Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Eszébe sem jut, hogy nekem ez...

Eszébe sem jut, hogy nekem ez kellemetlen vagy akár sértő lehet? Vagy tudja, csak nem érdekli?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A férjemmel hosszú évek óta együtt élünk, a szüleinkhez viszonylag közel, de saját, külön lakásban. Már gyerekünk is van, önálló család vagyunk. Az anyja mégis még mindig főz rá, és hordja, küldi a kaját neki, illetve hívja őt el ebédelni.


Ez nem is lenne baj, nekem is küld néha anyám kedvességből ételt, évente néhány alkalommal. Főleg olyasmit, amiről tudja, hogy szeretem, de ritkán kerül az asztalra, mert pl. macerás az elkészítése. A férjemnek viszont nemritkán heti többször is képes főzni az anyja, babfőzeléket küld neki, pörköltet enni hívja el.


Tudom, "sose legyen nagyobb bajom", mégis zavar. Úgy érzem, azért eteti a férjemet hetente többször, és ilyen alap fogásokkal, mert talán azt gondolja, hogy én nem csinálok neki semmi rendeset, még egy nyamvadt pörköltet sem tudok összerakni, ezért neki kell helyettem is etetnie a fiát, mert szegény csak akkor kap valami normális ételt.


Nem tudom, hogy gyereknek néz engem, vagy bénának, de mindkettő rosszul esik. Ahogy az is, hogy időnként miatta megy pocsékba a főztöm fele, mert nem tudok róla előre, hogy a férjemet aznap az anyja szándékozik jóllakatni. Olyan, mintha semmibe venné a munkámat. Máskor az anyósom bedobozolt kajáját dobjuk ki romlottan a hűtőből. Minek főzzön folyamatosan két ember ugyanarra a háztartásra? Nem nyilvánvaló, hogy erre nincs szükség? Mások nem is csinálják ezt a felnőtt, különköltözött, családos gyerekükkel, legalábbis én még nem láttam rá példát. Nem is beszélve arról, hogy akkor sem kéne ennyire etetnie a fiát, ha egyedül élne, mert legyen már képes egy harminc fölötti ember ellátni magát.


Én azért költöztem el a szüleimtől, mert önállóságra vágytam, és alig vártam, hogy a környezetem is akként kezeljen. Ehhez képest most olyan, mintha egy kihelyezett gyerekszobában élnénk, ahol még mindig anyuci gondoskodik az ennivalóról. Vagy mintha az anyósom úgy tekintene az otthonunkra, mint valami kolira, ahová beköltözött a fia, és küldeni kell neki a rántotthúst, ahányszor csak lehet.


Az anyósomnak pontosan tisztában kell lennie vele, hogy rendszeresen főzök, mindig van itthon főtt étel, amit ráadásul a fia szeret is. A férjem is mondta már neki és a saját szemével is láthatta számos alkalommal, mikor itt járt. Ennek ellenére nem hiszi el, vagy mi?


Azt hittem, idővel megszokja, hogy a fia már nem szorul az ő ellátására, de az "egyél, vigyél, viszek neked, küldök neked, gyere enni" nem ritkul, sőt az utóbbi időben még intenzívebbé vált.


A férjem sem hiányolja az anyjától az ellátást, és engem is megért, de persze sokszor elfogadja, hogy ne bántsa meg.

Mostanában gyakrabban utasítja vissza, mint ahányszor elfogadja, de anyósomnak ebből nem az jön le, hogy nincs szükség/igény ilyen gyakran az ételre tőle. Minden visszautasítást egyszeri esetként kezel, és ugyanolyan sűrűn próbálkozik.


Néha magamban haragszom rá, úgy érzem, lekezelő velem szemben, amit csinál, és biztos tudja is hogy az, mert józan paraszti ésszel egyszerűen nem lehet nem tudni. Máskor elbizonytalanodom, hogy talán ez tényleg csak valami túlburjánzott "étellel szeretés" a fia felé, akit nem igazán tud elengedni, hozzám pedig az egésznek semmi köze, és lehet, hogy fel sem merül benne, hogy nekem ezzel kellemetlenséget okoz.

A kapcsolatunk egyébként kedves-illedelmes, de inkább formális, sajnos nagyon különbözőek vagyunk, nem igazán kerülünk egy hullámhosszra. Jól példázza ezt, hogy az itt vázolt szokása előtt is elképedve és értetlenül állok. Az én világomban a kirepülés, az önállósodás támogatandó dolog, létfontosságú a felnövő gyereknek, a szülőnek pedig büszkeség és megnyugvás, míg a túlgondoskodás, el nem engedés olyasmi, aminek semmi értelme és végsősoron mindenkinek árt.


Nem arra kérek javaslatokat, hogy hogyan "állítsam le", csak a motivációját szeretném megérteni, hogy miért csinálja ezt. Attól függően gondolkodnék el rajta, hogyan álljak hozzá, mit mondjak neki. Aki hasonló helyzetnek részese vagy tanúja volt bármelyik oldalról, kérem, ossza meg velem a tapasztalatait.


