Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Miért van az utóbbi pár évben...

Miért van az utóbbi pár évben ilyen sok lódarázs?

Figyelt kérdés

2-3 éve kezdődött ez az invázió. Július, augusztus, szeptember már katasztrófa volt. Értek a gyümölcsök, és mindent elleptek. Sajnos volt, hogy meg is csípett, és súlyos allergiás reakciót váltott ki bennem. A csapdákkal napi 50-100 lódarazsat fogtam, de nem fogytak, csak amikor már hült az idő. Most korán elkezdtem csapdázni, és két hét alatt 6 királynőt sikerült elfogni. Ez azt jelenti, hogy idén hat darab 300-400 egyedből álló kolónia már nem jön létre.

Régen is találkoztunk egy-egy példánnyal, ami nem volt zavaró, és azt is tudom, hogy nagyon hasznosak (ha nem a méheket pusztítják), ezért sajnálom is őket, de ez már nagyon sok volt. Miért szaporodtak el ennyire? Máshol is ez tapasztalható, vagy csak itt lett kiugróan magas a számuk?


2021. máj. 2. 09:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hol van azaz itt? A lakhelyem környékén, ( Pest megye) ez többnyire nem jellemző. Semmivel sem látok többet, mint régebben. Emlékeim szerint, a 80-as években, volt egy időszak, amikor nagyon elszaporodtak, de azóta ezt nem vettem észre.
2021. máj. 2. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az az itt Csongrád megye. De lehet, hogy ez csak lokális probléma, és csak 1-2 km²-t érint.
2021. máj. 2. 10:15
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Talán várjuk meg, néhány Csongrád megyében élő hozzászólását, hogy nekik mi a tapasztalatuk. Ez engem is érdekel!? Az érdekes lenne, ha valóban csak lokális probléma.
2021. máj. 2. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
100%

Nálam is egyre több van. Én Fejér megyében élek egy kisvárosban.

Az udvarunkban van egy fűzfa, arra tömegesen jönnek.

De egyébként egyre több ilyen kérdést látok ezen az oldalon, szóval én

sem értem, hogy hogyan szaporodhattak el ennyire.

2021. máj. 2. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom, miért szaporodnak ennyire, de akkor lesz igazán gáz, ha Magyarországon is megjelenik az ázsiai lódarázs. Az majd kiszorítja ezeket, és nem nagyon lehet ellene védekezni.
2021. máj. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Már sok a lódarázs, pedig áprilisban és májusban kb. 15 királynőt sikerült elfogni. Tanyán lakom, és elég sokat dolgozom kint, és folyton lódarazsakba botlom. Biztos kirepültek már az első generációs dolgozók, plusz ma kaszálás közben egy fészket is felfedeztem. Az őrszem "szólt", hogy ne menjek tovább. Nem szúrt meg, csak fenyegetően körözött a fejemnél, aztán visszarepült a fészek bejáratához. Félek már kint lenni, mert 2. éve egy csípéstől is majdnem meghaltam. Bele se merek gondolni, hogy mi lenne, ha 50 ilyen darázs támadna meg.

Hogy tudok védekezni? Hogy tudok elkerülni munka közben egy esetleges támadást?

2021. jún. 12. 13:45
 7/8 anonim ***** válasza:
Én is azt tapasztalom, hogy nagyon megszaporodtak. (Duna melletti települések, Fejér-és Bács-Kiskun megye). Nem tudom, mikor támadnak. Engem akkor sem támadtak meg, amikor egyszer sprével és füsttel akartam őket elkergetni. Sosem csípett meg egy sem, tehár nem tudom, mennyire veszélyesek rám. Lehet, hogy semennyire, de az is lehet, hogy nagyon, így vigyázok velük. Nekem csak az a para, ha zárt térbe bejön és ott ijesztget, röpköd. Ha csak a kertben van, azt már teljesen megszoktam. Van valami fészek a közelben, és szerintem pont a területükön vagyok. Időnként megjelenik egy egész nagy csapat, 2-3 m-enként leszáll egy-egy, majd odébb megy. Majd megint leszáll, megint elmegy. Ilyenkor tele van velük a kert, órákig. Nem tudom, miért csinálják. De egész nyugisan tűrik, hogy közben én is azt csináljak épp a kertben, amit akarok. Sötétedés után a fényforrások körül szoktak döngeni, ilyenkor azért elég agresszívnek tűnnek. De ilyenkor sem támadtak még meg. Viszont hallottam olyanról, hogy fejámpa miatt összemartak valakit-itt ezek még senkit sem, tehát úgy fest, nem zavarnak azért annyira sok vizet. Ha ez nem így lenne, megkeresném a fészküket, és szakértővel eltávolíttatnám.
2021. szept. 27. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Amúgy javaslom, hogy írass fel magadnak ilyen célra való epinefrin injektort, ha érzékeny vagy a csípésükre. És ezt tartsd mindig magadnál.
2021. szept. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!