Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ha egy macska vemhes es...

Ha egy macska vemhes es megellik mennyi az esely hogy a kovetkezo vemhesseg soran ugyan olyan vagy hasonlo cicak szulettnek?

Figyelt kérdés

2016. szept. 16. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem az, hogy milyenek lesznek a kiscicák csak az apáktól függ és a leszármazottaktól.
2016. szept. 16. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Van egy macska, három almát is láttam. Mindig vörös és fekete kiscicák voltak, egyszer volt egy eltérő, tarkás cirmos.
2016. szept. 16. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Kb 50% százalék az esély, ha azt vesszük, hogy a színek kialakításában az anya cica génállományának 50%-a és a kandúr örökítőanyagának 50%-a szerepel.

Csakhogy ez nem így van. Nem tudom mennyi idős lehetsz, vagy hogy tanultál-e már genetikát, de a színek öröklődése nagyban függ attól, hogy a két szülő milyen géneket örökít dominánsan, vagy recesszíven. A genetikában a különböző tulajdonságok örökítése az allélpároktól függ. Minden tulajdonságot egy-egy allélpár jelöl, melyek hordozhatnak domináns és recesszív tulajdonságokat is. A dominánsak mindig megjelennek az utódokban, a recesszívek viszont "veszítenek" a dominánssal szemben, azaz elnyomhatóak, ettől függetlenül benne maradnak a génkészletben.

Namármost mindkét szülő csak a génkészlet "felét" örökíti át az utódokra, persze a legvéletlenebb módokon, variációkban.

A domináns tulajdonságok mindig megjelennek a külső jegyekben, a recesszívek viszont csak akkor bújnak elő, ha a megtermékenyítés során szintén egy recesszíven öröklődő alléllal tudnak párosulni.

Így tehát mindig az dönt, hogy a mamacica színe és az aktuális apamacska színe hogyan viselkedik egymással. mindenesetre elmondható, hogy az adott alomban várható lesz, hogy az anya és apamacskára is hasonlítani fognak a kölykök, teszem azt ha az anya fekete, az apa fehér, akkor lesznek fekete cicák és fehér cicák is (nem tudom, hogy a fekete nem domináns-e a fehérrel szemben, de a recesszív gének 25%-ban öröklődnek és jelennek meg). De lesznek tarka cicák, vagy esetleg szürkék is, a génkeveredéstől függően.

Ha szeretnél részletesebb kifejtést a genetikával kapcsolatban, nyugodtan keress meg priviben.

2016. szept. 16. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!