Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mennyi az esélye, hogy egy...

Mennyi az esélye, hogy egy szürke lánymacskának és egy vörös fiúmacskának szürke fiú vagy vörös lány cicája születik?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert még sosem volt rá példa... Ha van vörös, az tuti, hogy fiú lesz, a szürke tuti lány.. Legalábbis az utóbbi 3 évből kiindulva.
2013. szept. 18. 16:40
1 2
 1/15 Platypus ***** válasza:
100%

Mivel a vörös szín X kromoszómán öröklődik , csak akkor lehet egy nőstény vörös, ha az apja és az anyja is legalább részben(nősténynél a teknőc is ér) vörös volt.


Viszont ebben a felállásban, amit vázoltál, nem jön ki a dolog. Egy vörös kandúr a lányainak adja tovább az X-et, tehát egy vörös kiskandúr biztosan az anyjától kapta. Tehát az anya nem lehet sima szürke, inkább olyan, amiben eltűnik egy kevés vörös. Ha a szürke alatt fakó barna cirmost értesz, akkor ez egy elég mindennapi eset.


Egy teknőctarka nősténynek és egy vörös kandúrnak pedig minden további nélkül születhet vörös lánya. Ebben a felállásban egy nősténynek 50% esélye van a vörösségre, egy kölyöknek további 50% hogy nőstény lesz, tehát összességében 25% egy vörös nősténynek. Azonos esélye van a szürke kandúrnak, a vörös kandúrnak és a teknőc nősténynek. Sima vörösmentes nőstény nem születhet, mivel az apától feltétlenül kap egy vörös X kromoszómát.

Szóval esélyes, hogy nem jól definiáltad a macskák színét.

2013. szept. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, nem számítottam ilyen részletes leírásra:) Igen, valóban nem egyértelműen szürke a mamacica, ilyesmi: [link]


Ezek szerint én voltam a pontatlan, de sajnos ezt a kifejezést, hogy teknőctarka még sosem hallottam, és nekem ez a cica is inkább szürke, mint barna.. No midegy, köszönöm, hogy segítettél a színek tisztázásában:) És akkor reménykedünk továbbra is egy vörös kislányban, egyszer hátha összejön:)


Még egy kérdést, ha megengedsz: az egyik alomnál született egy fehér-szürke(vagy akkor nevezzük teknőcnek:)) fiú kismacska, na nála nyoma sincs a vörösnek.. A tesói viszont vörösek és teknőcök voltak.. Ő hogy "keveredhetett" közéjük?

2013. szept. 18. 17:14
 3/15 Platypus ***** válasza:

A fehér-szürke nem teknőc, pláne ha fiú. Ezt az esetet bikolornak vagy kétszínűnek hívják. A teknőc az vörös és (szürkés)barna cirmos vagy vörös és fekete szín, illetve ugyanennek a halvány változata a kék-krém. Ez a kombináció csak nőstény lehet(kivéve egy nagyon ritka kromoszómahiba).


A fehér folt az más tészta, nem függ össze a nemekkel. Viszont ha mindkét feltételezett szülő mentes a fehér foltoktól, akkor esélyes hogy más volt az apa.


Egyébként már a gimis genetika tananyagban is szerepel a macskák vörös színe, klasszikus példa a nemhez kötött öröklődésre.

2013. szept. 18. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Várható színeid:kékteknőc,teknőc ezek értelemszerűen lányok és fiúk:kék,fekete és ezek tabby változatai ha tabby az anyacicc.Vörös ebből a párosításból kizárt ha valóban nem teki az anyuka,de ha raksz róla képet akkor ez is megoldódik :)
2013. szept. 18. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Bocs,az off-ért,de ha nem tenyésztő vagy...nincs elég kismacska,amit orrba-szájba hirdetnek és nem kell senkinek sem?


Plusz a különböző megölési technikákról ne is beszéljünk..

2013. szept. 19. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Így összefoglaló nevén a különböző megölési technikákat illetően.. Mennyivel jobb, ha valaki nem öli meg egy-két naposan őket, hanem pár hetesen-hónaposan kiviszi az erdő szélére vagy bárhová? Szerinted szebb életük lesz? Félre ne értsd, eszembe nem jutna, és nem is lennék rá képes, hogy akár egy kismacskát is megöljek. De még mindig humánusabb megoldás, mint az előbb felvázolt eset. Mi mindig próbálunk szerető gazdit keresni a cicáknak. Az, hogy ki mit kezd a kismacskáival.. hadd ne kelljen már a nyakamba vennem az ő gondjaikat is. És mielőtt még jönne a szokásos szöveg, hogy a menhelyi macskákat fosztom meg a szerető gazdiktól, nekem elhiheted, az emberek többségének eszében sincs menhelyi macskát örökbe fogadni.. Ha nem tőlünk visznek kiscicát, keresnek mást. Bővelkedik a környék macskatartókban.
2013. szept. 19. 15:56
 7/15 Platypus ***** válasza:
Azért legalább az anyára gondolhatnál. Már szült 3X, az is jócskán leterhelte a szervezetét,és minden szüléssel az életét rövidíted. Ráadásul ha el KELL ajándékozni minden évben a kismacskákat, akkor nem nagyon válogathatod meg, kihez kerül. Ha utánanézel, hány van még meg egyáltalán, bolhátlanítják-e, féreghajtják-e őket, akkor valószínűleg nem találnád paradicsomi körülmények között az összeset. Gondolj bele, ha állandó kereslet van a kismacskára, az azt jelenti, hogy állandó macskafogyás is van. Egy macska alsó hangon is 10 évig élhet, ha megfelelően el van látva. De ha mindenkinél 10 évig élnének a macskák, nem lenne helyük a piciknek.
2013. szept. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
És elhiheted,ha nem lenne mindig mindenkinél kiscica,akkor akinek valóban kell cica,az eljutna a cicamentőkig...
2013. szept. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Ne haragudj,de ha a te cicád szül és az ő kölykeit ajándékozod el akkor ugyanúgy felelős vagy értük is és elvárható lenne,hogy tudj róluk,ha nem megfelelően tartják akkor evidens,hogy visszaveszed.

Én tenyésztek,tudotos párosításaim vannak,de tudod te,hogy milyen nehéz normális macskaszerető gazdikat kifogni?Van egy sor keresztkérdés és ha egyen megbukik a leendő akkor oda nem mehet cica.Én úgy érzem,de ez megint az én lelkiismerem,hogyha nálam születik egy cica akkor élete végéig tudnom kell róla.

2013. szept. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Elnezest a kifejezesert, de nem tudom, kinek milyen "selejt" macskai lehettek,mert nem eloszor tapasztalom ezt, hogy az "anya erdekeben ivartalanits" meg "ilyen tempoban 2 evet sem er meg".. Hat jelentem, lassan mar 10 eves a cica. En csak 2 eve lakom vele egyutt, de semmi gondja nem volt sem a szulessel, sem a kicsik felnevelesevel.. Es nem egy 100.000 ftos hiper-szuper felmenokkel rendelkezo tenyesztett cica, egyszeru hazimacska..
2013. szept. 19. 21:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!