Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mit jelent a makréla, teknőc,...

Mit jelent a makréla, teknőc, a szürke miért kék? Ezeket a szín elnevezéseket én nem értem, valaki segítene!?

Figyelt kérdés

#macska #makréla #teknőc tarka #barna klasszikus cirmos
2016. jan. 8. 13:37
 1/5 Vicuska87 ***** válasza:

Ezek nemzetközi szín és minta elnevezések, minden tenyésztő EMS kódok alapján törzskönyvezteti a cicáját.

A makréla, az halszálka cirmosságot jelent, az oldalán vékony cirmos minta van ami halszálkára emlékeztet.

A teknőc más néven tortie az foltos kék vörös foltos, fekete vörös foltos, és csakis nőstény lehet teknőctarka.

A szürke az meg kék, ilyen az elnevezése... :D


Vannak még bicolour-ok, harlequin-ek, tricolour, klasszikus cirmosok, füst színűek, mitted-ek....


[link]

2016. jan. 8. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az előző választ csak annyival egészíteném ki, hogy ami a laikus számára szürke, az egy szakértő szemével másképp fest. A hidegebb szürkét nevezik kéknek, a kicsit melegebb tónusút lilának...

Ezeket úgy kell elképzelni, mint a lovaknál azt, hogy pej, deres, stb.

2016. jan. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 macdln ***** válasza:

Én még annyit tennék hozzá az előző válaszokhoz, hogy

1. A makréla egy mintázat. A cirmos-nak egy változata,a másik legismertebb változata pedig a klasszikus cirmos a makréla cirmos mellett.

2. A teknőc cica lehet :

- fekete-vörös foltos (fekete teknőc)

- fekete-vörös-fehér foltos (fekete teknőc fehérrel)

- "szürke"-krém foltos (kék teknőc)

- "szürke"-krém-fehér foltos (kék teknőc fehérrel)

- barna cirmos-vörös/"szürke" cirmos-vörös fehérrel vagy anélkül (barna/kék klasszikus cirmos fehérrel vagy anélkül)

-...

Ezek a leggyakoribbak és legismertebbek.

Maine coonoknál nem elfogadott színek (és nincsenek is jelen ennél a fajtánál egyáltalán) :

-lila, lila teknőc (itt is a krém szín párosul a lilához, hasonlóan, mint a kékhez) lila teknőc fehérrel, lila klasszikus cirmos, lila klasszikus cirmos fehérrel, lila klasszikus teknőc cirmos (lila torbie = lila+tabby, azaz lila+cirmos)

És pl. vannak még hasonlóan különleges színkombinációk, mint pl . csokoládé, fahéj. Csoki teknőc esetén vörös szín párosul a csokihoz, fahéj (cinnamon) esetén pedig krém szín.

3. A szürke azért kék, mert így nevezték el hivatalosan, gondolom :D Nem tudom, igazából :D Szerintem is úgy van, mint, ahogy az előző hozzászóló írta, hogy hasonlóan "fura" elnevezés, mint a lovaknál a színek elnevezése.

Nekem a lila színt volt nehéz "bevennem". :D Valahogy nem értettem, hogy, hogy lehet egy cica lila. De már megszoktam és az egyik kedvenc színem lett mára :) Egyébként a leggyakrabban a brit rövid szőrűnél és skót lógófülűnél vannak jelen ezek a különleges színek.

Nekem a mudi kutyafajtánál a "cifra" elnevezés furcsa egy kicsit, meg a "fakó". A cifra szerintem pont olyan, mint a border colliek-nál a ...-merle színváltozat. (ami lehet blue-kék, red-vörös, lilac-lila)

Bocsánat kicsit eltértem a témától :D

2016. jan. 9. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 macdln ***** válasza:

Egyet elírtam ...:

".../szürke cirmos-krém fehérrel vagy..."

2016. jan. 9. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 macdln ***** válasza:
100%

Ja és füst szín is párosulhat teknőc mintázathoz.

pl. Kék füst teknőc fehérrel stb...

Nagyon sok gyönyörű mintázat és szín létezik...Nekem személy szerint a legjobban ezek tetszenek :

- bicolour : fekete(fekete-fehér), vörös, kék

- egyszínű : fehér, lila, vörös, csoki

- teknőc : igazából az összes, de a legeslegjobban : fekete, kék, csoki, lila fehérrel vagy nélküle, teljesen mindegy, mert gyönyörű így is, úgy is *.* Igazából nekem az összes cica teszik, legyen az bármilyen színű is. Korábban nem nagyon kedveltem a vörös és a fekete színű cicákat ( valahogy átragadt anyukámról rám ) Azóta viszont már van egy vörös cicám, akit az első perctől kezdve, ahogy megláttam nagyon szeretem és gyönyörűnek találom és anyukám is nagyon megszerette. :)


"A teknőctarka macskák mindig nőstények?

Ezek színeit adó gének általában nemhez kötöttek, és két X kromoszómára van szükségük. Általában ezek a színek csak nőstényeknél jelenik meg. Nagyon ritkán hímeknél is megjelenhet, de ezek genetikailag abnormálisak (XXY van XY helyett), és majdnem mindig terméketlenek."

2016. jan. 9. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!