2020. febr. 14. 18:42
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
85%
A motivációja a gondoskodás. A te férjed az ő kisfia, aki valószínűleg egyszer elrebegte, hogy régen evett babfozeleket, erre anyuci csinál neki.
2020. febr. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
97%
Az idős emberek legnagyobb problémája, hogy úgy érzik, fölöslegesek. Felnevelték a gyerekeket, ellátták a munkájukat - és egyszerre vákuum lesz, naponta kapják itt-ott: nyugger, minek él. Ez lehet a háttérben. Azért ti kirepültetek, önállóak vagytok, ez nem az ellen van szerintem. Nem nagyon tudsz mit mondani - mert csak az lenne a megoldás, hogy ő maga talál olyan dolgot, tevékenységet, ami nem veletek függ össze és élteti, szereti. Láttam már nagyon öreg nénit naponta letotyogni kis motyóval a neki messzi füves részhez, galambokat etetni - őt az élteti. Az etetés-ápolás-gondozás feladatát sok nő érzi élethivatásának, nem ellenetek van.
2020. febr. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
91%

"talán ez tényleg csak valami túlburjánzott "étellel szeretés" a fia felé, akit nem igazán tud elengedni, hozzám pedig az egésznek semmi köze, és lehet, hogy fel sem merül benne, hogy nekem ezzel kellemetlenséget okoz"

Mivel nem írtad, hogy bármi másban ármánykodna ellened, ezért én úgy gondolom, hogy erről lehet szó. Gyakori jelenség.

2020. febr. 14. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
70%

Valószínűleg nem akarja tudatosítani magában, hogy a fia leszakadt róla. Meg gondolom nem akarja, hogy elfelejtse a fia az "anya főztjének ízét". Meg lehet magában azt gondolja, tőled olyant úgysem kap mint tőle.

Nekem ezek jutottak eszembe. Volt hogy anyósom is küldött és én legalábbis ezt éreztem, hogy ezért küldi. Aztán de volt olyan is, hogy csak azért küldte mert náluk úgysem fogy el, mert már elunták. A maradékot küldözi mostanában ha küld. Múltkor is azt mondta, megmaradt, de nekünk jó lesz. Korábban volt, hogy frissen főzött kaját küldött. De akkor meg a versengést éreztem. Talán mert folyton versenyzett velem, ellenem... Folyton jobb akart lenni nálam mindenben. Csak ő ismeri a fia ízlését. Szerinte.


A fiának kellene szólni, hogy köszöni szépen de nem kell ennyire sűrűn.

2020. febr. 14. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
77%
ANyósod özvegy / elvált...?
2020. febr. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
97%

Olyan fura, ahogy írod, hogy férjednek főz, őt hívja át enni, neki küldi a kaját.

Téged és a gyereket nem hív, csak a férjed? Neki küld csak vagy nektek, a családnak?


Nekem is szokott anyu pakolni kaját ha ott vagyunk, és anyósom is, míg élt. Én mindig szívesen fogadtam, jól főznek, és így 2 napig nem kellett főznöm, igy több idő maradt a családra. :)

2020. febr. 14. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%
En ebbõl nem csinálnék problémát.Néha amit fõzök vagy sütök én is küldenék neki, hogy lássa el vagytok látva.
2020. febr. 14. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
91%
Én úgy éreztem, addig volt a jó világ, amíg anyukám főzött nekünk, ha tudott, hetenként kétszer. Munka mellett két gyerekkel nagyon is megbecsültem a munkáját. Anyósom is dolgozott akkoriban, de hét végén időnként ő is küldött enni. Én örültem neki. Aztán szép lassan megöregedtek, egy ideig én főztem rájuk is hétvégente, de sajnos, már a nagyszülőkre nem kell soha többet főzni.
2020. febr. 14. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
88%

Én ebből inkább előnyt kovácsolnék és nem főznék akkor feleslegesen. Rengeteget meg tudnátok így spórolni!


A mama had főzőcskézzen, ha ez örömet okoz neki és lefoglalja, te meg menj át ételhordóval és hozz el annyit, hogy az egész családodnak jusson, sőt add le az ebéd javaslataidat a következő hétre is, hogy mi esne jól, aztán élj a lehetőséggel!


Ha a mama látja, hogy örülsz neki, az jó!


Ha nem jóindulatból csinálja, akkor meg a fagyi így visszanyal és ezentúl főzhet rátok!


Én örülnék neki és legalább ennyivel is több időm/pénzem jutna más dolgokra, élj a lehetőséggel és felesleges ebből ügyet csinálni!


Valszeg anyós már öreg, ha nem lesz, akkor is bőven főzőcskézhetsz még, de ha nem ízlik a főztje, akkor csak magadnak csinálj, ami jólesik a férjed meg had egye a mamáét.


Kár vitába szállni, mert akkor még a kapcsolatotokat is tönkre teheti a kedves mama. Had érezze fontosnak magát, te meg menj el főzés helyett fodrászhoz, kozmetikába vagy akármi és ne izgasd magad azon, amin úgysem tudsz változtatni!

2020. febr. 14. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
97%

Nálunk messzebb laknak a szülők, de minden alkalommal, mikor eljönnek vagy mi megyünk, teljes menüvel készülnek és annyit főznek, hogy másnap a gyereknek is jusson oviba. Amikor már a kaját kérdezik, hogy ezt vagy azt főztem-e nemrég, akkor már biztos, hogy jönnek. Mindig hoznak kedvencünket is. Anyósom legutóbb meglepetés borda sültet hozott. Sokáig tart, ő jól főz és én is készültem ebéddel, de nem sértődtem meg. Másnap nem kellett főznöm és nyertem egy órát legózni a gyerekkel.

Ha nem arról van szó, hogy téged akarna helyettesíteni, akkor csak sima gondoskodásról lehet szó.

2020. febr. 14. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!