Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Megtartsam vagy inkább adjam el?

Megtartsam vagy inkább adjam el?

Figyelt kérdés
Nyáron megkaptam az első lovam, egy 3 éves nyers kancát. Elkezdtem vele dolgozni, először minden rendben ment vele, nem félt semmitől, nem ijedt meg semmitől. Elkezdőtött a belovaglása, szóra dolgozott futószáron nyereg alatt is. Elérkezett a felülés ideje, mindent jól csinált, egy rossz mozdulata sem volt. Amikor már nyugodtan lovagoltunk a körkarámban, kivittem őt a nagy pályára is, ott is mindent szépen csinált, kértem a vágtát, azzal sem volt semmi gond. 2-3 hétig heti 4-5 alkalommal foglalkoztam vele, semmi gond nem volt. Az utóbbi 1 hónapban kezdődtek a gondok vele. Legelőn rám fordult, rúgni akart, tisztításkor és heveder húzásakor nagyon sunyított, később már rúgott is. Lovaglásnál egyszer úgy gondolta megáll, és nem indul el. Ekkor szoktam neki szárral (western) rácsapni, egy ideig ez működött is, majd amikor a vágtát kértem tőle, beugrott, és elkezdett bakkolni, aztán később már helyből bakkolt, nem akart elindulni sem. Azóta nem lovagolok rajta, földről dolgozok vele. Az utóbbi hétben pedig nagyon extrémen változott a viselkedése. Legelőn és csutakolás közben már nincs vele gond, viszont a földi munka szörnyű vele. Ágaskodik, harapni próbál, ma pedig majdnem nekem is jött. Kaptam már segítséget is, csak az a baj, hogy egyedül nem bírok vele, és a lovardában pedig senki nem figyel rám, ha esetleg történne valami. Nagyon nem szeretném eladni őt. Ha el lenne küldve belovaglásra az segítene rajta? Mert arra gondoltam, hogy elvinnénk egy másik helyre, ahol be tudnák lovagolni, és hétköznap ők foglalkoznának vele, hétvégén pedig én a belovagló felügyelete alatt. Ez működhet, vagy inkább adjam el, és vegyek egy idősebb, belovagolt lovat?
2015. dec. 5. 22:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Azt ugye tudod, hogy nem a lóval van a baj?
2015. dec. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Tudom igen. Tudom, hogy volrak dolgok, amiket rá hagytam, és sajnos a lovarda ahol van, az sem a legjobb hely neki, mert lehetséges, hogy bántják, és teljesen biztos, hogy kiabálva van vele. Pár héten belül kész lesz itthon a helye, és haza hozzuk, remélem akkor majd lenyugszik. Meg akkor minden nap vele leazek majd, mert etetni fogok járni, és közel ia lesz, szóval akármikor mehetek majd hozzá, nert most csak sajnos heti 3-4 alkalommal tudok menni hozzá.

Igen, tudom, hogy lónak ló a társa, lesz is neki. :) Viszont megkérhetnélek, hogy a kérdésre is válaszolj? Szívesen meghallgatom mindenki véleményét, mert elismerem, ha hibáztam.

2015. dec. 5. 23:20
 3/11 anonim ***** válasza:
Ha nem te bántottad, akkor fordulj olyan emberhez, aki tudja kezelni az ilyen eseteket, mert egyáltalán nem biztos, hogy belátható időn belül javulni fog a viselkedése. Addig is beszélj a mostani helyen dolgozókkal (és főként a vezetővel), hogy semmilyen módon ne bántsák a lovat, mert őket teszed felelőssé, ha bármi gond történik.
2015. dec. 5. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Nem sértésként mondom, de ezért szokák hivatásos belovaglókhoz elvinni a nyers lovakat, vagy pedig időséebb, belovagolt lovat vásárolni, nem pedig otthon kísérletezni.

Lehet, hogy nagyjából tudod mit hogyan is kéne csinálni, de annyi nem elég ehhez gyakorlat kell.


