Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miket szükséges még tanítani?

Miket szükséges még tanítani?

Figyelt kérdés
Van egy 10 év körüli lovacska,aki most került hozzám.Lovagoltak rajta eddig sőt versenyeztek is vele,de szegény nagyon gagyin van "belovagolva".Az a tipikus megrúgom elindul,jobbra húzom jobbra megy..Alig tud valamit!Arra gondoltam először földről dolgozok vele..Szépen haladunk,megtanítottam mind a négy irányba mozogni.Már tud tolatni és oldalazni is.Ezt lassan elkezdem majd vele nyeregből is.Arra lennék kíváncsi,hogy mit szükséges még neki megtanítani?Főleg ilyen alap feladatokra gondolok,amit földről tanulhatnánk.Egyenlőre a lovaglást még nem erőltetném(meg van rá az okom)!A normális válaszokat előre is köszönöm!Hülyeségektől kíméljetek..Köszi :-)

#tanítás #alap #ló idomítás #rossz belovaglás #munka földről
2015. szept. 3. 14:22
 1/10 anonim ***** válasza:
55%
Futószáron érdemes lenne gyakorolni vele a helyes fej- és nyak-, testtartást (chambon, jól feltett kikötőszár), illetve finomítani a végtelenségig az indulásokat, felvételeket... Ha ráülsz, ezek sokat segítenek majd neked is, hiszen egyszerűbb dolgod van, ha van valami fogalma róla, és neki is, mert ismerősek lesznek a dolgok, nem teljesen újat mondasz, nameg, az izmai is fel lesznek készülve az összeszedettségre nyereg alatt. Ha van segítséged, próbálkozhatsz a vállat be, oldaljárások gyakorlásával kettős futószáron.
2015. szept. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Én mindenképp sokat gyakorolnám a helyedben a beugratásokat és visszaállításokat. Esetleg még a fordulásokat is tudod földről tanítgatni neki. Én még ezeken kívül néha répatornázni szoktam a lovammal.
2015. szept. 3. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
említett oldaljárásokon kívül még járóiskoláztathatod.De nem ártana ha rá is ülnél néha mert minden a földről nem pótolható.
2015. szept. 3. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :-) Ment a zöld kezecske mindenkinek..
2015. szept. 3. 21:24
 5/10 anonim ***** válasza:

Igazából földről bármit lehet vele tanulni, nem csak alap dolgokat.

Mindenesetre ami nagyon hasznos, az a vállat ki/be, farat ki/be gyakorlatok, először álljban, majd lépésben, ügetésben, később akár vágtában is. Ezek mellett (ezek révén) az egyensúly, és az egyenesség is fejlődik.

Én nem kötnék sehova se a fejét, se a nyakát, se semmijét, tegye oda magát, ahova akarja, és ahol megtalálja az egyensúlyát. Ha helyesen van dolgoztatva, a ló magától felkínálja ezeket. Amennyire le tudod lazítani a nyakát, annyira tudod később feligazítani is. Minden lovat fel lehet amúgy igazítani, a csikót is, a kérdés az, hogy meddig. Nos, kezdetben ez egy nagyon-nagyon rövid idő, és ha az izmok elfáradnak, akkor pont ellenkező, nem kívánt hatást érsz el, bemerevednek ugyanis, vagy végletesen elengednek... Kezdetben a lazításra figyelj, hajlítás-lazítás (egyik kezed tedd a nyakára, a másikkal hajlítsd köré. Ha kinyúlik a másik oldalon az izomzat, akkor a ló feje előre-lefelé fog menni). Mindkét oldalra csinálhatod, kezdetben az izmok feszülése miatt előfordulhat egy kis ellenállás, legyél nyugodt és kitartó vele. Idővel a ló egyre nyugodtabb, elengedettebb és lazább lesz, ebből az állapotból kérhetsz idővel feligazítottságot.

2015. szept. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kihagytam: csípője a csípőd, válla a vállad követi. Ez nem csak nyeregben van így, de már földön is, ezt ki tudod használni, de ha nem figyelsz, akkor lehet buktató is :)

Illetve tanítsd meg nyomásra engedni, eleje, hátulja körüli fordulatok, ezekből adódnak az oldaljárások, stb.

2015. szept. 3. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
81%

Az utolsóhoz annyit fűznék hozzá - illetve ahhoz, aki a segédszárakat javasolta - hogy felesleges a nyakát "igazítani" fel is, meg le is. A nyakát hiába igazítja fel, ha nincs valós összeszedettség, ami még jó eséllyel éveken belül nem lesz, lefelé meg nem kötjük le a ló fejét, hanem idővel megtanul a szárhoz lépni (majd ha szárra kerül), lefelé (is).


Egyébként kézen ne csak oldalazzon, hanem vállat be, farat be, majd féloldalazás, eleje-hátulja körüli fordulat helyesen(!). Én ezeket mindenképpen kézen tanítanám, akkor is, ha már lovagolod, a sajátommal is így tettem.

+ helyes fordulatok, (fél)felvételek, beugratás lépésből, majd álljból, lehet járóiskolázni is, kisxeket ugratni szabadon, a lehetőségek száma végtelen.

2015. szept. 4. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! :-) Esetleg még valaki leírná,hogy az eleje és hátulja körüli fordulásra vállat be,farat be feladatokra hogy lehet megtanítani!?Googlen nem találok gyakran használható dolgokat..Én nem vagyok egy profi lovas nem is állítom,én is elég gyatra módon tanultam,mivel nem volt lehetőségem jobb oktatásban részesülni,de azt hiszem már valamennyit konyítok a lovakhoz és türelmem is csak nekem van foglalkozni szegénnyel.Igaz tényleg nem könnyű eset,de nem fogom agyon verni,ha nem akar bemenni a pályára vagy ilyesmi inkább lassan kígyózva bevezetem. Szívesen meghallgatnák saját tapasztalatokat, tanítási módszereket!Szeretnék foglalkozni ezzel a lóval és elég jól meg is értjük egymást.Ez a ló nagyon kedves számomra még ha elég makacs is.A segítségeteket előre is köszönöm :-)
2015. szept. 4. 17:54
 9/10 anonim ***** válasza:

Igen, én is azért mondtam, hogy annyira tudja majd KÉSŐBB feligazítani. Nyilván nagyon rövid időre bármikor fel lehet igazítani, kérdés az, hogy mikor éri meg, vagy mikor nem. Pl. egy képzése elején lévő ló súlypontját is leginkább a nyakának a mozgatásával lehet előre-hátra vinni, ha megemeled a fejét, a súlypontja hátrafelé mozdul -> egy ponton meg is indul hátra. Ez már magában sejteti, mennyire etikus feligazítottságot követelni tőle, és úgy dolgoztatni...

Lekötni meg aztán pláne baromság. Idővel a ló jelzi, vagy akár magától csinálja a dolgokat, ha helyesen van képezve. Általában látni, ha bejelentkezik egy új feladatara, hogy na, oda ért hozzá.


Kérdező, ha magya nyelven érdekelnek ezek, akkor internetes irodalom tekintetében [link] errefelé olvasgass.

2015. szept. 5. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Én dolgozok kézen a lovammal, a fenti feladatokat tudja.

Ha segítségre van szükséged, nyugodtan írj.

:)

2015. szept. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!