Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért nem vágtázhatok?

Miért nem vágtázhatok?

Figyelt kérdés
Szeptember óta járok a mostani lovardámba, azelőtt (májustól) egy másik lovardába, 8 éve lovagolok megszakításokkal. Nagyon régóta tudok egyedül ügetni, lépni, lovardai alakzatokat csinálni. Az a probléma, hogy nem vágtázhatok... nem értem hogy miért.... sose voltam futószáron itt, csak a felmérés első 10-15 percében. Nem értem, hogy miért nem vágtázhatok. Szerintetek? Béna vagyok? A többi lovas is heti 1 alkalommal jár lovagolni azóta mint én, már 2 hónapja vágtáznak, versenyeznek az oktató fiatal versenylován. Emiatt igen sokszor le is néznek... miért?

2015. márc. 17. 20:20
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Kedves előző, nagyon nincs igazad! És nem tizenévesként írom a választ, hanem szakemberként. Az az "oktató"aki nem futószáron kezdi az oktatást és nem tanít vágtázni már azelőtt, hogy elengedné egyedül ügetésben a karámban a tanítványt, az tökéletesen szakmaiatlan, hozzá nem értő és csak a pénzre hajt.

Te magad is leírod a dolgot, amikor arról írsz, hogy ha nem tudja felvenni a lovat a delikvens, akkor milyen tömegbalesetet csinálhat! Nos, pont ezért tanítunk meg MINDEN jármódot futószáron, pont ezért tanítjuk meg az ALAPVETŐ SEGÍTSÉGEKET futószáron, hogy ezeket elkerüljük. Nem várható el senkitől, akárhány év lovaglás után is van, hogy fel tudjon venni egy lovat azelőtt, hogy megtanították volna neki! Igenis az oktató felelőssége és baromira szeretném, ha végre valaki elkezdené betartatni az egyébként létező törvényeket és bezáratná az összes olyan lovardát, ahol nem hozzáértő oktató működik! Mondjuk ehhez az is kellene, hogy az edzőképzésünket megreformálják végre, mert sajnos a legtöbb helyen még lovagolni tudni se kell egy oktatói vagy egy túravezetői papírhoz, elég, ha van pénz kifizetni....Láttam túravezetői vizsgát, ahol a vizsgázó (aki amúgy meg is kapta a képesítését a vizsga végén!!!) azon igyekezett, hogy le ne essen könnyű ügetés közben a járóiskolán. Ha belegondolok, hogy mekkora balesetet csinálhat az ilyen, ha kivisz egy csoportot terepre.....Kész katasztrófa.:-/

Kedves kérdező, hibás vagy te is, de abban vagy hibás, hogy hagyod magad hülyének nézni és nyolc év után se jössz rá, hogy pénzeszsáknak néznek, de cserébe a pénzedért semmit sem kapsz.

2015. márc. 19. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 10-es! Érdekes volt végigolvasni az írásod, illetve ilyen szemszögből is megnézni a dolgot, de szerintem kicsit sarkítasz.

"...oktatód felelőssége az, hogy a többiek ne szálljanak el a te kontroll nélküli vágtád miatt!"


Ez így van, de... :


"...sose voltam futószáron itt, csak a felmérés első 10-15 percében." (kérdező)


Tehát a képességfelmérés során az oktató látta, láthatta a képességei, mégis kiengedte pályára. Ha a kacsa nem tud úszni nem a víz a hülye.

Valamint a kérdező nem állította soha, hogy tud lovagolni, pontosan leírta, hogy milyen szinten áll a fejlődésben. "Nagyon régóta tudok egyedül ügetni, lépni, lovardai alakzatokat csinálni."

Pont ez a problémája, hogy:

1. nem fejlődik sehova

2. ugyan nem fejlődik sehova, senki nem ad neki választ, hogy miért nem

3. kérésére, hogy esetleg a tanulási létrán fentebb lépjen kiröhögik.


