Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lóval csak másik patás állatot...

Lóval csak másik patás állatot lehet együtt tartani? Mi van olyankor, ha egy ló belefér a költségvetésbe (úgy, hogy az esetleges plusz kiadásokra is van neki félretéve), de kettő már nem?

Figyelt kérdés
Pár éven belül szeretnék majd egy idősebb, nyugodt heréltet, pusztán hobbi célra. Nem szándékozom versenyekre járni majd, csak itthonra szeretném, mert már bő egy évtizede rajongok értük (lovagolni is akkor kezdtem,tizenegynehány-évesen, de nem járok rendszeresen, estek ki évek úgy, hogy csak párszor voltam - most kezdek megint heti 2-3szor járni). Jó pár lovaglással, lótartással foglalkozó könyvem van és mostanság már a netről is sokat okulok, viszont a legtöbb helyen azt olvastam, hogy legalább egy másik lóval együtt kell tartani, vagy legalábbis valami más patás állattal (juh, kecske, szamár, miegymás). Jelenleg három kutyám és két macskám van, de tenyésztőnek készülök, így kutya lesz a jövőben több is a háznál. Gondoltam rá,főleg, hogy juhászkutyáról van szó, akinek a vérében van a jószág szeretete, hogy talán a jövendőbeli lovamnak is jó társai lennének, de ha arról van szó, egy kisebb patást is be tudnék neki szerezni még, pl pár juhot (azokat a kutyám miatt egyébként is szeretnék) esetleg egy-két kecskét. Két ló viszont egyelőre sok lenne, a minőségi kutyatenyésztés is iszonyat pénzeket fog elvinni, tehát nem vagyok róla meggyőződve, hogy két lovat elbírnánk anyagilag. Persze, nem a,,semmire" hoznám ide, lenne neki addigra annyi félretéve, hogy egy esetleges, hirtelen állatorvosi beavatkozásnál pl ne álljunk ott vele egy fillér nélkül. A hozzáértőbbeket szeretném ezért megkérdezni, mit javasoltok, milyen társállatot lehet együtt tartani a lóval, illetve Nektek mivel van együtt. A rendes válaszokat előre is nagyon köszönöm.
2014. nov. 3. 20:31
 1/8 anonim ***** válasza:

az a baj, hogy "fordítva ülsz a lovon" ebben a kérdésben.


érdekes, hogy fel se merült benned, hogy 1 db birkát veszel, mert tudod, hogy az csak nyájban érzi jól magát, egyedül szinte megkattan. nos a ló is ménesben érzi jól magát. ezzel csak arra utalnék, hogy már a 2 ló is kényszermegoldás, az se jó neki, csak jobb, mint a teljes magány.


a juh, kecske nem társaság a lónak. de én azt mondom egy 70 centis minipóni se társa egy nagy lónak, persze jobb, mint a birka, de még az se az igazi. a lónak igenis vannak társas igényei, szeretne egy másik lóval együtt szaladgálni, egymásra vigyázni, míg a másik alszik, egymást vakarászni, de hogy mást ne mondjak, csak úgy együtt állni, enni.


ha nem tudod otthon biztosítani neki a lótársaságot, ami alapvető szükségelte, akkor vidd bértartásba. annak is megvannak az előnyei, most nem állnék le felsorolni, de nagy kezdeti beruházástól óvod meg magad. nem tudom hol tart most a kutyatenyésztő projekted, de ha még nincs területed, akkor helyből elég kisebb. nem kell megcsinálni a biztonságos karámot, beállót, takarmány tárolót, kikötőt, trágya tárolót, pályát, stb. ez indulásnál jó nagy összeg, bértartásban ilyenre nem kell gondolni. nyilván drágább a bértartás, de havi fix összeg és nagy terhet vesz le a válladról az is, hogy nem kell ott állnod a feje fölött folyamatosan, más gondoskodik róla és szakértő szemmel figyeli, hogy minden rendben van-e.


a juhászkutyákkal pedig majd vigyázz, a juhászutya nem épp a legjobb választás ló mellé, mert hiába van a vérében a "jószág szeretete" ahogy te írod, de a vérében van az is, hogy a jószág egy kupacban legyen és sokat cseszegeti a lovakat, mert nem tudnak normálisan egymástól eltávolodva legelészni, folyton összetereli őket, ha ez pedig nincs kontrollálva, akár csipkedésig is fajulhat a dolog, ami rosszul is végződhet akár a ló, akár a kutya részéről...

