Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Kispapagáj kézhez szoktatása?

Kispapagáj kézhez szoktatása?

Figyelt kérdés

Rengeteget olvastam már utána, és a sok infó össze is kutyulódott a fejemben, így :Főképp tenyésztőkhöz szólnék, illetve azokhoz, akik tenyésztettek már papagájt.

Tegyük fel raknak tojást a madarak (mondjuk hulik), és tegyük fel ki is kelnek mindenféle külső segítség nélkül, a szülők nevelésével. Viszont a madarak gazdája szeretné a kicsiket kézhez szoktatni, hogy erősebb legyen a kötelék stb. Melyik az a kor, amikor már be lehet nyúlni az oduba és kivenni a papagájt? Lehet egyáltalán ilyet? A madaraknál van olyan, mint pld a nyulaknál, hogyha idegen szagot éreznek a kicsinyükön, akkor kidobják/megölik? Ha nincs, akkor az azt jelenti, hogy gond nélkül lehet kivenni rendszeresen az oduból a kispapagájt? Szeretnék mindent tudni, mielőtt belevágok, hogy ha esetleg el lehet kerülni, akkor ne a saját bőrömön tapasztaljam meg ezeket a dolgokat. Mindig látom azokat a videókat, amikor az egészen picike éppenhogy csak pihés papagájt kézbe veszik (nyilván itt már kézzel nevelésről van szó), de ez kivitelezhető szülők által nevelt papagájnál? Vagy csak ártani lehet vele?



2021. febr. 25. 00:38
 1/9 anonim ***** válasza:
67%
Figyelj, ha tenyészteni szeretnél, akkor ezeket az infókat nem Gyakorin kellene megtudnod. Ha meg szaporítani akarsz, akkor viszont nem fogok segíteni, hiába tudom mindre a választ. Ez nem így megy. Felelős gazdi nem szaporít, tenyésztő meg nem Gyakorin szerzi a tudását.
2021. febr. 25. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ha nem lennék felelős, akkor telibe szarnék az egészre és az valóban szaporítás lenne. Mint már mondtam utánanéztem ahol csak tudtam, könyveket olvastam stb, de egyikben sem találtam meg a választ a kérdésemre. Szeretnék megtudni róluk es ezekről a dolgokról mindent, amit csak lehet,pont azért, hogy fel tudjam mérni mi az, amit tudok biztosítani és ezután eldönteni, hogy szeretnék e belevágni, de akkor teljes erőbedobással, vagy semmiképp.

Szerintem többet segítesz azzal, ha megosztod velem a tudásod, de teljes mértékben megértem a te helyzeted is, ugyanis nem ismersz és így csak általánosítasz, bár lehet fordított szituációban hasonlóan cselekednék én is.

Sok-sok éve van papagájom, eddig szóba sem jött, hogy esetleg pici legyen, mert egyrészt kapacitásom se lett volna rá, másrészt pedig a szaporítás elkerülése nálam elég fontos szempont. Ilyen téren inkább kutyákban vagyok otthon, én sem szeretem azokat az embereket, illetve a viselkedésüket, mint amilyennek most te engem látsz.

Ha lesz elég helyem, akkor szeretnék egy fokkal nagyobb papagájra váltani, hogy folyamatosan fejlődni tudjak, ugyanis a nagy tenyésztőknek is el kellett kezdeni valahol :)

Mindenesetre köszönöm!

2021. febr. 25. 01:57
 3/9 anonim ***** válasza:
26%

Szia, nekünk volt tenyésztőtől hullámos papagájunk és kereskedésből is.

Tapasztaltuk is és úgy is mondták, hogy valószínűleg csak úgy tudod kézhez szoktatni, ha nem megy át a kereskedésben szokásos traumákon.

Ha megvan a tenyésztőd, akkor szerintem a többit ő már tudni fogja, hozzá tudsz fordulni a kérdéseiddel.

Van nekem is papagáj szakkönyvem, de abban szó sem esik pl. arról, hogy társ kell a papagájnak, és ne lehetne egyedül tartani, pedig azt is sokan mondják.

Szóval semmire nincs garancia, de majd azt tartsd be, amit a tenyésztő mond.