Ha szereted ne add el, de hagyd profira a dolgot, hogy korrigálja a hibákat és rendesen betanítsa.

2015. dec. 6. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A fő kérdés az, hogy mi változott meg az életében, mert maguktól nem szoktak ekkorát és ilyen hirtelen változni... Érdemes lenne elvinni egy kiképzőhőz és utána haza, mert jó esély van rá, hogy a környezetváltozás segít.
2015. dec. 6. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm szépen! El visszük őt egy kiképzőhöz, aztán jön haza. :)

Én úgy gondolom, hogy azért változhatott meg így a viselkedése, mert elvittük őt abba a lovardába. Mikor megvettük az imserősöméknél volt 2 hétig, mert el kellett még intéznünk pár dolgot, és utána vittük lovardába. Ridegben volt tartva ott is, mert ahonnan hoztuk, ott is ridegben volt. A tulajt egyszer fel is lökte, mert amikor a legelőről hozta vissza, nyitvahagyta az ajtót, és a ló úgy gondolta kimehet rajta, es ki is ment. Aztán októberben istállóba lett rakva, mert tiszta sár volt a karámja, és onnantól kezdtek vele problémák lenni. Nincsenek ott alkalmazottak, csak a tulaj, és a volt edző. Ők takarítják a boxokat, hordják a lovakat, etetnek, stb. Szoktak velük kiabálni is, és láttam már, hogy verték is a lovakat. Ezért szeretnén minél előbb elhozni.

2015. dec. 6. 08:26
 7/11 anonim ***** válasza:
Itt is van: rideg, rideg (szabadság) aztán istálló, és onnan jöttek a gondok... Már meg is válaszoltad a saját kérdésed!
2015. dec. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Sajnos egyre rosszabb. Egyik nap mentem a karamjahoz, megsimogattam, es a karamon keresztül ram tamadt. Pedig nem csinaltam vele semmi rosszat, csak amit tanultam a külsö segitsegtöl. Nem tudom mi lelte, de elötte valo nap nem is voltam nala, es az az elötti nap pedig majdnem minden rendben volt.
2015. dec. 8. 07:31
 9/11 anonim ***** válasza:
Szerintem minden képen el kéne vinned más hova. Már rég rossz az a hely ahol kiabálnak a lóval na meg még ha meg is ütik. Cél szerű lenne olyan helyre vinned ahol képzett oktató van aki tudna foglalkozni a lóval hogy egy kicsit "helyre tegye" mivel ahogy telik az idő csak rosszabb lesz, egy hozzá értő kéz segíteni fog. De mivel még fiatal a ló az is lehet hogy csak most próbálkozik főnöknek lenni :/ Az egyik lovam is próbálkozott mivel korábbi gazdája rá hagyott mindent , igazából csak lovaglás közben fordult elő hogy nem csinálta azt amit kértem,bakolt, stb. Egy oktató segítségével pár alkalom után minden rendben ment :)
2015. dec. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 piriiiii ***** válasza:
Én kizárt, hogy eladnám. Mondjuk nekem van egy 30 éves lovas múlttal rendelkező apám, de ha nem lenne, sem adnám el. Fiatal még ez a ló és szerintem még van idő helyrehozni a dolgokat. Azonnal keresnék egy olyan helyet, szakembert, aki megbízható, ért hozzá és elismert, tapasztalattal és múlttal rendelkezik és a segítségét kérném. Amíg ilyet nem találok, nem dolgoznék a lóval, csak futószáron mozgatnám, illetve próbálnám visszanyerni a bizalmát úgy, hogy a lehető legtöbbet vagyok vele. Szerintem ne add el. Viszont, ha olyan helyre viszed a lovat, ahol hétköznap nem találkozhatsz vele és idegen emberek veszik körül, számíts rá, hogy nehéz lesz újra összeszoknotok...
2015. dec. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!