Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért csinálja ezt?

Miért csinálja ezt?

Figyelt kérdés
Lovardàban lovaglok, àltalàban mindig rajta. Mikor àpolom, és felnyergelem semmi baj nincs, vezetni is tudom, de mikor ràülök egyszerüen elsem akar indulni, ügetésből is hirtelen megàll. Pedig hatàrozott vagyok vele, néha még a pàlcàra sem reagàl. Az oktató azt monta hogy màs lovasokkal is ezt csinàlja. És utàna mikor leszàllok róla mintha megvàltozna. Ahogy indulok vele vissza az istàllóba egyszerüen elhúz, vagy megtapos. Akàrmit csinàlok akkor is. Lenyergekéskor viszont megint engedelmes. Nemis értem miért csinàlja ezt. Tanàcsok? Valakinek volt màr ilyen makacs lova mint az enyém?
2015. jan. 31. 22:07
 1/5 anonim ***** válasza:

De ez most végül a te lovad, vagy a lovardáé? Az, hogy nem akar dolgozni, viszont visszafelé már húz egyértelműen azt jelzi, hogy a töke kivan a munkával.


Így látatlanban nehéz lenne megmondani, hogy mi a baja, de valószínűleg elege van, unja, vagy fáradt. Ha mondjuk te vagy aznap a harmadik, aki ugyanazokat a patanyom figurákat csinálja vele unásig a karmában, akkor ez nem is csoda. Azt tudod, hogy mennyit lovagolnak rajta, illetve mennyit jár terepre?


Amúgy a lovardás lovak nagyon trükkösek tudnak lenni, ha rájönnek, hogy valakivel meg lehet csinálni ezt-azt, azt meg is csinálják. Valószínűleg egy gyakorlott lovas ellovagolná, de küzdős lenne neki is. Nem szabad hagyni, hogy megálljon, hajtani kell.

2015. jan. 31. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Azt gondolom, hogy ez az egész egy nagy lustaság és pénzhajhászás a lovarda részéről! Egyértelmű, hogy a ló befásult, unja a banánt, elege van, rá is ismert már a kezdő lovasokra és pontosan tudja, mit engedhet meg magának büntetlenül.

Ha tisztességes lovardába járnál, az oktató már réges-régen felült volna a lóra és helyrelovagolja kicsit, mielőtt bárki tanuló alá adja. Munkát nem akarnak tenni bele, de a pénzt szeretnék kivenni.

Mivel jómagam is edző vagyok és van néhány "lovagoltatós" lovam, pontosan tudom, hogy ahhoz, hogy a ló munkakedvét megőrizzük, rendszeresen korrigáljuk, hogy olyan lovat adjunk a tanuló alá, amelyikkel valóban tanul is, ahhoz bizony nem mehet a ló heti hét napot, de még hatot sem tanulóval. Napi egy, hébe-hóba napi két lovast el tud vinni a ló,max. öt napon át, ebből egyszer az oktató üljön rajta, egy nap meg terep, illetve egy nap pihenő. Ilyen körülmények között viszont a ló a saját ellátása költségeit sem feltétlenül keresi meg. Sajnos ez a helyzet. A lovak kizsigerelése nélkül nem lehet nyereségesen lovagoltatni. Pontosan ezért van az, hogy több lovarda bizony nyomja egész nyáron a lovakkal a lovaglóórákat, orrba-szájba a túrákat, és a végsőkig kizsigerelt, fáradt, nyeregtöréses, lesoványodott lovakat ősszel eladja kupecnek, egyet-kettőt tart meg a téli igények kielégítésére, akkor úgyis jóval kevesebb a forgalom, aztán tavasszal vesz újakat.

Sajnos nagyon durván tudnak menni a dolgok. Vagy úgy csinálják, mint nálatok, kedves kérdező, hogy korrigálás nélkül megy a ló amennyit bír. Ez viszont az oktatás színvonalát nagyon jól jellemzi.

CSak akkor lenne ebben változás, ha valóban betartatnák azokat a szabályokat, amelyeket a lovardákra alkottak, csak senki se veszi figyelembe.Persze az is igaz, hogy akkor az edzőképzést is meg kellene szigorítani.

Ma Magyarországon boldog-boldogtalan megkapja az oktatói, túravezetői stb.képesítéseket, lovagolni nem kell tudni, csak fizetni.