Nos elképzelhető, hogy nem egy lovastálentum, de gondolom 8 év alatt erre már magától is rájött volna. De még ha így is van, akkor sem jogosít fel senkit, hogy emiatt kiröhögje. Teljesen mindegy milyen szituációban tette fel a kérdését. Az pedig, hogy szándékosan tudatlanságban tartják egy szinten, az külön felháborító, valamint, ha legalább futószáron nem elég fejlett az oktató szerint a vágtára, hogyan engedheti el szabadon pályára. Egy ló nem egy gépjármű, ami úgy megy, ahogy nyomkodják a pedálokat. Ha megijed, megugrik azt le kell kezelni. És ez megint csak az oktató felelőssége.

De képzeld el a szituációt. Adott egy tanulód, (irreleváns hány éve lovagol) tud lépni, ügetni, vágtázni nem. Te kiengeded pályára, a ló megugrik, belegyalulja a földbe, mert nem tudja felvenni. Szerinted ki lesz a hibás? A ló? A tanuló? Vagy a szakember, akinek ez mind mind a felelőssége?

Elhiszem, hogy évekig oktattál, erre mi a válasz?

2015. márc. 19. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%
A 10 es válaszoló biztosan valami suttyó pénzlehúzó kamuedző lehet,tipikus az a védekező szöveg jön le a dumájából,mintha magára ismert volna , h Ő is olyan mint a kérdésben szereplő "oktató". Mindenesetre inkább Te maradtál volna csöndbe jobb lett volna.
2015. márc. 19. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Mert palira vettek. Csak a pénzed kell nekik, tudást adni érte meg nem akarnak. Talán az "oktatónak" sincs. Vagy csak egyszerűen nem akarja kifárasztani a lovát, hiszen mindjárt itt a következő palimadár... A ló szépen elkocog, a pénz gyűlik, azt meg, hogy te elégedetlen vagy a szolgáltatással, magasról leszarja. Ha nem tetszik, kopj le, majd jön a helyedbe másik balek, aki gombolja a ropogós bankókat a semmiért.

Lovas szolgáltatóipar, Magyarország, 2015. :-(

2015. márc. 19. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig minden választ, mert elég hosszúra sikeredtek, úgyhogy ha már írták, akkor bocsi.


Először is... Oké, hogy egyszer vágtáztál és nem estél le. De 4-5 kör alatt csak rendezni kellett volna ezt a nem önszántamból dolgot. Fönnmaradni erős kapaszkodással lehet, de ha 4-5 kör alatt nem sikerült azt a lovat felvenned, akkor valóban én sem gondolnám, hogy a vágtát kéne erőltetni, először legyen inkább biztos minden. Fent maradni vágta közben és lóval vágtázni két külön dolog.


A másik, szeptember óta jártok, és januárban már versenyeznek? Most vagy te túlzol, vagy jobb, ha hátat fordítasz a lovardának, mert a pénzedre mennek. Akit 3-4 hónap után (pláne heti 1 edzéssel) versenyezni küldenek, nem is beszélve a fiatal versenylóról (mert még egy betokosodott iskolalóval talán), az nem azért versenyez, mert akkora tálentum lenne, hanem valahogy meg kellett tartani. Teszem hozzá, télen azért nincsenek agyba főbe versenyek, ha meg a kis ügyességi háziversenyekre gondolsz, akkor bocsi.


Harmadik, elsősorban ezt a problémát az edződdel kell tisztázni, le kell ülni, meg kell beszélni. Biztosan van megfelelő indoka rá, amit mi itt látatlanban abszolút nem tudunk megmondani... Ha az edződ valóban jó, akkor el fogja mondani, meg fogja indokolni, meg fogja veled beszélni, hogy hogyan tovább, mivel javíthatsz. Ha kapsz egy egyszerű csak választ, akkor szintén azt tudom javasolni, hogy hátra arc, keress más helyet, normális edzőkkel, mert ennyi erővel akkor Józsi bácsi kis igáslovával is kijárhatsz lovagolni, és neki még fizetned se kell, tanulni ott sem fogsz kevesebbet.


