Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha zugcsődörrel fedeztetek...

Ha zugcsődörrel fedeztetek (azaz nincs fed. Engedélye), de le van sütve a ló, akkor a csikójuk 0-ás sütést kap?

Figyelt kérdés

Szeretném befedeztetni a kancámat, de egy olyan csődört találtam, akinek nincs fed.engedélye, de gyönyörű, és tőle szeretnék csikót. Jó lenne, ha normális papírjai lennének a csikómnak, de nem tudom, hogy ez hogy lehetséges.


Fedeztetési jegyzőkönyvet csak fed.engedéllyel rendelkező mének fedeztetésénél adnak ki? Ha zugcsődörrel fedeztetek, elmondhatom ki az apa? Vagy ezt titkolni szokták?



2013. júl. 3. 09:47
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Hogyan lennének normális papírjait amikor már a ménnek sincs meg. Keress egy rendes fedezőmént és akkor lesznek normális papírjai.
2013. júl. 3. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Ha nincs fed engedély, nincs fedeztetési jegy sem. 0-ás lesz a ló.
2013. júl. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
89%

Nem lesz semmilyen papírja. Sőt azt hiszem nullás sütése sem. Őt már chippelni fogják ha jól tudom. Azzal biztos nem dicsekednek hogy zugménnel fedeztettek főleg úgy hogy tudatos volt a választás. Sok remek vizsgázott és teljesítményeket elért mén között nem találsz egyetlen megfelelő jelöltet? Ezzel igazából a magyar lótenyésztést huzod le és a lelkiismeretes méntartókat akik fizetnek mindent a lovuk után meg versenyeztetik.

Ettől függetlenül még lesz lóútlevele csak ismeretlen származású lesz.

2013. júl. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Elmondhatod, ki az apja, csak nem fog számítani, 0-s sütés lesz, és persze, a magyar lótenyésztés ezért vergődik az árok alján. Rengeteg papíros, remek fedezőmén van, egy ismeretlen méntől mit akarsz? Jól néz ki, és? Mit tudsz a felmenőkről? Ismerted mindet 5 generációig visszamenőleg? Ugyanis 5-6 generáció az, amit figyelembe kell venni, mert nagyjából az az, ami még aktívan befolyásolni szokta (általában) az örökítést, tehát attól, hogy ő épp jól néz ki, mert összejött egy kedvező génállás, simán lehet, hogy olyasmit örökít, amitől lesz egy selejt csikód, ráadásul tudatosan...

Az nem elég, hogy ugyanabba a fajtába tartozik a két ló, vagy, hogy a maga fajtájában jól néz ki, stb., ez még nem eredményez jó csikót! Ismerősöm lipicaira akar frízt vagy appaloosa-t tenni, mert az jól néz ki, még nem döntött. Na most had ne mondjam... Még fajtán belül is húzós a lótenyésztés, nem véletlenül külön egyetemi végzettség a lótenyésztő...

2013. júl. 3. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Valletta ***** válasza:
100%
Ahogy előttem már leírták. Azt viszont nem hiszem el, hogy nem találtál megfelelő fedezőmént, hanem csak és kizárólag egy zugmén jó a kancádra...
2013. júl. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Zugcsikó lenne belőle,csak szenvedés van vele. Ismeretlenre,0-ra lesz besütve max .
2013. júl. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
egy kisebb vagyon lesz majd a csikódat lepapiroztatni mert a 0-ás lovaknak minden többe kerül.......nem tudom mennyiért fedez a mén de 20-30 körül vannak a hivatalos mének.
2013. júl. 3. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Hát az a helyzet, hogy a környékemen nézelődtem csődör ügyben, és itt főleg olyan fedezőmének vannak(fajtában), amit nem szívesen engednék a kancámra. Megnéztem ezt a csődört, gyönyörű, tért ölelő mozgású, okos. De még elgondolkodom, hogy mint legyen.


Köszönöm a válaszokat!

2013. júl. 3. 21:32
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Tegyen ménvizsgát, és semmi akadálya.

Egyébként meg az a baj, amit korábban már feszegettem - nem ismeritek a felmenőit, és innentől rizikó. Pl. angol telivér majdnem minden fajtába fedezhet gond nélkül, nem lesz tőle a kérdéses ló kizárva a fajtájából, stb. Na most azonban nem minden telivér alkalmas erre, 100-ból találsz mondjuk 10-et, amelyik jónak tűnik, mert abszolút reprezentálja azt, amit keresel: de csak 1-2 lesz, amelyik ezt örökíteni is képes, és még ekkor is kérdéses, hogy a leendő csikó mit fog ebből továbbörökíteni később...


Ismeretlen ménnél ez a kockázat még nagyobb, mert lehet, hogy neki térölelő a mozgása, de nem tudhatod, a felmenőké milyen, így azt sem, hogy mit fog örökíteni - hibás lábállástól/lábszerkezettől kezdve bármi lehet... Nem kötelező, de benne van a pakliban. A zárt méneskönyvekbe csak beleszületni lehet, viszont tagjai épp ezért nagyon stabilan örökítik értékmérő tulajdonságaikat, ha azokra tudatosan, és következetesen vannak szelektálva - ha egyikük nem kap fed. mén engedélyt, az nem véletlen. Nyílt méneskönyveknél (ld. sportlovak, sportpóni, stb.) ez már sokkal nagyobb rizikó még akkor is, ha úgymond fajtán belül fedeztetsz... Egy igazán jó ménnek általában van kiállása, kisugárzása, mozgása, intelligenciája, jó képességei, önálló eredményei - és mindezt a szüleiről is elmondhatjuk. Ha olyan fajta, ahol minősítik is, nem csak az engedélyt csapják utána, akkor minél jobb minősítéssel is rendelkezik.


Nem tudom, hol nézelődsz, és milyen fajtában, de sokszor érdemes akár messzebb is menni a dolog kedvéért - épp ezért döglődik a lótenyésztés MO-n még, mert a csikó megszületéséig már önmagában sokszor akkora költség terheli a tenyésztőjét, amennyiért nincs az az ember, aki a csikót majd megvenné... De a jó felmenők azért mindenképp dobnak a csikó értékén, és előrevetítik, mit lehet majd tőle később várni.

2013. júl. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"Tudatos lótenyésztés vagy lószaporítás?


Kérünk minden felelős lótulajdonost, lótartót, hogy gondolja át, kell e a lovát fedeztetni, amikor Magyarországon már egyébként is túl sok ló van ahhoz képest amennyit szakszerűen, lóhoz méltó körülményeket biztosítva el tudunk látni.


A lovak több tiszteletet érdemelnek az emberektől, már csak azért is, mert történetük szorosan összefonódik az emberiség történelmével. Ne éljünk vissza fajfenntartó ösztöneikkel!

A rendelkezések szigorítása, s azoknak betartatása a hatóságok feladata, a miénk pedig az, hogy felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy a lótartás nem divat diktálta hobby tevékenység, hanem annál jóval több kellene, hogy legyen.

Felelősség, szakértelem, a lovak alázatos szeretete, s emellett megfelelő anyagi háttér és földterület is szükségeltetik hozzá."


NE FEDEZTESS ÍGY!

2013. júl. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!