? Köszönöm szépen mégegyszer!

2013. jún. 17. 16:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!