Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ivartalanítás? Tényleg ennyire...

Ivartalanítás? Tényleg ennyire fekete vagy fehér?

Figyelt kérdés

Szeretnék KULTURÁLT vitát generálni kérdésemmel.

Nagyon sok helyen látom, hogy elvakult állatvédők azonnal támadásba lendülnek, ha azt látják, hogy valakinek kiscicája született, felelőtlennek, ostobának titulálják.

De vajon tényleg ennyire fekete-fehér a helyzet?


Előrebocsátom, fontosnak tartom az ivartalanítást, a statisztikák szerint évről-évre nő azoknak a száma, akik élnek ezzel a lehetőséggel (ezzel párhuzamosan folyamatosan nő a kínált kiscicák száma is).

Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy vannak felelőtlen állattartók, akik hagyják korlátlanul szaporodni a macskáikat - sajnos látok ilyet is, évente kétszer ellenőrizetlen szaporulat, a kismacskáknak meg sem próbál gazdát találni, mivel enni nem nagyon kapnak, kevés éri meg a felnőttkort, vagy elcsászkálnak, keresnek maguknak gazdát... egy ismerősöm befogadott egy ilyen cicát, aki egy év múlva súlyos szenvedések között elpusztult leukózisban.


De szerencsére ez nem mindennapos, a legtöbb macskatartó, akit ismerek, nem ilyen. Jómagam is, ismerőseim is rendszeresen fogadunk be kidobott, elkóborolt macskákat. Nekem mindig volt macskám, néha egy, néha több, mindig utcáról befogadott cicák voltak - érzik ők, hogy hova kell menni, hol nem zavarják el őket! És még sok ilyen macskatartót ismerek, akik tényleg képesek egy életre felelősséget vállalni a rájuk bízott cicákért.


Az ivartalanítással azonban van több "problémám". Sajnos macska-népbetegség az ivartalanított kandúrok húgyúti problémája - aki látott már herélt kandúrt az alom felett szenvedni, az tudja, miről beszélek. Ez az állapot élethosszig tartó kezelést igényel. A nőstények esetében pedig egy komoly hasi műtétről beszélünk, ami lehet, hogy rutinműtétnek számít, de akkor sem kellemes a macska számára és némi kockázattal azért jár. (Nekem is volt több hasi műtétem, tudom, miről beszélek...)

Ezzel együtt is azt mondom, hogy az ivartalanítás fontos, de gondoljatok csak bele, milyen következményekkel járna az, ha egyszer csak minden, magát felelősségteljesnek valló gazdi azonnal rohanna az állatorvoshoz ivartalaníttatni kedvencét!


Első körben az történne, hogy valóban csak a felelőtlen gazdik macskái szaporodnának ellenőrizetlen körülmények között - az olyanoké, akiknek a macskáját még nem látta soha állatorvos, gyakran betegek, tele élősködőkkel, sokszor vadak (az embert nem partnernek tekintik, csak élelemforrásnak) és a kölykök is így szocializálódnak.

Vagyis a házimacskák szépen-lassan elvadulnának.


A következő lépésben pedig, ha tényleg mindenki ivartalanítana, akkor a házimacska, mint fajta megszűnne létezni, és maradna a túltenyésztett Main vagy Brit és társai... Nézzetek körül tőlünk nyugatabbra, ennek már látszanak a jelei! Amerikában a hagyományos házimacska szinte már "városi vadállatként" létezik, mert mindenki tenyésztőtől vásárol, a szerencsétlen házicicát meg már lassan nem veszik macskaszámba... Az ember pedig, a problémát megoldandó, összeszedi és ivartalanítja a kóbor házimacskákat - így a fajta szépen, lassan kihal majd...


Belegondoltatok ebbe is?


Természetesen nem tartunk MÉG itt, de errefelé megyünk! Én tehát józan önmérsékletre inteném a vehemens állatvédőket, akik mindenkit támadnak, aki nem ivartalanít. Felelős állattartásra kellene szoktatni az embereket, arra, hogy a macska nem játékszer, de nem is bálvány!


