Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Mennyiben a saját hibám hogy...

Mennyiben a saját hibám hogy idegesít? Külső szemmel mi az, amit én rontok el? És van kiút ebből a kommunikációs patthelyzetből?

Figyelt kérdés

A férjem és a szülei közti viszonyról és kommunikációról van szó van szó. Írok két jellemző példát.


1. Az unoka születése után 3 hétvégén át szólnak, hogy MOST szombaton eljönnének, annyit mondanak, valamikor délelőtt. 9 és 12 között érkeznek, mikor hogy, általában legfeljebb egy órát maradnak. Negyedik alkalommal nem szólnak semmit. Sejtjük hogy jönni fognak (már ez is mutatja, hogy nem egyedi esetről van szó), de kint süt a nap, ununk a négy fal között lesni, és várni, lesz-e valami. Kimegyünk sétálni és enni egy gyrost. A szülők a kocsiból meglátnak, kipattannak, utánunk szaladnak, azt mondják: "dehát tudjátok, hogy jövünk". (Dehát nem volt róla szó, csak ők eldöntötték magukban, hogy ez lesz a rendszer, és gondolták, mi is észrevettük) Kicsit meg vannak döbbenve és bántva.

2. A férjemet a szülei egy jóbarátja viszi el kocsival egy orvosi vizsgálatra, ami elég kellemetlen, és 2 napos éhezéssel, hajnali keléssel, félnapos várakozással jár. Az ilyen után az ember alig várja hogy hazaérjen. A férjem hazaér, az anyjától szomorkás üzenet érkezik, hogy azt hitte hazafelé bejön, főzött neki, mondta is a barátjuknak, hogy hozza őt be (biztos elfelejtette). Férjemnek erről a tervéről nem szólt, nem is kérdezte van-e kedve.


Sokat gondolkoztam, tulajdonképpen miért idegesítenek ezek annyira. Az én családomban sosem így mentek a dolgok. Az első esetben konkrétan kimondták volna, hogy minden szombaton jönni akarnak,felmerült volna bennük, hogy talán nem szeretnénk az összes hátralévő szombatunkon fél délelőtt otthon ölbetett kézzel várni, hanem lennének programjaink, amivel a látogatást össze kell egyeztetni. Hangzott volna el kérdés, hogy nekünk megfelel-e, és minden hétvégére pontos időpontot beszéltünk volna meg. A második esetben minimum megkérdeztek volna, akarok-e a pocsék napom után hazafelé kitérőként látogatást tenni, vagy nem vagyok olyan fitt, és inkább sietnék haza. Nem osztották be helyettem az időmet, nem döntötték el helyettem kérdés nélkül, mit fogok csinálni, főleg nem felnőttként.


Vajon csak azért idegesítenek, mert házsártos hülye vagyok, és nem bírom elfogadni, hogy más emberek máshogy kommunikálnak és másmilyen a kapcsolatuk, nem olyanok mint én? De nem, az jobban idegesít, hogy a férjem egyáltalán nem próbál velük tisztázni semmit. Pl. az első esetnél nem hívta fel őket megkérdezni hogy mire számítsunk, utána sem mondta, hogy ezeket a látogatásokat egyeztessük már előre, mert más dolgokat is szeretnénk tervezni. Pedig már én is tudom, hogy mikor valamit sikerül kétszer megcsinálniuk, azt megpróbálják így, szó nélkül rendszerré tenni, ez bevett módszer náluk. (Mikor még csak ketten laktunk, anyósom kétszer meghívott minket vasárnapi ebédre, harmadjára már az volt a kérdés, hogy "akkor vasárnap hánykor jöttök?" Eszem ágában sem volt minden áldott vasárnap ott ebédelni.) Inkább kijött velünk sétálni. Oda-vissza megy ez a "nem beszélek arról mit akarok, vagy mi nem jó nekem, vedd észre magadtól", bár a férjem többnyire inkább enged a szüleinek, dekódolja a ki nem mondott üzenetet, és azt csinálja amit elvárnak. Mikor megkérdezem, miért nem szólal meg: nem akarja őket megbántani. Egyébként tényleg minden önérdekérvényesítési törekvésre, kérésre, nemet mondásra döbbent-szomorú kiskutya szemek meresztése a válasz a szülei részéről. Én meg nem értem, hogy ilyen egyszerű dolgokon mi lenne a bántó.

