Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyire viseli meg a kancákat...

Mennyire viseli meg a kancákat az ellés?

Figyelt kérdés

Kérdésem a következő lenne: Egy kancát mennyire visel meg az ellés, esetleg a többszöri ellés. Júliusban kaptam meg életem első lovát ( 7- éves Magyar félvér kanca) ,és mindenki az javasolta, hogy fedeztessem be mert csodaszép és kedves ló, azt mondták csodálatos csikója lenne. Én semmiképp sem szeretném befedeztetni a kancám két okból is: -Az egyik ,hogy félek, hogy megváltozna mind viselkedésre mind küllemre ,és még csak most kezdem el megismerni most barátkoztunk össze, most kezd bízni bennem

-a másik pedig, hogy tudom magamról, hogy nem rendelkezem egyenlőre olyan lovastudással, hogy egy csikót is neveljek

Ha befedeztetném kancámat semmiképp sem szeretném eladni a csikóját ( a jövőben sem)

Később a lovas szakmában szeretnék elhelyezkedni, és komolyabb szinten szeretném űzni a lovaglás, saját lovakat szeretnék, esetleg lovardát ,akkor már biztosan be szeretném fedeztetni lovamat.ezzel kapcsolatban merültek fel kérdéseim:

-Mennyire változtat meg egy lovat a többszöri ellés (küllemre és belsőre is értendő)

-mikor (hány éves korában )érdemes befedeztetni egy lovat?

-az idős kancák még képesek "fogni" /elleni

-egy lő idősebb (15) éves korától még hány csikót képes elleni

-az ellés mennyre apasztja a kanca egészségét?

Válaszaitokat előre is köszönöm nagyon sokat segítenétek vele :)

Egyenlőre kitartok amellett, hogy egy jó ideig ( legalább 8 évig) Még nem fedeztetném be ,de félek, hogy lekésem "az idejét" és kancám akkorra már nem lesz képes elleni.


2016. szept. 27. 11:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
15 évesen még tud elleni,van amelyiket jobban megviseli van amelyiknél lezajlik sablonosan az egész.Úgy mint az embereknél is,ez változó és sok mindentől függ. Ha ellés előtti (és ellés napján is) még kíméletesen mozgatva van,nem csak bent áll akkor könnyebben megellik,könnyebb,lazább az egész folyamat számára.Legideálisabb 8-10 évesen fedeztetni,nyilván a tenyészetek nem várnak eddig de magánemberként én kivárnám.Aztán ha nem adod el a csikót jól leszív anyagilag de ez már más kérdés ha van ki fizesse helyetted ....
2016. szept. 27. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Továbbá a lovak tenyésztéséhez külön engedély kell.
2016. szept. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%
3-4 éves korában már nagyon is lehet fedeztetni. 15 évesen, ha még nem volt addig csikója, már nem fedeztetném be, mert a kancád életébe is kerülhet. Jóval nagyobb az esélye valamilyen problémának egy még nem ellett 15 éves kancának.
2016. szept. 27. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

5 évesen is belepusztulhat, 15 évesen is. Ismertem lovat, amelyik 13, 15, sőt, 20 évesen hordta első csikóját, mind gond nélkül megellett, és felnevelte. VS ismertem olyat is, aki 7 évesen a második csikóját csak komoly orvosi segítséggel tudta megelleni, és a csikót újra kellett éleszteni.


Komoly jellembeli változást ne várj egyébként, ha ideális vele a kapcsolatod, akkor csak az első hét olyan, amikor szinte hozzászólni se lehet a kancához, mert mint az eszelős rohan a csikója után. Aztán szép lassan lenyugszik, négy hónap múlva már kifejezetten örül, ha a csikó kicsit odébb bóklászik, és nem őt fárasztja épp... :D

A kanca külleme egyébként pláne többszöri ellésre változik, ez egyértelműen látszik is rajta, nézz képeket tenyészkancákról, megérted.

Az elléstől amúgy a kanca egészségének semmi baja nem lesz, ami igazán kemény, az a szoptatási időszak.

2016. szept. 28. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A fiatalabb kancát alig viseli meg. 3-4 evesen befedezteted a lo is megnyulik meg szebb lesz elles utan. Ha 7-8 eves koraig nm ellett en nem fedeznem. Nehezen ellik .. nem puhul ugy a csontja ellesnel es a legfontosabb!!! Idosen nem regeneralodik ugy elles utan a szervezete mint egy fiatal kancanak! Ez az embereknel is ugyanigy van! Fedeztesd most ha akarod. Ha nm akkor meg ne is fedeztesd. Tapasztalatbol mondom amiket mondok. Az en sajat nevelesu lovamat 3 evesen fedeztettem 4 eves korara megellett konnyen es meg se latszott rajta. Nem szakadt bele az ellesbe. Most 10 eves azota volt meg ket csikoja es a lo ugy nez ki mint egy haromeves makk egeszseges semmit se valtoztt gyonyoru.

Kockazat az mindig van de barki (nagy konyvboltanultlovasok) barmit is mondjon minel fiatalabban ellik a kanca annal kevesebb az esely arra h elpusztul vagy beteg csikot ellik.En is ismerek lovat nm is egyet amelyik 20+ evesen ellett de ehez hozza kell tenni hogy nem az elso csikojat ellette akkor!!!!

2016. szept. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!