Nagyanyáink korában a macskákat a ház körüli rágcsálóirtásra "alkalmazták", és ezt a funkciójukat nagyon is jól ellátták. A macskákra szükség volt, szükség van a mai napig. Ha egy háznál túl sok volt a macska, akkor elajándékozták szomszédnak, ismerősnek - a jó egerészőknek nagy keletje volt. Nem dobták ki őket, nem is ivartalanítottak - kellettek a kismacskák, mindig volt szükség újabb és újabb egerészőkre!

Én ebben a közegben szocializálódtam, ahol az állatnak igenis becsülete van, ahol az állatról élete végéig gondoskodtak, ha beteg volt, gondoskodtak a gyógyításáról is, de engedték macskához méltó életet élni.


Azt gondolom, hogy nem minden fekete és fehér, találjuk meg inkább az arany középutat. A házimacskákra szükség van, én szomorú lennék, ha pár évtized múlva már csak kóbor macskaként létezne a fajta. A nagyon felelőtlen embereket (akik nem etetik, nem gyógyíttatják, esetleg bántalmazzák az állataikat) büntessék, vegyék el tőlük az állatokat, ezzel egyetértek. De ne essünk át a ló túlsó oldalára, nem az a macskák érdeke, hogy kihaljanak!


2012. ápr. 27. 09:59
1 2 3 4 5 6
 1/56 A kérdező kommentje:
(ezzel párhuzamosan folyamatosan nő a kínált kiscicák száma is) - bocsánat, természetesen itt azt akartam írni, hogy CSÖKKEN a kiscicák száma.
2012. ápr. 27. 10:04
 2/56 anonim ***** válasza:
47%

Ha egy háznál túl sok volt a macska, akkor elajándékozták szomszédnak, ismerősnek - a jó egerészőknek nagy keletje volt. Nem dobták ki őket, nem is ivartalanítottak - kellettek a kismacskák, mindig volt szükség újabb és újabb egerészőkre!


nah ebben tévedsz... nagymamám vagy "véletlenül" elejtette a kiscicákat mindig, vagy valahogy bele estek az eső felfogo vizes hordoba, ahonnan nem tudtak kimászni

2012. ápr. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/56 anonim ***** válasza:
66%
Bizony, az én nagymamám is falun a patakba fojtotta a kiscicákat.
2012. ápr. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/56 anonim ***** válasza:
13%
Én meg őt öltem volna a patakba...
2012. ápr. 27. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/56 anonim ***** válasza:
100%
Van logika abban, amit írsz, meg nem is. Mivel ez egy rettentő hosszú folyamat, a házimacska meg ennyire szapora, szerintem nem kell attól félni, hogy ki fog halni. Én jobban aggódom inkább azért a sok madárfajért, amit a rengeteg házimacska megritkított, sőt, ki is irtott! A cicák annyira sokan vannak, hogy komoly károkat okoznak a természetben. Vidéken persze "fogyócikk" a macska,adják-veszik őket, de ott a felesleget bizony nem fogják etetni, fel sem nő... Csak annyit hagynak meg, amennyire van jelentkező. Talán kegyetlenség, de legalább nem felnőttként, éhezve, megkínozva ér véget az élete a kerekek alatt, az út mellett, ahol kirakták...
2012. ápr. 27. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/56 anonim ***** válasza:
65%

Falun bizony ez a szokás.

Ha túl sok a kölyökkutya, macska, akkor vízbe fojtják, vagy földhöz csapják.

Utóbbi talán még jobb is, nem szenved, azonnal meghal.


Ez régi szokás, nagyon bántó, hogy ismeretlenül ilyen gonosz dolgokat írsz nagymamámról aki azóta már nem is él és amúgy a világ egyik legjobb embere volt!