2014. nov. 3. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Lónak ló a társa, ezen nincs mit ragozni. De fordítsuk meg, ontanád magaból a silány genetkiájuk kutyákat mint tenyésztő, azért mert nincs pénzed normális kutyákra? Nyilván nem. Akkor a lovon minek akarsz sórolni, ugynaolyan állat. Ha nincs pénz rá, akkor nincs, szereteből nem él meg, ez egy ilyen dolog.
2014. nov. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Isten őrizz a lovon spórolni. A kutyán és annak minőségi tenyésztésén épp úgy nem, hiszen ha igazán kiemelkedő minőségű utódokat akarok (egészségben,jellemben, küllemben) akkor nem hogy hasznom nem lesz, de még csak vinni fogja a pénzt - márpedig pont a fajtareprezentáns példányok tenyésztése a cél. A kutyám árából már lovat vehettem volna, csak én első körön kutyázni akarok és hobbi szinten szeretnék melléjük egy lovat. Mivel pedig több helyen is olvastam, hogy más patás jószág is jó lehet mellé társnak, ezért bátorkodtam azt gondolni, hogy lehet, tök jól érezné magát mondjuk egy kecskével, birkával, akármivel. A bértartást is megfontolom, bár nyilván közelebbi kapcsolata lehetne a családnak és a kutyáimnak is a lóval, ha itthon lenne és biztosabbnak is tartanám, valamint időt takaríthatnék meg vele...A neki való építmények költségét igazából nem néztem, mert nyilván nem a lovat venném meg először, hanem csakis úgy hoznám ide, hogy már minden őt várja. Mindenesetre ha nem sikerül mellé legalább egy kis pónit vagy hasonlót szerezni, akkor legfeljebb tényleg megy bértartásba, vagy valakivel megoldjuk felesbe. Csak gondoltam, rákérdezek, mert erősen dereng, hogy az egyik könyvem azt írta, hogy más patás jószág is megfelelő lehet mellé. De ha azt írjátok, hogy nem jó így, azt is elhiszem.
2014. nov. 3. 22:12
 4/8 anonim ***** válasza:
64%

"biztosabbnak is tartanám, valamint időt takaríthatnék meg vele..."


biztosabbnak akkor tarthatnád, ha tényleg nagyon értenél a lovakhoz, jobban, mint az az illető, aki mondjuk 20 éve tart lovakat, akihez bértartásba viheted.


annyira nem kockázatos a dolog, ha értesz hozzá látod a lovadon, hogy hogy van tartva, látod milyen takarmányt kap, látod, hogy mennyire kiegyensúlyozott. otthoni körülmények között sokkal nehezebb a ló számára megfelelő környezetet teremteni, mint egy "lovardában", vagy akár sok lovas magán tanyán.

én senkinek nem ajánlanám, hogy az első lovát otthon tartsa. aki olvas róla, az nem tudja, hogy mennyi apró fortélyt kell tudni, hogy otthon jól és reális áron tarthass lovat.

hogy csak egyetlen példát említsek: mennyire ismered a széna fajtákat? meg tudod állapítani egy 160-as báláról kívülről, hogy milyen belülről? tudod miből látszik meg egy szénán, hogy sok benne a tápanyag? tudod melyik típust szeretik és nem szeretik a lovak? tudod hogy kell tárolni? tudod mennyi a reális ára? tudod kitől kell megvenni? tudnád mozgatni?

mert ha ősszel megveszed az éves szénát úgy, hogy kiderül az összes szénád belül fekete, vagy penészes, akkor máris drágább otthon, mint bértartásban...


ezekre a kérdésekre a lovas könyvek nem igen adnak választ (esetleg 1-2 takarmányozási szakkönyv). ezeket érdemes szerintem úgy megtanulni, hogy bértartásban van a ló, de te aktívan részt veszel a tartásában, figyelsz, kérdezel, informálódsz, beszélsz más lótartókkal is, segítesz, megnézed, megszagolod, stb.



az meg, hogy időt spórolsz egy nagy tévedés, ezt szerintem bárki meg tudja itt erősíteni.


én tartottam magam a lovam, bár nem otthon, de nagyon közel az otthonomhoz egy tanyán. hát sose lovagoltam olyan keveset, mint abban az évben.

az otthon tartott lóra naponta átlag min. 1 órád rámegy, de csak ha ridegben van, 1 ló elé nem illik berakni egész bálát, így villázni kell naponta 2-3x, vizet engedsz 2x, trágyát szedsz 1x, abrakolsz 2x, kiengeded, beengeded, átnézed, hogy minden oké-e és akkor még nem mentél el takarmányért, nem gurítottál, nem vitted el a nagy kupac trágyád, ez csak a napi rutin. hidd el, ez sokkal több, mint a bértartásba az út.

