Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Miről kapta nevét az ökörszem?

Miről kapta nevét az ökörszem?

Figyelt kérdés
2010. máj. 18. 13:10
 1/8 anonim ***** válasza:
32%
rólad
2010. máj. 18. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az ökör szeméről. Az pont akkora és pont olyan színű, mint a kismadár.
2010. máj. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem is sz ökör szeméről. Még nem láttam, de azt tudom, hogy a mérete pont akkora.
2010. máj. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

[link]


"

Az ökörszem mint növénynév nem a hasonló madárnévből ered, hanem a klasszikus ókori növénytanból ismert buphthalmum névre vezethető vissza. Alapja a latin buphthalmus (Plinius), mely a Dioszkuridésznél szereplő görög bouphthalmon ’ua.’ (< gör. bousz ’ökör’; ophthalmosz

’szem’) átvétele. Vö. még újlatin Oculus bovis (Erlanger Herb. 133). Az elnevezés szemléleti alapja a növény nagy virágtányérja; vö. Méliusnál (R. 1578: Herbarium 71): „Ñzéles, el terxlt feiér virága, mint az xkxr Ñzeme”. Mint Veszelszki írja 1798-ban, a virág közepén nagy sárga gomb van „mint egy ökörnek szeme, a széleit köröskörül hosszú keskeny virágocskák karimázzák”. Diószegiéknél

„virága közepénn sárga, sugári fejérek”

"

2010. máj. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szia! Az ökör szeméről kapta (mint ahogyan több Válaszoló is írta). Amúgy a hangja is olyan "bőgés" szerű, mint az ökörnek.
2010. máj. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Utolsó, ezt rosszul tudod. Bőgésszerű?? Akkor te még nem hallottál ökörszemet.
2010. máj. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Hallottam a rádióban hogy ti raktáros ki ezt a kérdést,ezért felnőttem es megkerestem... de a választ nemtudom😂😂😂😂
2016. szept. 15. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Raktátok*

Feljöttem*

2016. szept. 15. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!