Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért rohad fel a lovam...

Miért rohad fel a lovam patáján a nyír?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy gagyik a patái, de pont emiatt nagyon figyelek rájuk. Heti 6-szor megyek ki a lovardába, mindig kikaparom a patáját munka előtt és után is, heti háromszor lemosom, és heti kétszer bekenem patazsírral. Ha egy pici rohadást látok rajta, rögtön lefújom patarohadás elleni szerrel. Karámba, sárba sose megy ki, csak bent áll a szalmában, meg kint mozog a homokos pályán. Nem csak a pata falát mosom és kenem, hanem a talpat, nyírt is lemosom mindig, és havi egyszer be is kenem zsírral. Az egyik hátsó lába mégis csúnyán felrohadt a minden napi kaparás, és folyamatos mosás, ápolás mellett is, pedig száraz szalmán van általában, fél órát van csak kinn a homokon, és utána kitisztítom neki, ha pedig néha mégis kiengedem karámba, az is 1 óra csak, és rögtön kikaparom utána a sarat. Mit csináljak, hogy ne rohadjon a nyírja? :(
2014. jan. 21. 18:10
 1/9 anonim válasza:
Ez elég különös...a nyírrothadás álltalában akkor következik be ha a ló sokat áll nedves almon és/vagy sáros,vizes karámban. De a te esetedben mindt mondtad egyik sem ad okot rá. Vedd fel a kapcsolatot egy állatorvossal!!
2014. jan. 21. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szerintem is kér ki az állat orvos véleményét. A mi lovunk meg ridegben van és hát minden a karám, csak nem száraz és soha nem volt még ilyen problémánk.


Főleg a trágyalé okoz rothadást neki. Esetleg még a kováccsal is konzultálhatnál, hogy ő mit ajánlana.

2014. jan. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
A héten úgyis jön még állatorvos megvizsgálni pár lovat, megmutatom akkor neki. Kovács csak február elején jön sajnos.
2014. jan. 21. 19:35
 4/9 anonim ***** válasza:

A sár önmagában nem tesz kárt a patában. A trágya ami következtében nyírrotthadása lehet. A vadló is előfordul hogy sárban mászkál hetekig. Írták hogy ridegben tartott lónak sincs. Az én lovamimnak sincs pedig ilyenkor több órát állnak a sárban. Ha beengedem őket nem kaparom ki a patájukat. A legnagyobb megterhelés a patának ha fél nap sárban van fél nap teljesen száraz almon.

Nekem elsőnek az jutott eszembe, hogy mivel a nyírrothadást okozó baktérium anaerob (szaporodásához nem tűri az oxigént) és te patazsírral bekened a talpát, amivel tökéletes körülményeket teremtesz a baktériumnak. Kizárod az oxigént. Szerintem leginkább azon kéne változtatni hogy a talpát patazsír helyett szárító szerrel kend be. Én kátrányt használok.

2014. jan. 21. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Üdvözöllek!

Sajnos ezzel a problémával nem vagy egyedül!

Nekem a jobb eleje borzasztóan morzsolódik, a bal hátulja pedig nyírrothadásos. Orvos szerint trágyalében áll, de amikor kihívtam, meglepődött...nem tudott választ adni...Elkezdtem egyedül kezelni....gyógynövények, zöldségek, gyümölcsök, fokhagyma, méz, házilag készített patazsír...jobb lett, de nem tökéletes...a jobb eleje 3 év alatt már csak a hordozószél mellett morzsolódik, a bal hátuljában megállt a rothadás, de fájt neki...az egyik lovas ismerősöm ajánlotta az SBC pasztát...nagyon erősen szárít, fertőtlenít...patikus által lészített..és láss csodát! Bevált! A növénykúrát azóta is kúraszerűen végzem, SBC-vel pedig párás időben 2-3 naponta, amúgy hetente kezelem. A mélyedés már csak kb.3-4 mm...és 1 cm-es volt...nézz utána, egy próbát megér...SOK SZERENCSÉT!

2014. jan. 21. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem patazsírozni kellene, hanem szárítani, de először is fertőtleníteni (mert baktériumok okozzák, nem a víz meg a sár), betadinnel vagy hyperollal, ezt naponta ismételni és ha a szárító spray nem vált be, akkor használj másikat.


Szerintem azzal van a gond, hogy a ló a boxban áll napi 22 órát. Még ha naponta teljes alomcsere is van, ez nagyon sok idő, mivel normális esetben egész nap kinn kellene, hogy legyen. A sárnak semmi köze nincs a nyírrothadáshoz, egyedül a nedves alomnak van.


Ja, és találtam egy jó cikket hogy kapard, mit tegyél bele: [link]

2014. jan. 22. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Szia! Mi is ezzel a problémával küzdöttünk közel 8 hónapig. Én azt tudom tanácsolni, hogy ne pata-zsírozd álladóan, mert a patazsír a nedvességet bent tartja a patában, valamint elzárja a patát az oxigéntől, aminek a következménye a baktérium tenyészet. Az sem jó, hogy ilyen sokszor mosod neki, azzal is csak nedvesebb lesz a pata. A másik lehet, hogy mindennap ki van almolva a boxa, de annál a lónál ami 24-ből 23-at bent áll mindegy, mert így is meg úgy is fog valamennyit állni a trágyalében. Van egy nagyon jó szer erre, az Anivetben lehet kapni a Mustad patanyírrohadás elleni készítményét. Nekem 1 hét alatt helyrehozta és azóta nem is volt ilyen problémánk. Ne felejtsd el bethadinnal kifertőtleníteni előtte a nyírját. Remélem tudtam segíteni. :)
2014. jan. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!! Szárítóval kezeltem pár napig, és jobb lett, illetve azóta a talpat nem kenem patazsírral. Nemsokára jön a kovács, megkörmölik, remélem az is segít neki, és ha megint előjön a probléma így fogom kezelni, rengeteg jó tanácsot kaptam! :)
2014. jan. 29. 18:54
 9/9 A kérdező kommentje:
A karám meg tudom, hogy jót tenne neki, amíg félrideg tartásban volt sose rohadt neki, de megsérült, és az orvos megtiltotta a karámozást, muszáj a boksz. Megpróbáltam bokszméretű kicsi karámba kitenni napközben, de ahogy elmegyek mellőle őrjöngeni kezd és szabadulni próbál, úgyhogy még pár hónapot bokszban kell átvészelnünk. :(
2014. jan. 29. 18:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!