2021. febr. 25. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
68%

Ez a szülőktől is függ. Hahagyják, bíznak benned, akkor kiveheted a pár hetes kicsiket is kézbe, de ha nem, el fogjak hagyni őket, abbhagyják a nevelést. Nem a szag, hanem a zargatás miatt. És akkor ott fogsz állni x hetes kicsi madarakkal akiket neked kell majd felnevelned, amihez a szett, nevelőtáp hát igen drága és lutri hogy megmaradnak-e a picik.


Én abszolút nem kockáztatnék ilyet, vagy kézzel nevelek eleve, vagy kellő türelemmel egy felnőtt madarat is kézhez lehet tudni szoktatni.

2021. febr. 25. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3as egyáltalán nem erről kérdeztem, de ha már itt tartunk a papagájoknak igenis társ kell, ugyanis ha elkezd egy tárgynak udvarolni az nyilván nem tudja elvenni tőle az ételt es vissza kell nyelnie-> begygyulladas.

Utolsó, nagyon szépen köszönöm, erre voltam kíváncsi 🥰

2021. febr. 25. 11:15
 6/9 anonim ***** válasza:
34%

#1 vagyok.

Felelős állattartó nem szaporít, bármilyen állatot tart.

De oké, te kérted én leírom.

A tenyésztők nem könyvek és cikkek olvasgatása miatt tenyésztők, hanem azért, mert kisállat tenyésztési tanfolyamot végeztek, bejegyzettek, lekövethető családfával rendelkező, díjakat, kitüntetéseket szerzett, genetikailag ellenőrzött, egészséges tenyész madarakkal foglalkoznak. A tenyésztés egy drága hobbi, nem térül meg.

De mivel nem a tenyésztővé válásról kérdeztél, így ennyi infó elég is.

Tehát, a szaporítás. 2021 április 1.-étől FELIR azonosítói kötelezettséged lesz. Ha ezt nem teszed meg, feketén fogsz árulni, illetve rajtad marad az egész fészekalj. Ha feketén árulsz, biztos lehetsz benne, hogy szar helyre kerül a lehozott fészekaljad. Tovább szaporítás, miniatűr kalitkában tartás, fajtárs nélküli tartás stb. Remélem a kereskedésbe leadás nem szerepel a terveid között, de bizony ott sem fogják átvenni, ha nincs azonosítód.

Tegyük fel, az van, amit írtál, a fiókák gond nélkül kikelnek és a szülők is szépen végzik a dolgukat. Nincs szag alapján eldobás. Nincs olyan, hogy ki "lehet" venni. Olyan van, hogy ki KELL venni őket. Az ürülékkel telített oduban halálos fertőzéseket kapnak el, takarítani muszáj és szocializálni is. Viszont, ha túltolod, akkor az lesz a baj, ha meg túl keveset foglalkozol velük, akkor meg az. A szülőknek nyugalmat kell biztosítani, ha ezt nem adod meg nekik, akkor dobják el a fiókákat és nevelheted őket kézzel. Tehát csak mértékkel lehet a fiókákat piszkálni. De a fiókák kivétele nem csak rajtad múlik, hanem a szülőkön is. Nagyon féltik a fiókákat, így ha valami nem tetszik nekik, agresszívvá válhatnak és akár neked is támadhatnak. Ha meg addig bezárva tartod a szülőket, szintén esélyes, hogy eldobják őket. Nem tudom milyen papagájaid vannak, de említetted a hullámost. Nos, a hulik költési időszakban huligánok lesznek és akár a saját fajtársukat is képesek hidegvérrel kinyírni. Nem játék.

Nagy felelőséggel jár, ha bele vágsz. Ritka az, hogy minden rendben megy, úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva.

Pár példa, az esetlegesen felmerülő problémákra:

- A szülők habitusa. Nem minden madár kompatibilis a párjával fészekrakás, fióka nevelés közben. Agresszió is felléphet és mint írtam, akár egymást is megölhetik.

- Ügyetlen, kezdő szülők. Összetörik a tojást, megtapossák a fiókákat, fogalmuk sincs, mit kellene csinálniuk.

- Vitamin hiányból, gondatlanságból, agresszióból, vagy rossz szülőségből adódó tojás- és fióka evés. Bizony, a fiókát is megeszik, ha úgy van.

- Nem minden papagáj pár jó szülő. A fentiekhez sorolva az etetés fontossága is lényeges. Ha nem etetik a fiókákat, neked kell, tápszerrel, fecskendővel, 2 óránként, éjjel-nappal. Nem mehetsz suliba/munkába, sehova, mert teljes mértékben rád szorul/szorulnak.

