Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem vágtázik jó lábra a...

Nem vágtázik jó lábra a lovam, ritkán van úgy, hogy másik lábra vágtat, hogyan tanítsam rá, hogy jó lábra vágtasson?

Figyelt kérdés

Szerintem meg is erőlteti azt a lábát, ha bal kézre futtatom helyesen vágtat, de a vágtát se sokáig bírja, nincs semmi gond a lábával,

Csak hazafele tudom beugratni vágtába, használjam talán a pálcát? A segítségeket használom.


2013. aug. 1. 07:28
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha nincs olyan problémája a lónak, amely fájdalmassá teszi a vágtát, akkor bizony te nem használod a segítségeket, vagy legalábbis nem helyesen. Az, hogy csak hazafelé ugrik be vágtába, az idomítottság komoly hiányosságait mutatja.

Kétezer kérdéshez leírtam már, hogyan kell vágtába ugratni helyesen a lovat, írd be itt a keresésbe hogy vágtába ugratni és kidobja őket, nem írom le megint. Viszont javaslom egy tisztességes edző segítségét, mert úgy tűnik, nagy szükség volna rá. Amíg pedig nem megy rendesen lovardában, ne terepen próbálkozz, szerintem.

A lovasakadémia sorozat könyveit is böngészheted, hasznos olvasmány, elméletben sokat tanulhatsz belőle, de a gyakorlatot csak edzővel tudod megszerezni.

2013. aug. 1. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Valletta ***** válasza:

A ferdeség jele, ha a ló megtagadja az egyik oldali vágtát. Minden ló veleszületetten ferde, az egyik oldaluk erősebb, a másik gyengébb. Az erős oldalra a ló könnyebben hajlik, csizmára enged, de támaszkodást nem vesz fel, míg a külső, gyenge oldalon sokszor mereven fogja a zablát, kevésbé hajlítható, vágtába nehezebben ugrik be, de ha mégis, a hátsókkal akár át is ugorhat. A te lovadnak a jobb oldala az erős és a bal a gyenge. A bal oldalon az izmok gyengébbek, ezért a ló jobb körön szívesebben dolgozik, de a bal vállán gyakran elmegy, bal kézen nehezebben hajlítható, a nyakát kifelé fordítja és kisebbíti a kört. Ezért van az, hogy a balos vágta kényelmetlen neki, nem ugrik be, vagy ha mégis, hamarabb elfárad. Ez nem azért van, mert a segítségek nem helyesek, vagy mert a ló ellenszegül, hanem mert fizikailag nem áll rá készen.


A ferdeség korrigálása egy hosszadalmas folyamat, a napi munkában figyelmet kell rá fordítani (már ha érdekel a ló jóléte azon kívül, hogy balra is vágtázzon, mert így a bal oldalát hamarabb elhasználja, lábproblémák is felléphetnek). Az erősebb oldalon az izmokat nyújtani kell, a gyengébb bal oldalon pedig erősíteni, a bal vállon hordott többletsúlyt a jobb vállra áthelyezni.


Engem nagyon érdekel ez a téma, mivel minden lovat érint és a napi munkát nagyban akadályozza, és szívesen segítek is. Van egy holland tréner, aki kifejezetten ezzel foglalkozik és hobbilovasok számára is érthető módon, videókban szemléltetve veszi górcső alá a ferdeséget. Ha érdekel és tudsz angolul, tudok linkelni pár videót. Magyarul Philippe Karl foglalkozik részletesebben (annál részletesebben, mint a legtöbb szerző "állítsd egyenesre" utasítása), ha nincs meg a könyve, szívesen átküldök pár oldalt, de ő a gyakorlatokba nem megy bele olyan részletességgel.

2013. aug. 1. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Bent a pályán kell idomítani hozzá. pálcával nem sokat érsz el,nem "beleütni" kell a vágtába. Bent a lovardába körön beugratod,felveszed.átmész másik kézre ,megint beemeled,aztán felveszed. Csinálhatsz egyszerű ugrásváltást is féllovardában .X nél felveszed ügetésbe,átugratod másik lábra. Futószárazhatod is néha,ha jól adod a segítségeket és nincs semmi gond a lábával,be kell ugrani jól mind a 2 kézre.
2013. aug. 1. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A kérdésre a válasz engem is érdekelne. A fő kérdés nem az volt, hogyan vágtázzon helyes lábra a ló? Nálam is az van, hogy pályán balra nem vágtázik jó lábra, és szinte sosem sikerül a jó lábra beugrasztani. Beugrani elsőre be is ugrik, illetve vágtázik gond nélkül balra, csak nem a helyes lábon. Próbáltam nagykörből beugratni balra, de úgy sem a helyes lábra ugrik be. Milyen technikával lehetne esetleg ezt elérni, hogy jó lábra ugorjon be balra? Bocsánat az offért, ha a kérdező nem konkrétan erre volt kíváncsi, és tanáccsal sem szolgálhattam.
2013. aug. 2. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Valletta ***** válasza:
Utolsó, neked is az szól, amit írtam.
2013. aug. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Még valami eszembe jutott azon túl amit leírtam és amiről Valletta részletesen és korrekten írt: volt már szerencsém lóhoz, amelyiket a gazdája elmondása alapján nem lehetett beugratni egyik lábon vágtába (neki a jobbra vágta nem ment). Felültem, kicsit igazítgattam, aztán nem ügetésből, hanem lépésből ugrattam vágtába. Simán és gond nélkül beugrott. Utána megpróbálta a gazdája és lépésből neki is sikerült. Azóta már többször is láttam lovat, amelyiknek a fő gondja az volt, hogy általában csak belezavarták ügetésből vágtába és esze ágában se volt csinálni. Mindnél bevált, hogy lépésből, kellő előkészítés után helyes segítségekkel ugrattam be - mind be is ugrott jó lábra. Azt vettem észre, hogy ezek a lovak valaha tudták a helyes segítségeket, jól is reagáltak, amint azt kapták, csak már annyira belefásultak abba, hogy őket csak bele akarják zavarni vágtába, hogy egyszerűen nem csinálták.

Szóval ha úgy érzed, képes vagy helyes segítségeket alkalmazni, lepd meg azzal a lovadat, hogy lépésből ugratod, hátha nálatok is csak ennyi a gond. De igazából azt gondolom, több lesz ez annál és az van, amit Valletta is leírt.

2013. aug. 2. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A lovardában nálunk is nehezen ugrik be az egyik ló jobb kézen vágtába. Próbáld pályán lovagolni, a hosszú fal mentén

lovagold előre, hogy figyeljen rád, a sarokban már ülj le tanügetésbe és rövidítsd az ügetést, majd a hosszúfalra eső sarokban ugrasd be. A pálca nem megoldás.

2013. aug. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!