2012. ápr. 27. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/56 anonim ***** válasza:
100%

A kandúrok problémájához annyit tennék hozzá, hogy folyadékban gazdag kajával, száraz kaja és só mellőzésével megelőzhető. Csak ugye sok gazdi csak odalöki a whiskas-t oszt nesze macska faljad.


A legjobb megoldás az lenne, ha valami gyógyszerrel sikerülne a tüzelést elnyomni, a szuka meg úgyis lepofozná a kandúrt ha épp nem "aktuális". Bízom benne, hogy lesz rá épkézláb megoldás egyszer. (Amúgy a tüzelés baromi idegesítő is mert a macskából vagy két hétig csak a seggét látod, és gerjed mindenre.)


Az elszaporodott macskák sajnos madarásznak is, nem csak egerésznek. Erdők, természetvédelmi területek közelében szerintem különösen fontos hogy ne legyen kontrollálatlan szaporulat.


Lakásban tartott szukánál nem fontos ivartalanítani, ha nem tud megszökni. De gondolhatod milyen szar lehet neki mikor rájön a b*szdüh, és nincs kandúr... A kandúr meg sajna brunyálással jelöl. Lakásban is.


Szerintem megelőzni még mindig jobb, mint ha a természet "gondoskodik" a dologról. (Pl teherautó formájában)

2012. ápr. 27. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/56 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó hozzászóló! Az a Te mamád ás a Te tapasztalatod. Ahogy én elolvastam, a kérdező elítéli az ilyesmit és nem erről beszélt. A szöveg értelmező olvasására lenne szükség, nem pedig kiragadni mondatokat, amibe bele lehet kötni!


Úgy gondolom amúgy, hogy a kérdezőnek igaza van. És én nem csak a macskákra vonatkoztatva gondolom ezt, hanem pl. a kutyákra vonatkoztatva is. Én pl. keverék kiskutyát szeretnék majd mindenképp. Lehet, hogy egy véletlen alomból vagy menhelyről. Amelyik épp lesz.


A saját állataimat nem akarom szaporítani. Viszont, ha nagyon szereti valaki a kutyája jellemét és külsejét, megértem, hogy szeretne egy almot. Falun sok kutyának csak 1x lesznek kölykei, az utánpótlás érdekében. Mamáméknak is így voltak kutyái, ha csak nem kaptak előbb a faluból másikat.


A cica pedig otthon nálunk kandúrka. Ő nem lett ivartalanítva. Most 6 éves és nagyon jól érzi magát. Néha beengedjük, azt nagyon imádja. Viszont nagyon jó egerésző macska és szükség van rá a háznál. Jobban szeret kint lenni mint bent. Szereti ezt az életstílust. Nem vad, szereti ha simogatjuk, van is rá igénye, de idegentől nem viseli el.


Szerintem se minden fekete-fehér. Csak az emberek, ha tenni akarnak valamit egy ügy érdekében, akkor azt olyan vehemenciával tudják csinálni, hogy végül az is ártani fog. Ez a szemellenzős állatvédelem nekem sem tetszik.. Imádom őket, bármit megtennék értük.

De nekik szerintem az a legjobb, ha állatként kezeljük őket és nem emberként.

2012. ápr. 27. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/56 anonim ***** válasza:
17%
Valahogy nem tartom jó embernek azt aki megölt egy állatot... vagy többet. Persze tipikus ez a szokás ,tipikus sz@r emberi szokás! Sajnálom,de nekem ez a véleményem. Ennyi erővel egy csecsemőt is vízbe lehetne fojtani. az 5. vagy nem tudom hányadik után,jah igen az meg már bűn!
2012. ápr. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/56 anonim ***** válasza:
46%

Egy állatkínzó mióta lehet a világ egyik legjobb embere?


"Egy nemzet nagysága és erkölcsi fejlettsége híven tükröződik abban, ahogyan az állatokkal bánik."

Gandhi

2012. ápr. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!