Egyébként jószándékúak, kedvesek, de úgy érzem a fiukat kisgyerekként kezelik, akivel rendelkezhetnek, mintha más dolga sem lenne. És vele együtt olykor engem is, mert a terveik az én időmet, programjaimat is érintik. A kérések, kérdések kijelentésként ("majd elhozzátok a gyereket") vagy engedélyként ("elhozhatod a gyereket") hangzanak el, a nemleges válasz szomorú arcokat eredményez. Viszont sokkal kevésbé zavarnának az ilyen próbálkozásaik, ha nem érezném úgy, hogy rám hárul ezeknek a kordában tartása, és nélkülem eszkalálódna a dolog, mert a férjem nem tud nekik nemet mondani vagy igényeket kifejezni. A kötelező vasárnapi ebédek elhárítása is főleg rajtam múlt.


Most hétvégén a szokásos kajaküldési mizéria okozott köztünk konfliktust. A férjem bármennyi kaját elhoz, amit anyósom ad neki, nem fér a hűtőbe, a hatalmas dobozokkal tele a mosogató, konyhapult (nekem útban vannak), közben a kaja fele ráromlik és a kukában végzi. Szerintem ez hülyeség, kézenfekvő lenne legalább csökkenteni a mennyiséget, nem kerül az semmibe. Felsóhajtottam, mikor megláttam a legújabb, zsírosbödönnyi pörköltet, megint elmondtam neki, hogy kérje már legalább kisebb dobozba. De ő már egyszer szólt, és az anyja akkor is ugyanannyit pakolt. Mondom akkor szólj újra, nem értem miért félsz. Erre felhúzta magát, hogy ő nem fél, hagyjuk már ezt az "anyám-témát", ez őt különben sem zavarja, csak engem. Most a pörkölt a hűtőben háromnapos, érintetlen. Belém belém fagyott a szó, és azon rágódom, hogy vajon a szülei minden önrendelkezésünkbe lógó akciója "csak engem zavar"-e.

A szüleivel való problémám közel sem válóok szintű, ha csak néhanapján fordulna elő, túl is lépnék rajta, de azért van annyira gyakori (1-3 hetenkénti), hogy érezhetően rontja a komfortérzetemet. Hogy kéne hozzáállnom?



2022. máj. 30. 08:40
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Elsö körben a férjeddel kellene tisztázni a problémát, vele IS komoly problémak vannak.

Másrészt a "szomorú arcokkal" nem érdemes foglalkozni, erre joguk van, ahogy neked is a magánéletre

2022. máj. 30. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
96%

Te semmit a világon nem rontottál el. A férjed a hunyó, meg is mondta virágnyelven, nem fog konfliktusba keveredni az anyjával.

Ami kőkemény játszma a részéről, magyarul anyós azt akarja, hogy minden úgy történjen, ahogyan ő azt elképzelte. Direkt nem mondja konkrétan a látogatás időpontját, mert az akarja, hogy várjatok rájuk. Azért küldd annyi kaját, és úgy, ahogy ő akarja, hogy elmondhassa, főz rátok. Leszarja mit gondolsz, leszarja, hogy kidobod, a lényeg, hogy az akaratát végigvigye. Ne legyenek önálló gondolataid, programjaid.

És sajnos ez válóok szintű probléma lesz az évek előrehaladtával, HA a férjed nem változtat.

2022. máj. 30. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
95%

1. A szülők a kocsiból meglátnak, kipattannak, utánunk szaladnak, azt mondják: "dehát tudjátok, hogy jövünk".


Megmondjátok (inkább a férjed, mint te): Nem volt megbeszélve, nem tudtátok. Szóból ért az ember. (Aki megdöbben és megbántódik, tehet nektek egy szívességet - de ezt persze csak magatokban gondoljátok.)


2. Orvosi vizsgálat.


Gyakorlatilag ugyanazt lehet mondani. Szóból ért az ember. És ha hívta volna előtte való nap az anyja, akkor elmondhatta volna, ha nincs kedve hozzá. De azt is, ha van.

Amúgy a férjed helyében nekem nem teljesen egyértelmű, hogy nem mentem volna-e be. A hajnali keléstől és a fél napos várakozástól nem merültem volna ki annyira, ellenben a 2 napos éhezés után jóízűen tömtem volna a hasam anyukám főztjével. És érthetőnek tartom azt is, hogy egy anya ilyenkor szívesen főz a gyerekének, ha már 2 napig éhezett előtte. Még akkor is, ha a fia felnőtt ember és felesége van.


Olvasom tovább, hogy a férjed családjában az a divat, hogy senki nem mondja ki, mit akar, és bánatos kiskutya szemekkel néz arra, aki nem az elvárása szerint cselekszik. Nos, én szerencsésebb természet vagyok, ui. észre sem veszem az ilyesmit, és minden lelkiismeret-furdalás nélkül teszem, amit jónak látom, ha meg megsértődik valaki rám, egy vállrándítással el van intézve. De tudom, hogy a nőknek nem megy ilyen könnyen ez. :-)

Mindenképpen a férjedet kéne noszogatni, hogy egyértelmű kommunikációt várjon el a szüleitől, és tegyen ő is. A kétes dolgokra határozottan kérdezzen rá. Az ellenvéleményt, ha nem akarja ő mondani, akkor mondjad te helyette.