Igenis be kéne záratni azokat a lovardákat, ahol nincs tisztességesen képzett oktató, nincsenek vizsgázott lovak (ahol ezt betartják, ott bizony a Lóskáék lejönnek, ráülnek a lovakra és nagyon is megnézik, melyik lovarda kaphat minősítést). Így kevesebb lenne a lovarda, de valószínűleg színvonalasabb és ezért az árat is jobban megkérhetnék. Tudom, nem népszerű dolog, ha valaki sokat kér az oktatásért és egyrészről meg is értem, hiszen az embereknek nincs korlátlanul pénze erre, ugyanakkor ha ló jóléti szempontokat figyelembe vesszük (és figyelembe kéne!!!) akkor bizony sokkal többet kellene tudjon elkérni a tulaj a lovagoltatásért, hogy azt a szerencsétlen pacit tényleg ne kelljen a fásulásig nyúzni, hogy minőségi takarmányon éljen, hogy tisztességes felszerelésben dolgozzon stb. De ha kiszámoljuk, hogy mondjuk 3000Ft-os óradíj mellett heti öt napot dolgozva keres a ló 15 ezer Ft-ot, az havi kb. 60 ezer, legyen a tartása alaphangon 15 ezer, ennyiből nagyjából (saját termelésű takarmányon, vagy nagyon olcsón beszerzett takarmányon) elvan a ló, marad 45 ezer Ft. Van mondjuk öt lovagoltatós lovad, akkor 300ezer pénzt behoztál belőle. Ebből megeteted a lovaidat, marad 225 ezred. Tegyük fel, hogy magad oktatsz, de akkor már legalább egy ganajolós lovászod kéne legyen, hiszen a lovasok nem egyszerre jönnek, egy lovasra rászánsz két órát is, hiszen nem csak az edzést kell számolni, hanem azt is, hogy megtanítod lovat ápolni, nyergelni, ha már tud, ellenőrzöd, stb. Vagyis rámegy a napod. A lovászt be se jelented, csak zsebből fizetsz neki mondjuk 60 ezret (vagyis éhbérért melózik neked), akkor marad 165 ezred. Levonod még az istálló költségeit (víz, villany),a lovak kéthavonta esedékes körmölésének díját (patkolás eszedbe se jut, ahhoz drága), az éves oltások, féreghajtások stb. költségének időarányos részét, jó ha marad 100 ezer Ft-od. Ha még ebből a felszerelést is cseréled, amikor szükséges, vagy javíttatod, néha kap extrát is a ló mondjuk valamiféle vitaminkészítmény formájában, már csak 80-90ezer. Tartsd el belőle a családodat. Nem fog menni.

VAgyis, ha mégis ebből kell eltartani a családot, akkor bizony az a ló rengeteget fog menni, nem lesz korrekciós lovaglásban része, nem fog eleget pihenni stb. És az eredmény az, amit írsz, kedves kérdező.

Szóval a hiba nem a lóban van, nem is benned van, hanem ebben az egész rendszerben.

2015. febr. 1. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Röviden, mert nem akar menni. Erre egy kulturált helyen nem az a válasz, hogy mások alatt is ilyen...

Elgondolhatnál, hogy érdemes-e ezért pénzt kiadni (én mondjuk azon is elgondolkoznék, hogy ha én nem fizetek azért, hogy kínlódjak a lóval ahelyett, hogy lovagolni tanulnék, legalább a ló pihenne abban az egy órában).

2015. febr. 1. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Valószínű unja az egészet. Mégis mennyire van kihasználva? Mennyi lovas alatt megy egy nap? Van pihenő napja? Van ideje/lehetősége legelőn lenni a fajtársaival? Milyen lovasok lovagolják, kezdő, haladó? Terepre szokták vinni?


Ha tehetném az ilyen lovaknak javasolnám azt, hogy heti 2-3 lovaglás tapasztalt lovassal, aki új és más jellegű munkát ad neki, illetve terepovaglásokkal lehetne kicsit javítani a kedélyén, és persze a fennmaradó időben szigorúan legelőn tartanám. Ez így menne egy hónapig, szerintem jobb kedve lenne az élethez, és persze a továbbiakban a változatos munkára kéne vele törekedni.


Persze egy lovardában sajna ilyen dologok nem kivitelezhetőek, főleg a hol a pénz a lényeg és nem a ló jóléte, mert abban az 1 hónapban nem keresne annyit.

2015. febr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

OFF


Az a legnagyobb baj, hogy senki nem ellenőrzi a lovardákat (hiába van rá külön "szervezet"). Ahol nagyban mennek az üzletek még oda se nagyon néz ki senki, NAVos ismerősöm mondta egyszer, hogy kishalakra nem vadásznak. :) Még a bejelentettekre is tojnak. Ha meg netán kitolják a képüket hetekkel előtte jön a füles és kipofozzák addigra a helyet. Vagy megy a zsebbe való...

Ismertem olyan helyet (persze totál illegálisan), ahol napi 10 órát mentek a lovak, jóformán leszállt az egyik tanuló, már ült is rá a másik. Ez mondjuk áprilistól októberig...Ellehet képzelni, azok hogy be vannak fásulva. Egy darabig kisegítettem náluk...Volt, hogy napi 7-8 órában csak a kisgyerekeket sétáltattam (én is belebolondultam, nem még szegény ló).

2015. febr. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!