- A kézzel nevelés, fecskendővel etetés sem gyerekjáték. Ha valamit elcseszel, begy- és bélgyulladás, túletetés, bélcsavarodás, tápszer légcsőbe, tüdőbe jutása, fulladás stb.

- Kézzel nevelésnél a fiókának inkubátort kell beszerezned, vagy csinálnod. Nagyon fontos a hőmérséklet, mert pici korban nem tudják szabályozni a hőmérsékletüket, melegítés nélkül kihülnek.

- Attól, hogy a tojó letojta a tojásokat, nem feltétlen fog elkotlani, illetve a tojások sem feltétlen fiasok, hiába van mellette hím.

- A tojók hajlamosak lehetnek túlzásba vinni a tojás rakást, akár olyan szinten, hogy ez a tojó halálához vezet, annyira kimerül.

- Maga a tojás rakás is veszélyes lehet. Ha a tojás elakad, abba szintén bele pusztulhat a tojó. Vannak módszerek (olaj, masszírozás, infra, pára). Ha nem válik be, vagy beletörik a tojás, műteni kell.

- Nem ismert a szülők genetikája, illetve kezdő szaporítóként könnyen balul sülhet el a dolog. Testi vagy szellemi fogyatékos, életképtelen, kifejletlen, gyengye, torz fiókák születhetnek.

- Az odu aljzata sem mindegy. Ha a fiókáknak szétcsúszik a lába, sínbe kell tenni. Ha nem úgy sikerül, akkor egész életében fenn fog állni a probléma, illetve fájdalmai lehetnek.

- A fiókákat a szülők kirepülés után, fokozatosan leválasztják. Ez néha túl durván, vagy túl korán történik. Tolltépés, erős csípések, vérző sebek, lecsípett lábujjak, vagy akár a fióka megölése is előfordulhat.

Szóval jól gondold át, mert a te felelőséged a szülők és a fiókák jólléte, élete.

2021. febr. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, továbbra is tisztában vagyok a tenyésztő fogalmával és azzal, miként jut el odáig, de ebbe inkább bele se menjünk, nert felesleges.

Köszönöm a segítséget 🥰

2021. febr. 27. 02:05
 8/9 anonim ***** válasza:
Ja, szóval kár bármit is írni neked, mert úgyis a saját fejed után mész, hiába írok ész érveket és felmerülő problémákat. Ha tisztában vagy a tenyésztő fogalmával, akkor NEM készülnél szaporítani. Erről ennyit.
2021. febr. 27. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Akár a fejem után megyek, akár nem, egyáltalán nem készülök szaporítani, csupán utána érdeklődtem mi lenne HA. Egy kósza gondolat a fejemben, nem az, hogy mindenáron szaporítsak, hanem mert volt pár kérdésem amire a választ szerettem volna megtudni,pont ezért, hogy tisztában legyek kicsit mélyebben is a dolgokkal. Nem fogok belevágni, ugyanis nincsenek meg a megfelelő körülmények és a megfelelő tudásom, papagájaim. Nem vagyok meggondolatlan, nem kell rögtön a legrosszabbat feltételezni és előítéleteket gyártani feleslegesen, mert ezzel se rajtam, se magadon nem segítesz. De mindenesetre tényleg köszönöm az írásod, ugyanis a bunkó és nyers megfogalmazás és az el-elhagyott (gondolom én) sértőnek szánt beszólások ellenére tényleg segített tisztán látni.

Remélem egy pár év múlva teljes értékű tenyésztőként tevékenykedhetek majd, ha minden körülmény megfelel, ha akkor még érdekelni fog, ha nem szaporítok, hanem az adott fajta minőségének javulását tudom biztosítani és nem felesleges szaporulatokat. Addig pedig azon leszek, hogy minél több tenyésztőnél, esetleg mellette megforduljak és tanuljak. Ja, meg persze azon, hogy ne legyek túl negatív, és bunkó az olyanokkal szemben akik tanulni szeretnének, csak azért, mert én már többet tudok náluk 🙃

De szerintem vannak nálam sokkal rosszabbak is, akik anélkül kezdenek bele, sőt egyáltalán belekezdenek vakon, mint aki kérdez és józan ésszel rájön, hogy ezeket nem tudja biztosítani.

2021. febr. 27. 20:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!