Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hívott már valaki a lovához...

Hívott már valaki a lovához belovaglót, vagy olyan személyt, aki rendbe rakta a lovát? Mik a tapasztalatok? Érdemes lenne?

Figyelt kérdés
Lassan 9 hónapja, hogy megvettem a lovamat. Akiről kiderült, hogy kezelhetetlen, évek óta nem lovagolták, mindenféle rossz szokása volt, hisztis, akaratos, kiszámíthatatlan kanca (9 éves). Én meg konkrétan kezdő, egy ilyen típusú lóhoz. Bértartásban tartom. Az első két hónapban 3-szor ráült kb. 10 percre egy "profi" szaktudással rendelkező személy, de csak akkor amikor én már nem bírtam vele. Illetve 3-szor kivitték terepre, szintén az első hónapokban, amik katasztrofálisra sikeredtek, a ló többször hanyatt vágta magát terepen, maga alá temetve a lovast, ellenszegült, ment mint az örült. De ezen a néhány alkalmon kívül 9 hónapja én lovagolom minden nap. Annyit sikerült nála elérni, hogy bent a pályán már lehet vele dolgozni, néhány apróbb ellenszegülése van, ami annyiból áll csak, hogy megáll, és hisztizik, hogy nem akar továbbmenni, de csizmával ezt már meg tudom oldani könnyen, ha tovább makacskodik, akkor pálca és megy tovább. Erre a kezdetekben ágaskodással és kaparással reagált. De most már nem csinálja ezt. Persze pályán nem nagy dolgokra kell gondolni, csak annyi, hogy most már normálisan lép, üget, vágtázik. Viszont terepen konkrétan néha szabályosan életveszélyes. Vannak kattanásai, amikor elborul az agya. Elöl nem lehet vele menni, szóval mindig van előttünk egy vagy több ló. Viszont vágtánál ha emelkedő van, vagy kanyart kell bevenni, akkor mint akinél lehúzták a redőnyt, full vágtára kapcsol, irányíthatatlanná válik, hátracsapott fejjel leelőz mindenkit, közben fejmagasságig kirúgdos. Ez minden emelkedőnél és kanyarnál így van. Eddig magától megállt az első lónál, de ez csak a szerencsén és rajta múlt. Viszont legutóbb így majdnem kétszeres balesetünk lett, mert egy hajszálon múlt, hogy ne vágtázzon így bele egy szőlőtőkébe, illetve mikor már mindenki pánikolva kiabált a legelső lovasnak, aki elég messze volt tőlünk, hogy álljon meg, mert baj van, akkor az én lovam konkrétan oldalról belevágtázott a másik lóba, aki elég szembetűnően ott állt keresztbe az úton elállva az útját, hogy majd így megáll, de nem állt meg, hanem tiszta sebességgel belevágtázott a másikba, pedig látta jól. Aztán ettől még jobban begőzölt, ágaskodott, kirúgott. Szerencsére nem esett nagy baj egyik lónak sem, de ez is csak szerencse volt. Ilyenkor nem tudom irányítani, nem reagál semmire csinálhatok akármit. És ez csak néhány eset a sok közül, lenne még mit sorolnom. Szóval arra gondoltam hívok valakit aki rendbe rakná, ha lehet egyáltalán. Pályán már nincs vele gond, így az kellene, hogy a terepen is kezelhető legyen, persze tudom, hogy annak a pályamunka az alapja, de ott már normális. Lovasok.hu-n több ilyen hirdetőt láttam, akik vállalnak problémás lovakat, szerintetek érdemes lenne? Többen mondták már, hogy ennek a lónak ilyen a természete, sosem fog megváltozni, de nem akarok balesetet szenvedni vele, nem tudom mennyire lenne hatásos, ha kezelésbe venné valaki terepen, aki nálam jobban tud lovagolni.
2013. nov. 17. 22:35
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
Még annyit tennék csak hozzá, hogy heti 6 napot lovagolom pályán, és heti egyszer-kétszer megyek vele terepre.
2013. nov. 17. 22:39
 2/23 A kérdező kommentje:
Illetve terepek előtt mindig lelovagolom bent, de teljesen feleslegesnek tűnt eddig is, mert semmi hatása nincsen, nem lesz ettől kint normálisabb.
2013. nov. 17. 22:45
 3/23 Valletta ***** válasza:
Szerintem feltétlenül érdemes lenne megpróbálni. Vannak lovak, amik soha nem lesznek alkalmasak kezdőknek, de azért a közveszélyokozást el lehet velük kerülni. Különösebb gyakorlati tanácsokat ilyen esetben nem nagyon lehet adni csak annyit, hogy idomítás, idomítás, idomítás, nem csak 3 jármód szinten, plusz kézen való munka, ami szerintem nagy változást tudna hozni. És nagyon megnézni, hogy kinek a kezébe adod a lovad.
2013. nov. 17. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod! Kézen való munka alatt mit tudnék vele csinálni? Az elején futószáraztam, nem sokszor, mert az sem ment neki zökkenőmentesen, de mikor már pályán "rendes" lett, a futószárazást abbahagytam. Viszont mivel ilyen szinten én a kezdő kategóriába sorolom magam, nem tudom szakszerűen véghezvinni ezeket az idomítási feladatokat. Mindig olvasom ezt a fórumot, és ilyeneket, amiket írni szoktatok, hogy mélyre lovaglás, eltolások stb., ezeket nem tudom hogyan is kell, így a lónak sem tudom megtanítani. És futószáron sem tudom, hogy pontosan milyen feladatokat kérjek tőle azon kívül, hogy lépjen, ügessen és vágtázzon.
2013. nov. 17. 23:12
 5/23 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem az én szintem ez a ló, de hát ha már egyszer megvan, akármilyen is, én nagyon megszerettem (első lovam), és eddig is minden igyekezetemmel azon voltam, hogy felfejlődjek hozzá, sosem adtam fel még akkor sem amikor azt mondták adjak túl rajta, mert életveszélyes, vannak nehéz pillanatok, de én kitartó vagyok, és nagyon reménykedem, hogy egyszer majd sikerülni fog, ezért próbálok küzdeni.
2013. nov. 17. 23:19
 6/23 anonim ***** válasza:
100%
Well... az a helyzet, hogy hívhatsz hozzá szakit, meg is fogja fegyelmezni neked, és átadja működőképes állapotban, de ha utána nem leszel ugyanolyan könyörtelen, következetes és szigorú, mint az illető, akkor gyorsan vissza fog romlani a korábbi szintre. Az ilyen természetű lovakkal nem lehet puszi-pacsi-csillámpónizni, ezeket katonás szigorral kell fogni. Ha akarod és tudod így kezelni a lovadat, akkor nincs szükséged átlovaglóra, ha viszont nem, akkor inkább cseréld el egy jámborabb darabra.
2013. nov. 18. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Igazat adok az utolsó válaszolónak is, én is pont erre gondoltam, hogy ha rendbe is rakná valaki, az max. ideig-óráig fog tartani. Eddig is igyekeztem, de az a tapasztalat amivel én rendelkezem, az idáig kevés volt tudom én jól. Igazából ahonnan vettem, felajánlották mikor elhoztam, hogy bármikor visszaveszik ha valami miatt már nem szeretném őt, és ezidáig egyáltalán nem gondoltam ilyesmire, sőt most sem nagyon szeretnék erre gondolni, de többen mondták már, hogy élnem kéne a lehetőséggel, csak..nehéz ez, valamilyen szinten egy kudarc, viszont sem magamat, sem a lovat nem szeretném balesetnek kitenni, eddig is csak a szerencsén múlt, hogy komoly bajunk nem lett. Ő most lesántult a másik lóval való ütközéstől, meg a másik ló is, úgyhogy ennyivel most "megúsztuk", de félek kimenni vele újból terepre.
2013. nov. 18. 09:18
 8/23 anonim ***** válasza:

Ó, ha ilyen ajánlatod van, akkor egy percig se habozz, hívd fel őket, mondd meg, hogy sajnos a te lovastudásod csakugyan kevés volt ehhez az állathoz úgyhogy alá került a lapát, óhajtják-e visszavenni, avagy hirdesd meg a lovasok.hu-n?

Gondolom, nem fog nagyon csodálkozni a volt gazdája, valószínűleg ő már elsőre felmérte, hogy ez a ló nem a te szinted, csak nem akart megbántani, inkább rád hagyta, hogy ha ennyire akarod, akkor hadd vigyed, addig se az ő szénáját eszi.


Ha netán mégsem vennék vissza, ajánlhatok neked egy ló-átnevelő bácsikát, aki annyira rendbe rakja, hogy rá tudjad sózni valami gyanútlan őrültre, aki elfelejt körbekérdezősködni a lovardában, ahol tartod, hogy mit tudnak róla a többiek.

2013. nov. 18. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Mikor elhoztam mondtak róla néhány dolgot, de csak úgy nagyvonalakban, hogy hisztis, akaratos stb., de nem gondoltam, hogy ennyire gáz lenne a helyzet. Félig-meddig ismerős az illető, akié volt, egyben tenyésztő is, a ló meg egy jó küllemű kanca, aki 8 éven keresztül kb. díszló volt náluk, akit csak hébe-hóba lovagoltak, azért vennék vissza, legalábbis akkor ezt mondták, hogy ha megunnám, vagy valamiért nem szeretném tovább őt, akkor nem akarja, hogy akárkihez odakerüljön, úgyhogy inkább visszaveszi.


Köszi a válaszokat, el kell gondolkodom mitévő legyek.

2013. nov. 18. 10:37
 10/23 Valletta ***** válasza:
Vissza kellene térni az alapokhoz, de ha még a futószárazás sem megy rendesen, akkor nem nagyon tudok tanácsot adni, mert kellene valaki, aki ott van veletek és tanít téged is és a lovat is. Kézen lehetne állítást, hosszhajlításokat és súlypont áthelyezéseket és még millió dolgot csinálni, de ez megint csak egy hatalmas téma, amit nem igazán érné meg leírni. Ha nincs anyagi akadálya, én keresnék egy jó lovast, aki vállalja, te pedig arra az időre el kellene, hogy járjál egy jó díjlovas edzőhöz (EDZŐ-höz, nem a falu széli, gebbencseken oktató 19 éves lányhoz). Egyébként én nagyon becsülöm benned, hogy nem akarsz megválni tőle és ilyen kitartó, bátor, belevaló lovas vagy!
2013. nov. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!