és ezt minden nap kell csinálni, ha esik, ha fúj, ha beteg vagy, míg bértartásba elég kimenni heti 3-4-5x, és ha csak annyi időd van, akkor csak lovagolsz egyet gyorsan, ha több, akkor tutujgathatod is. otthon ha lesz 1-2 plussz órád mindig lesz valami javítandó, elvégzendő feladat a ló körül, ami miatt nem tudsz majd lovagolni. arról nem is beszélve, hogy egyedül tartott lónál otthon társaságod és segítséged se lesz. hamar meg lehet ám unni az egyedül lovaglást! egy szakértő segítség meg mindig jól jön, aki megmondja, hogy szerinte ez most be van-e dagadva, ehhez kell-e orvost hívni, ez most mi ez a bigyó itt a szügyén, stb.


szóval én azt javaslom, hogy mielőtt haza vinnéd életed első lovát, először bemelegítésként próbáld ki bértartásban, ismerkedj a dologgal, figyelj, fülelj és majd meglátod, hogy menni fog-e otthon, vagy jó az a kényelem, hogy 5 fok szitáló eső és süvítő szél esetén lázasan csak a kutyákat kell majd lerendezned, nem kell még trágyát szedegetned is ;)

2014. nov. 3. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
76%

Hát igen, az lenne a minimum, hogy patás legyen mellette. Egy igénytelen póni vagy szamár, öszvér is tökéletes.

Az első lovat viszont én is inkább bértartásban javasolnám tartani. Nem csak azért, mert pénzügyileg, egészségügyileg rizikós, hanem mert rengeteg időt elvesz és emellett nagyon fontos lenne, hogy szinte állandóan legyen valaki a ló mellett, mert nagyon fontos, hogy ha bármi történik (és történik, előbb-utóbb), akkor megtörténjen a kellő intézkedés, időben. Egy pár hónap bértartás nem a világ vége és legalább megtapasztalod, milyen lótulajonosnak lenni, milyen problémák merülhetnek fel, a rendszeres lovaglás mellett vajon lenne-e időd, kedved a lovász munkáját is ellátni. Az én lovam volt önellátós rendszerben, tulajdonképpen boxot béreltem és a takarmányt vettem tőlük, minden mást én csináltam. Nem csak, hogy nagyon kimerítő munka mellett, de sokszor már lovagolni sem volt hol időm, hol kedvem és mondanom sem kell, hogy a kutyámra mennyi idő jutott... Ha tenyészteni akarsz, akkor az meg főleg főállás, a mozgatás, képzés, felkészítés, kiállítás, munkavizsga, stb, stb... Szóval szerintem először legyen a ló bértartásban, aztán majd meglátod.

2014. nov. 4. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
NE nagyon készülj kutyatenyésztőnek, mert szerencsére 1-3 éven belül bevezetik a kötelező ivartalanítást és a nagyon kontrollált, engedélyhez kötött ebtenyésztést, különben böri. Sokat dolgozunk az ügyön, remélhetőleg, mihamarabb elfogadásra kerül az Állatvédelmi Törvény keretein belül (Uniószerte)
2015. máj. 3. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A kötelező ivartalanítás bevezetése nagyon jó ötlet, amelyet már régen meg kellett volna valósítani - a keverék és fajtajellegű keverék kutyák esetén. De itt törzskönyvezett, fajtatiszta, egészségügyi szűrésekkel ellátott, kiállításon és munkában egyaránt jól szereplő, kiemelkedő küllemű és jellemű kutyákról van szó. Az efféle tenyésztést értelemszerűen nem fogják szabályozni, a fajtatiszta, sokszoros győztes kutyákat ivartalanításra kötelezni. Semmilyen kutyafajtánk nem létezne már normális, igényes tenyésztők nélkül. A szaporítók visszafogására az ötlet tökéletes, de úgy látom, nem jött át a mondandóból, hogy esetemben marhára nem erről van szó. Szerencsére vannak olyan tenyésztők is, akik időt, pénzt, energiát és tudást nem sajnálva, igyekszenek a szerelemfajtájukat a lehető legjobb minőségben fenntartani, csakis egészséges, eredményes, fajtareprezentáns egyedekkel, mennyiség helyett csakis a minőségre törekedve.
2015. jún. 2. 23:53
 8/8 anonim ***** válasza:
38%
Le leszek pontozva, de szerintem meg simán elvan egyedül is a paci. (vagy jelen esetben a kutyákkal) Több ismerősöm is így tartja a lovát, köztük az unokatestvérem is, aki lótenyésztőnek készül. Semmi baja a lovának, bekattanni meg pláne nem kattant be, pedig kutyák vannak körülötte, meg pár macska.
2015. dec. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!