Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan szoktassam le a macskám...

Hogyan szoktassam le a macskám a harapásról?

Figyelt kérdés
Egy szép, saccra 5 év körüli szürke csíkos kandúr, olyan Whiskas reklámos kinézetű, de házimacska. Kb. fél éve fogadtuk be. Pár házzal feljebb lakóké volt, akik vettek egy nagy kutyát és a macska többet nem mert hazamenni, a volt gazdái is mondták, hogy most már hivatalosan is a miénk. Egy gond van vele, nagyon harapós. Állandóan dorombol, sosem karmol, fúj vagy morog. Odajön dörgölőzni a lábamhoz, simogatom egy darabig és egyszercsak fogja magát és beleharap a kezembe, utána meg várja, hogy tovább simogassam. Ma úgy megharapott, hogy alig bírtam kitépni a kezem a szájából, fejbe kellett vágnom, hogy elengedje. Felemelni sem lehet, akkor azonnal harap. Én ilyet még nem láttam, remélem tudtok valami tippet adni.
2012. okt. 14. 16:08
 1/2 Mecse ***** válasza:

Harapás és harapás között különbség van.


Amikor dorombolás közben harap és utána úgy tesz mintha mi sem történt volna, az lehet ún. szeretetből történő harapás, általában nem erős, rövid (1-2 mp) időtartamú. Ezt nem kell tiltani, ez normális dolog a cica annyira örül a simogatásnak hogy elfeledkezik magáról, kb. mint mikor megszorítod valakinek a kezét akit nagyon szeretsz, vagy nagyon erősen magadhoz öleled. Ha lapítja a fülét amikor ez történik, akkor szimplán elege van abból hogy simogatod, és jelzi hogy hagyd nyugton. Ha ahogy mondod is, várja hogy tovább simizd, akkor szerintem ez a szeretetből történő harapás.


Na most a másik fajta harapás, ami nyilván nem szeretetből van hanem valószínűleg azért mert frusztrált a cica amikor mondjuk felveszed, ezt türelemmel lehet orvosolni. Sok-sok türelemmel. És azzal hogy szoktatod hozzá, nem erőlteted. Erőltetés a macskáknál sehova nem vezet, vagy ha bárhova is, az a problémás viselkedés-megállóhely lesz :).


A macskák taníthatóak, hatalmas tévhit hogy nem. Leírom én milyen módszerben hiszek ezzel kapcsolatban.


A kölyökmacska az anyjától és testvéreitől tanulja meg hogy úgymond "hol van a határ" mi az ami már fájdalmas. A kölykök amikor egymással játszanak, ha az egyik túl erősen harap, a másik "visszaharap" ugyanolyan erősen, hogy megértesse hogy ez túl sok, vegyél vissza (kölyökkutyáknál ugyanígy van egyébként)


Én speciel ezt csináltam a cicámmal amikor hozzám került és akkoriban játékból egyfolytában belém harapott, tudtam hogy felnőtt korára lehet akár 15 kiló is (ragdoll kandúr), és azt valahogy nem szerettem volna hogy egy ekkora állat állkapcsa tépje a bőrömet, akármennyire imádom is :)


Így hát a természetes úthoz folyamodtam, amikor megharapott, akkor a combja vastag részébe belecsíptem éppencsak annyira hogy egy nagyon picit kellemetlen legyen neki (ezt nagy-nagyon gyorsan kell csinálni hogy az agyában össze tudjon érni miért történik, ha lassú vagy akkor félni fog tőled mert azt fogja hinni hogy véletlenszerűen csipkeded). Kb. 4-5 alkalom után leesett neki hogy "hé ennek a hatalmas csupasz macskának fáj ha harapok, abba kéne hagynom". Soha nem harapott meg azóta sem. Ehhez hogy működjön az kell hogy következetesen, minden alkalommal ugyanúgy reagálj, ne legyen olyan hogy oké ezt elnézem mert nem volt erős vagy ilyesmi.


(akik most elkezdenének lehordani engem mert miféle szörnyű gazdi vagyok, még egyszer kiemelném hogy az anyja is ezt csinálja a kiscicával és a testvérei is, ez a legalapabb módszer amit megért, erre van kódolva. sosem okoztam fájdalmat az állatomnak, épp csakhogy felfogattam vele hogy amit csinál az nem helyénvaló velem szemben).


Ha nem akarod hogy harapjon akkor ne hagyj neki nyitva kiskaput :).

2012. okt. 14. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ha a szája elé tartom a kezem, akkor is mindig megkapja. Próbáltam "idomítani", hogy a odatartottam és amikor harapott kicsit rákoppintottam az orrára, de nem használt. Majd kipróbálom a módszered.

Amúgy sosem csapja hátra a füleit, egyáltalán nem láttam eddig agresszívnak. Amikor esznek a másik 3 macsekommal (mind lány), és esetleg a másikak rámorrannak mert féltik tőle a kaját (hiszen ő egy "betolakodó" nekik), akkor is inkább illedelmesen félreáll, és megvárja míg végez a többi.

Mindig dorombol, nyávog nekem, jön utánam mindenhova, nagyon ragaszkodó. Ezért is nem passzol valahogy, hogy harap. Sokszor nem is kicsit. Érdekes egy jószág. Még az is fura benne, hogy ha valaki gyorsan közeledik felé sem áll félre. Mindig az útban van és sosem megy arrébb. Még egy macskám sem csinált ilyet. A többi már akkor megy félre, ha méterekre közeledik valaki.

2012. okt. 14. 22:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!