Aztán, az hogy egyszer elvitt egy ló, nem azt jelenti, hogy rettegni kell akár attól, akár bármelyik másiktól. A lovaglás egy kockázatos sport, aki felül, az így vagy úgy földet is ér. Ha komolyan gondolod (nem kell, hogy versenyterveid legyenek, egy hobbilovas is foglalkozhat komolyabban a lovaglással), akkor fogsz esni akkorákat, mint az ólajtó, a ló csak ló, nem kiszámítható, menekülő állat, attól hisztizik be, amit csak meglát (vagy épphogy nem lát), simán földhöz vágja a te 40-80 kilódat az ő 500-800 kilója... Ez elvitt, rettegsz tőle, elvisz a másik meg a harmadik, a negyedik alád rúg az ötödik földhöz vág, elfogynak a lovak a lovardában. Ha lovagolni akarsz, túl kell tenned magad ezen, nem rettegni a lótól, azzal, hogy a nyeregbe szállsz, vállalod ezt a lehetőséget is.

2015. márc. 19. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a válaszokat. Megpróbálok még többet beleadni az edzéseken a lovaglásba, valamint az oktatómmal is konzultálok. :)
2015. márc. 19. 19:12
 17/19 anonim ***** válasza:
82%

Azzal az oktatóddal aki kiröhög és nem hajlandó foglalkozni veled?

Ugye most csak viccelsz?

Odamész, hogy hé Rozi/Pisti én szeretnék, de vérkomolyan megtanulni vágtázni, mikor tanulhatom meg? Ő meg úgy le fog pattintani valami sablon válasszal, hogy még örülsz is neki. Majd a következő alkalommal, most nem úgy készültem, de majd akkor....stb stb és ez mindig így lesz, és te ugyanolyan lelkesen várod a következő alkalmat és ugyanolyan csalódott leszel a végén, hogy még mindig nem csináltatok semmit.


Szerintem felelős oktató el nem enged addig futószárról, amíg nem ülsz biztonságosan mindhárom jármódban és nem ismered az alapvető segítségadásokat. Ez lenne az ideális. Csak éppen sokan sz*rnak bele magasról, amint elvagy ügetésben egyből mehetsz szabadon és így simán ellötyög az ember évekig, és fel sem tűnik neki, hogy lehúzás az egész, megragadsz egy szinten és ennyi.

Szerintem megérné lovardát és oktatót váltani.

2015. márc. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
34%
A legjobb sablon válaszok azok, amelyek a szakmaiság látszatát öltik magukra. Például "addig nem tanulhatsz meg vágtázni, amíg nem elég mély az ülésed." Ezzel aztán a balek lovas semmit sem tud kezdeni, nem is érti az egészet, mitől lenne mély egy ülés, hiszen a nyereg alá mégsem kerülhet... :) Az "oktató" meg röhög a markába, és marad minden a régiben, a balek fizet, és várja, hogy vágtázhasson, mint zsidó a messiást.
2015. márc. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Nem tudom megoldódott -e a problémád időközben, kérdező, de egy fontos dolgot kihagytak a hozzászólók.


A lovaglás sokkal inkább pszichikai sporttevékenység, mint fizikai. Úgy is mondhatnám, hogy fejben dől el.

A lovaglás fizikai része relatíve könnyen elsajátítható, néhány óra után, a nehezebb része az, hogy elhidd, hogy képes vagy rá.

Egy olyan 500 - 600 kilós állatot kell IRÁNYÍTANOD, akinek önálló akarata is van, és olykor próbára is teszi a lovasát.

Ehhez azért lelkileg is késznek kell lenni, nemcsak fizikailag.


Én inkább ebben látom a problémát.


Teljesen mindegy, hány év lovaglás van valaki mögött, ha pszichésen nem képes magában ezt összerakni, nem elég erős jellem, hogy a lovat, a felszállástól a leszállásig, ill. az egész lovaglás alatt folyamatos kontroll alatt tartson, az "lovagolhat" akárhány évig, bármilyen rendszerességgel, nem fog előrejutni soha.


Na most ennek 8 év alatt ki kellett volna derülnie.

A lépés, ügetés az alapja a vágtának. Ha már ezeket is úgy csinálod, hogy van benned bizonytalanság, félelem, nincs meg az a bizonyos tökéletes összhang a lóval, akkor hiába csinálod egyébként jól az ügetést, a vágtánál csak összetörnéd magad, ha nem, az csak a szerencsének tudható be.


Inkább azt derítsd ki, hogy félsz - e, tartasz - e valamitől lelkileg és ha igen, akkor mitől pontosan. Ha ez megvan, csak akkor tudsz tovább lépni.

2017. jan. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!