Egyébként az én szüleimben is van hajlam az effélére, csak nem ilyen erősen. Időnként meg is sértődnek rám. Ilyenkor hazafelé menet kimérgelődöm magam. Mire hazaérek, túl is vagyok rajta és nem érdekel a továbbiakban.

2022. máj. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
9%

#3 vagyok.

A kajára egy praktikus megoldásom lenne: vegyetek egy nagyobb fagyasztót, és amit lehet, fagyasszatok le. Pl. a pörkölt kiváló lesz akkor is, ha a fagyasztóból szeditek elő. Ez később jól jön, amikor már több gyerek lesz, te visszamész dolgozni, és időből lesz a legkevesebb mindkettőtöknek. Akkor tök jó lesz, hogy csak benyúlsz a fagyasztóba, és máris megvan a holnapi ebéd.

2022. máj. 30. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

Én sosem érettem az ilyen embereket. Számomra ez végtelenül fojtó és tolakodó. Nekünk most pénteken volt az esküvőnk. Férjem nővére a 20.héten elvesztette a kisbabáját és ekkorra volt kiírva. Mondtam az anyósnak még márciusban, hogy nem kötelezem a lányát, hogy eljöjjön, mert lesz kicsi baba is az esküvőn. Errefel rámtámadt anyós, hogy de márpedig az ő lánya arős csaj. A vacsara alatt min.5-ször ment ki, mert egy sorban ült a kicsi babás családdal és ahányszor visszajött ki voltak a szemei sírva. Itt is végtelen tolakodó, erőszakos az anyós. Itt meg az volt a szokás, hogy itt aludtak addig, amíg én nem szóltam azért, hogy attól, hogy a kutyát el kell látni kajával, nem kell itt aludni. De nem csak ez volt... hanem fel volt takarítva , dolgokhoz hozzányúlva mire egyszer hazajöttünk. Nah akkor kiborultam. Amikor személyesen megbeszéltük, próbált anyós terelni, hogy őt nem érdekli, milyen cuccaim vannak... Mondom ok, de engem érdekel, ha nincs a házban senki, akkor más ne járkáljon be és rendezgesse a párnákat. Bocsánat az offolásért...

Amúgy férjeddel is vannak bajok, nem is kicsik... az én férjem látszólag kuka, de azért odamondja a szüleinek és tényleg nem mernek bántani. Pl számtalanszor leakarták beszélni arról is, hogy nehogy már orvos létére elvegyen egy bölcsészt. Úgyhogy itt a kérdező , sok múlik a férjeden. Itt nincs olyan, hogy beosztják az időnket, mert nem engedjük nekik. Az unoka meg hát megbolondítja a nagyszülőket. Havi 1-2 hétvége elég szerintem. Mindenkinek van magánélete és nem hozzájuk fogjátok a programokat igazgatni.

2022. máj. 30. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
2-essel egyet értek, ez hosszútávon valóban a házasság végleges megromlásához, váláshoz fog vezetni. Nem 1-1 nagyobb balhé teszi tönkre a házasságokat, hanem a sok ilyen kis méreg, ami hosszú évek alatt szépen felgyűlik. Amire most csak sóhajtasz egyet, arra 5 év múlva már robbanni fogsz.
2022. máj. 30. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
93%
Akkor ahogy hazajön a férjed, kérd meg, hogy a hűtőből a megromlott kajákat legyen olyan kedves kidobálni, és közben gondolkodjon el rajta, ez mennyi embernek lett volna étel/mennyi felesleges pénzkidobás. Vérmérséklettől függően legközelebb vigyél anyósékhoz egy ötezrest, és a gigantikus mennyiségű étel felett tépd cafatokra, mondván, te meg ezt szeretted volna nekik hozni "segítségként".
2022. máj. 30. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Az is egy megoldás, hogy amikor beállít férjed a nagy kondérokkal, akkor közlöd vele, hogy fordulhat is vissza, és viheti az anyjának vissza, mert ide nem kell kaja.
2022. máj. 30. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
81%
Aki a fagyasztót javasolta: a kérdező mekkora fagyasztót vegyen? Mert hetente kapnak megehetetlen mennyiségű ételeket, ha szekrénnyit vesz, az is tele lesz pár hónap alatt, akkor vegyen majd még egyet? Arról nem is beszélve, hogy a fagyasztott étel is idővel kidobandóvá válik.
2022. máj. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
Ha megy hozzátok anyós,látványosan pakold ki előtte a sok ételt,és kérd meg,hogy vigye vissza,mert te hiába mondod,hogy nem fogy el.
2022. máj. 30. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!