Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Bednárik családnév milyen...

A Bednárik családnév milyen eredetű?

Figyelt kérdés
Illetve mi lehet a jelentése?

2020. máj. 13. 21:32
1 2
 1/11 anonim válasza:
62%
Szerintem cseh.
2020. máj. 13. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
27%
Szerintem Lengyel, bár elég sok Szláv települt be Magyarországra, szóval sok lehetőség van.
2020. máj. 13. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%

Szláv

...-ik

Marik, Palik, Bednarik

2020. máj. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%

Lehet hogy hulyeseg, de nekem ez ugrott be: szlovakul a "debna" ladat jelent, de sok szlovak, regiotol elteroen, vagy siman mas szokas miatt, nem tudom, "debna" helyett "bedna"nak hivjak. Ezen en is csodalkoztam munkahelyemen, fonokom igy mondta.


Az -ar vegzodes szlovakban az a szemelyt jelenti, tehat bednar jelentese az ember aki a ladat kesziti.


Ebbol arra kovetkeztetnek hogy bednarik jelentese osszefughet a magyar "bodnar" szakmaval, vagyis szerintem a Bodnar vezeteknev cseh/szlovak megfeleloje a Bednarik.


[link]

2020. máj. 13. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
66%
Jaj beszelek szlovakul, szlovakiai vagyok, ebbol kovetkeztettem, csak infonak mondom. :)
2020. máj. 13. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
39%

Bednár(ik) - Bodnár

szlovák


Kerékgyártó.

2020. máj. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
49%
6-os vagyok. Bocsánat: a bonrá= kádár, vagyis faedény készítő, leginkább hordó, fakád, favödör stb. készítő.
2020. máj. 13. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
49%

Az -ár magyar főnévképző.

Kád - fából készült, mélyebb vizes edény.

Aki készíti, az a kádár.


BODNÁR: Eredet [bodnár < ómagyar: bodnár < ősmagyar: bodon, búdon (bödön, kivájt fatörzsből készült edény) + -ár (főnévképző) < dravida: podumbu (odvas fa, faodú)]


Tehát a felvidéken (ma szlovákia) a Bodnár magyar szóhoz a szlovák -ik toldalékot kapcsolták.


Sok ilyen szó van, melyek beépültek a nyelvükbe. Tévhit pl., hogy a király szavunk szlovák/szláv eredetű lenne, a král szóbból.

Éppen hogy fordítva. Eredet [király < ómagyar: király < ősmagyar: királ (király, vezető) < dravida: kirlán (vezető, öreg) < kirla (idős) < ál (személy)]

Megjegyzés: ugyaninnen ered a szláv: kral, korol (király) is.

2020. máj. 13. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
37%

Nem teljesen ertek egyet, mert szlovakban az -ik, semmilyen jelentessel nem bir.


Lehet hogy magyarbol vette at az -ar ragot a jelentesevel egyutt, de biztosan nem az -ik miatt jelenti a bednarik a bodnart.


Tovabbi peldak- stol:stolar-asztalos, ryba:rybar-halasz, horgasz stb.

2020. máj. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
54%

kádár,bodnár, pintér: kád-dézsa-hordó (munkaeszköz)


bognár: kerék-szekér-hintó-talicska-létra (közlekedési eszköz)

2020. máj. 13. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!