Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Idomító munka, mit csinálok...

Idomító munka, mit csinálok rosszul?

Figyelt kérdés

Kezdő lovas vagyok a pályán(3 év lovastudás mögöttem),és szerencsére nem a mostani,megszokott,pocsék dolgok szerint lovaglok.(Gondolok itt arra,hogy a legtöbb helyen 10 percet foglalkoznak a lovassal,a fél órából,utána szabadon engedik,az szenvedjen.)

Én egy jó helyre kerültem,nagyon.Az oktatóm 20 éve a lovas szakmában van,8 évig volt a díjlovas versenyzők sorai közt,ígyhát egyértelmű,hogy én is idomítómunkát tanulgatok. :) Nem is vonz az ugri,se a western.A kapcsolat a legfontosabb a lóval.

Egyenlőre nagyon az elején vagyunk,úgy kb. szárba lovaglás,hajlítás,állítás.

Tudom,ez nem is nevezhető annyira idomítómunkának,de más kat.-ba nem tudtam sorolni.

A kérdésre térve:

Lovasoktatóm mindig mondja,hoyg mozdítsak a szárakon. Játszak a ló szájával.

Ez legtöbb esetbe sikerül is,ám néha odaszól,hogy ne fűrészeljek a ló szájába.

De ez most nem vicc,tényleg ezt mondja.

Elfelejtettem nála rákérdezni,hogy mi ez a fűrészelés dolog.

Valaki úgy nagyjából elmagyarázná?? Majd megkérdezem tőle,de addig is,hogy valami fogalmam legyen.

Köszönöm előre is.

14/L-Haflingi


2013. aug. 1. 20:02
 1/4 anonim ***** válasza:
Fűrészelés alatt azt értsd ,hogy mind a 2 szárral egymás után gyorsan húzod engeded .Nem tudom jobban elmagyarázni,"reszeled" a ló száját. Holott csak azt kéne ,hogy a külsőt megtartod fixen és a belsővel finoman lazítgatsz.Olyat lehet ,hogy külső-belső állítást felváltva,de ha jobbra állítod ,akkor a bal száron támaszkodjék,ha balra ,akkor a jobbon. De azt ,hogy elkezded huzigatni mind a 2 szárral,azaz fűrészeled az nem helyes.
2013. aug. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Valletta ***** válasza:

Felváltva húzogatod hátra a kezeidet (mint ahogy azokon a helyeken csinálják a felvételt, ahova te szerencsére nem jársz lovagolni).


Olyasmire gondolt az oktatód, mint amit az első írt, de lova, feladata válogatja, hogy hogyan lehet játszani a ló szájával. Rá fogsz majd érezni idővel, nagyon kicsi, érző mozdulatokról, állandó kommunikációról van szó. Pl. ahogy írták, belső állításban ha a a belső száron adsz, a ló csak a külsőn támaszkodik. Ez azért van, mert pl. fordulat lovaglásakor a külső szár fordítja a lovat. Ha adsz, akkor érte nyúl, ha elveszel, arra a tarkó hajlításával reagál, mintha egy botot mozgatnál, aminek a végén a ló szája van. Ilyenkor ha kis mozdulatokat végzel a belső kezed ujjaival, vagy akár csak összeszorítod őket, az a ló tarkóját engedésre készteti, mert enged az könnyű nyomásnak és a kezed irányába közelíti a száját. Ha ugyan ezt a külső szárral végzed, az már fél- vagy egész felvétel is lehet. Szóval a lovaglás lényege az ilyen apró, finom jelek, amikkel folyamatosan korrigálod a ló mozgását, tartását.

2013. aug. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A "fűrészelés" egy napi használatban lévő lovas kifejezés, és azt takarja, hogy a lovas nagyon gyorsan és sokszor nem eleget visszaengedve, felváltva húzza a szárakat. Normál esetben kell lennie egy ütemességnek a szárak átrendezésénél, húz-enged. Általában a belső száron kell rendezgetni inkább, a külsőt pedig csak tartani kell, hogy rá tudjon támaszkodni a ló. Ha mindkét száron mozgatsz/játszol, akkor is az kell, hogy meglegyen az ütem, például: jobb húz és enged, majd bal húz és enged (vagy fordítva, nyilván). Ha az előző mondathoz igazodok, a balt csak akkor szabad megmozdítani, ha a jobbon már megtörtént az engedés. A "fűrészelés" közben kimarad ez az engedés, és javarészt csak huzigálás, gyors rángatás lesz belőle.
2013. aug. 1. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat,én is erre gyanakodtam amúgy,hogy pl. túl erőszakosan,gyorsan csinálom. :) Majd próbálok odafigyelni.


2.,

nem tudom,hogy az első mondatodon belüli zárójelet bunkóságnak szántad e,nekem így jött le,mindegy.

Máshol nem így csinálják a felvételeket,semmi köze a szárnak a ló szájához,legtöbben csak kapaszkodnak benne,szóval erről ennyit.

Amúgy meg a felvételekkel nincs semmi gondom,átmeneteken is szépen megy a ló,a kezembe támaszkodik,igaz általában van rajta kikötőszár,de az csak addig funkcionál,amíg összeszedem a lovat,utána szinte mindig lötyög.

2013. aug. 2. 12:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!