Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan tanítsak meg egy...

Hogyan tanítsak meg egy kiscicát szobatisztaságra?

Figyelt kérdés

A cicám úgy 4 - 4 és fél hónapos lehet, kandúr. Már azért van egy hónapja, hogy nálunk van. Elég gyorsan tanul és ide is szokott már, viszont nem tudjuk megtanítani, hogy szobatiszta legyen. Nem szeretnénk almot, mert az büdösködik a lakásban, ugyanakkor örülnénk, ha kinti-benti cica lenne. Az előző macskám szabadon mozgott a lakás-udvar közt, ha piszkolnia kellett, akkor nyávogással és az ablakba való felugrással jelezte, hogy ki szeretne menni. Ő nagyon okos volt, erre magától jött rá, nem mi tanítottuk neki. Sajnos ezt a cicust elveszítettük, az új jövevény sajnos nem ilyen beállítottságú. Sokszor bepiszkolt már. Tettünk ki neki homokot a garázsba, akárhányszor bepisilt, kivittük oda, vagy ha láttuk, hogy kaparna, szintén kitettük az udvarra. Ha piszkolt, megsimogattuk, beengedtük. Ha esetleg még is bent intézte el, határozott "NEM"-mel rászóltunk és kitettük (volt, hogy kapott egy-egy suhintást is, persze nem erőset, épp hogy csak a kobakjára lett koppintva), de úgy tűnik, hogy nem igazán érti meg, hogy nem szabad bepisilni.

Ha épp látjuk, hogy dolga van, akkor kirakjuk, olyankor el is intézi kint, de ha épp senki nem rakja ki, vagy nem figyelünk rá (mert nem túl könnyű egy kiscicát folyton szemmel tartani), szemrebbenés nélkül bepisil. Már jópárszor eljátszotta és fogalmam sincs, hogyan tudnám az értésére hozni, hogy nem szabad bent piszkolni. Nem fogom ütni, meg bántani, az ilyen kommentelők kíméljenek is, mert nem vagyok a "verjük agyon, ha rosszat csinál" elv híve.

A másik kérdés pedig az, hogy a szomszédolásról lehet valahogyan leszoktatni? Oké, a macskák szabad állatok, de nem akarjuk, hogy folyton a szomszédban lebzseljen, viszont sokszor átmegy, egyrészt, mert a szomszéd kiscicájával barátkozik, másrészt, mert a szomszéd is eteti a macskákat. Itt is kap kaját, mondjuk mi nem macskaeledelt adunk neki, de itthon sem éhezik. Ha hívjuk, nagy sokára előjön, de van, hogy órákig távol van.



2014. aug. 21. 22:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem szoktasd mégis alomra. Nem tudom, hogy hallottál-e már a macska wc-ről. Az egy teljesen zárt wc, olyan mit egy pici házikó, amibe belebújik a cica, és ott elvégzi a dolgát. Abból szag is alig jön ki. De ezt a macska wc-t nem minden macska tudja megszokni, de érdemes megpróbálni. Ha nem sikerül, akkor meg vannak már olyan macskaalmok, amelyek szagelszívó hatással rendelkeznek. Mi a házban a wc ajtaját (a saját wc-nk ) nyitva hagyjuk és ott van benn a cicaalom is, így bármikor el tudja végezni a dolgát a cicánk. Utánna meg az övét is lehúzzuk a wc-n. Egy kis lapáttal kivesszük és beledobjuk a wc kagylóba, majd lehúzzuk. Szerintem ezt megtenni egy embernek nem nagy dolog. A macskák nagyon tudnak szeretni, állandóan dorombalnak, meg dörgölőznek ( és egyáltalán nem akkor, mikor éhesek!!, ahogy sokan mondják, a miénk olyankor keservesen nyávog) arról nem is beszélve, hogy felnőtt korukban egértől kezdve minden undorító dögöt megfognak és megszabadítanak tőle. Szerintem ennyit megérdemelnek, hogy lehúzod a wc-n a cuccot.:) Felnőtt korában biztosan meghálálja, meglátod! De az is lehet, hogy később rászokik arra, hogy nyávogjon, ha dolga van.

Egyébként a mi macskánk is éjszaka benn alszik, nappal pedig kiengedjük. Így nagy biztonságban van a macska, ha éjszaka benn alszik, mert éjszaka rengeteg veszély leselkedik rá ( megfázik, egy kutya elpusztítja, beesik valahova stb.)Régebben voltak olyan macskáink, amelyek állandóan kinn voltak, ők nem is éltek sokáig sajnos.:(:(:( A mostani macskánk benn van minden este, és idén töltötte be a 14. életévét.:) Ja, és hívd elő minden este, mi is mindig előhívjuk, van hogy rögtön jön, van hogy csak pár óra múlva, de a lényeg hogy előjön és bevisszük estére, így pedig biztonságban van. Ja, és oltasd be mindenképp a legfőbb betegségek ellen ( pl macskanátha) és így a szomszéd macskáktól sem kaphat el semmi betegséget. A szomszédolásról nem nagyon lehet leszoktatni őket, de egy kis társaság nekik is kell.:)

2014. aug. 21. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nálunk pont az a lényeg, hogy éjszaka az állatnak kint a helye. Nem is tudnánk benn tartani, mivel éjjel vadászik. A garázsban van jó kis helye, egy doboz kibélelve pihe-puha ruhákkal, oda el tudja magát fészkelni. Én pedig nem vagyok finnyás, semmi problémám azzal, hogy a macska után takarítsak, lovak után is kialmozok, de akkor sem túl higénikus egy légtérben lenni vele. Nagyon szeretjük, tudom, miről beszélsz, az én volt cicám hat éven át volt velünk, sajnos valami ember elpusztíthatta, ő volt az egyik legjobb barátom. Szeretgetem, nem ezzel van a baj, de a határok nálunk mások és meg kell tartani őket. Neki is jó és nekünk is. Ezzel így nincs semmi baj, a kint alvással sem, napközben szinte egész nap bent van, ha hívjuk, jön, csak a piszkolás más dolog...

Beoltatni meg majd tervezzük, igen. :)

2014. aug. 21. 23:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Értelek. Mi is így gondoltuk sokáig, mint ti. Azóta alszik benn a macskánk, mióta az előzőek elpusztultak, mire reggel lett. Az egyiket széttépte a szomszéd kutyája :( :( :(, a másik tüdőgyulladást kapott a mínusz 10 fokos télen.:(:(:(

Ha nem akarjátok éjszakára benn tartani, akkor szerintem a garázsban is altathatjátok és ott nem kellene egy levegőt szívnotok azzal amit oda piszkol, vadászni meg nappal is tud. De ti tudjátok, ez nem az én dolgom, csak egy jó tanács. :) Sok sikert, remélem sikerül nektek betanítani a cicust! :)

2014. aug. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!